Gemengd Nieuws. roef preo de gen reel in De br 3al selschade" telde op 1 April jl. 3577 leden, verdeeld over 28 afdeelingen en 10 correspon dentschappen. Aan een particulieren brief ontleent bet Dagblad het volgende omtrent den moord, op den controleur 2e kl. A. F. P. Graafland te Indragiri (Ned. Oost-Indië) gepleegd yZoo even kwamen er berichten uit Riouw omtrent de treurige gebeurtenis. Den 15den Mei, des namiddags, ging de heer Graafland met echtgenoote en kinderen eene wandeling doen. Bij den luitenant-Chinees gebruikten zij een kop thee, toen een oppasser berichtte dat er eene prauw was aangekomen, waarvan de opvareuden ongezind waren oen te doeu onder zoeken water in was. De heer Graafland begaf zich naar het vaartuig, waarin drie personen waren gezeten, en beval hun dat zij de kagang8 zouden ontladen. „Dit weigerden zij, waarop de controleur hen dreigde door een geweer van den oppasser te nemen, hetwelk hij begon te laden. Een der opvarenden verliet nu de schuit en wilde den heer Graafland met eene kris te lijf. Die kris werd hem door den oppasser ontrukt en de controleur had zijn geweer bij dan voet, toen onverwacht de aanvaller hem het geweer ont nam en met de bajonet eene diepe dijwond toebracht. De heer Graafland trok de bajonet uit de wond en eene worsteling volgde, waarbij het geweer viermaal van eigenaar veranderde, toen plotseling uit het Chineesche kamp een onverlaat kwam aanloopen, die den controleur een krissteek in den hals toebracht, zoo diep dat hij weldra nederviel. „De dader vermoordde nog een korporaal oppasser en wilde zich toen door zwemmen redden, doch werd door scheepsvolk afge maakt. Terwijl de controleur met zijn vij and worstelde, waren de beide andere op varenden uit de prauw gekomen, doch de oppassers schoten op hen toe en maakten hen af. De controleur werd naar huis ge dragen en stierf dienzelfden nacht. Den 17n kwam de gouvernements-stoom' ben bracht de echtgenoote en kinderen V-mi den controleur naar Riouw, van waar zij weldra naar Europa hoopten te vertrek ken. De resident, juist op reis naar Indra giri, vernam de treurige tijding. Met tranen in de oogen riep hij uit„O God moest dit lot mijnen besten controleur treffen Welk eene toekomst had die man Hij schreef ook een brief, waarin hij den over ledene wegens zijn dienstwerk allen lof toebracht. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. Herv. kerk. Bedankt voor het be roep naar Middelburg door den heer J. W. Kautzman, pred. te Dinxperiooidom voor Kattendijke door den heer C. R. Lelijveld, caud. te Utrechtidem voor Bronwershaven door den heer W. N. Wolte- riuk, pred. te West er voort. Beroepen te Zaamslag de heer Wüsten- haff, pred. te Gent. Ned. Ger. kerk (doleerend.) Aangenomen het beroep naar Zaamslag door den heer W. A. Vrolijk, cand. aan de Vrije Universiteit. Omtrent de aanhouding der Eugelsche zakkenrollers alhier, ontving het Hbl. van een Amsterdammer, den heerE., die tot hunne aanhouding heeft medegewerkt, de volgende bijzonderheden De aanhouding der dieven is men vooral verschuldigd aan het beleid en de bedaard heid van den heet S. de Gorter, den mede reiziger die, toen hij zijn doekspeld vermiste en daarna vernam, dat den heer II. een groot bedrag aan papier van waarde, enz. was ont futseld, geen opschudding maakte, maar een a A rivederci, a rivederci, marchese riepen de dames nog uit den wagen den jongen man na, die spoedig uit ons gezicht verdwenen was. A rivederciClii lo sa II Wij waren overeengekomen in den na middag van denzelfden dag naar Rome te vertrekken. Onze bagage hadden wij aan de haveo achtergelaten, en omstreeks twee nur reed ik met mijn bediende naar het bureau der stoomvaartmaatschappij om de koffers in ontvangst te nemen. Het was een halfuur voor het vertrek van het schip naar Ischia. Honderden lieden, schreeuwende en dringende zooals gewoonlijk, bevonden zich daar. Op de straten waren wagens en karren in bonte verscheidenheid; scheeps agenten hielden elkeen staande om hun oog in. 