VL1SSINGSCHE COIRAXT. No. 23. Donderdag 18 Maart 1886. 24ste Jaargang. i; i;u u ent lil! i:sr lil li. Op den Rümmingsburg. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen» PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regelt! f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Zij, clie zich mei het volgende kwartaal, aanvangende 1 Aprilop dit blad abonneevenontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De verlofgangers WILLEM BURGERS, CORNELIS VIDELER en HENRICUS SANNEN, eerstgemelde van de lichting 1881 en de beide laatstgenoemden van de lichting 1883, worden in hun belang uit- genoodigd hunne verlofpassen ter secretarie dezer gemeente te komen afhalen. Vlissingen, den 17 Maart 1886. De burgemeester, A. SMIT. BINNENLAND. Vlissingen, 17 Maart. Heden nacht omstreeks 3 u. 15 ra. ontstond door eene tot nogtoe onbekende oorzaak brand in het huis aan het Dok,L 16. Door de spoedig aangebrachte hulp met de spuit van Zr. Ms. wachtschip Vos, gelukte het, den brand tot ééne kamer te beperken en kwamen de overige bewoners van het huis met den schrik vrij. Door het blazen van alarm door de schutterij en het luiden der brandklok waren spoedig heel wat menschen op de been. Naar wij ver nemen was niets tegen brandschade verzekerd. Mot de mailbooten der maatsch. Zeeland werden gedurende Januari 11. van hier ver voerd 1080 ton stukgoederen, 600 ton kunstboter, 235 ton visch, 100 ton hop naar Engeland, terwijl van Engeland 200 ton stuk goed aangebracht werden. In Februari 11. werden vervoerd 1280 ton stukgoederen, 540 ton kunstboter, 240 ton visch en 70 ton hop naar Engelandvan Engeland werden aan gebracht 270 ton stukgoed en 45 ton wol. Het zoogenaamde stukgoed (manufactureu, pi ano's, metaalgoed, ijzergoed enz.) en de hop en wol waren grootondeéls voor Duitschland bestemd, terwijl de kunstboter en visch (oes ters, mosselen, spieriug enz.) uit Nederland verzonden werden. Garnalen, die anders van 28. Uit het Duitsch. En heden zaten zij Weder tegenover elkan der zij had hem zooeven oen hall uurtje lang uit Lessiug's Nathan voorgelezen, van welken schrijver hij zoo hield, maar uu lag hot boek dichtgeslagun op de tafel zij praat ten over zijne betrekking in de stad, welke hij reeds na verloop van veertien dagen moest aanvaarden en hij sprak met ingenomenheid over de schoone ambtelijke woning en hoe schoon bij alles wilde inrichten voor zjjne jonge vrouw en drukte daarbij teeder hare band aan zijne lippen en sprak: Martha, ge zult, niet waar, altijd goed ziju en mij niet te lang alleen la ten in die groote vertrekken Als de herfst jtomt, maakt onze Hannchen voor u debruids- hier in groote quantiteiten naar Enge land verzonden worden, werden in de laatste maanden niet verscheept, daar de visschers eerst sedert eenige dagen weder op de vangst' uitgeloopen zijn. Tot stationschef alhier, is opnieuw benoemd de heer Planken,---"van Hedel, terwijl de heer M. Heuporraan is aangesteld als chef te He- de], in plaats van te Moerdijk. Naar wij met zekerheid vernemen, zal voor rekening van de heeren C. Maters, L, Cornel- lie, A. de Pooter en J. de Waaij alhier, eene vischsloep worden uitgerust, die uitsluitend voor Vlissingeu zal varen en welke zaak a. s. Maandag definitief haar beslag zal krijgen. Ingevolge koninklijk besluit wordtin het vervolg aan ieder onderofficier-vrij williger, die met verlof vertrekt, gedurende de eerste 14 dagen het behoud van zijn soldij toegekend, terwijl hij aanspraak op brood behoudt tot en met den dag van vertrek, hetwelk weer even als zijn soldij wordt te goed gedaan van af den dag van zijn terugkomst. Aan soldaten (vrijwilligers) die met verlof vertrekken, wordt gedurende de eerste 4 dogen het behoud van soldij toegekend,hetwelk weder wordt genoten op den dag van terugkomst, terwijl hun brood niet wordt uitgereikt van af den dag nd dien van vertrek tot en met dien vóór terugkomst, dus dit evenals dat der