VLISSINGSCHE COURANT. KI ZIEKHANDEL. ltd No. 98. Zondag 5 December 1886. nhoven's Ioonde Valt" MEEBUIG, 24sle Jaargang. BIHH1SL48D. blikjes Engelsche 5, in diverse soorlen, >jg en keurigen inhoud Ideaux. iclitige collectie GOU- VERWERKEN, als es, Parures, Knop- rloges enz., tot coii. iles zeer geschikt voor 1 e a u x. VAN DALSUM. Hoek Qroenewoud. handel van P. ROL- voorhanden: ptloto- 3 albums, pracht- voor de jeugd, jS, enz., enz., allts iet a. s. St. Nico- nheid bestellingen aan l bolle, koster ïenige verhoogiüg jroote sorteering DEKEN, in alle prij- fES in alle genres. SCHRIJFMAPPEN, ZIEBOEKEN, waar- itreerde, VERFDOG- ;en, teekenbe- EUILLES, PASSER- TASSCHEN, BOUW- orten. llectie PHANTASIE- ie SCHILDERSTUK- en Gravures. )ERS, ALMANAK- ARS-BRIEFKAAR- •aad. j, Cohen en Koster ;eerde prijzen zonder lenlijke Brood- en cers alhier, bren- ;n geachten begun- it zij het voornemen 'LAASDAG op ZA- 0 VEMBER te hou- CTfgP Niet M aangezet j 1 met Alcohol. DORDRECHT. BORDEAUX, MAR- <ïT WERPEN. /BOURNE 1880. [NICE 1884'. i de Hospitalen te NTWERPEN. KiilJGUAAI. or namaak. ■maakt zijnen geëerden Bid, dat hij een WINKEL éne prompte bediening ertrouwen waardig te Groote Markt, C 72, Hoek Weststriat. I jd, dat het ATELIER, de Badhuisstraat, tijd zal gesloten EENE WONING, pers, Aleoof, Zelden BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADYERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engelanden Frankrijk f 1,65 per drie maanden. i; ni :i. ui: li tsriT li, W A T I K A L E MILITIE. Eerste - oproeping ter inschrijving voor de nationale militie. Dc burgemeester en wethouders vau Vlissingen gezien art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861, (Stbl. no. 72); maken bokend: dat liet register tot inschrijviug van alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari aanstaande bun )9e jaar zullen zijn ingetreden, derhalve zij die in 1868 zijn geboren, zal gereed liggen ter gemeen te-secretarie, vau dun eersten tot en met den 3Isten Januari J887, van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, met uitzondering van den Zondug dat voor ingeZetencu wordt gehouden -. lo. hij, wiens vnder, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Juli 1850 (Stbl. no. 44;) 2o. hij, die geen ouders' of voogd hebbende, gedu rende de laatste achttien mnandcu, voorafgaande aan den Isten Januari van het jaar, waarin hij zich moet laten inschrijven in Nederland verblijf hield; 3o. hij, vau wieus ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits bij binnen het rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezetene wordt gehouden de vreem deling, hehooreude tol eeu staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen, (art. 18 der wet van 19 Augustus 1869) Stbl. uo. 72); dat hij. dio eerst na het intreden van zijn J 9e jaar, doek vóór het volbrengen van zijn 2(1 ste ingezeten wordt, verplicht is, zich. zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan to geven bij burgemeester en wethou ders der gemeente, wnnr de inschrijving volgens art. 18 moet geschieden (art. 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven: lo. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2o de in een rijk verhlijfhoudcndc ouderlooze zoon van eeu vreemdeling, al is zij" voogd ingezetou; 3o. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in 's rijks ovcrzeesche bezittingen of kolouieu woont (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt: lo. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vador, of, is deze overleden, de moeder, of zijn beide overleden, de voogd woont; 2o. van eeu gehuwde en van een weduwnaar in do gemeente, waar hij woont; 3o. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4o van den buiten 'slands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst iu een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd liet laatste in Nederland gewoond heeft (art, 16 der wet); dat ieder, die volgens art 15 behoort te worden ingeschreven, verplicht is zich daartoe bij burgemeester en wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat bij dieus ongcste'dheid, afwezigheid of ontstentenis, zijn vader, oi is deze overleden, zijn moeder, of. zijn beiden over— den, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is, (art. 18 der wet.) Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange maand aan do op hen rustende verplichting te voldoen en wordt huu ten overvloede onder de aandacht ge bracht dat bij bovengeaueinde wet, onder meer is be paald .- dat met boete vau f 25 tot f 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18, en dat bij elke veroordeeling tot boete, tevens door den rechter wordt bepaald, dat indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tieo maan den zal worden vervangen. