mm, VLISSINGSCHE COEBAN 88, Dommisse. de Houders lliiiptiën, za ip 1836. No. 93. Donderdag 18 November 1886, 24ste Jaargang. GEMEIiNTlUiiiSTlillü. HET SCHOOLTOEZICHT. 60 Cent per Kilo. W o 'S. 3 en gebruikte pia- it garantie bij F. H. SCHIEFER, ndijk H 101. ssing: iet le soort grove ARDKOLEN. van geklopte DUIT- ïlBAüT i en Wethouders irs en aflosbaar met ing. its 2.670.486 stuks. gent, brugge, plan der trekking-en, g volgt, en voor de kend k 3 pCt. 's jaars. scliuldig-de 80 francs n, aan de Houders ruil voor eene oude tusschen de aflossing de Obligatie van den stuk ingaat. toewijzing vermin* tellingen toegekend. |l gemachtigd, kantore op >mstig de bepalingen issen en inlichtingen BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissïngen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, cle firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. 01 R A IV E» W EZEK. Alge m eene JBrandsc houwing- De burg. en weth. van Vlissingen gezien art. 57 der verordening op hetbrand- wezen, waarbij is voorgeschreven, dat ten minste éénmaal in het jaar door de brandspuit meesters, vergezeld door den commissaris of een der beambten van politie, eene algemeene brandschouwing zal plaats hebben maken bekend dat die algemeene brandschouwing voor dit jaar is bepaald op Maandag, Dinsdag, Woens dag en Donderdag den 22, 23, 24 en 25 November a. s. en noodigen de ingezetenen uit om hen, die daarmede zijn belast, lot het noodige onder zoek in hunne woningen of gebouwen toe te laten, eu zich te gedragen naar hunne aanwij zing, omtrent het aanleggen, veranderen en verbeteren van stookplaatsen, schoonmaken van sclioorsteenen of bergen van brandstoffen en petroleum, en in het algemeen overeenkom stig de bepalingen voorkomende in genoemde verordening op het brandwézeu, teneinde zich te vrijwaren voor de toepassing der daarbij be dreigde straffen. Vlissingen, den 18 November 1886. De burg. en weth. voornoemd, TH. VAN UIJE PIETERSE, L. B. Do secretaris, P. FOliBES WELS. Nu er in Vlissing-en weer ernstig- sprake is van schoolbouw, zal een woord over het schooltoezicht wellicht niet ong-epast zijn. Wij zullen hier alleen spreken over het toezicht op de scholen voor lager onderwijs. Het plaatselijk toezicht wordt uitge oefend door burgemeester en wethouders, of door eene commissie, aan wie zij die zorgen overdraagt. Als er geschikt per soneel voorhanden is, zal zulk eene commissie zeer verkieselijk zijn, daar niet alle leden van het dagelij'ksch be stuur geacht kunnen worden op de hoog te der zaken van het lager onderwijs te zijn. Want er zijn nog andere dan administratieve werkzaamheden aan ver bonden. Er behoort nog iets meer ge- FEUILLETON. 2. Uit het Duitsch VA.N HACKLaNDER. Madame Knapperer was daarbij zoo ver- Btaudig hare buurvrouw, wanneor ook niet als oudere, dan toch als eono wijzere vrieu- din te bejegenen en weinige dagen, nadat de nieuwe woning betrokken was, liet zij om een uurtje belot vragen om ingelicht te worden over het een en ander in de nieuwe buurt. Dat toen do vijanden van de vrouw des kanselarijraads ook die van do secretaris vrouw werden, spreekt vau zelve ook van de overige verdiepingen van no. 16, waar men noodwendig ook eon bezoek moest af leggen, werd het noodige medegedeeld en ten daan te worden, dan kinderen tellen en ruimte meten. De resultaten van het onderwijs moeten niet alleen worden nag-egaau, maar ook de weg langs welken die resultaten worden verkregen. De onderwijzers moeten gesteund en voorgelicht worden. En dit zullen alleen zij kunnen, die zelf bij het onderwijs werkzaam zijn of geweest zijn, of zij, die van het onderwijs eene bepaalde studie hebben gemaakt. Behalve dit gemeentelijk toezicht, be staat er ook een rijkstoezicht, hetwelk wordt uitgeoefend door arrondissements schoolopzieners, district-schoolopzieners en inspecteurs. Er zijn in ons land 94 arrondissements schoolopzieners. Zij genieten geen be zoldiging, maar slechts vergoeding voor reis- en verblijfkosten. Hunne werkzaam heden zijn niet gering, ofschoon hun invloed weinig' beteekent. Yan verschil lende kanten is dan ook de wensch. uitgesproken, dat dit ambt mocht wor den opgeheven, en de werkzaamheden opgedragen aan de districts-schoolopzie- ners, wier aantal eenigszins kon worden uitgebreid, (althans in de provinciën N.