VLISSINGSCHE COURANT. KIN. miend Meisje. SE!" No. 73. Donderdag 9 September 1886, 24ste Jaargang. BINNRKLAKB. DE 10KTECCHI EN CAPÜLETTI. verlangt een ilezer Courant. li N ST M li J S J K bcnedctn rlo vijftien jflr October. Adres burs,J ii li u i iï bi s t ilburg sa Vliaainsaa v, oor,a 6,80t, 8,_, 9,lof Iü li8af, 9,30, 3,801,4,30, 5|S~ tui, 8.—t, 8,45, Iü,t, II 2,30t, 3,30, 4,SlJf, 5.40. 6.^' 's avonJs 10.— uur van Mij. waarvan du vertrekuren roettj tnsaeheHStatioiiB Abeel, stilgehouden. I' B& X I C S 'R' ogen en Middelburg w, urm 5, (remise, 6 30, 12,30, 1,15, 2,—, 2,45, 7 15, 8. 8.45, 9.30, 10J5, voorn 5,30 7.15, 8.45, 2.45, 3.30, 4.15, 5.— 5 9.30, 10,15, II,-. uur van Vlissiugeu eu 5,30 blits op werkdagen. rechtstreeks van Middclbi huis AlJjOOTDIBiMST tusschen ïdelburg en Rotteraam leuliggcude plaatsen VERTREK IK bl'.lTKMBER. Van Ali.ldelbui'g: van RoltcrJi vin 9. 9.- 9.— 9.- 9.— 9.— 9.— 9.— y 9.— Iburg en Zierikzee v. to van ZIERik Zondag 5 nn, Maandag 6 binsilng 7 Woensdag 8 Dooderd 9 Vrijlng 10 Zondag 12 voor a garens lieden zoodat zij thans VERICOOPEN, in den werkman 1 1.- J 1.50 5 ct. f 1.20 L J 2.75 50 ct. L 1.20 k f 1.50 30 ct. 1.75 60 ct. 1,6, 8 en 10 ct. Sng 1.25 L 1.25 1— p 3.50 en, Brons 80 Ct. lam. KANTEN, BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschlaud, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. crq crq O O Vlissingen, 8 September. Nadat op jl. Zaterdag avond het stafmuziek korps van het 3e reg. inf. onder leiding van den lieer N. A. Boumau, zich ouder de waranda van het Grand-Hotel des Bains tot groot ge noegen van een talrijk publiek, zoowel op als buiten het terras van het hotel, had doen hoo- ren, werd dit concert met een bal besloten. In den namiddag van den volgenden dag achtervolgd door een matiuée van het fanfaren- gezelschap JLendragt maakt magt uit G roede, werd 's avonds de reeks der concerten geopend, welke deze week, dank zij de goede zorgen tan de Kurzaal-vereenigiug, die er den slag tan heeft het brengen van een bezoek aau liet badhotel meer en meer aantrekkelijk te maken, door de Hongaarsche Kapel in de Kurzaal van het badhotel zullen worden gegeven. MaakteD hoogst waarschijnlijk door de druk kende hitte en de dreigende onweerswolken in den namiddag van dien dag, slechts weinig ingezetenen van de aangebodon gelegenheid tot het bijwonen der matiuée gebruik, des te meer werd die bijgewoond door tal van Ant- werpsche pleizierreizigers, die, ondanks een hevige donderbui, welke stroomen waters deed nedervallen, in de Kurzaal eene aangename en opgewekte verblijfplaats vonden. Na het genot, dat de kunstliefhebbers van Groede het aanwezige publiek hadden verschaft, keerde ieder bij het opklaren der lucht, hoogst voldaan over het genotene, naar de plaats zijner bestemming terug. Ondanks het regenachtige weder van Zon dag avoud, was echter de Kurzaal, tot het aauhooren van de Hongaarsche Kapel, die on der directie van den heer M. Arany Ferko, voor het eerst zou optreden, met een talrijk publiek weer flink bezet. En wie er waren, werden in hunne verwach ting van iets goqds en degelijks te zullen hoo- ren, in geenen deele teleurgesteld. Integendeel word die door de uitstekende en ingrijpende muziek, welke ten beste werd gegeven, niet weinig overtrofFen. Geen wonder dat de concerten van Maau- jdag en gisteren avond weder