VLISSINGSCBE COIRW iteit. Zeer lap wei, No. 82. Zondag 10 October 1886. 24ste Jaargang. GEMEEN TEUtiSTCÜR. BimKLAKD. t de beste grondstof- eenige bijmenging. BOOMDE VALK- DORDRECHT. IKGEUIENKT burg ea Vlissingen w, m 6,30+ 8,—. 9,10+ I0~ 1,35+. 2,30, 3,30f, 5,i0, 6.30| •in, 8,9,-, 10,—f, II.-, 2,30+ 3,30, 4,80f, 6,—, 7.30+, waarvan de vertrekuren met ets aan de tusscheustntions Abeel» tilgehouden BS A M 1» B E N S T en Middelburg v v. i-m 5,(remise) 6.30, 8, 2,3 30, 5,—, 6,30' 5.30 7.1 8.45, 10.15 4.15, 6.4'., 7,! 8,45, 10,15, lur van Vlissingc n en 5,30 van op werkdagen i rechtstreeks va u Middelburg, igen. en de Buitensluis 6 10 via keersluis j (via keersluis), 9.45. 10 15 12.40, 1,25, 1.45 (Via j.liO, 3.65. 4 20, 5.—, 5.20 (via keersluis), 7. 15, 8.45. middag 6.30, 7.20, 7.45, 8.55 10.25, 11.— 11.30, 12.- 2 15, 2.50, 3 15, 3,40, 4.5, 7-2(1, 8.—. 9.10 en Rotterdam plaatsen ERTBEK IN OCTOBER. ^an Middelburg: van Rotterdam vm 9. vm 8.30 9.- l 830 t 9.— 8.30 n 9.— 8.30 u 9.— u 8 80 BOOTD1ENST urg en Zierikzee v. v. fTOBEB VAN ZIERIKZEE Doiidexd 7 voorm 6.— V rijdag 8 6,30 Vrijdag 8 nam, 3.30 Zatcrdug 9 12.— Zondag 10 3.30 Maandag 11 0 3.— Dinsdag 12 3.— Woensdag 13 v 3-~ Donderd 14 n 3.— I'll KI.DK, btober 1886. ',50 nam 1,— 3,80 ,20 1,30 4,— Woensdag en Zaterdag. nam, 2,45 3,15 voorm. 7,3( 8,— 10,30 11,— 6,_ 6.30 Idig voor dicu dag, 12,30 1,- 6,1*18,401 6,201 1,4 6,40 1,2b 7,25 2,15 5,50 6.8 6,56 •*8.34-| 12,15 *8,13 |*9,I5| 1.15| 9.15 1*9,25 1,201 9,22 110.I 2,110,— bctcekent dat op het gedeelte van bet tra- 'ijtuigen 1ste en 2de klasse BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE t Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. BESMETTELIJKE ZIEKTEN, De burg. van Vlissingen maakt bekend dat volgens bg hem ingekomen sckrgvon van den heer waarnemenden iuspectonr voor het geneeskundig staatstoezicht voor Zooiand, dato 5 October 1886 no. 6913, do mazelen hebben opgehouden, epidemisch in deze ge meente te heersoheu. Vlissingen, 9 October 1886. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. IE' Had ik Was ik Ziedaar twee uitingen, ontboezemin gen, die de mensch gedurende Jt grootste g-edeelte van zijn leven laat hooren. 't Begeeren is den mensch als aangeboren. Reeds de zuigeling strekt vol begeerte zijne kleine handjes uit naar voorwer pen, die ze nog niet kunnen omvatten. Die kleine oogen tintelen reeds van een vurig verlangen om te hebben, te ver krijgen wat het ziet. Is 't kind zoo ver gekomen, dat zijn heenen hem kunnen brengen, waar hij wezen wil, dan maakt hij zich maar nog zonder oordeel des onderscheids, ergo voor de wet niet strafbaar schuldig aan diefstal, want zonder ver lof neemt hij weg, wat hij kan berei ken. Wanneer een mensch zich op zijn ouden dag kon herinneren, hoe menig- malen hij heete tranen heeft gestort, wanneer moeder hem datgene afnam, waarnaar hij reeds zoo geruimen tijd verlangend en reikhalzend had uitgezien; 't hem afnam, omdat het schadelijk voor hem kon zijn, omdat het hem niet toe behoorde, omdat hij 't breken zou, enfin, om honderd andere redenen, die de moe derlijke wijsheid doorzag, die de kin derlijke onbezonnenheid of het kinderlijk gevoel van gelijkheid, van alle goederen gemeen, niet kon doorgronden; als een mensch, zeg ik, al die tranen bij elkan der had, dan zou hij voorzeker g'een oogenblik aarzelen, om zich te scharen bij hen, die de aarde een tranendal ge lieven te noemen. Hebt gij wel eens opgemerkt, hoe stevig de kleine handjes het voorwerp vasthouden, dat zij bemachtigd hebben. De