VLISSINGSCHE COl Donderdag 16 December 1886. GËMiiurniiüSTumt. No. 101. 24ste Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIESVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engelanden I Frankrijk 1,65 per drie maanden. Zij, die zich met het volgend kwartaalingaande 1° Januari 1887, op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de van heden af tot genoemden datum verschijnende nummers GRATIS. KENNISGEVING. De burg. en weth. van Vlissingen Gezien de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no. 95), tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Geven bij deze kennis 3an belanghebbenden dat bij hen is ingekomen een verzoek van JACOBUS WILTENBURG om vergunning tot het bergen van een vat petroleum in per ceel D 132 Breewaterstraat, dat dit verzoek met de bijlagen, gedurende veertien dagen, te beginnen met den 16 December 1886 op de gemeente-secretarie ter visie zal worden gelegd en dat den 31 December 1886, ten raadhuize, des namiddags te twee uren, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het op richten der inrichtiug in te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan worden genomen. Vlissingen, den 15 December 1S86. Burg. en weth. van Vlissingen, Th. VAN UIJE PIETERSE L.B. De secretaris. F. N. VAN DER BILT L. S. BINNENLAND. Vlissingen, 15 December. Miizeleu-Epltlemle In Zeeland. Sinds de vorige opgave zijn te Goes aan gegeven het volgende aantal nieuwe gevallen Zaterdag 2, Zondag 1 en Maandag geene, to taal 3. Als hersteld zijn gemeld Zaterdag 35, Zondag 8, Maandag 17, totaal 60. Het totaal aangegevenen bedraagt thans 739, hersteld 663, overleden 15, zoodat 61 aaDgegevenen in behandeling blijven, hetgeen F i: i 11.1, i; o v. Uit het Duitsch VAN HACKLaNDER. Als de arme bedrogene Scherin aan Adalgife, dat jonge neuswijze ding, vraagt »Spreek hoe outstond bij u do liefde?* dan moet elk meisje oppassen, dat baar oog niet toevallig don blik van een jongen, onbescbaamden man ontmoet, anders is deze ijdel genoeg, die vraag op zichzolve toe te passen. Spreek, hoe ontstond bij u de liefde Ook is de Norma er als het ware voor gemaakt zich aan zedekundige overdenkingen over te ge ven. Zij zegt eene toeschouwster namelijk »het is toch een verschrikkelijk lot!* en namelijk een buurman antwoordt weder 57 minder bedraagt dan bij onze laatste opgave. In die gemeente neemt de ziekte dus thans gestadig en snel af, en men hoopt dat zij spoe dig als geheel geweken zal kunnen worden beschouwd. Te C o 1 ij n s p 1 a a t blijven de mazelen nog steeds heerscheD. En al zijn ze van geen kwaden aard, zoodat er nog geen lijders aan ziju bezweken, toch zijn verscheidene kinderen er zeer ziek van. Van Woensdag tot en met Zondag jl, zijn er weer 99 gevallen bijgeko men, dus gemiddeld 20 per dag. Iu het geheel heeft de ziekte zich in 178 gezinnen geopenbaard bij 430 patiënten; van deze zijn er 78 hersteld, zoodat er thans nog 352 lijders zijn in 150 gezinnen. Te Cats is de ziekte geheel geweken, be halve bij verscheidene Catsche landbouwers, die vlak onder Colijusplaat wonen. In T e r-N e u z e n zijn, sedert de vorige opgave, de mazelen in nog 11 gezinnen ver schenen. Het totale aaDtal lijders aldaar be draagt thans (sedert het begiu der ziekte) 545, waarvan 4 overleden. De ziekte is merkbaar aan het afnemen, zegt de T.