VLISSINGSCHE COURANT. Imk, I ING, ool, ebruari 1887. >0. 96. Zondag 28 iNovember 1886, 243te Jaar; GEMIFJTEBliSTCDR. BINNENLAND. EKEENTE, pBf, •5 TIE, 0.50. uitvoering aan het sidcnt. Secretaris. ensï en de Buitensluie ei. ug 6 10 (via keersluis, keersluis), 9.45. 10 15 fid.lag 1,95, 1.45 (via .30. 3.55, 4.20, 5.10, (via via keersluis), 7.45, 8.45. 6 30, 7.20. 7.45, 8.55 Ü.25, 11.— 11.30, 12.- 3.15, 3,40, 4.06, 4.40, 9.10. TPIENST en Botterdam nde plaats en k in November. iildelburg: vau Rotterdam 1 8.15 vm 8.— 8.45 17 8.— 8.15 u 8.— 8.15 8.— TDIBNST en Zierikzee v. v. b e r VAM Z1ERIKZEE 25 nam 1.30 Vrijdag 26 1.30 Zaterdag 37 12- 'Zondag 28 u 1-30 Muaudag 29 voorin 9.30 1 Dinsdag 30 7.— ËLIIË. naiu 13,- 1,30 3,30 Woensdag en Zaterdag. i. 7,30 8.- 10,30 11. 2,20 2,50 12,80 1,— door voor dien dog. *12,40| 1,4 1,25 2,16 *8,34| 9,151 1*8,13 9,15 bctcckcnt dot op het luide gedeelte van hetl tra- uigeo late en 2de klasse mg. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engelanden Frankrijk f 1,65 per drie maanden. HOOFDELIJKE OMSLAG. De gemeente-ontvanger van Vlissingen herinnert belanghebbenden aan hunne ver- pligting tot aanzuivering van bet verschuldig de wegens Hoofdelijken Omslag, ter voorko ming van vervolging. Vlissingen, den 26 November 1886. De ontvanger voornoemd, T. C. DOMMISSE. De burgemeesler van Vlissingen; geeft den ingezetenen in overweging om, aangezien 5 December dit jaar op een Zondag invalt, het St. Nicolaas-feest te houden op Zaterdag 4 December a. s. Vlissingen, 27 November 18S6. De burg. voornoemd, Tb. VAN UI JE PIETERSE L. B. VERKIEZINGEN. Ter inzage leggen van de processen verbaal wegens verkiezing van een lid van den raad De voorzitter van den raad der gemeente Vlissingen maakt bekend dat van de, op den 24 en 25 dezer opge maakte processen-verbaal van inleVering en opening der stembriefjes ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, een afschrift aan het huis der gemeente is aangeplakt, en wijders van de processen-verbaal inzage kan worden verkregen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 25 Nov. 1886. De voorzitter voornoemd, TL VAN UIJE PIETERSE L. B. HEBBEN EN... HOUDEN. In mijne vorig-e opstellen heb ik misschien wel wat uitvoerig 't wen- schen behandeld. Daarop wil ik nu een vervolg leveren. Hebben, wat is dat? Een taalkundig onderwerp behandel ik hier niet, anders zou ik nauwkeurig den oorsprong van dit woord nagaan; nu vergenoeg ik mij, met doodeenvoudig te zeggen, dat bet bezitten beteelcent. Er is een ontegen zeggelijk verband tusscben het wenscben, zijn best doen om bet te verkrijgen en bet bezitten of hebben. We hebben reeds gezien, hoe oneindig veel moeite er in de wereld wordt aangewend, om datgene te verkrijgen, waarnaar men zoo vurig weusebt en nu zou men, oppervlakkig geredeneerd, meenen, dat iemand, of liever iedereen, wien 't gelukt was, om zijn doel te bereiken, niet minder moeite zou aanwenden, om dat verkregene te behouden. Toch is dit zoo niet. Een menscb is zeer dikwijls een onbegrijpelijk wezen, en zoo gaat bet ook bier. Stel u voor, dat een kind, eenen tuin voorbijgaande, daarin eene bloem bemerkt, wier scboone kleuren zijn oog bekoren. Hoe wordt dan de begeerte niet opgewekt, om die bloem te bezitten. Hij vraagt er bij her- baling om en nu neem ik aan, dat men hem zijn zin geeft. Nu zoudt gij den ken, dat bij die bloem zorgvuldig be waart Ja, in 't begin, maar de nieuw heid is er spoedig af. ;t Was meer de begeerte, de lust, om ze te hebben. Hoe spoedig kunt gij ze verflensd en vertrapt op den grond zien liggen Maar zoo doet een kind; een groot menscb is wijzer, niet waar? 