oen druk bezoek teil deel vielen, en ons aanleiding geven, om ieder, die wat schoons en zuivors wil hooren, aan te raden deze gelegenheid niet te laten voorbijgaan, om de Hongaarsche Kapel ook eens te gaan hooren. Heden morgen om 6 uur rukte het alhier in garnizoen liggende bataljon uit tot het doen eeuer manoeuvre. Ieder man werd voorzien van 10 losse patronen. De onderstelling was, dat de vijand (liet 2e bataljon) aan de Oran-^- zon bezig was te landen. Het 4e bataljon bier van bijtijds onderricht, moest die landing trachten te beletten. Met het oog op den groo- teu afstand, werd de ransel te huis gelaten. De ziekeukar en twee compagnieskarren gingen mede, geladeu met kook materieel en twee vaten bier, want men zou aan de Oranjezon een bivouac betrekken en daar het eten berei den. Ieder man ontving véor den afuiarsch 25 cent uit het fonds der cantine. Gedurende de le helft der maand Juli jl. is door het postkantoor alhier de volgende brief, met onbekend adres, ter verzending naar Amerika ontvangen P. de Kunder, Texas. Op verzoek is aan den heer H. W. J. Cal- lenfels, adjunct-controleur der belastingen te Maastricht, eervol ontslag verleend als tweede luitenant bij de dd. schutterij alhier. De kapt. J. N. Bergman, van het 4e bat. 3e reg. inf. alhier, heeft pensioen aangevraagd. De kapt. G. I. Bomberg, van het 3e reg. inf. te Bergeu op Zoom, zal, om gezondheids- I redenen, het leger verlaten. De bij het 3e reg. inf. nieuwbenoemde officieren zijn ingedeeld als volgtjhr. B. L. Van Spengler en II. P. J. M. Bakker, te Bergen-op-Zoom en G. Buys te Middelburg. Zierikzee, 6 Sept. Heden avond onge veer 10 uren had de dochter van den carousel- houder v. d. S. door de duisternis misleid, het ongeluk in de Oude Haven te vallen. Dadelijk begaven zich twee personen gekleed te water, wien het na veel moeite mocht gelukken liuar, hoewel bewusteloos, aan wal te brengen. Ofschoon dadelijk onder behandeling gesteld zijnde van den heer J. de Bruijne, geneesheer alhier, mocht het hem eerst na een half uur gelukken, de levensgeesten weder op te wek ken. Haar toestand is thans zeer bevredigend. FlüitLLITOPt. Naar aanleiding van deu brand in het Kur- haus te Scheveningen, oppert het Bouwkundig Weekblad de vraag waar ligt de oorzaak, dat een gebouw van 123.50 M. lengte, bestaande uit middengebouw, twee zij- en twee eindvleu- gels, binnen twee en een half uur totaal in den asch is gelegd? //Hierover zooveel mogelijk licht te versprei den, is de bedoeling van ons schrijven, zegt het B. IK, en waarin wij er met leedwezen op moeten wijzen,dat èn inrichting èn constructie van het gebouw veel te vvenschen overlieten. z/Toen wij 's morgens bij het eerste begin den brand aanschouwden, waren de vlammen op twee plaatsen te gelijk, en verbaasden wij ons dat de vlam van uit den zijvleugel onmid dellijk in de groote kap was gekomen. Dit had niet kunnen plaats vinden, indien de scheids muren hadden doorgeloopen en de kappen van elkander waren gescheiden. Wat blijkt ech ter Dat de kap over de geheele lengte van 123.50 M. open was, en men van de eene zijde den anderen kant kon zien. Voor geen bouw kundige is het dus meer twijfelachtig, dat de vlam, die uit de kamer, waar de brand ont stond, de houten lift, welke een hoek der ka mer innam, aantastte, en door deze lift deu zolder bereikte, hier in deze