Gemengd Nieuws. Buite //In acht genomen de belangrijkheid van het dorp Tilburg ffIü acht nemende dat deszelfs bevolking meer dan 9000 zielen bedraagt en aan ge melde gemeente een bewijs onzer tevreden heid willende geven. //Hebben wij besloten en besluiten //Art. 1. Het dorp Tilburg wordt toteene stad verheven, eu zal dientengevolge onder de steden in het rijk gerangschikt worden./' De tekst van de koninklijke boodschappen, ten geleide van wetsontwerpen, bij de staten- generaal ingediend, luidt thans': „Mijne Heer en z/In naam van Zijne Majesteit Willem III, bij de gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groothertog van Luxemburg, enz., enz., enz. z/De Raad van State, krachtens art. 45, 2o, der Grondwet, waarnemende het konink lijk gezag. //Biedt U hiermede ter overweging aan, enz. z/En hiermede, Mijne Heeren, beveelt de Raad van State U in Godes heilige be scherming. 's-Gravenhage, den De Vice-President van den Raad van State, Van R.benen. In de op Vrijdag 31 Mei a. s. te Amsterdam te houden achtste algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, zullen de volgende punten worden behandeld lo. Opening van de vergadering door den voorzitter. 2o. Mededeeling van wege het hoofdbe stuur omtrent den toestand en de werkzaam heden der Vereeniging. 3o. Rekening van den penningmeester over het afgeloopen jaar. 4o. Eeu voorstel van de afdeeling 's Hage ITot hoofdbestuur wordt door de verga dering uitgenoodigd tot de gemeentebesturen ia Nederland het verzoek te richten, voor hunne ambtenaren, voor zooveel de eisehen van den dienst dit toelaten, het beginsel van recht op Zondagsrust te erkennen. 5o. Een voorstel van de afdeeling Rot terdam Het hoofdbestuur wordt verzocht bij de afdeelingen en de correspondenten ter sprake te brengen, dat elke afdeeling en elke cor respondent in de plaats zijner inwoning de aandacht van het gemèentebestuur vestige op den Zondagsarbeid, die van verschillende gemeente-ambtenaren wordt gevorderd. 6o. Een voorstel van dezelfde afdeeling Het hoofdbestuur wordt verzocht de af- deelings-besturen en correspondenten uit te noodigen, hunne bizondere aandacht te wijden aan het geopend zijn van sigarenwinkels, kroegen en koffiehuizen op Zondag. 7o. Een voorstel van dezelfde afdeeling: Het hoofdbestuur wordt verzocht zijn aandacht te laten gaan over een adres aan de bevoegde autoriteiten, ten einde een ver vroegd sluitingsuur op Zondag van alle drankhuizen te verkrijgen. 8o. Een voorstel van dezelfde afdeeling Het hoofdbestuur wordt verzocht zijn aan dacht te wijden aan de bizonder gunstige gelegenheid tot het maken van propa ganda voor de zaak van Zondagsrust door middel van scheurkalenders. want de lieve kleine wil mijn oordeel hooren over haar teekenkuust. Hoe heesch ik be.D, ik moet luidkeels lachen om hare mogelijke en onmogelijke figuren. Ik weet wel, dat ge over mijn uitbundige vroolijkheid het hoofd schudt en bedenkt wat het einde van de historie kan zijn maar geen ellende véér den tijd. Yriendelijken groet van Ma&ie. VIII. De winden hielden feest op Kerstavond 't Was of de wereld verging zoo'n ge- druisch hoorde men op den straatweg naar Corswald. Regen en natte sneeuw droegen, ook 't hunne bij om den avond zoo guur mogelijk te maken. De vensters van baron Tiefort's landhuis rammelden vervaarlijk maar daar binnen heerschten rust en vrede. De booze geest van het huis mevrouw Kaulfuss was uaar de stad gereden om uitdeeling van kledingstukken te houden aan de arme kinderen van eene bewaar- I school, die onder hare bescherming stond. 