VLISSINGSCHE MllttlM. IRAÏIE. SSIITG: rekte Huur: n Cognac, No. 52. Zondag 27 funi 1886, 24ste Jaargang. enstlioile, apmeisje Meid, Dienstbode eeren zicli in Steno, wenschen te oefenJ 1RNEDEN (Vlissingeó gaarne gratis bolmlp. jen binnen 11 <Ja„ 3KACHELK0LE1I M. GOOTE, te Vlissiugea, ten spoedigste in orde )HAN CEULEN. EMEUBILEERDE uitzicht. Adres Ns. J. REKKEKS. augustus eene 11 voorzien. Adres Int. I dezer Courant. es „Hotel Goes." l Meisje benoodigd, rl. VAN DER EIJK, it. fGEUIENSI pg en Vlissingen vr 6,30f 8,—, 9,1 Üf 10- ,f 8.30, 3,30,f 4,30, ,530) 8,,f 9,—10,f ir,- 80,t 3,30, 4,30f 5,40, 6, reit Mid- jonds 10. singen. rvau de vertrekuren inet ec de tuaschenstationB Abeel 'houden. OTD1ENST •hen burg en Rotterdam gende plaatsen trek iu Juni Middelburg: Van Rotterdam 'm 9,45 vm 9,45 9,45 9,46 9.45 9.43 9,45 9.45 9,45 i, 9,45 9,45 9,45 5TDIENST g en Zierikzee v. r. VAN ZIERIKZEE Honderd 24 nain 5,30 Vrijdag 25 12,- Zalerdag 26 Zondag 27 Maandag 28 S.JO 12.- BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissïngen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend y agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 5 Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. I1II1DIEKST i en Middelburg vv k d a g e li 6, (remise) 7,5 (Zeil nam 12,20, 1,40, 1 (Groote Markt) 6,3 ani I,2,20, 8,40, 5, Feestdagen (remise) 7,5 (Zeilraark ,20 I,—, 1,40, 2,20 (Bad 4,20 (Hadliuis) 5,— (Zeil ,40, 8,20, 9,40 6,30 (Groote Markt) 7,40 1,—. I,40t, 2,20 [20, 7,—, 7.40, 8,20 jan de vertrekuren roet eei baar het Badhuis piENST a en de Buitensluis Bdag 6 i0 (via keersluis, ria keersluis), 9.45. 10 16, ldag 12.40, 1,25, 1.45 (vil 3.55, 4 20, 5.—, 5.20 (vil ceersluis), 7.45, 8.45. lag 6.30, 7.20, 7.45, 8.55 10.25, 11.— 11.80, 12.- 15, 2.50. 3.15, 3,40, 4.06, 8.-. 9.10. Dinsdag 29 voorin 7,1' Woensdag 30 M INVALLENDE GEDACHTEN. ui. 't Is zoo'n aardig gezicht dat houwen van een huisDaar liggen de steenen, de hoopen kalk en zand en wachten slechts op de geoefende hand, die ze bijeen zal brengen en samenvoegen. Oppervlakkig beschouwd is er al heel weinig bekwaamheid toe noodig, oin zoo'n steen op te nemen, dien met kalk te bestrijken en op een' anderen steen te leggen, of een steen neer te duwen in de daarop wachtende kalk. En toch zal menigeen met de handen glad ver keerd staan, wanneer hij. dit werk zon der voorafgaanden leertijd zoo maar wil uitvoeren. Dit is 't evenwel nog niet, wat mij liet meest treft, want dit is op alle mogelijke werken toepasselijk; alles moet immers geleerd worden. Veel belang rijker vind ik het, om eerst gade te slaan, hoe de fondamenten gelegd wor den. Daaraan wordt de meest mogelijke zorg besteed. Is de grond waterachtig, dan wordt er geheid, paal bij paal, om toch de noodige vastheid van den bo dem te verkrijgen, en behoeft dit niet, met hoeveel inspanning wordt dan toch de grond in elkander gestampt en ge durig met het peilijzer onderzocht, of het te wagen is of niet. Menig dag ver loopt er met die voorloopige werkzaam heden en de niet ingewijde zou zijn ge duld verliezen en kan maar niet hegrijpen, dat hiervoor zooveel zorg wordt vereischt. De metselaar zal u verzekeren, dat zulks noodig is en als gij nog twijfelt, zal hij u voor 't een en ander huis brengen en ii daar wijzen op scheuren in muren, op verzakkingen van deuren of raamkozij nen en u meedeelen, dat dit had kunnen voorkomen worden door het, leggen van goede fondamenten. Wanneer men dan rondziet in de wereld, bemerkt men, dat dit niet alleeD waar is bij gebouwen, maar hij de meeste