VLISSINGSCHE (01 It VM. r B O S) E. No. 68. Zondag 22 Angus lus 1886. pCKE, Kleine Markt, September eene .fbo&e [ure.tu dezer Courant. IJ DORST— HAZBN- verlangt tegen No- itbode. I \ZENBERG, Putte- KGËDIEAIST 'teg ea Vlissingen vv G.30+, 8,—, O.lOf 10- if. 2,30. 3,30t.-M0, 5,30f, ■f. 8,45, 10.—+, It,-, |(l+, 3,30, 4,3Of, 5,40, 6,3Uf, rvii-i de vertrekuren met ten i ile lusscheiistutions Abeele 'houden. A M it B E N 9» 'B' i en Middelburg vv. (remise, li 30, 8, - Ï,U, 2,45, 3 3d, 8.45, 9.30. 10,15. 5,30 7.15, 8.45, 10.15 45. 3.30, 4.15, 5.—, 5 4J 10,15, 1 van Vlissiugca c» 5,30 vai op werkdagen, rechtstreeks vau Middclbnrg )0TD1ENS'Ï 3cl.cn iburg en Botterdam 'geude plaatsen rek ift Augustus. Middelburg: vau Rotterdam, L 9.— 9.— IOTD1ENST rg en Zierikzee v. v. IIIS VAN ZIERIKZEE Doflderd 19 voorin Vrijdag 20 6.30 vrijing 20 nam 3.80 Zaterdag 21 ,1 Zondag 22 5 30 Maandag 23 12 Dinsdag 24 voorin 7. Woensdag 25 7 30 Doaderd 26 0.— HELDE. MAANDEN 1 4,— e n "Woensdag en Zaterdag. nam, 2,45 3,15 Idig vooi' die» dug. I 6*20 l 6,40 I 7.« 5,30 5,50 6.8 6,56 *9,23 10,- 1,15 1,20 eeken beteckent dat op liet igeduide gedeelte van liet tra- rij tuigeD 1ste en 2de klasse 243,e Jaargang. SCHOOLWEZEN. De burgemeester en wethouders vau Vlissin gen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 24 Augustus e. k., 's avonds 7 uren, door do commiss'm vau toezicht op het la gcr onderwijs, in een der lokalen van het raad buis alhier, zitting zal worden gehouden voor bet onderzoek aangaande do geldelijke omstan digheden van dn, gedurende het tijdvak Maart— Augustus 1886, tijdelijk kosteloos toegelaten leer lingen op school A, (booid der school do hoer Landsman.) Ouders eu voogden, die voor hunne kinderun of pupillen, ook voor den nieuwen cursus (Sep temberFebruari) kostelooze toelating verlan- geD, worden in hun belang dringend aange maand, tergesteldur tijd eu plaats tegenwoordig te zijn, daar bij nalatigheid of weigering, om zich aan dit onderzoek to onderwerpen, (behou dens wettige redenen volgeus het oordeel der commissie), zij als betalende leerlingen zullen wórden aangemerkt. Eu is hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort. Vlissingen. 10 Juli 1886. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. BEKENDMAKING. Do burgemeester en wethouders van Vlis singen, verwittigen ouders en voogden, die hunne daartoe in de termen vallende kinderen of pu pillen met 1 September e. k. wenscheu te zien toegelaten, tot de lessen aan de school A alhier, (hoold der school do heer Landsman) dat zij zich te dien einde op Donderdag 26 Augustus 1886, des avonds te 7 uren, bij de commissie van toe zicht op het lager onderwijs, ten raadhuize zul len moeten aanmelden. Tevens geven zij kennis, dat bij niet-voldoe- ning daaraan, eerst één jaar later (niet tus- scbeutjjds) daarvoor gelegenheid zal worden gegeven; tenzij voor leerlingen, die reeds onder wijs genoten hebben. Ter bekoming der ovor te leggen bewijzen van ouderdom, vervoego men zich ten kantore van den burgerlijken stand, ten raadhuize. Vlissingen, 10 Juli 1886. De burg. eu weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen. De burgemeester en wethouders van Vlissin gen, brengen ter kennis van belanghebbende ouders en voogden dat tot 1 September e. k gelegenheid bestaat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de na volgende scholen. School E, uitsluitend jongensschool, (hoofd der school do heer E. G. J. Stuart.) School D, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school tnoj. M. E. Schuurman.) School O uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer W. van Kamer,) School F, uitsluitend meisjesschool, (hoofd der sebool raej. J. W. Beijerman.) School B tusscbenschool (hoofd der school de heer F. J. Op deu Zieke.) Z;ch aau te melden bij do hoofden der be trokken scholen. Vlissingen 10 Juli 1886. Do burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS, III. Ik geloof wel, dat ik daartoe het recht heb, dat niemand mij zulks kan betwisten. Zoo lang nu die werkman blijft, wie hij geweest is, zal hij zich schikken in dat lot. Van kindsbeen af heeft hij geen beter lot gekend en daardoor zijn zijne behoeften ook niet groot. Bij zijne ouders aan huis heeft liij altijd diezelfde toe standen bijgewoond. Hij weet niet heter of de rijke grondeigenaar, die op eenigen afstand in dat prachtige kasteel woont, staat veel hooger dan hij. Met een zekeren eerbied ziet hij tegen hem op en wan neer nu die voorname heer vriendelijk en minzaam is en in tijden van duurte en strenge koude eene weldoende hand opent en zoo doende een zegen voor den omtrek is, dan zal die arme wegwerker met een gevoel van afhankelijkheid, maar tevens ook met dankbaarheid het een geluk noemen, dat die heer zoo rijk en daardoor in staat is, om te helpen. Daardoor kan dus geene ontevreden heid ontstaan. Maar men versta mij wel. De wegwerker is iemand, die niet te lui is, om te werken; die welgemoed zijnen arbeid verricht en zeker onder dat werk nog wel een deuntje fluiten of zingen zal en de heer moet iemand zijn, die voor zijn medemensch wat over heeft; die niet blind is noch doof voor de werkelijke behoeften der minderen, en voor wien 'het weldoen een genot is. Zoo kon de toestand zijn, en dan zou er vrij wat meer geluk op de wereld zijn, maar helaaszoo is 't niet altijd. Menig inensch is een vijand van zichzelven, een verwoester van zijn eigen geluk. Om niet te ver af te dwalen, zal ik mij maar tot den armen wegwerker bepalen. Ik neem aan, dat die man niet tot de vlijtigsten behoort, dat hij daarenboven zich nu en dan aan den drank overgeeft. Deze twee mogelijkheden voer ik aan, omdat deze zoo ontzettend dikwijls voor komen en meestal met elkander gepaard gaan. Wat volgt er nu Niets anders dan een oneindig'e reeks van ongelukken, die menigeen verhazen en toch zoo natuur- lijk, zoo onvermijdelijk zijn. Ieder, die zich aan den drank overgeeft, verliest lust" voor geregeldèn arbeid 'en langza merhand ook de daartoe vereischte licha melijke kracht. Zedelijk en ook licha melijk gaat hij voortdurend achteruit. Ontevredenheid en gebrek, die reeds lang om den hoek van de deur op den loer hadden gelegen, komen nu onbeschaamd de woning- binnen. Vervolgens voegt zich daarbij ziekte en liet verzwakte lichaam kan door de mindere verdiensten geene krachten terug hekomen. Nu neem ik aan, dat de rijke grond eigenaar zijn plicht betracht en als een weldoende engel niet alleen niet geld ondersteunt, maar door menig' goed en krachtig' woord den afgedwaalden man in het rechte spoor tracht terug te bren gen. In 't eerst genoemde geval betrachten beiden hun plicht, in 't tweede is er maar een, die 't doet. Nu bestaat de mogelijkheid, dat de wegwerker zijn leven betert en gehoor geeft aan de waarschuwende stem van den menschen- vriend en eindelijk inziet, dat de schuld aan hem ligt. Er is echter nog een derde geval denk baar en dat is 't ergste, 't Kan namelijk gebeuren, dat ook de grondeigenaar niet doet wat hij doen moet. Hij staat èn door zijn groot vermógen èn door zijne meer dere beschaving' veel hoog'er dan de weg werker. Hem zijn vele talenten geschon ken, waarmede hij behoort te woekeren, die hij moet aanwenden tot heil der menschheid. 't Is de groote vraag of hij de ware opvatting' heeft van de verhe ven heteekenis van 't woord leven. Wanneer hij uitgaat van de meening, dat hij, door zijn rijkdom, volstrekt niets behoeft uit te voeren, dan is hij reeds op den weg, die tot de verkeerde op vatting leidt. Hij behoeft geen handen arbeid te verrichten, om aan den kost te komen. Welnu, dat wordt ook niet gevergd, maar vooreerst kan hij door den stand, dien liij in de maatschappij inneemt en door de kennis, die liij heeft kunnen verkrijgen, eene waardige plaats innemen in de vertegenwoordiging van zijn land. Daar kan hij pleiten voor de belangen van arm en rijk en aller be langen voorstaan en door zijnen rijkdom dikwijls stoffelijken steun vevleenen aan menige onderneming, die voor de maat schappij in 't algemeen nuttig' kan zijn. Alle rijke en voorname lieden zijn evenwel nog niet wetenschappelijk knap en geleerd en welsprekend. Dat is waar en gelukkig dat het waar is. 