't zeil hield, toeu men aan wnl stapte. Hij bemerkte toen, dut Hoare een der rei zigers de brieventasch „ontrolde" en deze aan James Phillips overgaf, die zich daarmede even verwijderde. Ook toen hield de heer G. zich stil, maar volgde beide gauwdieven en eerst toen zij op het punt waren te vertrekken, vatte hij Hoare bij den kraag eu riep zijn vriend den heer E. toe, den „grijze" (Phillips) vast te houden. De heer E. pakte dien dief met de eene hand bij den kraag en met de anderen bij de pols van de hand, waarin later bleek dat de doekspeld verborgen was. In de wachtkamer gebracht, werden de dieven door de politie, die intnsschen was verschenen, onderzocht, en toen bij Ph. de speld ge vonden, en op een verborgen plaats 2000 pd. st. van het geld, dat den Duitscher" H. was ontstolen. Bij Hoare werd niets gevonden, evenmiu bij den derde, die op aanwijzing van den chef van het buffet te Vlissiffgen door den heer E. en een agent van politie werd aangehouden. Eerst later, toen de dieven opgesloten waren, vond de commissaris van politie achter den stoel van Ph. eenige En^el- sche en Duitsche bankbiljetten, die den heer H. toebehoorden. Toen Ph. nogmaals, op ver zoek van den heer E. werd onderzocht, werd in zijn valies een zakdoek ontdekt, waarin ïben o. a. goudgeld vond, alles op eenige shillingeu na, aan den heer II. ontstolen. Omtrent het ongeval met den schippers knecht, die verleden week te Veere verdronk, verzoeken zijne kameraden ons te melden, dat wel degelijk door deze pogingen tot redding zijn aangewend, in casu met een ladder. Drie uur na het tewatervallen werd het lijk opge- visclit. De aangewende pogingen, om te trach ten de levensgeesten weder op te wekkco, bleken vruchteloos. Uit Hulst schrijft men aan de N. R. Ct Zekere De Meij, gewezen clown uit een paardenspel dat dezer dagen de kermis alhier had bezocht en die van daar was achtergeble ven, had, na reeds bij onderscheidene koffie huishouders te hebben geprobeerd eene voor stelling te geven, tegen jl. Zaterdagavond 8 uur, geannonceerd te zullen optreden in het café „de Ooievaar."Op het bepaalde uur waren een aantal nieuwsgierigen in de zaal aanwezig, doch wie er kwam, niet onze grappenmaker. Deze liet op zich wachteD, en was naar later bleek, met den trein van half zeven naar België vertrokken, met zich nemende de entréegej^en ten bodrage van ongeveer f 30. Onder de passagiers van het stoom schip „P. Caland," dat onlangs to Amster dam van New-York is aangekomen, bevond zich eene oude juffrouw vau Rochester, die na twee en veertig jarige afwezigheid op reis was naar hare familie. Zij werd afge haald door haren jongsten broeder, bij wien zij op het dorp Oost-Souburg haren iutrek heeft genomen. Opmerkelijk is het dat zij na zoo'n lange afwezigheid hare broeders en zusters, ten getale van zes, in leven weder vond. Zij zal, na etnige weken in den schoot harer familie te hebben doorgebracht, de terugreis naar haar woonplaats ondernemen, waar haar hoogbejaarde echtgenoot haar wacht. Ue gedachte aan het dierbaar pleksken and en het verlangen om nog eenmaal hare broeders en zusters te bezoeken, deed haar de bezwaren der verre reis over het hoofd zien. MCt.) Gisteren nacht i9 onder de gemeente Zomeren een Indisch militair vermoord. De maréchausées uit Asten en Weert en eenige veldwachters waren van heden ochtend vroeg leeds ter plaatse aanwezig, ten einde de daders op het spoor te komen. Dezer dagen is melding gemaakt van een achttal broeders en zusters in Friesland, waarvaD de jongste thans 28 jaar is. Dit schip aan te prijzenpakkendragers rukten den reizigers parapluies en mantels uit de lenhaveloos gekleede kinderen duikel den over hunne hoofden om met dit kunst een soldo te verdienenhandelaars boden stokken, koralen eu sieraden van lava ;emaakt ten verkoop aan in 66a woord iet was de haven van Napels, en dat is alles gezegd 1 Mijn bediende had de koffers boven op de vigilante gezet, en ik beloofde den koetsier een goed drinkgeld, als hij mij vlug naar hel station reed. En voort ging het met duizelingwekkende snelheid. Bij de krommiDg van een zijstraat ontmoetten wij een anderen wageD, die in hetzelfde tempo reed daardoor moesten de knollen door den voerman een weinig in toom gehouden worden, Ik sloeg toevallig een blik op het rijtuig. Eene koude rilling ging mij over het lichaam. Naast den koetsier zat met een reisvalies in de hand de cavaliere. Ge makkelijk in de kussens van de coupé ge doken, zat de marchese alleen. Hij reed ongetwijfeld naar de haven. "Van dit