of bever bij alle za ken, en zonderling vliegen dan de ge dachten naar allerlei richtingen en on willekeurig denkt men aan de fonda- mentale wet wij noemen ze liever Grondwet en aan de herziening van die wet. Men herinnert zich, hoe op die wet het geheele Staatsgebouw rust, hoe men met zorg die wet heeft bijeenge voegd en bevestigd en hoe ook daarin, niettegenstaande alle genomene voor zorgen, menigmalen scheuren en verzak kingen komen. Men is gewoon, dit leem ten te noemen. De tijd spaart geen enkel gebouw, hoe solide ook gebouwd, maar toch kan het huis, van goede grondslagen voorzien en g'eheel naar de eischen opgebouwd, vrij wat langer weerstand bieden aan stormen en regenvlagen en aanvallen van dien grooten vernieler, de tijd. Dit neemt evenwel niet weg, dat men ten allen tijde behoorlijk die herstellingen en verbeteringen moet aanbrengen, die gevorderd worden, ten einde verval te voorkomen. Zou het zoo ook niet met de Grondwet zijn Zou ook die niet moe ten gewijzigd worden overeenkomstig de eischen des tijds en de belangen der Staatsburgers, wier welzijn en geluk en welvaart onafscheidelijk aan dat Staats gebouw verbonden zijn Elk eigenaar, die zijn werkelijk be lang inziet en voorstaat, zal alles aan renden, om zijne woning1 in goeden staat te houden en niet door eene verkeerd aangewende zuinigheid en bekrompen heid zoo ongemerkt te laten vervallen, dat de herstellingen later óf onmogelijk, óf niet dan met zeer groote kosten te bewerkstelligen zijn. Welnu, dan is 't immers zonneklaar, dat, wanneer er in 't gebouw van den Staat het een of an der niet in orde is, men niet angstvallig die verbeteringen moet uitstellen, maar veeleer alles aanwenden, om, met het oog op tijdsomstandigheden en verande ringen in den maatschappelijken toestand, daarin te voorzien. Zoo ongemerkt zou ik afdwalen en mij misschien in politieke beschouwin gen verdiepen, vergetende de gulden spreuk„Schoenmaker, houd u hij uw leest." Basta dus en naar het huis te ruggekeerd. De fondamenten zijn gereed en nu gaat men verder. Hoe 't Is toch waarlijk, om er medelijden meê te krijgen. Dat gaat steentje voor steentje. Och I wat gaat dat langzaam. Daar liggen dui- zende steenen, die nog alle moeten ge bruikt worden, zal het huis eenmaal ontstaan. Bedaard gaan de metselaars hun gang. Met taai geduld vorderen zij en als men in een paar dagen er niet bepaald naar gekeken heeft, kan men vooruitgang bespeuren. Wederom nemen mijne gedachten een ontzetten den sprong. Van dat huis vlie gen ze op eens naar de jongste verkie zingen. Elk steentje is er één Dat zie ik aan het huis, maar zie ik dat dan niet tevens aan den uitslag der verkiezingen te Mid delburg Ik woon niet in Zeeland, maar ik ben Nederlander en volbloed belang stellend in 't welzijn van mijn vaderland, en daarom kan 't mij niet onverschillig zijn, dat twee mannen, die waarlijk hunne sporen hebben verdiend en steeds toonden, een open oog en oor te hebben voor de welvaart hunner medeburgers, nu geroepen zijn, om die belangen in 's Lands vergaderzaal te bepleiten. Ik hen overtuigd, dat ze die belangen zullen voorstaan en op eene waardige wijze 't vertrouwen, dat men in hen stelt, zullen beloonen. Maar wanneer men nu de leuze„elk steentje is er één" niet had toegepast, dan voorzeker ware de uitslag geheel anders geweest. Ieder kie zer moest een steentje aandragen en niet zeggenaan die eene stem van mij zal 't waarlijk niet leggen. Ja, daaraan ligt het juist. Hier een en daar een en nog een en nog een en zoo wordt het huis gebouwd en zoo