't Zou er anders voor de minder gefortuneerde n al heel ongelukkig uitzien. Aanleg en talenten zijn niet te koop. Maar ook dan, wanneer de rijke niet in staat is, om op welsprekende wijze 's volks belangen te behartigen, dan blijven hem nog tal van gelegenheden over, om voor zijne me- demenschen nuttig te wezen en te be wijzen, dat hij de heteekenis van 't woord leven begrepen heeft. Een paar uur van 't kasteel verwij derd liggen groote heidevelden. Zie hoe daar een aantal handen bezig zijn, om den onvruchtbaren bodem in vruchtbaar land te herscheppen. De eigenaar van 't kasteel heeft begrepen, dat er 's win ters eu ook wel op andere tijden gebrek aan werk kan zijn. Daarom heeft hij de noodige plannen gemaakt, om die heide - velden te ontginnen, 't Is hem aan te zien, dat hij met die plannen zoo is in genomen; hij laat dien arbeid niet uit sluitend aan 't opzicht van anderen over, hij is er bijna eiken dag en heeft voor die arbeiders uit geringeren stand een vriendelijk woord over, want hij begrijpt gelukkig, dat zij menschen zijn even als hij. Er heerscht vroolijkheid en eene op gewekte stemming. Verbeeldt u nu niet, dat dit al te schoon, te idyllisch is voorgesteld. Vol strekt niet; 't is een natuurlijk, zeer mogelijk geval. casacara. GEMEENTERAAD. Zitting van Vrijdag 20 Augustus. Voorzitter de heer A. Smit, burgemeester. Afwezig de lieeren C. Mortier, J. A. E. Mus- puetier, A. Loois en J. Verkuijl Quakkelaar. Eerstgenoemde met kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden gele zen en goedgekeurd. Wordt overgegaan tot de installatie van den heer S. Alter, die door den secretaris binnen geleid, in handen van den voorzitter de bij de gemeentewet voorgeschreven eeden aflegt. De voorzitter zegt hierop tot den heef Alter. Het is mij recht aangenaam u te kunnen gelukwenschen met het vertrouwen, dat de kiezers in u hebben gesteld. Ik hond mij over tuigd uamens de gehcele vergadering te spre ken, wanneer ik de veronderstelling waag, dat hettu gegeven zal zijn veel bij te dragen tot den bloei en de welvaart dezer gemeente. De heer Alter neemt hierop zitting. Overgaande tot de behandeling der punten op de agenda voorkomende, deelt de voorzitter mede, dat de kas en de boeken van deu ge- meente-ontvaDger op 28 Juni jl. door burg. en weth. zijn opgenomen en in orde bevonden. Voorts, dat is ingekomen een schrijven van den heer I. Harder, houdende mededeeling, dat hij zich zijne benoeming tot regent van het burgerweeshuis laat welgevallen, alsmede eene kennisgeving vau de commissie van toe zicht op het lager onderwijs, dat in hare ver gadering van 6 Juli jl. tot voorzitter dier com missie is herbenoemd de heer J. A. E. Mus- quetier, en tot ondervoorzitter de heer A. J. Öckenburg, welke mededeelingen voor kennis geving worden aangenomen. Worden overgelegd een schrijven van den gemeente-ontvaDger, met bijlagen en de gemeenterekening over 1S85, sluitende in ontvangst tot een bedrag van f 255.757.51», in uitgaat f 254.S30.995, en alzoo rnet een ba tig saldo van f 926.52; de gemeenteverslagen over 1885 van 's- Gravenhage, Breda en Goes; eene circulaire van gedep. staten, met een afdruk van het verslag over den toestand der provincie Zeeland; een ingekomen open brief aan de beide nieuwe kamers der staten-generaal, door den schrijver van „Het Hart God's voor Noord en Zuid Nederland;" het jaarverslag van het bestuur der visscke- rijen op de Schelde en Zqeuwsche