CflCM nanteis W» f BAUER, No. 91. Donderdag 11 November 1886, je keuze. OORRADIGE MITELS. a prdeelig verkocht. nd, dat het ATELIER, ir de Badhuisstraat, en tijd zal gesloten msfbode (reau dezer Courent gevraagd een ziude- thocle, erval. Adres bureau GEOIENST g en Vliseingen vv, 6,30f, 8,—, 9,10+ IO- Sf, 2,30, 3,30+, 5,106,30+ 9,-, 10,—II.-, 3,30, 4,30+, 6,—, 7.30+, /au Je vortrekuren met een de tusschenstations Abeele ovdeit. iM DIENST en Middelburg v v. (remise, 6.30, 8, 2,—, 3 30, 5,—, 6,30 5,30. 7.15, 8.45, 10.15 i, 5.45, 7,15. 8,4S. 10,15. tn Vlissingen eu 5,30 van werkdagen, hlstreeks van Middelburg, 'IENST en de Buitensluis I» Bag 6 10 (via keersluis) p keersluis), 9. *5. 10.15, lidilag 1,25, 1.45 (via .30, 3.55, 4.20, 5.10, (via via keersluis), 7 45, 8.45. 6 30, 7.20, 7.45, 8.5 5 0.25, II.—. 11.30, 12.— 3.15, 3,40, 1.06, 4.40, 9.10. TDIENST urg en Botterdam nde plaatsen in November. i.ldelburg:, van Rotterdam 8.15 vin 8 8.15 8.— 8.15 8.— 8.45 8.— 8.15 I 3.— 'DIENST en Zierikzee v.v. BEU VAN ZIERIKZEE: Kondag 7 voorin 7.30 indag 8 7.30 sdag 9 ,i 7. oensdag 10 6. susdag 10 nam 1.30 derd 11 1.30 bijdag 12 1.30 saterdag 13 12 llaaudog 15 voorin 9.30 BLDE, aam 1,— 3,— 1,30 8,30 Woensdag en Zaterdag. 7,30 nam, 2,2([ 8,2,50 10,30 11,— 6,— 12,30 door l,— S voor dien dag 24ste Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 5 Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. BINNENLAND. Vlissingen, 10 November. In de eerste vergadering van de Vereeniging i-oor volksvoordrachten en volksvermaken ge durende dit seizoen op jl. Maandagavond, trad op uituoodiging van haar bestuur als spreker op, de heer B. H. Heldt, lid der 2e kamer. Ingeleid door den heer Louman, voorzitter er vereeniging, besprak de heer Heldt de arbeidersbeweging, schetste de toestanden van vroeger ten aanzien van den werkman, en daarna wat in dezen tijd gedaan behoorde te worden, om het lot van den werkman te ver beteren. Ontbrak bet aan den eenen kant den heer Heldt niet aan belangstel ling,getuige de eivolle zaal met toehoorders, aan den anderen kant viel de heer Heldt aan het publiek niet erg mee. Men had van den strijder voor de belan gen der werklieden iets auders verwacht, Hoe iet echter zij, wij hopen, dat de heer Heldt de belangen van land en volk in de 2e kamer met gunstiger gevolg zal weten te verdedigen, dan bij hier de arbeidersbeweging heeft besproken. Aan den sergeant W. Coenen, van het 4e bat. Se reg. inf. alhier, is, wegens lichaamsge breken, een pensioen toegekend van f 302 per jaar. Tijdens den storm, die Zaterdagavond woedde, is een der hoofdmuren van een steenen gebouw, behoorende tot de stoomwaschinrich- tiog van den heer C. Maters alhier, bezwekeu voor den krachtigen winddruk eu met donde rend geraas ingestort. Het gebouw stond reeds ouder de dakspanten; maar de muren waren nog niet verankerd. Juist met het oog op den opkomenden storm had de eigenaar van het gebouw des middags aan zijn personeel last gegeven te zorgeu, dat de ankers nog dienzelf- üen dag in de muren werden aangebracht. Om eeu of andere reden werd echter aan dit be vel niet voldaan, met bovengemeld gevolg. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Jan. 1887, benoemd tot commissaris der loodsen alhier, de heer II. J. Karei, le stuurmau in het vaste korps dek-en onderofficieren der marine. FEUILLETON. Uit het Daitsch van HACKLaNDER. la de stad, waarvan wij de eer bobben te 8prekeu, bevonden zich in een straat twee buizen, welke recht tegenover elkander ston- Z'ij waren met 15 en 16 genummerd, en dat zij in weerwil van deze op elkander Volgende nummers toch niet naast elkander stonden, kwam hier van daan, omdat in de sle stad de onevene nummers zich aan den eenen kant der straat en de evene aan do andere zijde bevonden. Wij acbteu het onze plicht den welwillenden lezer in eene iware geschiedenis, ook met de geringste bg- iouderheden in kenuis te atollen, De mailboot Willem, prins van Oranje, van Queenboro, is gistereu ochtend, ten ge volge van mist, eerst te ruim 8 uren alhier aaugekomen. Post en passagiers vertrokken per lacultatieven exprestrein te 9 u. 13 m. "x" Sluis. Naar wij vernemen isopdegeld- leening ten behoeve dezer gemeente, ad 4%, in obligation van f 500, ingeschreven tot een bedrag van f 79.000. *Zieiiikzee, 6 Nov. Heden had alhier de verkiezing plaats voor een hoofd-ingeland van bet waterschap Schouwen. In 't geheel weiden uitgebracht 73 stemmen, waarvan de heer Ch. Groeneveld de Kater werd gekozen met 53 stemmen. 