werd ook hier verkre gen, wat menigeen voor onmogelijk hield. De metselaar gaat rustig voort, altijd maar weer een steen en hij vordert en gaat voort, tot dat eindelijk het dak is be reikt. Volhouden, volharding in 't goede, behaalt alleen de zege 1 Vooruitgang, bedaard maar zeker, dat is de weg ten goede I Moge dat ook hier bewaarheid wor den 1 CASACARA. GEMEENTERAAD. Zitting van Vrijdag25 Juni. Voorzitter de beer A. Smit, burgemeester. Afwezig de heeren J. van der Belie Callen- fels met- en A. Koppejan zouder kennis- geviug. De notulen der vorige zitting worden gele zen en goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter wordt over gegaan tot het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw verkozen raadslid, den heer S. Alter. Deze door de daartoe benoemde commissie, bestaande uit de 'heeren Mortier, Wibaut en Winkelman, onderzocht en in orde bevonden zijnde, wordt tot de toelating van den heer S. Alter besloten. De voorzitter deelt mede, dat voor de on langs plaats gehad hebbende openbare ver pachting van de ophaling der beer- en mestspe- cien, slechts één inschrijver zich heeft opge daan en is ingeschreven door den heer Duij- vekot voor een bedrog van f4997 's jaars. Hoewel het bedrag der inschrijving dat der begrooting met f 4 overschrijdt, stelt de voor zitter voor, deze verpachting aan Duijvekot goed te keuren, waartoe wordt besloten. Wijders geschiedt mededeeling, dat zijn in- gekomeu drie verzoekschriften van gelijke strekking tot afschaffing der kermis, als: een van den kerkeraad der Ned. herv. gemeente, een van de jongelings-vereenigiug Gelijk aan het mo'lerdzand en een van de werklieden- vert" niging Patrimonium alhier. A: 'j-rdt besloten deze adressen te stelh» in handen van burg. en weth. tot het uitbrengen van prmadvies. "Voorts deelt de voorzitter nog mede, dat is ingekomen een schrijven van de commissie voor het vervoer vau landverhuizers, waarbij wordt medegedeeld de benoemingen van de heeren P. J. Siegers tot penningmeester en J. Spanjaard tot secretaris dier commissie; idem dat door ged. staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot 2e wijziging der gemeente- begrooting over 1886, alsmede dat tot af- en overschrijving van eeDige posten op de ge- meentebegrooting over 1885, welke mededee- lingen allen voor kennisgeving worden aange- nemen. Worden overgelegd het algemeen jaarver slag der commissie van het fonds voor den ge- wapenden dienst in het koningrijk der Neder landen over 1885; de jaarverslagen der ge meenten Nijmegen, Amsterdam en Delft, benevens het jaarverslag van de kamer van koophandel en fabrieken alhier over 1885. Tot leden van het stembureau voor de aan staande verkiezing vau een lid voor de provin cial e staten, worden benoemd de hoeren C. A. Kalbfleisch en F. Delvoije. Tot plaatsvervan gende leden de heeren F. Wibaut on A. Loois. Ter vervulling van de vacature in het col lego van regenten over het burger weesbuis, ontstaan door het vertrek vau deu heer P. G. de Vey Mestdagh naar elders, worden voorge dragen de heeren T. J. Blonk en I. Harder en uit deze voordracht de heer I. Harder met 9 steramen tot regent van voornoemd gesticht benoemd. Idem worden voor de vacature iu de com missie van toezicht voor het lager onderwijs, ontstaan door het verleende eervol ontslag aan den heer W. C. van Duureu Dutilh, voorge dragen de heeren Jos. van' Raalte, directeur der kon. maatsch. „de Schelde" eu B. van Bekum, le luit. der inf. en met algemeen© stemmen de heer Jos. vau Raalte als lid dier commissie benoemd. Wordt goedgekeurd de rekening van het alge meen armbestuur over 1885 sluitende met een goed slot van f 615.IS5; idem de rekeuiug van den Vlissingen-Kou- dekerkschen straatweg, sluitende met een (joccZ sfo< van f 13 7 0,7 3; idem de begrooting van dienzelfden weg. in ontvang en uitgaaf sluitende tot een bedrag van f2348,68. Op het daartoe strekkende verzoek wordt aan regenten van het gasthuis machtiging verleend tot het overschrijven van eenige pos ten op hunne begrooting van 1885, tot een bedrag van f78.