9o. Voorstellen, die staande do vergade ring mochten inkomen. lOo. Verkiezing van twee leden voor het hoofdbestuur, zitting hebbende tot I Janu ari 1S95, ter vervulling van de gewone vacaturen, door periodieke aftreding ont staande, van de beeren G. P. Ittmnnn Jr. en II. Meijboom, die naar art. 7, al. 2 der bepalingen, niet herkiesbaar zijn. llo. Sluiting der vergadering. Van Weltevreden meldt men uit goede bron, dat bij het militair departement het voorstel aanhangig is, om de kapiteins-pensioenen van 2000 op 2400 's jaars te brengen en aldus met 400 te verhoogeu. De baton de marecnal van het gros der officieren is de kapiteinsrang, zoodat van uit dien rang de noodige stofwisseliug voor het officierskorps moet uitgaan. Aangezien nu gebleken is, dat het pensi oen van een kapitein te gering is om er in Holland behoorlijk van te kunnen leven, daarom bijna niemand het leger verlaat en de promotie geheel stilstaat, is, om aan dezen vertwijfeleuden toestaud een einde te maken, bedoeld voorstel in behandeling genomen. Deli-Ct Kerk- en Schoolnieuws. Nek. iikev. kerk. Beroepen te Gelder- malsen de heer J. Ossewaarde, pred. te Sluis. Bedankt voor het beroep naar Klaaswaal door den heer A. L. Geselschap, te Poortvliet. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal dr. J. M. Smit, voormalig leeraar aan de kon. hoogere burgerschool te Apeldoorn, naar Argentinië vertrekken. Hij heeft eene staatsbetrekking bij het hooger onderwijs gekregen. RECHTSZAKEN. Door het kantongerecht te Middelburg zijn jl. Dinsdag veroordeeld P. v. S. alhier, wegens het invoeren van vleesch zonder aangifte te doen tot keuring aau een der keurmeesters, tot ƒ1 b. s. 1 d.C. v. V., alhier, wegens dronkenschap en het opgeven van een valschen naam tot 1 b. s. 1 d. en 5 b. s. 2 d.J. de R., al hier, wegens het door aanroeping en aan houdend bemoeilijken van reizigers tot 1 b. s. 1 d. Verder wegens dronkenschap J. M., J. v. d. P., M. H., J. C. de B., alhier, ieder tot 1 b. s. 1 d.P. S., D. de K., alhier, ieder tot 2 b. s. 2 d.S. N., J. S., J. J. H., alhier, ieder tot 3 d. h. En allen in de kosten van hol geding. De Zutfensche rechtbank heeft W. U., kleermaker, wonende te Bathmen bij Deven ter, wegens kindermoord veroordeeld tot S jaren gevangenisstraf. De eisch was 12 jaren# Verkoopingen en Aanbestedingen. Door den eerataanwezenden officier der genie is alhier aanbesteed lo. het éénjarig onderhoud der werken en gebouwen, onder het beheer der genie Vlissin- gen en te Rammekens (raming 6750)on 2o. het éénjarig onderhoud der kazerne-ge bouwen te Middelburg ramiug 2650.) Minste inschrijver voor het eerste perceel was de heer C. Mater te Vlissingen voor f 7010 en voor het tweede de heer P. L. van Miert, te Middelburg voor ƒ2244. In de prettige woonkamer prijkte Arm gard's kerstboom in vollen lichtglans. Zij vond hem wonderschoon mama had er ver stand van zoo'n boom netjes op te sieren. Telkens liet zij haar prachtige pop een oogenblik met rust, om zich zat te zien aan die menigte van lichten. Marie sloeg haar mot een liefdevol oog gade en word niet moede haar tallooze vragen te beantwoorden. Daarbuiten rolde een rijtuig voort op den straatweg. De slorm overstemde echter het geratel der wielen. Maar hoor I daar nadert iemand met forsche stappen in den gang. Ontsteld luistert Marie. Zou de baron op het laatste oogenblik nog aan haar gedacht hebben P Zou do postbode haar nog een brief breDgen Daar wordt zacht geklopt. Marie gaat de deur openen. Op den drempel verschijnt een dcltig heer in een dikkeu pels gehuld. //Tiefortl" roept de