wederzien zeide ik niets tot de dames, maar ofschoon het mij niet mogelijk was langen tijd mijne inwendige bezorgd heid voor hen, die mij in korten tijd zoo lief geworden waren, te onderdrukken, hield toch mijne verbeelding zich vaak met hen bezig. Zooals het gewoonlijk met kennismakingen op reis toegaat, ging het ook hier. Eenige weken later dacht ik niet meer aan graaf F., zyne vrouw en de beiden Italianen, te geval is niet zonder voorbeeld. Do familie Vis te Waddingsveen bestaat mede uit acht zusiers en broeders, waarvan de jongste thans 59 jaar telt en de oudste 76 jaar, eu ook allen nog in leven zijo. Als eene ande re bijzonderheid dient, dat van de zuster de tweede dit jaar haar gouden huwelijksfeest hoopt te vieren, (V. II. Te L*iden werd in den nacht van Zuer- dag op Zondag eene ernstige mishandeling ge pleegd dooreen vader op zijne 10-jarige doch ter. De onverlaat, te 2 uren in beschonken toestand te huis komeude, herinnerde zich dat zijne voornoemde dochter den dag te voren eeu kwartje ontvreemd had, nam het slapende kind uit bed en smeet het tegen den grond, daarbij als een razende schoppende en slaande. De moeder, door het geschreeuw wakker geworden en ziende wat de ontaarde vader deed, vloog in nachtgewaad de straat op en riep om hulp. Al spoedig verschenen er buren en een politie agent, terwijl middelerwijl het meisje de straat op snelde, o. a. ernstig aan het hoofd verwond. Ter verbinding werd zij naar het ncademisch ziekenhuis gebracht, terwijl de vader door de politie in verzekerde bewaring werd genomen. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt, zoodat hij zich voor den strafrechter zal heb ben te verantwoorden. Zaterdagavond is een zestienjarige Scho- veniogsche jongen die tusschen den vuurtoren en de gedenknaald zonder toezicht was gaan baden wat te dier plaatse door vele jongens geschiedt verdronken. Zijn lijk werd 300 M. verder aangespoeld en is onmiddellijk naar de gemeentebegraafplaats gebracht. Toen gisteren ochtend te Arnhem d0 treiD, die te 6 50 naar Utrecht vertrekt, reed3 in beweging was, wilde de heer D. nog de rails oversteken. Hij had het ongeluk te struikelen, waardoor hem de beide beenen werden afge reden. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het Diacouessenhuis vervoerd, waar hem de eerste geneeskundige hulp werd verstrekt. Tijdens het verblijf vau den Shah te Amsterdam werd gemeld, dat een fabrikant eene opdracht ontving tot het gereedmaken van 50 decoraties van den leeuw eu de zon, en het veranderen of herstellen van 14 de coraties voor een aanzienlijk bedrag. Zalk een voorraad nieuwe decoraties kon niet vóór het vertrek vau den Shah gereed zijn en zouden eenige dagen later worden afgeleverd en natuurlijk dan betaald. Inmiddels werd de fabrikant gewaarschuwd, dat de Perzen hun schalden wel niet be taalden. Toen hij zich nu, ongerust gewor den, naar het Amstelhotel haastte, werd de bestelling der nieuwe decoraties ontkend. Hiermede kon die heer geen genoegen nemen, en hij riep de hulp in van mr W. A. Paap. Deze sprak nog dienzelfden avond den groot vizier en verschillende leden van het Per zische gezelschap. Wel werd nu de bestelling erkend, maar het zou den fabrikant toch moeilijk vallen die te bewijzen, zeide men. In elk geval, men wilde ze niet aannemen eu ook niet betalen Ze vroegen naar het „doublé de commandement", wel wetende dat dat niet afgegeven w38, en ook volkomen overbodig volgens Europeesche zeden. Zoo gat hun manier van doen weinig vertrouwen in het nakomen huuner verplichtingen. Den volgenden dag zonden zij Nederland verlaten, en daar het den heer mr. Paap bleek, dat zij de 14 gerepareerde decoraties dringend noodig hadden, besloot hij deze niet af te geven dan tegen betaling der geheele opdracht. Dit had den volgenden morgen plaats. Wei nige oogenblikken voor het afscheids-dejeuner, dat de Shall in het Amstelliötel den autori teiten van Amsterdam aanbood, en waarop de toegezegde ridderorden moesten uitgereikt worden, stond mr. Paap met zijn „adhoc" adjudant die het kistje met de orde droeg, tegenover den grootvizier en schatmeester van den Shah, en „gelijk overgegeven" was de leus. Het oogenblik was gelukkig gekozen. De Shah wachtte, de gasten zaten aan, de nood preste den groot-vizier, hij