—; idem aan regenten van het burger weeshuis tot een bedrag van f 122.72. Ten slotte wordt het verzoek van A. J. Smits, om in het gasthuis als verzorgde voor eigen rekening ta worden opgenomen naar het gewone tarief van f 110 's jaars, zonder hoof delijke stemming ingewilligd. Niets meer te behandelen zijnde en nie mand meer het woord verlangande, sluit de voorzitter de zitting. BINNENLAND. Vlissingen, 26 Juni. Zoo is dan eindelijk de dag daar, waarop eeu jaren lang gekoesterde wensch vervuld en het zegel wordt gezet op de voltooiing, van een werk, welke de officiëele opening van het op de duinen nieuw gebouwde bad hotel thans mogelijk maakt. Geen wonder dan ook, dat reeds heden raiddag de nationale vlag van den toren en de openbare gebouwen wapperde en VlissingV ingezetenen hier en daar door bet uitsteken van vlaggen als anderszins mede van hunne inge-, nomenheid met dit heuglijk feit blijken gaven. En met het volste recht. Wat toch nau welijks een jaar geleden nog iu het onze kere lag, is thans, tegen veler verwachting in, werkelijkheid geworden. Als oen opgericht teeken van wat oen stalen wil, met een doorzettende» goest tot handelen vermogeo, staat het voltooide ko lossale badhotel, in vlaggentooi ter exploitatie gereed, op de duinen verrezen. Komt daarvoor in de eerste plaats een woord van warmen dank toe, aan het energiek hoofd dezer gemeente, den heer Arie Smit, zonder wiens onvermoeid streven,Vlissingen op den weg van vooruitgang en ontwikkeling steeds te doen voortschrijden, het feit van dezen dag zeer zeker wel een vrome wensch zou zijn gebleven, niet minder ook aan de Maatschappij tot exploitatie van gronden alhier, die geene moeite ontzag, noch kosten spaarde, om op de meest bevredigende en royale wijze uitvoering te geven aan het door haar beraamde plan, Vlissingen tot eene badplaats te verheffen. En dat te meer bij liet in aanmerking nemen van de bergen van zwarigheden, welke zij met en door haren ijverigen en verdien stelijken directeur, den heer P. J. Siegers, heeft weten te boven to komen op eeno wijze, welke haar eu allen, die tot haar in betrekkiug staau, tot eer verstrekt. Dank de vereende krachten eu samen werking der Maatschappij en van ons ge meentebestuur, verrees toch id niet meer dan acht maanden tijds eeu sierlijk eu trotsch badhotel, volkomen naar de eischen van den tijd ingericht op een terrein, dat kort te voren zich nog als eene onbegaanbare oneffene zandvlakte aan ons oog vertoonde. Dit terrein toegankelijk gemaakt door van gemeentewege doelmatig aaugelegde wegen, kan gezegd worden, dat op en om do oude „Zandduiu" alles nieuw is geworden en een in derdaad grootsch aanzien heeft verkregen. Niet weinig draagt daartoe inzonderheid bij bet statige „Grand Hotel des Bains", dat be reids door zijn schoon uiterlijk aanzien, maar niet miuder ook door zijne doeltreffende en smaakvolle inrichting, bij de heerlijkste land en zeegezichten, welke het aanbiedt, velej aandacht tot zich trok,

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1