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 4 December 1886. Dc burgemeester en wethouders voornoemd, A. SAllT. De secretaris, F. N. VAN DER 13ILT, L. S. HEBBEN EN... HOUDEN. „Wat een bespottelijk, overdrevene voorstelling-!1' zal menigeen zeggen. „Welk menscb, die goed bij zijn zinnen is, zal nil zoo dwaas zijn, om zijne be zitting op zulk eene wijze weg te wer pen als die domme Steven Zoo gaat het meestal in de wereld. De beste stuurlui staan gewoonlijk aan den wal en men ziet wel den splinter in 't oog zijns buurmans, maar den balk in eigen oogen bemerkt men niet. In de laatste jaren is de landverhui zerswoede wel een weinig bedaard, maar toen die in alle hevigheid woedde, kon men geheele scharen van menschen zien, die hunne bezitting* te g-elde gemaakt hadden en hun dorp verlieten, waar ze ten minste wisten, wat ze hadden, om een land op te zoeken, werwaarts ze door allerlei schoonklinkende voorstel lingen werden heeng-elokt, maar waar van de ware toestand evenwel voor hen nog een geheim was. Wanneer de oor log woedt en de vijand de inwoners uit hunne vreedzame woningen verdrijft, of die verblijven in de asch legt, na vooraf alles, wat maar waarde heeft, geplun derd te hebben, dan levert het voorzeker een akelig, bedroevend schouwspel op. Weenend staan ze daar hij die puinhoo- pen, arm, van alles beroofd, en ze boe zemen medelijden, diep medelijden in, omdat hun dat verlies door anderen en buiten hunne schuld berokkend wordt. Wanneer men in eene zeeplaats een kijkje g-aat nemen een paar uren voor dat het schip met" landverhuizers'ver trekt, dan wekt dat gezicht al zeer ver schillende aandoening-en op. Daar lig-t de groote stoomboot, gereed, om die honderden menschelijke wezens in hare betrekkelijk kleine ruimte op te nemen. Op het dek loopen er al verscheidene op en neer; anderen hangen over de verschansing en turen naar de voor hen liggende stad of in het onder hen gol vende water. Ze zijn nu reeds vele, vele uren van de plaats hunner inwoning verwijderd en als nu de touwen zijn los- g-emaakt, dan zal hunne werkelijke reis over den oceaan eenen aanvang nemen. Ze zouden nu nog kunnen terugkeeren en konden we in menige ziel lezen, wie weet, hoevele weemoedige aandoeningen en herinneringen we daar zouden vinden! Dat oude moedertje, dat daar op dien zak zit, kan vooruit berekenen, dat ze haar vaderland, menschelijker wijs ge sproken, niet zal wederzien. Ze zit daar te peinzen en denkt aan 't dorp, waar ze geboren is en waarin zoovele belangrijke gebeurtenissen uit haar leven zijn voor gevallen. Ze heeft nu hare kinderen niet willen verlaten, die naar Amerika gin gen, maar 't heeft haar veel gekost, om al die plekjes en hekenden voor altijd vaar wel te zeggen Ik erken het, er zijn onder die men schen ook opgeruimde gezichten. Er zijn jonge lieden onder, die onbezorgd de toe komst tegeugaan en droomen van al den voorspoed, die in het verre land hun deel zal zijn, maar dat zijn uitzonderin gen en hij de meesten valt ernst en be zorgdheid op te merken. Maar waarom verlieten ze dan toch hunne woonplaats Er zijn er, die door gebrek en hoop op beter daartoe worden gedreven, maar er zijn er ook, die 't waarlijk tamelijk goed hadden en dat goede niet erkenden en waardeerden en zich overtuig-d hielden, dat iedere verandering eene verbetering is, Zulk een aanblik kan den toeschou wer somber stemmen en onwillekeurig komt de vraag bij hem op, of die men schen niet heter deden te blijven, waar ze waren en of die menschen dan niet weten, dat er in dat verre land ook leed en gebrek en kommer heerscht. Maar nog een veel treuriger aanblik levert het op, wanneer gij toevallig dien trein kondet zien, waarvan de beide laatste wagens geheel met landverhui zers zijn gevuld, die teleurgesteld terug-- komen. Dat noem ik eerst een schouw spel, dat medelijden verwekt en een rijkdom van nuttige lessen in zich bezat. Achhoe diep ongelukkig' is 't voor komen van die menschen, wier droomen en verwachtingen als in rook zijn ver dwenen Toen ze vertrokken, hadden ze nog- iets, dat ze 't hunne mochten noe men. In 't vreemde land gekomen, was ook daar groot gebrek aan werk, en wat ze in hun land duur noemden, was inderdaad goedkoop in vergelijking van de groote sommen, die daar" gevraagd werden. Zoo teerde het weinige, dat ze hadden, dagelijks in, en bij sommigen kwam al spoedig Jt besluit tot rijpheid, om met het overblijvende naar 't va derland terug te keeren, te erkennen, dat zij veel leergeld hadden betaald en door hard werken, maar nu op heken den grond, in hun onderhoud te voor zien. *Eü- ging ,!t nu met die menschen zuu- veel anders als met Steven, die met eene koe uitging en met een varken terug kwam? I-lij bracht nog een varken