VLISS lelijks Dienstbod 3 DIensfbode No. 36. Zondag 2 Mei 1886, 243te Jaargang. ustus 188 D TEGEN 1 JUNI flENDE MEID, die een token. Adrusbureau deu ed kunnende koken, waschh ïi 1 Juni a. s. Adres: ,172. ihtramdienst en Middelburg Op Werkdagen, voorin. 5.6.(remiso) 7.B 40. II.—, nam. 12 20, 1.40, 8 20.9.40. ra voorin. 5.30 (Groo'te Mnr.kt) 11.40, nain. 1.—, 2.20, 340, 10,20. ou- cq Fceetilageu. i voorin 6.(remise) 7.5 (Zeilmuj nam. 1 ü.20 1.—. 1.40, 2.ï0 (Zeilmarkt) 4.20 (Badhuis) 5.- 7.-, 7.40, 8,20. «40. ii-g voorin. 6.30 (Groote Markt) 1.40 nam. 1.—M0f, 2.21). L, 5.40, 6.20, 7,—, 7.40, 8.20, ben waarvan do vertrekuren met door naar het Badhuis. BUREAU: Kleine Markt I N<>. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en I Frankrijk f 1,65 per drie maanden. GEMEENTEBESTUUR. MBARGEÜIERIST iddelburg eu Vlissingen voorn 6,30f. 8,—, 9,1 «tij middag l,3ü,t2.80, 3,30,f 6,10.1 m voorm, 8,-,t 9,-, 10,-f ,g 1,—2,30,f 3,30, 4,1)Of 6,— reizen waarvan de vertrekuren wordt aan de tusschenBtations sluis stilgehouden HAVENDIENST Jissingen en de Buitens^ i, vuormiddags 6,10, 6,30 (naar Is 7 10, 7 30. 6 45. 9.05 (via kettÈl 35, 11,15, 11 45. Namiddags l.i'l 2,40, 3,( 6, 3,30, 8,55. 4,20,5,05 6 30, 7 00 (via keersluis), 7,46 voonniddiigs 6,21), 7.20, 7,45, 11,— 11,30, Namiddag 3,15, 3,40, 4.05, 4,36, 5,15, 9,10, tusschen Middelburg en Rotteraaj lusschenliggendc plaatsen u vau vertrek iu April. NGKN. VAN MlDDELBUÏlj 8.30 Vrijdag 20 voorm ROTTERDAM. NAAR VLISSlNGt'l 3ü voorm 1LBÜRG. lorm 9.45 Vrijdag en Zierikzee v. April. .BURG VAN ZlERIKZISll 3.— I Donderd 29 nam 3.I Vrijdag 30 611-SC II ELI)». DE MA.A.NDEK nam 1,— 3,30 1,80 4,— worden dag. Woensdag en Zaterdag. voorm. 7,30 nam. 10,30 11, co gel«llg voor dlcii Neuzen Sas v. Gent 'Selzaete Gent jas v Gent Neuzen 10. beteekent dat B. Het teeken mede aungeduide gedeelto vau 1 allceu rijtuigen .late1- «n 1 SCHUTTERIJ. Inschrijving voor de schutterij. Du burgemeester eu wethouders vao Vlis- BiDgitn Gezien do wet op do schutterijen van den 11 April 1827, en speciaal gelet op de arti- kttlun, die iu betrekking staan tot de jaar- Ïljjkscbo inschrijving, zoo tot do registers van vroegere jaren, als tot do inschrijving, die gedurende de laatste helft dezer loopeude maand moet geschieden maken bekend dat de registers tot inschrijving voor do «buttery van do geborenen in do jaren 1852 lot en met 1861 ingesloten, zullen worden geop'-nd tot de inschrijving van alle manne lijke ingezetenen, die tot laatsgomeld jaar behooren, alsmede van hen, die in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatste vorige inschrijving, hunne woonplaats alhier bobben gevestigd, waaronder ook begrepen ziju do militairen, die na dien lijd gepasportoerd, en do vreemdelingen die sedert dezon tijd van buiten het rijk zijn gekomen, en zich alhier hubben gevestigd, voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd hetzij door ecne uitdrukkelijke verklaring, hetzij door werkelijke overbrenging van den zetel van hm vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan, naar henvaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in tenige ondergeschikte betrekkingals zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Dat van de inschrijving niemand der vo- renstiuude personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onderscheiddaarin begrepen lijn, al ware bet ook, dat zij mochten ver soenen, volgons do wet tot de vrijgestelde oj uitgestotenen te behooren, eu dientengevolge ook zij niet, die huu ontslag uit dou schut- terijdieust reeds bobben