tochtige ruimte onmiddellijk over liet geheele gebouw was verspreid en den koepel in lichter-laaie zette. Waren dus de kappen onderling gescheiden geweest door de opgaande scheidsmuren, en de deuren van ijzer, de brand had zich slechts tot een klein deel van het gebouw beperkt, en de waarborg voor menschenlevens ware onein dig grooter geweest. //Hebben wij thans voldoende aangetoond, hoe het mogelijk was, dat dit groote gebouw in weinig tijds op alle plaatsen te gelijk brandde, nu willen wij bewijzen, dat de totale vernieti ging ware voorkomen, indien de constructie steviger en solider geweest ware. Om dit te doen, leveren wij de volgende gegevens z/Bijna alle binnenmuren, welke niet van af de fundeering zijn opgetrokken, waren ge construeerd op houten binten, en het meeren- deel hiervan waren hooimuren (geconstrueerd van houten rachels met riet.) De muren der gangen op de bovenste etage waren opgetrokken van een hal ven steen en wegens geringe stabiliteit opgemetseld tus schen houten stijlen en leggers. z/Boven de eetzaal bevonden zich twee en twintig kamers, welke allen waren gemaakt van hooimuren, geplaatst op houten binten; vandaar dan ook dat de zijmuren, onmiddellijk toen de houten binten waren verbrand, naar buiten omsloegen. z/Niet minder dan 41 kamers in het midden gebouw alleen waren gescheiden door houten scheidsmuren, staande voor het meerendeel op houten binten. z/De terrazzo-vloeren in de gangen waren gelegd op gemetselde trogwelfjes tusschen houten binten. //Zelfs de marmeren hoofdtrap steunde ge heel op een houten geraamte, terwijl alle ande re trappen van hout waren geconstrueerd. z/TIot zal nog maar weinig gebeurd zijn, dat van een verbrand gebouw zoo weinig zal over schieten als hier het geval is, daar bijna alle muren aan de zeezijde zijn ingestort, welke oorzaak ligt in de geringe onderlinge verbin ding met gemetselde muren. Wij kunnen thans aannemen, dat, ware in het gebouw minder hout geweest, en dit mate riaal door steen en ijzer vervangen, de vlam men minder voedsel hadden gehad, dan thans in dit houtbosch. z/De groote schuld heeft men willen werpen op den onvoldoenden toestand der waterlei ding, wegens de te lage drukking, en op de onvolkomene inrichting der brandweer; dit alles is zeker te betreuren. Doch wij zijn vast overtuigd, dat de best ingerichte brandweer hier weinig meer had kunnen verrichten, en ook het gebouw niet kunnen sparen. //Overal kwamen na den brand in het Ring- theater alle mogelijke voorzorgen voor brand in de schouwburgen en werden wetten gemaakt op de inrichtingen. Wij hopen, dat ook deze lesten gevolge moge hebben, dat aan de in richting van hotels en aan hun samensUlling de meest mogelijke aandacht worde geschon ken en de regeering ook niet zal achterblijven grondig onderzoek in te stellen, daar waar zoovele menschenlevens op het spel stonden en waarin zooveler belangen waren betrokken. 