VLISSMGNCIIE COUIIW ^schutterij MACHT." si Ongemaskerd 11», r 5 Haart l s, fiers en Joz. Om 1TB0PE |wbob3H 5 Werkmeid ENSTIIE1D nstmeisje No. 19. Donderdag 4 Maart 1886, 24sle Jaargang. Meid HELDE. Haart 1886. BINNENLAND. FElllUET O N. Gp den Römmingsburg. te 9 uren, HEER KUIJPESS j HET BESTUÜB. zijn te bekomen J heer HOEIJMANS, bovengenoemden datum eiktabletten, uitstekende a gunstigst bekende hui- Melk, Farine ANDRIESSEN, eene MADERA fc 0.75 per Vs flesch. Ook bij h, 0.90 per liter. een fatsoenlijke LOOISDobbilaere.J jWALÉ, Nicuwendijk. eau dezer Courant. bureau dezer Courant. leden 16 jaren, P. G. Courant. in het koken. Adres Hissingen. ing. Woensdag en Zaterdag. 8.- 10,30 11.— 6.- 12,30 1.— ,rt 7.50 en 8.20 n. R. *12.40 5.80 6.20 1.4 5.50 6.40 1.2b 6.8 7.25 2 15 6-56 *3 34 12.15 *3.13 ♦9.15 1*15 9.15 t *9.25 1 2(1 9 22 :0.— 2.- 10.— 'ceken bcteekcnt dat op het geduide gedeelte van bet tra- rij tuigen Iste en 2de klosit BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,—. Franco per post 1,15. Afzon derlijk nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren ea Postdirecteuren. M UITGEVER T. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co.. te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen,. 3 Maart. Van goed ingelichte zijde vernemen wij Men heeft te Utrecht het voornemen, den honderdjarigen sterfdag van Jacobus Bellamy niet geheel ongemerkt te laten voorbijgaan. De pogingen, die in het werk waren gesteld, om op dezen gedenkdag een steen in het sterfhuis te plaatsen, zijn helaas! voor het oogenblik niet geslaagd, evenmin als het plan van een onzer talentvolste schilders, om het portret des dich ters in koper te graveereu en in den handel te brengen, zal worden uitgevoerd. Doch een kunst- en letterlievend gezelschap, de Utrecht- sche Kunstkring, zal, zoo er niets in den weg komt, den avond van 12 Maart aan de nage dachtenis van den dichter wijden, en in haar lokaal eene tentooiistelliug van geschriften van en over Bellamy, portretten, enz. houden, ter wijl verschillende sprekers en zangers waar schijnlijk 'de belangrijkheid van dezeu avond zullen verhoogen. Voorts zal het aldaar ver schijnend tijdschrift Iris, welks Februari nummer een stuk over het bezoek van prins Willem V in Zeeland bevat, een opstel over iler» dichter opnemen, dat in 7 afdeeliugen, Bellamy's leven te Vlissingen, zijneVaderland- schc zangen, zijne overige gedichten, zijuen critischen arbeid, zijne briefwisseling, zijn le ven te Utrecht, en Fransje Baane zal behan delen. Dit artikel zal opgeluisterd worden door een portret van Bellamy, naar eene vor- giooting van het medaillon, dat hij aan zijne verloofde gaf; vervolgens door dat van Fransje Baane, en het facsimile van een zijner laatste gedichten, of de reproductie van eene onbe kende compositie. Wellicht zal in deze dagen iets minder bekends of misschien geheel onbe kends van den beroemden Vlissingschen dich ter te voorschijn komen, hetgeen dan te dezer plaatse zal worden bericht. Opmerkelijk is het, dat, in spijt van alle nasporingen in de Utrec/Usche courant van Maart 1786 en an- Uit het Duitsch. Eu toen toen dacht zij aan de ellende, die bij over baar gebracht bad, maar in baar gemoed was geen booze gedachte opgekomen; in buur hart was daarvoor nooit plaats ge weest en wel hot allerminst toeo zij hem zoo bleek en vol kommer wederzag. Maar daar sprong zij plotseling op bet viel haar op eeus in, dat baar broeder van daag vroeger dan anders uit de 9cbool wilde komen en zij nog in bet geheel niet voor bet middageten gezorgd bad. Zij legde dus haastig bare bloemen in een mandje en sloop naar de kouken. Maar eer zij nog vuur op den haard gelegd had, ging de deur open eu verscheen Felix Fold op den drempel. Hemel, broertje, ge komt ook van daag veul te vroeg, i wilde ZÜ zeggen, maar do woordeu bestierven baar ook dadelijk op de lippen, toeu zij een blik op zijn gelaat sloeg, dat thans een ongewone Uitdrukking had eu letterlijk van geluk blouk, dere periodieke bladen uit die dagen alleen in de Middelburgsche courant komt wat voor, niet liet minste bericht wordt aangetroffen aangaande Bellamy's ziekte of dood. Zondag namiddag kwamen alhier zes schip breukelingen, te Ostende thuis behoorende, per stoomtram van