-JV. Ct. Te Middelburg is volgens de M. Ct. het mazelen-biljet op nog slechts een 40tal perceeien zichtbaar. Naar wij vernemen zou bij de directie der gasfabriek alhier het voornemen bestaan, den prijs van het gas, dat nog altijd 12 cent per kubieke meter bedraagt, eerlang te verlagen De gestadige vermindering van gasverbrui- kers en het steeds toenemen van het aantal dergenen, die er toe overgaan petroleum in plaats van gas tot verlichting te bezigen, moet de Imperial Continental Gas-association" dan ook ten slotte wel doeu inzien, dat het niet aangaat, tegenover de scherpe concurrentie der pelroleum-verlichting, welke in vele ge vallen èn wat qualiteit èn wat prijs betreft de voorkeur verdieut boven het gas, den hoogen prijs van haar fabricaat op den duur te hand- De scherpschutters-vereeniging //Vlissingen" alhier is uitgenoodigd tot deelneming aan den van 13 tot 16 Juui 1887 te 's Gravenhage te houden, door de Leidsche studenten-vereeni- ging //Pro Patria" uitgeschreven schietwed strijd, alsmede aan den grooten schietwedstrijd die door den Nedorlandschen Weerbaarheids- bond is uitgeschreven tegen den aanstaanden zomer. Door het postkantoor alhier zijn gedurende de le helft der maand October jl. de volgende brieven ter verzeuding ontvangen, geadres seerd aan onbekenden Wed. Lohrié, Middelburg; J. C. Vereist, Nieuwediep. Verzonden geweest naar Amerika: Eduward Barbé, Philadelphia. Z. M. heeft op verz. eerv. ontslag verleend aan dr. S. Dobbelaar de Wind, te Middelburg, als plaafsverv. lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland. Zonnëmaire, 14 Dec. De mazelen zijn bier in de laatste dagen sterk toegenomen, zoo dat de openbare school nog een paar weken zal gesloten blijven. Ook in de gemeente Drei- schor en Duivendijke zijn iu de laatste week verscheidene gevallen voorgekomen. Sterfge vallen hebben tot op heden gelukkig nog niet plaats gevonden. Mr'itöiaandagavond heeft aan de oveTzijdedei Schelde een hevige brand gewoed, welke hier, op den Zeeboulevard staande, duidelijk kon worden waargenomen. Het vuur maakte een prachtig effect tegen de met donkere wolken bedekte lucht en menigeen sloeg met belang stelling dit schouwspel gade. De brand is outstaau op de hofstede van P. Dossche, onder de gemeente Yzendijke, half weg Biervliet. De landbouwschuur is met al wat erin is in de asck gelegd. Veertien paarden, 24 koeien, varkens, gedorscben en ongedorschen granen werden een prooi der vlammen, terwijl een jong paard met verbrande staart en manen de vlam men is ontkomen. De inboedel is verzekerd en toch maakte de brand een diepen indruk bij de bevolking. De boer en boerin waren afwezig door familiebezoek, de knechten waren Ier kerk; meid en koewachter waren alleen tehuis. De brand ontstond kwart over zes uur; de toestand van de'bewoners, die een goed half uur later thuis kwamen, leverde een ireurigen »het is inderdaad ontzettend, de Romeinsche proconsul is een der slechtste menschon, dien ik ken.* »Maar de mannen vinden dit vergeeflijk 1 Onmogelijk, Fr&uleio.« »Ja, wel zeker! Zij vinden er oen genoegen in met de edelste gevoelens van het hart te spotten.* »Maur gij zult mij toch wel toegeven, früuleio, dat er uitzonderingen zjjn.« (lange pauze.) dMisschien wel, maar het zijn zeer zeldza me uitzonderingen.* »Maar zulke uitzonderingen bestaan toch.» Twee ter sluips geworpen blikken, een lichte zucht, een zacht hoesten en Erooist treedt op mot zijne galeiroeiers en zingt de zoo medolieuse woorden: Schud krampachtig uwe rechterhand.* Aldus loopt de Norma langzaam ten einde» de houtmijt brandt, de zwarte sluier ver schijnt, Sever ondervindt welk trouw hart hg in het verderf heeft gestort, de pauken blazeu solo, vervolgeus valt de gordijn en men gaat naar huis. aanblik op. Geen wonder, dat voor de vrouw geneeskundige hulp moest ingeroepen worden, 't Is nog geen maand geleden, dat de hofstede van zijn buurman in denzelfden polder,Oranje polder, afbrandde. De oorzaak van de ramp wordt algemeen aan een onbekende booze band toegeschreven. De jonge econoom geleidde het jonge meisje de trappen af en vervolgens