stroowen over 1885, welke stukken allen ter lezing voor de leden in het leesmuseum worden gedepo neerd. Wordt besloleiPde volgende ingekomen be grootingen voo'r 1S87 te renvoieeren naar burg. en weth., ten einde te doen dienen bij het opmaken der gemeentebegrooting over 1887 die der dd. schutterij, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2245.50 die van het brandivozen ad f1405; die van het gasthuis ad f 11.724.59 met eene subsidie van gemeentewege ad f 6000 van de kamer van koophandel ad f 435, met eene subsidie vau f 410.86»; van het algemeen armbestuur ad f7215.185 met eene subsidie van f 5860, en van het burger weeshuis met eene subsidie van f 4720. Wegens periodieke aftreding van den heer J. W. Wilkens, als lid der commissie van toe zicht op het middelbaar ouderwijs, worden ter vervulling der daardoor outstane vacature voorgedragen de heeren J. W. Wilkens en R. T. Winkelman en eerstgenoemde met 10 stem men als zoodanig herbenoemd. Yoor de benoeming van drie leden in het college van zetters worden voorgedragen drie dubbeltallen bestaande, uit de heeren I. Har der, aftredend lid en J. van de Sande; P. Laer- noes, aftredend en E. Delvoyc; en A. E. Krah- mer, in plaats van den heer H. J. Wibaut, die niet meer in aaumerking wenscht te komen en J.Audriessen Sr. en respectievelijk met 11, 10 en 9 stemmen benoemd de heeren I. Har der, P. Laernoes en A. E. Krahmev. Wordt besloten voor de kosten dei verlich ting over 1885 te beschikken over den post van onvoorziene uitgaven der gemeente-be grooting voor 1886tot een bedrag van f734.65 De heer Yerkuijl Quakkelaar komt ter ver- gaderiug. Komt ter tafel het voorstel tot 8e wijziging der gemeeutebegrootiug voor 1886. De heer van der Beke Callenfels zegt geene vrijheid te hebben daaraan zijne stem te geven op grond daartoe behoort eene uitgave voor vuurwerk en muziek bij de opening van het badhotel op Zondag. Alhoewel niet gekant tegen het bereiden van eenig genot, acht bij zich verplicht te moeten opkomen tegeu het doen van uitgaven voor feestvieringen, die het ontheiligen van den dag desHeeren tengevolge hebben. Het heeft hem tevens gespeten, dat het dagelijksck bestuur den moed gehad heeft te breken met God eu Zijne geboden, wat niet anders dan demoraliseerend werken moet op de burgerij. De voorzitter zegt, dat het hem zeer leed doet, te moeten vernemen, dat de heer Cal- leufels tegen het voorstel stemmen zal. Hij merkt daarbij op, dat iu het voorstel zijn ver vat 9 verschillende posten en het alzoo niet opgaat, zich tegen die allen te verklaren.Yindt de heer Callenfels bezwaar zijne stem aan een onderdeel der voorgestelde wijziging te schen ken, dan verwondert het hem, dat hij niet bij amendemeut stemming over dat onderdeel heeft gevraagd. Wat betreft do officieele ope ning van het badhotel, deze heeft niet plaats gehad op Zondag, maar op Zaterdag. Komende tot het eigenlijke punt van be schuldiging, wenscht hij ieders overtuiging te eerbiedigen, doch acht eene zitting van den raad de geschikte plaats niet om over God en godsdienst in discussie te treden. Al leen wil hij doen uitkomen, dat niemand be dwongen is geworden de feestviering op Zon dag bij te wonen. Wie er geeu deel aan wenschte te uemon, bleef eenvoudig thuis. Dat de Zondag voor de openbaxe feestelijkheid werd aangewezen, was, omdat de meeste inge zetenen des Zaterdags niet in de gelegenheid zijn eene zoodanige feestelijkheid bij te wonen. Daarenboven gaat het niet op, zich door een klein gedeelte ingezetenen te laten overheer- schen, en aan banden gelegd te worden. Het deelnemen aan eenige feestelijkheid moet eene geheel vrijwillige daad blijven. Ten slotte herhaalt de voorzitter, dat hij eene tegen burg. en weth. zoo ernstig uitge brachte beschuldiging niet begrijpt. De heer van der Beke Callenfels zegt, dat

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1