- en Z.-Holland), en wier werkzaam heid door de opheffing' van vele nor maallessen langzamerhand vermindert. De schatkist zou er bij winnen en de eenheid van het onderwijs zou er door worden bevorderd. De vraag is dikwijls gedaan, of de keus der regeering tot het benoemen dezer ambtenaren wel altijd gelukkig is geweest. Wij zullen de arrondisse- ments-schoolopzieners er huiten laten voor eene onbezoldigde betrekking moet men dikwijls nemen wie men krijgen kan. Maar voor het ruimbezoldigde ambt van districts-schoolopziener kan de re geering met de uiterste omzichtigheid de hesten uit de goeden kiezen. Dat dit altijd geschiedt, wordt sterk betwijfeld. In de eerste plaats zou men tot dit ambt mannen moeten benoemen, die zelf lager onderwijs hebben gegeven, en die als onderwijzer blijk hebben ge geven, dat zij aan veel ijver en bekwaam heid tevens tact en zedelijk overwicht paren. Onder de 25 districts-schoolop- zieners zijn er geen tien, die in deze categorie vallen. Want dat het niet slotte voor cenige gevaarlijke huizen uit do buurt uitdrukkelijk gewaarschuwd. Daar aan den hoek woonde eene ondernemende weduwe, die, naar hot zeggen van eene eerlijke wasch- yrouw, reeds gevaarlijke blikken op den heer Stadelbacb bad geworpen; in no- 13 had een luitenant der infanterie, een man zonder berseus, zijn kwartier, die de dames, door dikwijls voorbij de vensters te paradeeren compromitteerde. Ook de winkeliers en hand werkslieden kregen huu deel, evonzoo hot lichte broed van bakker KriSusel, gelijk ook de slager Sturopfinger, die den naam had, dut hij eeuige jaren geleden een os had ge slacht, die ziju natuurlijken dood gestorveu was. Tot waterhaleu werd de fontein aan de kerk aanbevolen, als eene plaats, die vrij was van de bespieding der buren en daaren boven bijzouder geschikt om de voor de huis vrouwen zoo lastige besprekingen der dienst meiden niet te hooren. Aldus betrok de secretarisvrouw, ten volle met goede raadgevingen uitgerust, hare nieuwe woning in do Brandstraat, en gedroeg zich zoo volkomen ten genoege van hare strenge voldoende is, dat de districts-schoolop ziener vroeger ook onderwijzer geweest is, om voor de rechten van den onder wijzer op te komen, heeft de onheusche behandeling' van den hoofdonderwijzer De Graaft' door den districts-schoolop ziener Wijn en den inspecteur Kreenen bewezen. Maar voor 't overige weten wij van de oud-onderwijzers, die un districts-schoolopziener zijn, niets dan goeds. De overige districts-schoolopzieners zijn gekozen uit het corps advocaten of ambtenaren bij de administratie, die, wanneer zij tot het ambt worden be noemd, moeten beginnen met zich eerst op de hoog'te der schoolzalcen te stellen. Nu schrijft hunne instructie voor, dat zij eenmaal in de drie jaar iedere school in hun distriet moeten bezoeken. Één maal in de drie jaar! Wat kunnen zij daarvan leeren Maar denk daarom niet, dat zij met hun leegen tijd geen raad weten! De regeering bedelft hen onder administratieve bezigheden, waar van de resultaten later als scheurpapier bij kilo's aan de opkoopers in den Haag van de hand worden gedaan. Schoolbezoek en bijwonen der onderwijzersvergaderin- ger moesten de hoofd werkzaamheden der districts-schoolopzieners zijn. Maar dan moesten het ook mannen zijn, grondig bekend met het onderwijs, aan wie deze gewichtige werkzaamheden worden op gedragen. Staten invullen kan de minste klerk, en uittreksels uit verslagen op maken, is ook niet zulk heksenwerk; maar het onderwijs heoordeelen en in de goede richting leiden, is het werk van rijpe ervaring. Men weet hoe de districts-schoolop zieners worden benoemd. Door den mi- minister van hinnenlandsche zaken, op advies van den inspecteur en den com missaris des konings in de provincie. Begrijpt men nu, waarom tot dit ambt in den regel mannen huiten het onder wijs, maar bekwaam in de administratie, worden benoemd Eu ziedaar tevens de reden, dat èn de regeling tot opleiding van onderwijzers èn die der acte- en vergelijkende examens blijken geven van administratieve nauwgezetheid, maar tevens van gemis aan een pedagogi- schen blik. RETSE IRPEDA. buurvrouw, dat do