onderofficieren. Deze bepaling is den 7 Febru ari in werking getreden. Men ziet, hier is alléén sprake van onder officieren en soldaten (vrijwillig dienende), terwijl men tusschen deze twee catkegorieën ook korporaals, tamboers en hoornblazers heeft. Miliciens, welken graad zij ook beklee- den, vallen dus niet in deze gunstige bepaling. Daar noch korporaals,noch tamboers of hoorn blazers in dit besluit genoemd werden, moest dit ter richtige uitvoering der administratie tot de vraag leiden, onder welke cathegorie deze militairen behoorden, te meer daar de korpo raals, wat het reglement van krijgstucht be treft, aan de onderofficieren gelijk zijn gesteld. Ingevolge aanschrijving van het departe ment van oorlog dd. 5 Maart, vt, afdeeling intendance, is op deze vraag tot antwoord ge steld, dat korporaals,tamboers on hoornblazers krans eu mag ik u van hier bij mij halen. Sedert zjj hom het verbindende woord had gegeven, was er eene roerende innigheid in het wezen van don jongen onderwijzer geko men in elk woord, dat hij tot de verloofde richtte. Dit trof haar en dus legde zij ook thans vrienduljjk bare hand in de zijne, »Zoo- als gij wilt, lieve Felix,antwoordde zij »hoo eer hoe betor, zeg ik ook, want zij, die ge-ra tehuis bezit, smacht er naar een eigen haard te bezitten-Als vreesde zij te veel gezegd te hebben, brak zij echter haastig dit onderwerp af en zeideMaar wat zijn wij toch ontzet tend baatzuchtig, wij denken altijd en alleen maar aan ons zolven eu toch is het ons beiden niet ontgaan, geloof ik, dat Hannchen tegen woordig geheel hare gewone kalmte kwijt is naar ik meen teugevolge van een brief, dien zjj ontvangen heeft. De zieke glimlachte even. Wij hebben ona daar aan eene groote nalatigheid schuldig ge maakt beweerde hij maar, lieve, hot is niet zoo erg, of wjj kunnen die zonde weder her stellen. Hannchen was lang in de keuken bezig ge (vrijwillig dienende) onder dezelfde voorrechten van soldaat (vrijwillig) worden gebracht, ter wijl zij, die in een der bovengenoemde graden zijn gelijk gesteld, ook als zoodanig ten op zichte dezer bepaling, zullen worden behan deld. Z. M. heeft met ingang van 10 April e. k. benoemd tot burgemeester van Ritthem C. J. J. A. van Teyliogeti', Door de commisie voor de gasquaestie te Goes is bericht ontvangen van de maatsch. dat bij een onderzoek in loco is gebleken, dat niet meer gas kan worden geleverd dan er thans wordt verbruikt, tenzij een zeer belang rijke uitbreiding van de fabriek en het bui zen Det plaats hebbe. Tot die uitbreiding kan niet worden overgegaan alvorens verlen ging van de concessie is verleend, waartoe de maatsch. zich voorstelt, een voorloopige con ferentie met B. en W. en de commissie ad hoe te houden. Over eventueele vermindering van den gasprijs kan dus eerst later worden beslist. Blijkens het door ons ontvangen programma zal de Bakkerij-Tentoonstelling van 215 Augustus a. s. te Amsterdam wordeD gehou den. De tentoonstelling is verdeeld in Afdeeling I. Maalderij, lekl. grondstoffen; 2e ld. producten; 3e kl. werktuigen, onder- deelen en gereedschappen; 4e kl. hulpmid delen. Afdeeling II. Brood-, biscuit-, koek- en banketbakkerij. Ie kl. alle grondstoffen, be halve de producten der maaïderij;2e kl. pro ducten; 3e kl. werktuigen, onderdeelen en ge reedschappen; 4e kl. hulpmiddelen. De bekroningen zullen bestaan in eeredi ploma's, diploma's voor een gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles eu in eervolle vermeldingen. Op de tentoonstelling wordt een bijzondere wedstrijd geopend voor inzendingen van »de meest volledige en doelmatige inrich ting eener broodbakkerij in werking;" le prijs f 500, 2e prijs f 250. //Het beste systeem oven, voor de brood-, koek- en banketbakkerij, geen ruimte meer innemende dan 3 Meter lengte, 2 Meter weestzij had wafelen gebakken tot eene verrassing voor de geliefden en nu kwam zij mot het koffiegoed binnen, zoo vriendeljjk als altijd, en toch had Martha geljjk er lag iets onrustigs in haar wezen en thans, nu zij de tafel dekte, hoe beefden de kleine handen waarlijk, men moest bezorgd zijn voor de bontbeschilderde kopjes, dia nog in den tijd der ouders gediend hadden. Martha was bjj da komst der aanstaande schoonzuster snel opgestaan en bood hare dien sten aan, maar Hannchen wees dit beslist af on zeide met haar goedigen lach, terwijl zij den schotel met het lekkere gebak neder zette: »Gij komt hier niet om ta werken, lieve, gij hebt daar boveu genoeg to doen.