bekomen zulleude derhalve al de bovengemuldeu, die daartoe bij deze worden opgeroepen, mouten verschij nen ten raadhuize dezer gemeente, tusschen den 15 Mei en 1 Juni dezes jaars, teu einde zich te latun inschryveo, ieder in dat regis ter, waartoe hij volgens zijn ouderdom be hoort, welke registers op laatstgenoemden dag finaal worden gesloten. Dat de studeuten, geö nployoerden in huizen vun negotie, klerken van notarissen, ndvo- katen, enz. bedienden en werkboden worden iogeschrovon in de gemeente, waar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn de ambtenaren en geëm ployeerden bij het gewestelijk bestuur eu alle andere, al wonen zij ook elders, in de plaats waar zij buone ambstbetrekkiugeu moeten uitoefenou die buiten 's lands stu- doeren of werkzaam zijn, in do gemeente hunuer vorige woonplaats, de buiteulandsch- zuevareoden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en do aan boord Wouetide schippers in de gemeenteu waar zjj hut laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wol, persoueel en mobilair of we gens bun vaartuig bulastiug butaleude, d&ai waar zij voor deze belasting zijn aangeslageu. Do vorenstaande opgeroepenon zullen ver plicht zijn bij huuue inschrijving opgave te doen van hunne nnraen, voor- en bijnamen, ran de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wjjk en nummer, het beroep huunur ouders ou dat van beu zelf, of zijn zij gehuwd, onge huwd of weduwnaars, van het getal hunner kinderen van beider sukse, (welke laatste opgave moet worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den bur gemeester of ambtenaar van den burger'ijkeu stand); aodert wanneor zij ingezetenen der gemeente zijn eu van waar zij alhier ziju komen inwonen en eindelijk van de redenen d'o zij zouden vermeeoen, dat ban van den schutterlijken dienst zouden vrijstellen, of daur- too onbevoegd maken, naar aanleidiug vau art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel eu hut onderdeel er vau waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelyk, buiten deze gemeente geboren, aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-ncto te voorzieo, eu zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ton einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat nie- maud, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle iu de straf by de wet bepaald. Terwijl burgemeester on wethouders een ieder hierin betrokkoD, vermanen eu wtmr- schuwen, om zich van zijne verplichting in deze te kwijten vermits uit krachte, vau art. 9 dor wet, en art. 6 van Zijner Maje- steits besluit van 21 Maart 1828, al degeuen die zich voor hot sluiten dor registers op 1 Juni eerstkomende met hebben laten iuscbrij- vun, alsnog ambsthalve zullen worden inge schreven, en dat zij dientengevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daar enboven zonder loting bij de schutterij iuge- lijfd, indien hut zal blijken, dat er tijdens do verzuimde iuschrijviug geeue redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten huunun aaozieu bestonden. En is hiurvau afkondiging gnscbiud waar het behoort, dun 1 Mei 1886. Du burg. en wuth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. SCHUTTERIJ. Overgang van ingeschrevenen voor de schutterij tot eene andere cathegorie. De burgemeester en Wethouders van Vlis- singiM) Gelet op art. 7 van 's konings besluit vau 7 September 1828 Staatsblad uo. 55) roepou mitsdien op, zoodanige in vorige jaren ingeschreven personen voor de schut terij, welke tijdens de inschrijving gehuwd of weduwnaar mot één of meer