wederzijdscbe vriendschap spoedig oon karakter van innigheid aau- nam, Ook de beide echlgouooteu waren met hun lot niet ontevredener dan anders zij bezochten even als te voren den Gouden Boer en beproefden, hoewel langen tijd te vergeefs, huiiDe respectieve huissleutels ook nog voor andere dagen der week te be- komen. Aldus leefden de bewoners der derde ver diepingen van no. 15 en 16 in een werkelijk wonderbare harmonie. Hot was iets eigen aardigs, dat de beide fumiliën ook dezelfde lievelingsgerechten hadden en het mocht wer kelijk roerend genoemd worden dat als die van deu kanselarij raad Zondags zuurkool aten, dat kostelijk gerecht des Woensdags op de tafel van do secretarisvrouw prijkte. Het zelfde verschijnsel werd ook waargenomen bij de overige artikelen van de spijskaart; at men bijv. in no. 15 euu gans, dan miste het niet of Rickele klopte met een achter boutje en een hoop lardeersel aan, en omge keerd ontving de vrouw vau den kanselarjj- raad ip dergeljjk geval een hoop lardeorsel en binnenland. Vlissingen, 17 November. Onder omstandigheden, voor de bevordering eener trouwe opkomst ongunstig, had Dins dag avond cle eerste wintervoordracht van wege de afdeeling van den Ned. Protestantenbond in het lokaal der Doopsgezinde gemeente al hier plaats. Tengevolge ernstige ongesteldheid in het gezin van den spreker,die de eerste voordracht had op zich genomen, moest ter elfde ure eene veranderiug komen, waardoor eerst op den dag der voordracht zelve, de oproepingsbriefjes aan de leden konden worden ter hand gesteld. Behalve deze omstandigheid, waren voor dezeu avond reeds andere vergaderingen bepaald, waar veleu moesten heengaan, die gewoon zijn deze vergaderiugen bij te wonen. Zoo bestond het auditorium uit circa 30 personen, waarvoor de heer Duker uit Haarlem optrad, met het onderwerp //Betje Wolff en het kerkelijk Christendom van haar tijd." Voor de pauze werd door den spreker eene korte levensbeschrijving van Betje Wolff me degedeeld, waarbij vele bijzonderheden uit het dagelijksch huishoudelijk leven dezex ver maarde vrouw aai: het licht kwamen. Na de pauze werden voornamelijk de wer ken van Betje Wolft' besproken en eenige frag menten uit de Economische liedjes, Sara Bur gerhart en anderen ten beste gegeven. Door den spreker werd bijzouder er op gewezen en liet hij in de voorgedragen stukken bijzonder uitkomen, welken merkwaardigen moed deze vrouw had, om openlijk op godsdienstig ge bied, tegen de bekrompen denkbeelden van dien pruikentijd op te komen. Met groote aandacht werd de spreker gedu rende zijne voordracht gevolgd. Volgens een alhier verspreid gerucht, zou den er plannen aanbangig zijn en onderhande lingen worden gevoerd voor de oprichting van een geregelden vrachtstoombootdienst voor het vervoer van goederen tusschen Vlissingen en Engeland (Londen?) v. v., niet te verwarren met deu dienst voor veevervoer, die door de kon. Ned. stoomboot-maatschappij eerlang zal worden geopend. Dit gerucht eischt echter nog bevestiging. N.R.Ct Maandag 11. is door de commissie voor het apothekersbediende-examen te s Gravenhage een achterboufcjo. Ja, tot ia het otibi Ijjke giDg du overeenstemming tusscbeu de beide huisvrouwen, want reeds meermalen waren voor do respectieve dochters de klee doren vau dezelfde stofte gemaakt, ofschoon fiüuleiu Knapperer zwart baar en een lang tamelijk smal gezicht bad, terwijl daarente gen frliulein Stadelbach dikke wangen en een stompneus bad en blonde vlechten droeg. De secretaris moest een bruine jas nemen, zooals ziju buurman die gaarne droeg. Als in no. 15 berkenhout gekocht werd, zou men iu uo. 16 geen beukenhout durven uemen; als op St. Maartendag troepen gauzen door de stad werden gedrevcD, lagen de beiden huis vrouwen door de vensters en als de vrouw van den kanselarij raad uitriep: »die grijze, die moet je hebben, mevrouw Knapperer,® zeido de vrouw van den secretaris: >dank u hartelijk, en ik raad u die dikke witte mot hare donkere vleugels.® Beide ganzen werden dan ook gekocht, eu als toevalligerwijze de een wat hard en taai uitviel, was daarvan niet de arme gans de schuld, maar zij bad het Walsch koren niet kunnen verdra*

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1