moederhand wil 't losmaken, maar die kleine, teêre vingertjes omklemmen het met eene kracht, waarover men ver baasd staat. Voorzichtig tracht de moeder nu wat meer kracht te gebruiken, en eindelijk moet de kleine zwichten, maar 't onweer harst dan ook los, zichtbaar in 't trappelen met de voeten, en hoor baar door de luide jammerklachten, die worden aangeheven en eindelijk ontlast zich een tranenbui, waarna 't onweer langzamerhand aftrekt. Enkele moeders weten 't onweer te voorkomen en laten de kinderen houden, wat ze hebben; want, niet waar? 't is maar een kind, en hij weet nog- niet, wat hij wil en dan die tranen I 't Moe derlijk gevoel komt er zoo tegen op; een kind nu reeds zoo diep bedroefd en on gelukkig 't Kan zijn, dat ik 't glad mis heb, maar me dunkt, dat een opvoedkundige, een Pestalozzi, zou zeggen tegen zulke moeders, terwijl kii zijn vriendelijk en I toch in de ziel dooraringend oog op haar I groote kinderen liet rusten: moeder! laat uw kind ge rust weeuen, en leer het vroeg, zeer vroeg', dat hij niet alles kan bekomen, wat hij wil; dan zullen hem op rijperen leeftijd vele teleurstellingen bespaard worden." Dat denk ik maar zoo. Maar verder; de kleine kinderen wor den grooter en de begeerlijkheid neemt toe. Zegt niet vaders en moeders, dat elk uwer kinderen een brave Hendrik of een brave Maria is, maar hekent het eerlijk. Gebeurt het niet dikwijls, dat een uwer kinderen zich verbeeldt, dat de boterham van broer of zuster dikker dan de zijne Als uw Jan uit eeu trommeltje mocht nemen, was hij dan altijd zoo door en door braaf en beschei den, om 't kleinste er uit te zoeken Grabbelde hij niet dikwijls, om juist het grootste te bemachtigen Is geen uwer kinderen ooit op een stoel of ton of wat ook geklommen, om van een der hoornen uit huurman's tuin eeu vrucht af te plukken, hoewel gij toch inderdaad niet gierig waart en hun eiken dag vruch ten gaaft? Pleeft uw Jetje of hoe ze moog heeten, u niet menigmaal met op getogenheid verteld van de prachtige met allen nadruk op de eerste letter^ greep jurk van haar buurmeisje, in hare oogen vrij wat mooier en beelde riger dan de hare, die toch nieuw is en er volgens uwe bescheiden meening zoo goed uitziet, en haar zoo lief staat? Is uw Willem nooit met een gelaat, stra lende van opgewondenheid, thuis g*eko men, terwijl hij n hijgende vertelt, dat zijn schoolmakker een ezel heeft gekre gen, dat hij 't zoo heerlijk, o zoo heer lijk zou vinden, als hij er ook een had, en u tevens geheel op de hoogte brengt van den koopprijs en de kosten van on derhoud Zoo doen en handelen kinderen. Men kan 't hun niet kwalijk nemen, dat ze nog niet zoo duidelijk als groote men- schen begrijpen, dat men tevreden moet zijn, dat men niet alles kan hebben, wat men wil en dat bescheidenheid zulk een schoone deugd is. Men ziet duidelijk, dat men met kin deren te doen heeft, wanneer deze tranen storten over het niet hekomen van 't geen ze wenschen; wanneer ze stamp voeten van boosheid, wanneer hun ont nomen wordt, wat ze zich eigenmachtig hebben toegeëigend. Zij, die kinderen, hegrijpen nog niet zoo goed als groote, wijze mensclien, dat men ieder 't zijne moet laten, dat men zich niet mag ver grijpen aan eens anders eigendom en men zijn boosheid moet weten te be dwingen. Dat alles verstaan alleen groote menschen. Men ziet duidelijk, dat men met kin- Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. raad van state de indiening der voordacht aan de statcn-generaal ontraden bobben. Vlissingen, 9 October. Van 2 tot 8 Oct. zijn alhier uitQueen- boro met de mailbooteu aangekomeu 676 en daarheen vertrokken 841 passagiers. Bij het 4e bat. 3e reg. inf. alhier is benoemd tot kapitein van speciale diensten, de kapitein R. J. van Hooijdonek, kapt. der le comp. van genoemd bataljon. In verband daarmede is aan den kapt. S. J. Cocbius, van liet O. I. leger alhier gedetacheej'd, het bevel over de eerste compagnie opgedragen. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. tot le luit. bij het 3e reg., de 2e luits. E. H. Boele en V. II. Kleinsma, respect, van het 8e en 4e regt. infanterie. deren te doen heeft, wanneer verbeelden, dat de goederen en bezit tingen van andere kinderen mooier en beter zijn dan de hunne. De groote, wijze menschen kennen geen nijd, maar zijn dankbaar voor 't geen ze bezitten. Groote menschen ge bruiken altijd hun verstand en zoeken de goede, heerlijke eigenschappen van 't hunne en erkennen blijde de bloempjes op hun levenspad. Dat alles verstaan en doen alleen groote menschen Wat zijn die groote menschen dan toch gelukkig Zijn er misschien ook nog enkele De kapt. A. D. Petter, van het 3e rog. inf., wordt belast met het bevel over de 4e comp. le bat. te Bergen op Zoom. Blijkens achterstaande advertentie, waarop wij gaarne de aandacht onzer lezers vestigen, beeft het oprichten eener Nederlandsche land- bouwbankha.hr beslag gekregen.Reeds deelden wij een en ander omtrent deze instelling mede. Uit bedoelde advertentie zal men ontwaren, dat voor onze provincie de gelegenheid tot deelneming in het maatschappelijk kapitaal dezer bank is opengesteld bij de heeren J. A. Tak Co. te Middelburg en Van Heel Co. te Goes, waar eventueel verlangde inlichtingen gaarue zullen worden verstrekt. Van wege de handboogschutterij //de Een dracht" zal op Donderdag 14 dezer de sl uiting plaats hebben der zomerschietingen meteen prijsscbieting naar de gaai, bij welke gelegen heid des avonds voor de leden een bal zal ge- geveu worden in het societeitslokaal café va la Ville de Bruxelles". Onder de pauze zullen de behaalde prijzen en medailles uitgereikt worden. Zierikzee, 6 Oct. Benoemd tot subst. van justitie aan de arrondiss. rechtbank alhier mr. van Outeren, griffier aan de arr. rechtbank to Rotterdam. De dijkverzakking aan het havenhoofd heeft zich gelukkig boven aller verwachting niet meer herhaald. Daar men elk oogenblik nog eene verzakking vreesde, kon men in den begiune slechts langzaam bet werk her stellen nadat het evenwel na herhaalde pei lingen gebleken is, dat het grootste gevaar ge weken is, heeft men besloten, de werkzaam heden met kracht voort te zetten. Ongeveer 60 man is met hut werk belast, terwijl men de schade beraamt op f 30 000. De telefoon te Wolfaartsdijk zal hoogst waarschijnlijk behouden blijven, tengevolge deze zich van het jongste koninklijk besluit aangaande De staatscommissie lot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw enz., zal voor het eerst vergaderen op Maandag den 18 October e. k., in het ge bouw vau het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Voor reis- en verblijfkosten enz. ten be hoeve der onlangs iugestelde landbouw-com- missie heeft de regeering alsuog f 10,000 op de staatsbegrooting gebracht. Loodskotter no. 11 van het loodswezen van Goedereede en Maas, liggende op 'a rijkswerf te Hellevoetsluis, is voor den dienst afgekeurd. Het vaartuig is nog geen 7 jaar oud. N R Ct.) Kerk- en Schoolnieuws. Ned. HEttv. kerk. In de Algemeene Synode, welker vergadering 12 Oct. weer hervat wordt, zal als lid optreden de heer A. M. Venker, pred. te Brouwershaven, in plaats van den heer C. F. Zeeman pred. te Zonnemaire. Akte Hulponderwijzer. Middelburg, Woensd. 