8 Nov. Eindelijk toch heeft men op voor beeld van zoovele andere gemeenten, de prijs van het gas verlaagd. In den gemeenteraad van bedefa werd besloten de prijs ervan te stellen van 10 op 9 et. per M8. Men schrijft uit Bruinisse aan de N. R. Ct Ten gevolge van den kevigen storm uit het ZZW., heeft de gezagvoerder der stoomboot van Rotterdam op Vlissingen, Zaterdag 11. pl. m. 400 balen mosselen, bestemd naar Londen, op den steiger te Zijpe moeten achterlaten. De oesters, met dezelfde bestemming, heeft hij gelukkig meegenomeü, men zegt 300.000 stuks. De verzendingen zijn in den laatsten tijd verbazend toegenomen. Voor directeur-boekhouder der gasfabriek te Goes, welke fabriek met 1 Jan. a. s. aan de gemeente overgaat, zijn door burg. en weth. den raad aanbevolen de heerea: G. J. Wolters, adjunct-directeur der gem.-gasfabriek te Zwolle, R, G. Zijlstra, adj.-opzichter der gera. gasfabriek te Utrecht, en fl. de Liefde, direc teur der gasfabriek te Goes. De kosten der verzwaring van den inlaag- dijk van den calam. "Vlietepolder (N.-Bev.), die nu geheel tot zeevverendeu dijk moet ge maakt worden en vau de verdere werkzaamhe- deu tot beveiliging van deu kostbaren polder, worden op een ton gouds geraamd. In de zitting van de tweede kamer van eer gisteren heeft de heer van Diggelen zitting Beide huizen waren toevallig geel geschil derd, hadden groene jalouziöa eu waren, met de onderste er bggerekend, drie verdiepingen hoog. In no. 15 wooude op de benedenver dieping de heer kanselargraad Stadelbacb, eu in no. 16 op gelgke hoogte de beer secretaris Knapporer. Beiden waren gelukkige huisva ders, dat wil zeggen, dat zg met eene vrouw en volwassene kinderen gezegend waren. Hunne kennis dagteekende reeds van vroeger tjjd en de kanselargraad en de secretaris hadden in de herberg reeds konnis met el kander gemaakt en waren toevallig op eeu en denzelfden avond verloofd. Vooral op Z iterdagavond kwamen do vrien den op deze plaats bijeen, want dan hadden de vrouw van den kanselarijraad on de vrouw van dun secretaris haar kransje, dat des na middags te 4 uren begon met een kopje koffie, waarbg het beschuitje ontelbaro malou in bet vocht werd gedoopt, vervolgens de verschillende stadiën van koeken en inge. maakte vruchten doorliep en eindeljjk om 8 uren 's avonds bet hoogste punt bereikte in een stevig soupeetje, Op zulke dagen werd genomen. Ingekomen i3 het ontwerp tot ont eigening voor de verbetering van het vaarwater tusscheii het Lemster diep en Statenzijl en het telegrafisch verzoek der suikerfabrikanten op Java, verzoekende opschorting der behande ling van de suikerontworpen. Het besluit van deu gouverneur-generaal betreffende de ontzegging van bet verblijf te Buitenzorg aan de hh. Sol en de Sturler is ge steld in handen van de hh. van Gennep en Schaepman, evenals de ontvangen stukken omtrent de Tjioinaszaak. De heer lteuther beeft zijn motie over de militaire school te Haarlem ingetrokken, in afwachting van de discussie over de begrooting. Aangenomen zijn alle ontwerpen der provin ciale belastingen, en het onteigeuingsontwerp voor den locaalspoorweg MedemblikHoorn. Ook is aangenomen het ontwerp tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvorde ring, na aanneming van een amendement des heeren Hartogh, waardoor in art. 79 bepaald is, dat bij verstek ieder der verschenen partijen kau oproepen om de zaak opnieuw te doen dienen. Donderdag a. s., te 11 uur, is de Indische begrooting aan de orde. Het ingekomen ont werp tot onteigening strekt voor het kanaal datX dc Lommer ter verbetering der Lemstor- rijn met de haven. De commissie voor de arbeidsenquête uit de tweede kamer heeft zich bok gewend tot de Maatschappij t./b. van geneeskunst, met ver zoek om zakelijke inlichtingen te verstrekken, over hetgeen wat door de leden der maatschap pij omtrent den toestand der arbeidende klas sen is waargenomen. Bepalingen voor het examen van hen, die tot surnumerair voor deu dienst van 's rijks schatkist wenschen benoemd te worden, zijn