't Ware te wenscben, maar 3t is zoo niet. Vele menschen gelijken op kinderen, die speel goed hebben gekregen, er eerst bijzonder mede in bunnen schik zijn, maar bij 't zien van een ander stuk speelgoed, zicli verbeelden, dat dit weer mooier en be ter is dan bet liunne. Vandaar vindt men bij zooveel kinderen die begeerte tot ruilen en kwanselen, voortspruitende I uit begeerlijkheid en ontevredenheid. In de meeste gevallen komen zij er slecht af bij den gedanen ruil en zoodoende ver mindert hunne bezitting boe langer boe meer in waarde. Een oud sprookje verbaalt bet vol gende Steven was een boer, bij was arm maar spaarzaam en een vriend van werken. Zijn vrouw dacht er over als hij en hield de kleintjes bij elkaar. Zoo hadden ze langzamerhand wat opge spaard en daarvoor gekocht, waarnaar ze zoo lang gewensebt haddenname lijk een koe. Dat was een gelukWat werd die koe bekeken en wat een ge not was 't, toen de eerste melk op tafel pronkte Dat ging zoo eenigen tijd goed, maar boe 't kwam, wisten ze zeiven niet, doch bet melken begon bun te vervelen en later kwam er een tijd, dat de koe bijna geen melk gaf. Op zekeren avond daarover met elkander beraadslagende, kwam men tot bet besluit, om de koe maar liever te verkoopen. De man ver beeldde zich bij ongeluk, dat bij er machtig veel verstand van had en de vrouw was van dezelfde meening. Geen wonder derhalve, dat de man vertrok met bet vooruitzicht van een groote winst, terwijl de vrouw achterbleef, om te bedenken, wat men daarna voor de opbrengst zou aanschaffen. Op weg naar de markt ontmoette de snuggere koopman eenen man met een paard en nu wilde 't ongeluk, dat bij reeds lang den wenscb bad gekoesterd, om zoo'n dier te bezitten. Het paard was vrij oud, maar zag er nog tamelijk uit. In zijne oogen evenwel was bet dier veel mooier dan 't werkelijk was. Ook bet paard werd naar de markt g'eleid, om verkocht te worden en de slimme eigenaar bemerkte spoedig, dat onze Steven er wel zin in bad. Hij begon dus de goede eigenschappen van zijn ros hemelboog te verheffen. Onze Steven toonde, boe bij de band bij was, door van zijne koe alles te ver tellen en bare waardij boog aan te ge ven. Eindelijk zei de paardenkoopman goede vriendgij schijnt wel zin in mijn paard te hebben. Gij zelf bevalt mij nog al en ik doe mijn naasten gaarne ge noegen. Weet je wat, ik zal met je rui len. Ik maak wel een slechten dag, maar enfin 1 Steven verkneep zich van inwendig genoegen, maar met zijn slimheid liet bij dit niet dadelijk blijken. Intended aarzelde bij nog', om den koopman des te grager te maken, want bij voor zich hield de ruil voor uitstekend. Eindelijk kwam deze tot stand. De koopman nam de koe en stond bet paard aan Steven af, zeggende: 't beest is dood mak en loopt niet bard. Wil je echter, dat bij barder loopt, sla hem dan maar even tegen zijn linkerachterpoot. Zoo scheid den ze. Wat was Steven blijWat zouden de .buren groote oog-en opzetten, als bij 'met zijnen nieuwen koop thuis kwam Hij reed stapvoets en was 't nog niet 'met zicbzelven eens, of hij eerst naar de stad dan wel dadelijk naar buis zou rijden. Hij besloot uit een zekeren trots itot bet eerste. Na eenigen tijd kreeg fiij lust, om wat barder te rijden en volgde den hem g-egeveu raad Of nu 't paard bemerkte, dat bij een anderen baas bad, of dat bet in een slechte luim was, zegt bet verbaal niet, maar Wel, dat bet ros zulke malle sprongen begon te maken, dat onzen Steven bet zweet uitbrak. Dat bad bij nooit ge dacht! In zijnen angst trolc bij zóó aan <len teugel, dat bet paard bet restant geduld verloor eu zijnen berijder in 't zand wierp. Juist kwam daar een an dere boer aan, die een groot, vet var ken naar de markt bracht en daarmee nog al moeite bad. Hij was evenwel dadelijk bereid, om Steveu te helpen. 't Paard was blijven staan. Zijne woede was bedaard. Ja, zei de boer, mijn varken is lastig, maar tocli nog vrij wat makker dan die knol. Daar heb je ook al niet veel aandan heb xk honderdmaal liever mijn beestjedat is me eerst een varkenIk baal er ze ker de premie mede Steven keek naar 't varken en bere kende al, welke vette hammen zoo'n dier zou geven. Daar was geld voor te malcen Nu dat paard eenmaal die kuur bad uitgehaald, was er voor hem de aardigheid afbij was er bang voor geworden. Als bij er maar fatsoenlijk af kon komen en daar schoot hem in eens eene vernuftige inval te binnen. Als bij den boer een ruiling voorstelde Maar dat zou die man niet ge makkelijk doen. 