uit den schouw burg; daar beneden loerde echter Rockelo met bare onmisbare lantaren op haar prooi. Wel is waar vatte de econoom moed om te vra gen of hij de eer mocht hebben haar naar buis te brengen, maar het jonge meisje ant woordde»0, neen, ik ben u heel dank baar, maar mon zal het kwalijk nemen en Röckele, de meid, zal het zonder man- keeren aan Bllbele vertellen. Den volgendon scbouwbnrgavond was Emilie Knapperer aan de beurt, Zij zette 2,ieh on bevangen op bare plaats, de deuren gingen elk oogenblik open en alle bekende gezichten kwa men binnen. Thans viel baar een jonge blonde man in het oog in elk geval was hot een vreemdeling. Emilie had hem nooit ge zien en toch was het vreemd dat bij zoo naar haar plaats keck, net alsof bij naar iets bekends zocht. Thans trad bij vooruit, kwam langs hare plaats en liep ouder vele veront schuldigingen door. Het was een heel aange naam joDgmenscb met mooi blond hnar, en zij mocht bloude haren nog al ljjden. Door de rijks- en gemeentepolitie te Krab - beudijke zijn Vrijdag aldaar aangehouden twee deserteurs, beiden geplaatst bij de klasse van discipline alhier, die zich op weg bevonden naar België met het doel om zich daar een be staan te verschaffen. Z. M. heeft L. Franken, ontv. der dir. bel., invoerr. en ace. te Sas van Gent o. a. met in trekking zijner benoeming tot ontvanger der dir. bel. en ace. te Balk c. a. benoemd tot ont vanger derzelfde middelen te Sexbierum c, a. (residentie Tzummarum), De ingenieur van den rijkswaterstaat C. B. Schuurman, te Terneuzen, zal naar men van daar meldt, met 1 Febr. die gemeente verlaten en vervangen worden door den heer J. Mulder, ingenieur, thans gedetacheerd bij de staats spoorwegen te Sneek. Blijkens raededeeling van den minister van koloniën iu de kamerzitting van gisteren, is generaal Demmeni, civiel en miliiair bevelheb ber in Atjeb, overleden. Uit het door bet departement van finan ciën openbaar gemaakt overzicht vau de op brengst der middelen (hoofdsom en rijksopcen- ten) over de maand Nov, 1886 blijkt, dat die opbrengst heeft bedragen f 10,354,858.88 te gen f9,970,612,33 in hetzelfde tijdvak van 1885. De raming voor één maand is f8,846,017,83 De raming voor '86 alzoo f106,152,215,00. Opbrengst over de elf eerste maanden van'86 f 100,114,032,325, tegen f 97,126,635,95s over 1885. De vaakbesproken Kurhaus-brand te Sche- veningen zal waarschijnlijk toch nogaanleiding geven tot eene gerechtelijke vervolging. Men zegt althans dat dezer dagen 's hofs raadkamer in strijd met de beslissing der rechtbank, die geen termen moet hebben gevonden tot het Om den lezer niet te vermoeien, willen wij in het kort zeggen, dat bij op bijna dezelfdo wijze met früulein Knapperer een vriend schappelijke kennismaking aanknoopte als met fr'aulein Stadelbacb, waarbij wij hot ech ter niet billijk vinden, dut hij bij zijne don kere buurdame geen enkel woord sprak over de blonde, en evenmin bij de blonde over de zwarte sprak, en dut Emilie den volgenden morgen aan bare vriendin Clara alles, wat in den schouwburg voorgevallen was, volledig mededeelde, behalve eene kleinigheid, welke onze lezeressen wel begrijpen zullen. Op den volgenden schouwburgavond bad Friedrich Knapperer eveneeus oeno bonten daa aan en meldde den volgenden morgen aan zijne zustor dat de plaats naast de dochter van den ontvanger dor registratie ledig geweest was on een jonge blonde man dikwijls schuins naar dien kant gekeken, maar zich na het tweede bedrijf geheel had teruggetrokken. »0!« zeide Emilie en vooldo hoe haar het hart klopte bij deze oiededeoUog. Daar het nu toevallig zoo trof, dat de zuster van den boekbaudelaar wegens eeq

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1