bij kon. besluit van 30 October vastgesteld, dat opgenomen is in de St. Ct. no. 263. In het volgeud jaar kan één zoodanig surnumerair w orden aangesteld. In Maart zal het vergelij kend examen plaats hebben. Zij. die daartoe wenschen te worden toegelaten, moeten zich uiterlijk op 1 Febr. 1887 bij het departement van financiën aanmelden. Om voor binnenlandsche telegrammen boven jn genoemde hnizen nooit gekookt en de mannen moesten hun kost op deze avonden buiten hunne buizen zoeken. Die hadden zij dan reeds sedert lange ja ren in den (Jouden Beer gevonden en daar vertoonde zich reeds verwantschap der zie- leu, want beiden dronken niets anders dan roodeu wijn van 12 kreutzers, en wat de kansolarijraad op de spijskaart opzocht, moest ook de secretaris bobben, In het begin woon den de familiön ver van elkander, die van den kanselargraad, wel ia waar, in eene straat dor benedenstad, die van den secreta ris echter in het Hafnersteegje in de boven stad. Zoo vaak de beide mauneu te huis behoorlgk moesten opbiechten welk nieuws zg iu de herberg vernomen haddeu en met deze vragen werden zg eiken Zaterdag avond onverauderlgk gekweld was immer het einde van bot lied: Ik beu maar big, dat ik Knapperer ot Stadelbach in den Gou den Beer vind; ik moet zeggen, dal is nu een man, zooals ik hem mg reeds lang ge- wenscht heb.* Aldus sprak de een van den ander, en ook de beide vrouwen konden niet de 10 woorden vlug de seinkosten te bereke nen, schijnt voor sommigen niet gemakkelijk te zijn. Men heeft er daarom reeds verschil lende /loopjes" op bedacht. Een van de een voudigste is het volgende De helft van het aantal woorden, driemaal, plus 10 ceuten, geeft onfeilbaar het juiste be drag. Bij een oneven getal rekent men een woord meer. Er zal een collecte gehoudeu worden om de verdedigingskosten van Fortuijn en van der Stadt, f200 bedragende, bijeen te breDgeu. Zou Domela Nieuwenhuis zoo vraagt meD, dat kleine sommetje niet uit zijn eigen kas kunnen nemen P Hij heeft immers geld genoeg. Bij de behandeling van de hondenbelasting in de Arnhemsche raad deelde de heer Schei- dius mede, dat er een Arnhemmer is, die de belastingpenningen steelt en er een collectie van maakt. Wie weet hoe menigeen reeds vervolgd en met f 5 beboet werd, omdat zijn hond den penning niet droeg, daar eeu verza melaar de aardigheid had die peuningen aan de dieren te ontnemen. Elke verzamelaar is min of meer maniac en men vergeeft hun de manie, maar hier houdt zij op een onschuldige manie te zijn, daar zij anderen blootstelt aan gerechtelijke vervolging en straf. ArnhCt.) Verkoopingen en Aanbestedingen. De bediening der buffetten op de beide sta tions alhier, (lokaal en haven), is met ingang van 1 Januari 1887 gegund aan den heer C. J. Rekkers alhier, tegen eene pachtsom van f610. De heer Boogaard te Middelburg, had inge schreven voor f 1204, d. i. ongeveer f 600 meer. Kerk- en Sehoolnieirws». Ned. hbr.v. kerk. Beroepen te Dussen (cl. Heusden) de heer dr. C. C. Schot, pred. te Tholen, die voor Hien eu Dodewaard heeft be dankt. Bedankt voor het beroep naar Oud-Loos- dreebt door deu heer J. van den Bergen, pred, te Cortgene. veel kwaads van elkander zeggen. Die van Knapperer was een heel nette vrouw, zoide de vrouw van don kansolarijraad, en ah ze vluchtig over het feit heenliep, dat haar va» der maar een postklerk geweest was, terwgl zij uit bet geslucbt vau eon lid vau den go- meenteraad afkomstig was, dacht zij toch bij zicbzelve, dat ze later toch tot eene na dere kennismaking zon overgaaD. »Maar« ging do vrouw van don kauselarijraad voort, »iets moet die vrouw om 's hemels wil la ten, als zg de eer heeft met mg in kennis to komen zg sckgut mg op oen te ver trouwelijke voot te verkeeren met de vrouw van A, van 3, van C, en die van D. En dat zgn toch menscben, die ik niet in onzeu kring kan opnemen.* Dit bad zg met opge heven hoofd gezegd en duarbg gedacht ann de paarl van haar kring, de vrouw van don kanselargraad (Zwiefh, die nooit anders dan in groen atlas op het kransje kwam en als het haar beurt was, een sonper in het café Marquart liet gereedmaken, bestaando uit banenragout, baringsalade met schuim er op. Daar las men op oens ia de courant, dat

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1