te rug, maar onder die teruggekeerde land verhuizers zijn er genoeg, die hunnen overtocht hebben kunnen betalen, maar ook toen niets meer overhielden. We behoeven evenwel zoo ver niette gaan, om die onberadene Stevens op te sporen. Wanneer we om ons zien, dan zijn er genoeg betreurenswaardige voor beelden van menschen, die bet tamelijk goed hadden, het beter wilden hebben, onophoudelijk ruilden en veranderden en meestal na die ruilingen er niet beter door werden. „Een rollende steen vergadert geen mos" zegt het spreekwoord en daarin ligt veel waarheid. Tal van voorheelden uit het dagelijksch leven kunnen die be wijzen. Ieder, die een zaak heeft, moet natuurlijk beginnen, met alles aan te wenden, om die te doen bloeien, maar daarom niet verwachten, dat alles maar dadelijk zooveel voordeelen zal afwer pen. We leven wel in eenen tijd van stoom, maar niet op alles is dat toepas selijk. Vooruitgang, geregelde vooruit gang vereischt tijd en geduld. Bij 't ge duld behoort volharding en waar deze twee faktoren vereenigd zijn, daar kan mos vergaderd worden. Juist daarop willen de meeste men schen niet wachten en de tegenwoordige tijd leidt er wel eenigermate toe, om aan 't gevoel van bestendigheid een gewel digen schok toe te brengen. Er ligt in alles meer eene zekere rusteloosheid, ge jaagdheid en zucht naar verandering. Dezelfde haast, die men aan een station van een spoorweg- en op de reis zelve kan opmerken, deelt zich ongemerkt aan de menschen mede in al de toestanden, waarin zij verkeeren. Voort! voort! klinkt het onophoudelijk en met meer en meer doordringende stem. Is die zucht naar onophoudelijke ver andering ook niet bij zoovele jonge lie den zichtbaar, die, eenmaal en eindelijk eene betrekking, eene bestemming, ver kregen hebbende, al zeer spoedig daarin een tegenzin betoonen, die ben aandrijft, om ze weer voor eene andere te ver ruilen, die hun oneindig aangenamer en voordeeliger toeschijnt en die ze, na eenigen tijd van kennismaking, minder vinden dan ze dachten en derhalve al weer voor eene andere moeten ruilen Van daar dat aantal van zoogenaamde scharrelaars, die langzamerhand tot grove diamantslijpers overgaan en een last voor de maatschappij worden. Hebben is een heerlijk woord, maar „houdt, wat gij hebt" is niet minder van belang. Eenmaal in 't bezit, span dan alle krachten in, om te behouden. On wrikbaar volhouden, doorzetten, aanhon- den, niet opgeven; dan kan de steen mos verzamelen. Hoe menige onderne ming werd met moeite tot stand ge bracht, zoodat het hebben aanwezig was, maar de ambitie verminderde, de belang stelling verdween, de volharding ontbrak en het houden werd eene onmog-elijkheid. Wat al spijt, wat al teleurstelling is er door die flauwhartigheid veroorzaakt, en wat is bitterder dan 't gevoel van zelf verwijt, dat men niet wist te houden, wat men had. Nogmaals- met allen* ernst„houd wat gij hebt." Wanneer iedereen waarach tig doordrongen was van de waarheid dier leuze, hoeveel beter zou dan onze maatschappelijke toestand zijn. CASACARA. Vlissingen, 4 December. Mazcleu-cpttlcinlc in Zeeland, De berichten omtrent de in verschillende gemeenten onzer provincie heerschende roaze- len-epidemie, luiden iets gunstiger dan bij onze vorige opgave. In Goes blijft de ziekte gestadig afnemen. Dinsdag werden aldaar 9, Woensdag 6, Donderdag 8 en Vrijdag 10 nieuwe gevallen Aangemeld; te zamen dus 33, terwijl daaren tegen op die dagen als hersteld werden aange geven respectievelijk 33, 28, 33 en 28 te zamen 122. Het aantal lijders is dus sedert onze vorige opgave weder met 89 verminderd Dat der overledenen is echter weder met een vermeerderd, daar Vrijdag weder een peroon tengevolge van de ziekte is gestorven. In het geheel werden thans aangegeven 700 lijders. Daarvan zijn 460 hersteld eu 14 overleden, zoodat in behandeling hieven 226. Ook te C o 1 ij n s p 1 a a t schijnt de epi demie eenigszins tot staan te komen, ofschoon aldaar toch Dog 196 personen van 114 ver schillende gezinnen aan de ziekte lijdende zijn. Te Kloetinge breiden, tot dusverre, de mazelen zich niet zeer uit. Zij komen alleen voor in huisgezinnen waarvan de kinderen of te Goes school gaan of bij kinderen van perso nen die van elders de besmetting overbrachten. Te 'sHee r-A rendskerke zijn thans ook in de kom van het dorp gevallen van ma zelen voorgekomen bij twee volwassenen. Te Zonnemaire eindelijk is de ziekte ook eensklaps uitgebroken en wel op één dag in eene groote menigte huisgezinnen. Op de werf der kon. maalsch. de Schelde al hier, werd jl. Donderdag de kiel gelegd voor den stalen raderstoomboot, genaamd Voor- xoaarts, welke voor rekening der vennootschap Zeewsche Oesterput te Bergen-op-Zoom, ge-

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1