kiuderen war 't gewicht der eerste niet bestand zijn, en wat wij kannen opmerken in den dooitijd: hoe namelijk een sneeuwbal, op een dak geworpen, bij bet afrollen in grootte is toegenomen en andere sneeuw medevoert, dat kan men bier ook zien, maar duizende malen vergroot. Daar storten sneeuwgevaarten naar omlaag, die eene gebeele hut bedekken en boomen zelfs in bunnen loop mede- i voeren. Wee den ongelukkigen reiziger, die daardoor wordt overvallen. Hij ge raakt er onder bedolven en wordt levend begraven. Maar dit is nog niet alles. Met onbegrijpelijken spoed smelt er veel sneeuw en zoo worden de bergstroomen gevoed. Schuimend en bruischend storten ze naar beneden met pijlsnelle vaart en alles, wat ze op hunnen weg ontmoeten, moet zonder genade mede. Rotsblokken worden losgescheurd en storten met don derend geweld in de diepe afgronden neder, 't Water vliegt schuimend en ko kend over steenen en blokken, vraagt niet naar zijne oude bedding, maar door het opstuwende gedurig achtervolgd, kan bet 2ijn gewonen loop niet meer houden en 't maakt eene nieuwe bedding, bree der en dieper dan de vorige. En zoo wordt bet overal een tooneel van verwoesting, waarbij de sterke, ver standige mensch hulpeloos moet toezien en alleen op redding, niet op tegenstand is bedacht. En is dat nu de voorbode der lente Ja, dat is de weldoende bode, die alleen door groote krachtsinspanning in dien tot ijzer verharden bodem eenige zachtheid kon brengen. Na verloop van een paar dagen komt alles tot kalmte en wel ziet met overal de sporen van dien machtigen vorst, maar men erkent ook tevens al zeer spoedig, varen, doch door sterfgevallen als anderszins I ~Y*T. ■T~Ti i •■j' u du termen vallen om in de eerste klasse hoeveel recht bij heeft op dankbaarheid. 1 De rivieren betuigen hunnen dank Voor bet toegezondene water; planten en krui den danken voor den zachter geworden grond en steken bet hoofd er moedig door om den mensch bunnen lentegroet te brengén. Zoo gaat het in Zwitserland en de audere berglanden. Iloe gaat bet bij ons zijade ongehuwd of weduwnaars zonder kiu- deren, te worden overgebracht oiu daarvan kennis te geven ter secretarie dezer geaieuute vóór of op don 15 Mei 1886, zullende tegen do nalatigen proces verbaal worden opge maakt üd aan de bevoegde rechtbank toe- gezoudeu, ten einde de strafbepalingen van art. 1 dor wet van 6 Maart 1S18 Staatsblad no. 12,) too to passen, on dat zij tevens overeenkomstig art. 8 vau bovengemeld be sluit, dadelijk bij de schuttevy worden in gelijfd. En is hiervau afkondiging geschied waar het behoort, den 1 Mei 1886 Do burg. eu welb. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. IJBBBSSR ii. Ja, bij komt 1 Maar boe De lauwe wind strijkt over de g sobers en dadelijk doet zijn invloed zich gevoelen. Hier en daar boort men een gekraak en de ijsvloer, die over spleten en oneffenbeden lag en een veilig te be treden veld scheen op te leveren, be zwijkt. De daaronder begravene scheuren en kloven en spleten gaan langzamer hand open. Boven op de booge toppen smelt de sneeuw en de groote massa, die door den vorst aan rotswanden was vastgehecht, raakt los, verliest bet steun punt en begint naar beneden te zakken. Daar ontmoet ze andere massa's, die voor Ja, 't g'ebeurt nu en dan, dat bij zeer strenge winters, de groote voorraad ijs in onze rivieren niet geregeld kan wor den afgevoerd en er door den grooten aanvoer van boven ijsverstopping en ijs- dammen ontstaan, die doorbraak van dijken en overstrooming ten gevolge heb ben; maar dit behoort gelukkig tot de 1 