jonge vronw uit en treedt verbaasd een schrede terug. Met vuri- gen blik ziet hij haar aan, hij steekt haar de hand toe - onuitsprekelijke vrengde Door de politie te Heinkenszand wordt thans onderzocht door wien sterkedrank is toegediend aan een 13-jarigen kuaap onder die gemeente, die Maandag ll. in hoogn mate vau dronkenschap naar de woning vau ziju ouders gebracht werd. Als een bijzonderheid meldt men uit 'sHeereDhoek aan de G. Ct., dat II. vau Gessele en zijne vrouw a. s. Zondag den dag herdenken, waarop zij voor 5U jaren in den echt traden en tevens dat zij véor 50 laren in dieust zijn getreden bij den heer J. J. Van Eijkeron Senior. Wel eeu bewijs van getrouwe dienstver vulling. Uit Kloetinge wordt gemeld Eindelijk is er dan toch eenige zekerheid omtrent het lot van den gewezen secretaris eu ontvanger dezer gemeente, die den 12 Eebruari onverwachts zijne betrekkingen ziju gezin ver- luten heeft, eu die in het politieblad gesigna leerd is. De heer De Snoo heeft uit de Nieuwe Wereld een brief uaar hier geschreven, mel dende dat hij daar goed en wel is aangekomen, waar men hem niot aan de justitie overleveren zal. Uit Veendam wordt gemeld De praamschipper G. van Alteren, van Hoogezand, met eene lading wiergroDd van Loppersum gekomen, stak het Schildmeer over en wilde het kanaal invaren, zoodat het groot zeil moest worden ingetrokken en neergehaald, waartoe hij de hulp van zijne vrouw ioriep. Deze nam het oudste kind, dat in het achter onder luidkeels schreide, nog eerst op den arm en wilde toen het zeil redden. Onverwachts werd zij met den kleinen knaap van 2 jaar door de overslaande giek getroffen en in het meer geworpen.Ofschoon de man haar dadelijk eeuen schippershaak toewierp, schijnt de vrouw zich meer om haar kind te hebben bekommerd,want zij pakte den haak niet, eu zoo kwamen moeder en kind beiden jammerlijk om het leven. De lijken zijn op dit oogenblik nog niet terugge vonden. De vrouw was geboren te Muntendam en heette Erouke Brink. Te Zaandam ziju de mazelen epide misch heerschend verklaard. OokteAkkrum leiden vele kinderen aan mazelen. In niet minder dan 63 gezinnen komt deze ziekte voor. Voor eenige jaren teekende een jong- mensch uit Woensel, die bet toen niet al te breed had, bij de huzaren en een weinig tijds geleden werd hij met een pensioentje van 105 in bet jaar, afgekeurd. Dezer dagen echter valt den armen suk kel een onverwachte erfenis ten deel van ƒ87000! In den ochtend van den 16en dezer is uit de rivier de Amstel onder de gemeente Nieuwer-Amstel opgevischt het zeer bescha digde en in staat van ontbinding verkeerende lijkje van een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht, hebbende om den hals een witten band, waaraan twee steeneu be vestigd waren overigens gewikkeld in een versleten blauw en wit katoenen jak, zoo mede een ongemerkte wit katoenen kussen sloop. Acht dagen geleden werd zekere F. te vervult haar hart. Doch daar herinnert ze zich zijn korten, dubbelzinnigen brief en het slechte karakter van mevrouw Kaulfuss. Zij verandert geheeltrotsch richt ze zich op, haar van vreugde stralend gelaat wordt bleek en somber. //Wel, Armgard, wat eene verrassing daar is papa!" zegt ze tot de kleine. z/Pupa!" jubelt het kind, //papa! mama." Zij snelt op hem toe cn wordt met duizend kussen beloond. //O, papa, mama heeft zoo veel over u gesproken en van de hooge bergen verteld die u gezien hebt. En van de holen, waar de beeren inkruipen. Ik heb alle avonden voor uwe gezondheid moeten bidden en ik heb een shawl gemaakt om u warm te houden op de lange