reikte de banknoten over, nam het kistje in ontvangst en de cliënt van uir.Prtap,aldus verhaalt het „Gtïll.Politie nieuws," ging voldaan naar huis. Men meldt uit Zevenaar van 29 Juni Met den treiu, welke heden avond uit Duitschiand alhier aankwam, reisden de heer en mevrouw S. uit Rotterdam. Alhier in de visitatiezaal gekomen, wilde mevrouw haar reistnschje, hetwelk zij aan een riem over den schouder droeg, vertoonen, en kwam tot de ontdekking dat een behendig zakkenroller den riem had doorgesneden en alleen deze over den schouder hing, terwijl het tnschje, inhoudende verschillende gouden voorwerpen, was verdwe nen. Onmiddellijk werd een onderzoek door de politie ingesteld, doch dit bracht niets aau het licht, hoewel men zeker was dat de dief zich onder de reizigers schuil hield. Na het vertrek vau den trein nogmaals naar het taschje zoe kende, vond men dit in den put der retirade, den iohoud nog in ziju geheel bevattende. Volgens den regenmeter der rijks land bouwschool te WageningeD, bedraagt de ge vallen regen over de maand Juni jl. 89y2 m.M. tegen 99 m.M. over dezelfde maand van het vorige jaar. »e Appelles» der Jtapausiclie ta- toucerdci's. De Japanners overtreffen alle volken in de kunst van tatoueeren en de aller knapste daarin is Hori Chiyo. Het grootste gedeelte van het jaar kan men hem vinden in de haven van Kobe, de rest zijner dagen brengt hij door in de vroolijke stad Kioto. De geheele kunstbewerking duurt twee uur. Hori Chiyo is een kunstenaar in zijn vak, in zijn album vau getuigschriften vindt men de autographieën van prinsen en staatslieden, edellieden en adellijke vrouwen, van alle natiën en talen. Als hij niet jokt, dan moet de arm van prins Albert Victor met een Japanschen draak gebrandmerkt zijn en de arm van prins George van Wales verfraaid door een ineengekronkelden slang. Wie zijn htlid aan de naalden van Hori Chiyo toever trouwde, beklaagt zich zijn roekeloosheid nooit. Hij is een kundig teekenaar en gan- sche boeken vol patronen getuigen van zijn vindingrijk vernuft. De modus operandi is hoogst eenvoudig. Eerst zoekt de kunstenaar een geschikt plekje uit Het onderste geaselte van den benedenarua wordt bij voorkeur, ge kozen, omdat d6 huid daar het blankst eu het zachtst is. Van het gehalte der huid hangt veel, ja, alles af. Een dikke huid is heel sleeht, want het belemmert de vrije be weging der naalden en een donkere huid is even ongewenscht, om reden, dat het de tee- kening onzichtbaar maakt. Daarom tatoueert Hori Chiyo veel liever Europeanen dan zijn eigen landslieden, die over het algemeen dikhuidig en geel zijn. Heeft men het patroon en de plaats geko zen, dan schetst de groote kunstenaar met een paar krachtige streken van zijn penceel, fluks den omtrek met Chineeschen inkt. Een kokertje, dat aan zijne zijde hangt, bevat een assortiment naalden, in kleine pakjes van drie tot negen of twaalf bijeengebonden. Hij kiest een der kleinere pakjes om den omtrek te bewerken, de punten dezer naalden zijn eerst, naar dat het vereischt wordt, met Chineesche inkt of vermiljoen verzadigd. De grootere pakjes worden eerst later gebruikt, wanneer hij groote ruimten moet vullen of sebaduw maken. Chineesche inkt en vermil joen zijn de eenige kleuren, die hij gebruikt, meer omdat ik bij mijue tehuiskomst ge heel door mijne bezigheden in beslag ge nomen werd en niemand had, met wien ik over de reisherinneringen gemeenzaam spre ken kon. In September van hetzelfde jaar ging ik voor langen tijd naar Parijs en vestigde mijn hoofdkwartier in een pas opgericht hotel in de „Rue Lafitte," het „Hotel d' Alexandrie," dat mij door een vriend sterk was aanbevolen en mij ook door zijn stille omgeving en voortreffelijke bediening bij zonder beviel. Ver verwijderd van het ge raas der boulevards, is men toch dicht bij den voornaamsten en levendigsten van alle boulevards, den „Boulevard des Italiens" kortom, het hotel vereem'gt ia zich alle voordoelen van den besten stand, zonder de nadoelen er van, en in het hotel verstaan monsieur en madame Marr de kunst om hun gasten het verblijf zoo aangenaam te maken dat men vergeet in een herberg te zijn, maar zich gevoelt alsol meD te huis en bij zijn familie was. {Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 82