Middelburg aan. Hun vischschuit was bij Westkapelle op een wrak geloopen en dadelijk gezouken; zij redden zich in hun eigen boot. Door de zorgen van den Belgischen consul zijn zij naar hun woonplaats teruggekeerd. Als een bewijs van de uitgebreidheid der Nederl. kunstbotei-industrie mag dienen, dat gedurende 1885 alleen over Vlissingen na genoeg 5500 ton ÈL 1000 kilo kunstboter naar Engeland voornamelijk Londen werden ver scheept. Ook worden groote hoeveelheden over Rotterdam en Amsterdam verzonden. De regeering heeft aan de tweede kamer hare memorie van antwoord ingezonden op het ontwerp tot tijdelijke belegging van in 's rijks schatkist aanwezige gelden. Zij wederlegt de bedenkingen tegen dit ontwerp aangevoerd. Dut de maatregel onbeteekenendë voordeelen zou afwerpen, kan, naar het haar voorkomt, nimmer eene weigering motiveeren om een voorstel goed te keuren, dat, indien de ouder stelling juist is, geene nadeelen, en, zoo zij oujuist is, voordeelen zal afwerpen. Zij handhaaft haar voorstel, maar heeft de redactie van twee artikelen verduidelijkt. Zoo wordt in art. 1, in plaats van de woorden «gelden aan gemeenten te verstrekken/' alsnu vervangen door «tot tijdelijke voorziening in kas-te- korten, gelden voer te schieten aan gemeenten wegens opcenten op de rijksbelastingen, of het aan haar krachtens wettelijke bepalingen uit te keereu bedrag." De betaling van grondbelasting door middel »Zusje, zusje, good nieuwst riep hjj jubelende eu viel haar om den bals, »met het dorps- schoolmecstereo is bet nu uit ik ben, ougevraagd, bevorderd geworden bodenk eens, met eene achthonderd thalers bezoldi- digiug en vrjje woniDg beu ik als rector naar de meisjesschool te P. verplaatst. Is dut niet meer dan ik verwachten kon Hann- chen, Hannchen* on bjj kuste do goed trouwe ziel en drukte baar opnieuw aan zijn onstui<- mig kloppend bart. >Ik bad u dezen morgen het gelukkige nieuws reeds kunnen brengen, want zoo lang ik hier nog ben, behoef ik geen onderwijs te geven, maar. vergeef mij, lieve, ik bad nog wat gewichtigere te doen. Raadt gij het niet tot welke handel wijze deze benoeming mij beeft aangezet. Ik bon bjj den ritmeester geweest, ik heb hem gesmeekt voor mij aanzoek te dooD. Hann- chen, ik ben uu in staat oeu fatsoenlijk huis houden op te zotten en bob het reeds durven wagen aanzoek te doen aau Martha Siill- fried. Eindelijk had zij zich uit zijne armen los gemaakt. »Hebt gij dit gedaan, Fulix?* riep zij bijna verschrikt uit. Goede hemel, ik ge loof niet dat gij den rechten weg daartoe ingeslagen hebt. Martha is een meisje van geestkracht en gij zoudt, neem mij uiol kwa lijk, het bewjjs getoond hebben, dat bot u van postwissels is volgeuderwijze geregeld Aanslagen iu de grondbelasting beneden f 5 in hoofdsom en opcenten ten name van personen woneude buiten den kring van het kantoor, mogen uiterlijk voor 1 April van het diénstjaar iD éeus worden aangezuiverd door middel van een postwissel. Op de strook van dien wissel moeten naam en woonplaats van den belastingschuldige, het dienstjaar, do gemeente van aanslag en het artikel van het kohier duidelijk en nauwkeurig zijn vermeld. Indien niet blijkt, tot welken aanslag de wissel betrekking heeft, of indien het bedrag niet voldoende is, wordt het stuk door tus- schenkomst der postbeambten teruggezonden. De reden van de weigering wordt door den outvanger in beknopten vorm op den wissel vermeld. Vóór de storting der gelden moet het aan slagbiljet aan den outvanger worden gezon den, met bericht dat het bedrag door een postwissel zal worden voldaan. Gepens. onderoff. van de zeemacht en het korps mariniers, die zich in staat gevoelen om vlug, net en correct kopiewerk te leveren en geneigd zijn om bij het departement van ma rree te 's Gravenhage werkzaam te worden gesteld, tegen een toelage van f 30 's maands boven hun pensioon, worden verzocht zich daartoe bij eigenhandig geschreven gezegeld request tot den minister van marine te wenden. De heer van 't Lindenhout, directeur der Weesinrichting te Neerbosch, gaat een reis maken naar Noord-Amerika, om er eenige le zingen te houden over de Weesiurichting en zijn arbeid onder de weezen, maar ook en vooral om voor de weesjongens, die in de in richting een handwerk geleerd hebben, en