reis. Mag ik hem van van boven halen, mama Do baron gevoelt zich getroffen. Wat is Armgard veranderd Zijn vaderhart klopt mot dubbele slagen hij roept: //mijn kind 1" en kust haar nog maals. Bij Marie was door deze hartelijke begroeting van vader en kind het bittere Roermond, bij een familietwist door zijne twee schoonzoons ernstig aan het hoofd ge wond, hetgeen zijne overbrenging naar het Louisagesticht noodzakelijk maakte. Thans is hij stervende. De daders zijn gevlucht. De knaap die vóór eenige maanden te Tilburg door de tram overreden werd, heeft than9 hersteld het gasthuis verlaten. Het ongeluk heeft hom echter beide beonen gekost, die boven de knie met goed gevolg zijn afgezet. De stoombootAlameda" uit Samoa heeft te San Francisco 36 zeelieden en 10 adel borsten van de verongelukte Amerikaausche schepen gebracht. Te Sydney heeft de »Lübeclc" bericht, dat toen zij Apia op 2 April verliet, de Ameri- kaansche boot »Nipsie", die van het strand gehaald was, ernstig was beschadigd en waar schijnlijk niet naar Amerika kon terugkeeren Een groot aantal lijken is gevonden en be graven. Het geheele aantal personen, dat bij de ramp omkwam, is 143. De »Lübeck"had den kapitein, 2 officieren en 30 man van de kanonneerboot >Adler" en do overlevende officiereu der »Eber" aan boord, die op 24 dezer naar Duitschland zullen terugkeeren. Te Apia is een wacht van 100 man gelaten om voor Duitschland's belangen te waken. Intusschen zijn de vijandelijkheden tusschen de inlanders op Samoa geëindigd. Koning Mataiifa heeft het grootste deel van zijn leger afgedankt. De heer Rockefeller, de Amerikaansche »petroleum-koning," die voorzitter is van de Standard Oil Company, heeft aan zijn dochter bij haar huwelijk tot bruidschat eeu kas- briefje van 2.400.000 gld. gegeven. Dit is voor hem een kleinigheid, daar hij meermalen millionair is en zijne maatschappij, naar men zegt, de grootste is van de geheele wereld. Te Parijs zal men op de tentoonstelling van dit jaar een reuzen-aardglobe kunnen bezichtigen. Zij zal een omtrek hebben van 40 meter, zoodat elk millimeter de lengte voor stelt van een kilometer der werkeljjke aarde (een millioenste deel.) De middellijn zal dus 12.73 meter lang zijn. Parijs zal er de op pervlakte van een vierkanten centimeter op beslaan. De bergen en zeediepten worden er op aangegeven door dikten en uithollingen, die echter nog zeer gering zullen zijn. De hoogste berg (de Gaurisankar in Azië, 8800 meter hoog) zal door een verhevenheid van nog geen centimeter worden aangeduid, en de diepste plek op zee in de Stille Zuiderzee bij Japan zal door een kuiltje van nog een paar millimeter minder wordon steld. Voor het diepste boorgat, dat bekend js te Schladebach in Duitschland zal een gaatje van nog geen 2 millimeter diepte voldoende zijn. De Berlijnsche beul Krautz zal eerstdaags terechtstaan. Hij heeft bij een twist met zijn helper laatstgenoemde zoo geslagen, dat de arme man aan de gevolgen bezweken is. De Manchester Guardian vermeldt een merkwaardige kunstbewerking. Uit een be langrijke zenuw van den arm van een ver pleegde werd een klein gezwel verwijderd en een deel van de zenuw zelf weggenomen Het deel der huid waarin die zenuw zich vertakte, werd dientengevolge gevoelloos. De heel meester nam echter 48 uren later een stuk zenuw uit een afgezet been en voegde dit in de zenuw-opening van den eersten patiënt, met het gevolg dat na 36 uren het gevoel in den arm terugkeerde en er alle verwach ting bestaat op een volkomen herstel. Twee leden van de Melbourne Bicycle club, de heeren