't Was, of die boer de gedachten van Steven kon raden en in zijn ziel lezen. Hoor eenszei bij tot Stevenik lieb veel met paarden omgegaan en ik zal dien rakkert wel klein krijgen. Neem jij mijn varken, dan neem ik den knol. Dat liet Steven zich geen tweemaal zeggen. Verheugd sloeg bij toe. Zoo scheidden zij en Steven, die met een koe was uitgegaan, kwam met een varken thuis. De toepassing volgt. casacara. ging worden verbouwd en in een wiukel met woonhuis voor den winkelhouder en pakhuis, met de bovenverdieping tot magazijn, be stuurskamer enz. worden herschapen. Het bovengedeelte met torentje en leien dak blijven onveranderd. Bij do verwijdering van de metalen klok in het torentje, is gebleken dat deze tot opschrift heeftfivtojZ/ckv.ys) Soli Deo Gloria Michael Burgerhu/sme- fecit. Anno 1634. 4 Burgemeesters, do fieeren NicMjps Jansen Ilonmnck en Piet er JaspersenJacob I4emi»-\ en Jasper de Macht Trcsoriers fter stede Vlissingen. 'j De verbouw van voornoemd gebouw is op- gedragen aan den heer A. Loois, mr. timmer man en aannemer alhier. Na behoorlijk afgelegd examen in tegen woordigheid van den majoor-kommandaut en verdere officieren der schutterij, zoomede den luitenant-adjudaut Cochius van het 4e bat. 3e reg. infanterie, in garnizoen alhier, hebben bij de dd. schutterij te dezer stede de volgende bevordingen plaats gehad. Bij de le comp. tot sergeant de korporaal van de 2e comp. J. Monjé, tot fourier de schut ter K. O. Delvoije, tot korporaal A. de Broe- kert en J. Houbaer. Bij de 2e comp. tot sergeant de korporaal van dezelfde comp. A. J Laernoes en de schutter van de le comp. W. van Langenveld, en tot korporaal de schutters J. Jansen en A. J. Wolthers. Men zal zich herinneren dat, eenigen tijd geledeu, eeu tweetal voor Bordeaux bestemde, aan de werf „Courad" van den heer Th. Figée te Haarlem; vervaardigde stoom-baggervaar- tuigen, de ,/Margaux" eu de //Cantenac^, vau hier werden gesleept naar huune bestemming, welke echter door do „Margaux" niet werd bereikt, daar deze op de reis zonk. Een andere, aan dezelfde fabriek vervaar digde baggermachine, eveneens voor Bordeaux bestemd eu //Parle Peu'' genaamd, is heden ochtend, gesleept door de sleepbootWashing ton'', uit de Buiteuhaveu naar geDoemde plaats vertrokkeu. Yan 20 tot 26 November zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten aangekomen 400 en daarheen vertrokkeu 367 passagiers. Vlissingen, 27 November. i Aan de verkiezing van een lid voor den ge meenteraad op jl. Woensdag alhier, werd door 198 van de 487 kiezers deelgeuomen. Uitgebracht werden 198 stemmen, waarvan 17 in blanco. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 91. HiervaD verkregen de heeren A. Koppejau Sr. 66, C. J. Rekkers 63, J. le Sage van Hoeve 25 en II. J. van der Meer 13 stemmen, terwijl op eenige andere heeren nog 1 en 2 stemmen waren uitgebracht. Herstemming moet alzoo plaats hebben tusschen de heeren A. Koppejau Sr. en C. J. Rekkers. Het voormalig koffiehuis de Beurs alhier, dezer dagen aangekocht door de coöperatieve winkelvereeniging Eigen Hulp, staat eene geheele verandering en bestemming te onder gaan. Het benedengedeelte zal voor die vereeni- *Zierikzee, 23 Nov. In den gemeenteraad van heden werd verpacht aau den heer C. Koopman te Nieuwerkerk, het ophalen der straatmest eu ander vuil voor de som van f400 per jaar, terwijl aan den heer C. M. Voorbeij- tel als zoodanig ontslag werd verleend, onder bepaling, dat hij gedurende den termiju van 2 jaar, jaarlijks zal betalen de som van f 400, aangezien zijn pachtcontract eerst over 2 jaar vervallen zal zijn. Siuds de opgave in het vorig nummer van ons blad, bleef de toestand in de gemeente Goes, voor zoover betreft de aldaar in zoo ernstige male heerschende mazelen-epidcmie. Dinsdag werden er 46, Woensdag 25, Don derdag 2S enVrijdag 23,totaal 122 nieuwe ge vallen aangegeven, terwijl weder 2 personen aan de ziekte zijn overleden. Daarentegen werden op de gemelde dageu respectievelijk 28, 16, 42 en 16, te zamen 102 personen als hersteld gemeld, zoodat sedert Maandag het aantal lijders is toegeuomen met 20. Het totaal aangegeven bedroeg Vrijdag avond 64S, hersteld 233, overleden 12. In behandeling bleven derhalve 403.

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1