uitzonderingen, terwijl de Foebn telken jare terugkeert. Bij ons kan de koude Noordenwind nooit spoedig wegkomen en dit verlengt onze winters op eene onnatuurlijke wijze. Niet te verwonderen is 't dan, dat men met sehnsucht naar 't baantje van den toren kijkt en altijd is 'tnog niet en nog niet. De knoppen van de boomen houden zich nog wijselijk gesloten; ze vertrouwen 't nog niet, al vertoont zich nu en dan een vriendelijke zonnestraal. En zoo wacht de ongeduldige mensch tot dat op een morgen de mare tot u doordringt De wind is om 1 Wanneer ge dan buiten komt, welk gevoel maakt zich dan van u meester? De meeste menscben, die in de steden wonen, kennen dit maar ten halve en zullen zich alleen verbeugen over 't zachtere weer en eene wandeling, die ze of in de zonnige straten of misscbién buiten de plaats hunner inwoning kun nen doen. Maar wanneer men buiten woont en Gods scboone natuur zoo on belemmerd mag aanschouwen, dan ont waart men datgene, wat ik lente adem noem. Ook daar roept u alles toebij komt; de lentevorst I Wanneer uw blik bet eerste kapelletje ontwaart en gij u werkelijk hebt over tuigd, dat bet zoo is, dan staat bet beeld van herleving uit den doodslaap in le vendige kleuren voor u. Ja't is win ter geweestDezelfde trouwe band, die uw leven spaarde, beeft ook de schijn baar doode rups, de pop, gespaard en nu de tijd daar is, beeft de gedaantever wisseling met die onveranderlijke orde en regelmaat plaats en de vlinder ver- beft zich klapwiekend en is er trotscb op van bet te mogen verkondigenbij komt Wanneer gij een heerlijk zacht koeltje voelt, dat uwe wangen streelt, wannéér gij die heerlijke lucht als 't ware op snuift en dien lente adem inademt, dan bevangt u een wonderzoet gevoel, dan doortrilt u iets, waaraan gij geen naam kunt geven, waarvoor gij geene woor den weet te vinden. Zijt gij dan gelijk aan dien vlinder, die u voorbij zweeft, aan die bij, die daar langs en om u gonst, die zich allen verbeugen zonder bewust zijn Gode zij dank, neendie lente adem verwekt in n een gevoel van dank baarheid, dat gij nog onder de levenden moogt geteld worden, terwijl zoovelen op den doodenakker rusten; een gevoel van nieuw leven en nieuwe kracht, waar door gij u als geroepen en aangespoord gevoelt, om uwe taak, uwe veelomvat tende, belangrijke levenstaak die voor ieder mensch zonder onderscheid belang rijk is wederom ernstig, zoo moge lijk nog ernstiger dan 't vorige jaar, op te vatten, en tal van tekortkomingen en afdwalingen te herstellen; een gevoel van vertrouwen in dien wijzen Regeer der, in wiens schepping alles met de zelfde onveranderlijke regelmatigheid en orde op zijnen tijd geschiedt en eindelijk een gevoel van onuitsprekelijk geluk, dat uw gebeele hart vervult, bet geluk van mensch te zijn en te leven op die scboone aarde, waar zooveel schoons en heerlijks te genieten valt. Moge die lente adem aller gemoe deren doorstroomen en bezielen met dien geest van tevredenheid en werkzaamheid, die de klachten over slechte tijden en ik weet niet al wat, bet best tot zwij gen brengt. Dan eerst zal bet blijken, dat de mensch boven bet dier staat en eene boogere bestemming beeft, die bij zich zooveel mogelijk waardig moet ma ken. CASACARA. B11\ li M A i\ UI. Vlissingen, 1 Mei. Van 24 tot 30 April zijn alhier uit Queens- boro met de mailbooten aangekomen 498 en daarheen vertrokken 611 passagiers. Maandag 26 dezer des namiddags te 3 uren had bij de koninklijke handboogschutterij Willem 111 alhier de gewone jaarlijksche

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1