als landverhuizers naar Noord-Amerika wen- schen te vertrekken, goede plaatsen te vinden in de eerste plaats zal de directeur die zoeken voor timmerlieden, metselaars, letterzetters en snelpersdrukkers. daaraan niet ontbreekt, indien gij u zelf tot haar gericht hadt, maar laat ons hopen, voegde zij er goedhartig bij >en zeg mij nu, hoe hoeft de ritmeester uw verzoek opgeno- mou Terwijl zij deze laatste woorden sprak, leunde Felix met zijne hand op de sneeuwwit geschuurde keukentufel. Welnu, zeide hij op, eene tameljjk zonderlinge wijze. »In hot begin abheen hot mg bijna toe als was hij boos, omdat ik het hom opgedragen had het is waar, mou kon hem dit eigenlijk ook niet kwalijk nemen. Martha heeft immers zijne huishouding met groote zelfopoffering bestuurd eu ik kan het mij niet goed ver beelden, boe bet op den Rümmingsbnrg zal gaan als do kleinp, wilde barones daar alleen den schepter zal zwaaien. Dus, zooals ik zeide, was dn ritmeester in het begin in het geheel niet gesticht met de opdracht, maar toen verhelderde zijn gelaat opeens zoodanig, dat mg de uitdrukking er van trof, want wozenlijk blij kon hij toch niet zijn, on tot slot gaf hij mij hartelijk de hand, dat hij nog nooit in zijn leven gedaan beeft, en zeide dat ik maar bedaard zon zijn bij zou al het mogelijke hij Scillfried doeu. Bovendien voegde hij er werkelijk beleefd bij, dat bij daarmede» aan iemand, die het volkomen waardig was, een dienst bewees. De Nederl.-Amerikaansche stoomvaart- maatsch. te Rotterdam heeft den heer Van 't Lindenhout vrijen overtocht als passagier le kl. toegezegd. Wegens verbouwing in de kazerne te .Kam pen zullen in Juni en twee volgende maanden geen oproepingen van jongelingen voor het iustr. bat. plaats hebbon de eerste oproeping geschiedt weer in September. Ouders of voog den, die hun zonen of pupillen alsdan ge plaatst wenschen te zien, dienen hun stuk ken tijdig in te zend.en. Den 19n Febr. jl. werd te Amsterdam een briefkaart op de post gedaan zonder adres, en slechts met initialen onderteekend, en toch werd deze briefkaart, den volgenden dag reeds bezorgd daar, waar de afzender ze had moeten adreaseeren, nl. bij een dame te Work urn (Friesland). Te Amsterdam schijnt men op het postkantoor door den inhoud van de briefkaart de bestemmingsplaats «Workum", en te Wor- kum door vergelijkiug met andere brieven de juffrouw te hebben uitgevonden, voor wie de afzender zijn schrijven bestemd had. Zulk een proeve van nauwkeurigheid verdient vermel ding 1 De gasprijs wordt te Nijkerk uiterlijk 1 Juli s. van 14 op 10 ets. verlaagd. Te Saaxum (Gron.) is een boerderij met 38 bunders land, in 1877 verkocht voor f106,000 nu bij publieke verkooping gegund voor f 27,500. Tusscheu Woensdag en Maandag jl. zijn te Zevenbergen vijf pokgevallen aaugegeven, terwijl twee lijders aan die ziekte zijn be zweken. De Groningsche correspondent van 't Dqbl. meldt het ijselijk bericht, dat aldaar in den nacht van Zondag op Maandag twee kin dereu doodgevroren zijn. Ia bat huis van den schoolmeester was het middageten reeds voorbij, of liever ge zegd, Haoncben bad bet opgedragou en on aangeroerd weder in de keuken teruggebracht, want broeder en zuster beiden waren to opge wonden om te kunnen eten. Ieder van ben bad daarvoor zijn eigene redenen. Overigens gevoelde Felix zich ten gevolge van zijne overgroote vreugde onuitsprekelijk vermoeid, eu Hannchen verzocht hem wat te ganc lig gen. In het begin wilde hij dit niet, maar eindeljjk gaf bij toch toe; natuurlijk alleen om zjjne zuster niot voor het hoofd te stooten. Nauwelijks was hij in zijn slaapkamertje gegaan, of de deur der woonkamer word luid opengetrokken eD de barones stormde in letterlijken ziu binueu. Hannchen,riep zij geheel buiten zicbzolve uit, mot de oogon nog vol tranen »ik zeg u, dat ik die scbaam- telooze kokette, die Murtba, niet langer in buis duld het is afschuwelijk te moeten aanzien hoe zij letterlijk de hulde van Kart te voorschijn roept thans brak zij in een luid snikken uit maar zij moet hot huis uit en als papa baar niot met schimp en schande van onzen drempel wil stooten, ga ik. Verder kwam zij niet. Hannchen was ver schrikt van haar plaats opgustaan en hield

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1