öourston en Stokes zijn uit Egypte te Ivonstantinopel aangekomen, na 4000 mijlen op tvveewielers te hebben afge legd. Zij zullen zich nu naar Italië begeven en liun reis per wiel tot het Kanaal voort- gevoel spoedig weer verdweneD. Zij liet haar vreugdetranen den vrijen loop en knikte toestemmend op Armgard's verzoek. Het kind snelde daarop naar boven. Nu stak Tiefort hevig bewogen zijne vrouw de beide handen toe //Marie, lieve vrouw Zij liet hem begaan, toen hij haar handen vattemaar toen hij die dichter naar zich toehaalde, week zij achteruit. Treurig vroeg hij toen /Marie, versmaadt ge den dank van Armgard's vader P" z/Neen, want dien heb ik verdiend," ant woordde zij vriendelijk en de bewust heid daarvan bande voor een oogenblik alle angstige verwarring van haar rein voorhoofd!" Armgard kwam met haar geschenk binnen. //Hier is de shawl, papa 1 Kijk eens hoe groot, wel tweemaal zoo groot als ik ben. Do mooie franje heeft mama er aan gemaakt j dat kon ik nog niell {Wordt vervolgd) zetten na hun bezoek zij over eeu andere u don herfst van het vol te zijn. De Brusselsche vreemdelingenverkeer - tions" zooals ze daar i al, dat de practijlc vrij de theorie. In hare r;ij een wedstrijd voor dau verder gaan hare plani slechts verzonnen hebb' doen houden in het sc schen leursters met int garnalen Bij zulke hartverheffi stroomen naar Brussel Er is nog altijd i Bernhardt zal terugkee Molière," de Gomcdie j nares verklaarde onlan jen Engelsch interviewer zou willen, maar er vé door geldelijke bezws terughebben," zeido zijl francs per jaar. Dat is het Theatre Franqais t met zulk een bagatel vau te loven het is n De buitenlandsche, vd kunstreizen leveren g< Daarvan heeft zij dart voldoening vertelde, hel schuld van 1.200.000 fj Volgens een be TayeMatt, ontleend aai Ruhrort een Duitscher dacht wordt de hier tei valsche banknoten vai uitgegeven te hebben. I die bankbiljetten zoude Jatie zijn gebracht. 1 Frankrijk. Een co met bevelschriften tot i heeren Boulanger, graal gewapend, vertoonde z geleden aan hunne woq zegt dat de zoon van li of mijnheer ook op pa wilde wachten. Natuurl -bezoek slechts de verv Ide wet voorgeschreven Het Parijsche blad documouton, die te commissie uit den seuaa ten duidelijkste bewijze leger heeft trachten om> kapitein van het leger, trouwen bij bet minister zaken bekleedde, als handelde. Als dit waar is, begn langer, wien bet toch. ai moed ontbreekt, zich zo maakte. Dinsdag heeft de po onderzoek gedaan in de langer, graaf Dillon en) hen compromitteerende wek leverde, daar de dagen gevlogen zijn en' mike papieren niet ach] ard der zaak weinig bij »lilio met dezen niaatri [emakkelijk te begrijped veder- eeno formaliteit ti (Het schijnt dat Boulan iet verlaten zal, aangez' ehuurd heeft in de Av< Engeland. Te Birmi legenwoordigd door den John Bright, is thans pight als candidaat der Wvatieven met eene schit jerkozen. Van de Glads lick velen uit eerbied vO| Ian John Bright, eönmaa «1 medeminister, van st B'Wmen er 2561 ter steii B^n dat noemt, acte dc p ■J De minister van fiuaii !heu, heeft Woensdag in nauciëele begrooting iq lede dat er in het vorig ea 2 79S 000 pond stel «r er een nadoelig sal' jijven. De reusachtige st ereenigde Koninkrijk is n' ond verminderd, dat is i jdden, of ongeveer achtni ederlandsche staatsschuld De erwinning te Bii ö'gd dóór eene nederlaag unionisten te Rochester f Gladstonianen, de hé Seen met eene ineerdork gevierde. Deze nederlaag heeft «Ugde der ministriëelen 'r verkiezing te Birminj

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 75