« En nu zateu zjj rood do groote ronde tafel waarop de holdorgeschuurde koffiekan prijkte, en liet zich het gebak tot vreugde van Hannchen goed smaken, maar, na verzadigd zijn, vroeg Felix zonder omwegen waarom zijne zuster zoo veranderd was« sZoo, goede broeder, hebt ge reeds be merkt dat mij iets schort Zjj sloeg hare banden verwonderd samen. »Eu toch is het breedte en 2 Meter hoogte en de prijs van aanleg de som van f 600 niet te boven gaande, le prijs f300, 2e prijs 100." Het uitvoerend comité bestaat uit de hee ren: S. W. Siemons, voorzitter, A. Heuvel man, penningmeester, P. J. H. Hubers, J. C. van Marken Jr., H. W. Osieck, Js.Reij nvaan, A. W. Zwaneveld, C. J. N. van Etten, secre taris, mr. Th. Stuart, rechtskundig ad viseur,G. Bronzers, ingenieur, Warmoesstraat 130,com missaris-generaal. Door weldadige stadgenooten daartoe in staat gesteld, deelden vijf commissarissen van politie te Amsterdam Maandag den geheelen dag bons voor levensmiddelen uit, waarvan duizenden dankbaar gebruik maakten.Woens- dag zal door de sociaal-democraten weer een meeting gehouden worden. Ook gisteren ontvingen honderden behoef- tigen bons voor eetwaren, van politiecommis sarissen. Ieder ontving zes bons, n. 1. voor een kop gort, een kop erwten, een kop booneD, een half pond spek, een half pond worst en 25 turven. Hoofden van talrijke gezinnen daar enboven kregen ook bons voor soep en extra turfkaartjes. Aan de vier Nederlandsche Universitei- ^en Leiden, Utrecht, Groningen en Am sterdam (gemeentelijke) studeeren in de godgeleerdheid 201, rechten 354, geneeskun de 1032, wis-en natuurkunde 193. letteren 198, totaal 1978 studenten. Dit jaar zullen de groote oefeningen in den vesting-oorlog, vermoedelijk op het fort Nieuwersluis en omliggende sterkten, worden gehouden van 1—11 September. De infante rie (7e reg.) zal weder een kamp bij Laren betrekken. Oefeningen met de drie wapens zullen dezen zomer gehouden worden tus schen Velzen, Beverwijk eu Heemskerk. Het examen om als leerling aan rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opge nomen zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juli e.k.;— belanghebbenden moeten zich schriftelijk, en portvrij, voor 1 Juni e.k. bij den directeur der school aan melden, met overlegging van de stukken, ver mij in den grond niet onaangenaam, dat gjj het eerste woord spreektik heb mjj reeds den ganschen dug het hoofd warm gemaakt over de beste wjjze om u mjjne nieuwstijding Nn gij mij echter zoo vlug geholpen hebt om op de been te komen, wil ik niet langer wachten met u de zaak mede te deelen. Wel nu «ging zij voort»daar heeft mij de postbode van daag een brief met rouwrand en zwart zegel uit P. gebracht. Kindertjes, ik was bij na omgevallen van schrik toen ik het adres las. Ik kende dadelijk de hand, ofschoou er meer dan vijfentwintig jaren verloopon zijn sedert ik het voor de laatste maal zag. Ik wil wel bekennen dat mijno handen beefden toen ik het zegel verbrak, maar toen vatte ik weder moed en las met groote aandacht wat hij ik meen Bloch mij daarin schreef. Zjjne vrouw is gestorven, schroef hij, te vroeg voor zijne beide jongste ongelukkige kindereu, die de trouwe moederzorg nog zoo noodig hebben en nu trekt maar geen zoo gek gezicht, een huwelijksaanzoek is het niet, dat ik u melden moet eu uu smeekt bjj

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1