6 Oct. Geëx. 8 vr. en 8 mann. cand.afgewezen 2 mann. en 2 vr. toegelaten -d-e dames J. Van Boven, Temeu- zen C. W. Janse, Schore; E. M. Mazuro en M. C. Van Overbeeke, GrocdeA. C. Rijkaard, Goes, en L. M. Van Vooren, Eede en de boeren J. van den Berge, Bruinisse J. A. Boddaert, Zuiddorp; 11. Crausberg, AxelJ. F. Fremouw, Oostburg, eu D. L. Gasseu, Ossenisse. Bouderdag. 7 Oct, Geëxamineerd 2 vrouw, cand. en 6 mann. Afgewezen werden 4 mann. cand. Toegelaten de dames J. P. Meetor, Scrooskerke en H. C. Scbmitt, Middelburg, en de heeren A. C. Geluk, Poortvliet en P, Kncgt Middelburg. Vrijdag 8 Oct. Geëxamineerd S mann. cand. waarvan 3 afgewezen. Toegelaten werden 5 nl. de heeren C. M. J. Moggre, Terneuzen, P. Molhoek, te Schore, J. de Rijke, Oud- Vosmeer, F. P. Schilfer, Hulst en J. P. Wet- jen, Middelburg. De examens zijn afgeloopeu. dien tak van dienst, waai bij het heffen van bestelgeld voor de telegrammen is toegestaan. Z. M. beeft verplaatst de controleurs der dir. bel., invoerr. en acc. G. C. Drooglever Fortuyu, van lloogezand naar Axel (ros. Ter neazen). Tot gem.-vroed vrouw te Reinkenszand, jaar wedde f300, is benoemd mej. A. Muller, te 's Gravenhage. Het wetsontwerp betreffende de Indische suikercrisis is thans vanwege den koning naar het departement van koloniën teruggezonden. Naar verzekerd wordt, zou het advies van den RECHTSZAKEN. De sociaal-democraten Portuijn en Van der Stadt, te Amsterdam in hechtenis genomen ter zake van het oproer, zijn op vrije voeten gesteld. Voor liet gerechtshof tc 's IToprc stontl jl. Dou- ilerdag terecht P, J 28 jaren, landbouwer te Vuerc, beschuldigd van poging tot moord. Besch is sinds 2 jaren gehuwd, maar had vóór en na zijn huwelijk met het meisje, dat gedurende vier jaren als huishoudster bij zijn vader, bij wien hij vóór zijn huwelijk tc huis -nas, dicude, in ougcoorloofde verstandhouding geleefd. De gevolgen hieven niet uil; de huishoudster deelde hem in het voorjaar vau dit jnar mede, dat zij moeder moest worden. Op 26 Mei jl. sprak hij met haar af, dat hij een middol zpu zicu te krijgen om de govrecsdo gevolgen to voorkomen eu beiden alzoo voor openlijke schande to bewaren. Op 26 Mei jl„ toen besch. uit dc weide kwam, sprak de huishoudster hem aan en vroeg hem dringend, haar het besproken middel ten spoedigste te bezorgen, daar zij met haar toestand geen raad wist. Bcsch beloofde haar toen, het dien avond laat te zullen brengen ca verzocht haar danroin de huisdeur open te laten. Hij had zich daarop naar huis en tc bed begeven, maar kon den slaap niet vatteu. 's Avonds tc elf uren, toen zijn vroinv vast sliep, stond hij op, met het gedurende dien avond langzamerhand bij hem gerijpt plan om de huishoudster te duoden Hij trad net huis van zijn vader en dc slaapkamer der huishoudstor biuucn eu verzocht haar mee naar huiten te gaan en eeu mes medo te nemen. Zij volgde hem, met het mes in de hand, innar vroeg hem: «Pietcr, je wilt mij er toch niets ineodoen?" Hij antwoordde haar, dat hij daar geen plan op had, maar met het mes het pakje waarin zicli het middel bevond, open moest maken. Besch, lokte toen zijn i slachtoffer naar een zandhoop op het erf bij deu water gang en verzucht haar te gaan zitten, waaraan zij, het mes naast zich nederliggende, voldeed. Besch. duwde baar onverwachts achterover, groep haar met de eeu«

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1