13, Uit liet Duitsch VAN F. W. HACK LANDER. Bij don stadsschout was dit nu geheel anders, waut als eerste ambtenaar der stad ontving hij te meer uitnoodigingen tot alle groote hoffeesten, daar er gaené mevrouw do borgemeestores was, die men op deu hoop toe had moeten uitnoodigen. Echter had dr. Jules Stiebele als verstandig man, door ongesteldheid enz. voor te wouden, aan dergeljjke uitnoodigingen weten te ontkomen, maar kon echter eene nieuwe niet van de hand wijzen, daar hem deze door een vriend schappelijk biljet van Zijne Excellentie dun opperhofmeester werd medegedeeld, In dit biljet werd n.l. in hot diepst vertrouwen medegedeeld, dat het de wensch van den vorst zeiven was, dat Miss Alice aau hot bof voorgesteld werd. Dat was eene lijmroede, waaraan de stads- scbout bleef haogen hij zou nu zelf Miss Alice aan het bof voorstellen want aldus nam bp de uitnoodiging, en niet anders, op hij zou met hot schoone meisje vertrouwelijk samen in bet fraaie rijtuig naar het slot rijden en laat in den nacht weder naar buis; hij zou haar geleiden in die wereld vol glans en heerlijkheid, waarvan zij reeds zooveel gehoord en welke zij reeds begeerd had te aanschouwen, niettegenstaande of misschien wel omdat zij eene Ameribaansche was! Daarbij verkreeg do stadsschout, die haar het eerst deze uituoodigiug mededeelde en de gronden ontwikkelde, waarom het oumogelijk was deze af te sluau, in haar eene boudgo- noote en het geluk een klein geheim met haar te mogen doelen. Maar dit kon natuurlijk niet aan do dok- tursvrouw verborgen blijven en verder ook niet aan de vrouw van den handelsraad, de vrouw vau deu kauselarijraad, en zoo voorts aan de geheele Stiobele-bende, en natuurlijk gingen van alle kanten kreten van ontzet, ting en verontwaardiging op, aio minder den stadsschout dan Wel de onschuldige Alice golden. Hut was de droppel, die den beker doet overloopen, bot was de vook, die de mijn doet springen. Reeds sedert eenigen tijd was nameljjk de jonge Amerikaauscho niot meer dat hartelijk onschuldig nuïf schepseltje als vroeger. Hoe was bet mogelijk dat men zich zoo had laten beetnemeu door een neuswijs diug, dat om der het masker van onschuld en onbevangen heid, slechts eene onbeschaamde coquette was, die volleerd was iu de kunpt om de Z. M. de koning zou, naar bet Dagbl. verneemt, voornemens zijn in persoon de kamers der staten-generaal te openen, daartoe den 17n dezer te 's Hage komen en na 11 dagen aldaar vertoefd te hebben naar het Loo vertrekken. Door 98 departementen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen, uitbrengende 330 stemmen, is aan de verkiezing van een hoofd bestuurder deelgenomen. Op dr. J. Zaaijer te Leeuwarden zijn uitgebracht 310 en op inr. J. A. vau Gilse te Rotterdam 20 stemmen. Dien- maunun het hoofd op hol te brongen, die met de grootste ongegeneerdheid dingen zoide en dingen deed, waarvan de gedachte alleen roods eene Duitsche jongvrouw deed blozen 1 Zij had immers onlangs in een gezelschap zich den sjerp vau Guido laten omdoen en daarbij zoo uitbundig gelachen over bet ver schil van hare taille met die van deu dikken luitenant 1 Zij had immers tegen den jongen polylechnicus, toen deze haar onlangs voor drie vierden iu ernst on een vierde in scherts zijne liefde verklaard had, gezegd dat zij zich voorgenomen had, slechts een oorspronkelijken Amerikaan te huwen, en als bij hare liefde begeerde, hij een dapperen roodhuid moest worden foei 1 hoe durfde zij zelfs het woord roodhuid* in zulk eene betrekking uit te spreken 1 Eu bij dat woord roodhuid* was deze naïeve Amerikaansche, dit onschul dig natuurkind, in haren voorboeldeloozen overmoed nog verder gegaan en bad neef Guido aangekeken en beweerd dat bjj, wat

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1