VLISSINGSCHE COURANT. No. 17. Donderdag 25 Februari 1886. 249te Jaargang. GEMBÖHBIiSTUDll. FIM1LL1T BUREAU: Kleine Markt I N*. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij allo Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr., te Vlissingen. PRIJS DHR ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels «.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 't Uo.. te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen roor België, Duitschland, Engeland en. Frankrijk 1,65 per drie maande*. NATIONALE MILITIE. Eerste zitting van den Militieraad. De burgemeester en wethouders van Vlis singen brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, behoorende tot de lichting van het jaar 1886, dat de militieraad op Maandag den 15 Maart 1886, des voormiddags te 10 uren te Middelburg, in de Abdij zitting za! houden, oin uitspraak te doen omtrent de verscheneu vrijwilligers voor de militie, en de lotelingen, die redenen van vrijstelling hehben ingedieud, op grond van de bepalingen der wet va'u den 19 Augustus 1861 Stblno. 72); alsmede omtrent de lotelingen, die,volgens de artt. 55 en 56 der wet, niet tot den dienst der militie kunnen worden toegelaten, en omtrent alle overige lotelingen voorts dat bij art. 54 dier wet is bepaald, dat geene vrijstelling, aangevraagd wegens ziekelijke ge steldheid, of gebreken, of wegens gemis aan lengte, wordt verleend, wanneer de betrokken loteling niet voor den militieraad is versche nen, zijnde dit evenwel niet toepasselijk op den loteling, die wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den militieraad te verschijnen, daar deze, volgens art. 89 der wet, geneeskun dig zal worden onderzocht op de plaats, waar hij zich bevindt; en Dat de lotelingen, die om bovengemelde redenen vrijstelling van den dienst verlangen, en zij, die zich als vrijwilligers voor de militie hebben aangeboden, mitsdien worden aange maand, om op den bepaalden tijd voor den militieraad te verschijnen en zich niet verlaten op het ontvangen van een oproepingsbiljet,daar het niet ontvangen van dit biljet niet ontheft van de verplichtiug tot het verschijnen voor dien raad. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 22 Februari 1886. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT L. S. NATIONALE MILITIE. Oproeping van vrijwilligers voor de Nationale Militie. De burgemeester en wethouders van Vlis- sirigen; brengen bij deze ter konnis van een ieder, dat zij die genegen mochten zijn vrijwillig te dienen bij de nationale militie, zich tot den 10 Maart, dagelijks met uitzondering van de Zon dagen, zullen kunnen vervoegen ter gemeente secretarie, vergezeld van twee ter goeder naam en faam bekend staande meerderjarige inwo ners dezer gemeente, die de vereischte verkla ring omtrent den burgerlijken staat en het gedrag van deu persoon, die als vrijwilliger verlangt op te treden, kuDiieu afleggen en het op te maken getuigschrift onderteekenen voorts dat de vrijwilligers voor de militie moeten zijn: ongehuwd of kinderloos, weduwnaar en ingezeten van het rijk, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meterlang, en op den 1 Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet hebben volbracht. Zij, 1 die in het bezit zijn van de hieronder sub 2 vermelde stukken kunnen tot en met hnu 40ste jaar als vrijwilliger voor de militie worden toegelaten dat zij, voor zoover zij daartoe geschikt be vonden zijn en er gelegenheid toe bestaat, worden ingelijfd bij het korps hunner keuze; dat zij behalve het bovenbedoelde getuig schrift zullen moeten overleggen lo. het bewijs dat zij aan de plichten der militie, voor zoover die te vervullen waren, hebben voldaan 2o. indien zij als militair, of op 's lands vloot gediend hebben, een bewijs van ontslag en een getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den commandant van het korps, waarbij zij laatstelijk hebben gediend; (Dit getuig schrift kan bij den commandant worden aan gevraagd.) 3o. indien zij minderjarig zijn, een bewijs van toestemming van hunnen vader of voogd; dat hij, die voor de militie is ingeschreven als vrijwilliger wordt toegelaten slechts voor de gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene plichten ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 22 Februari 18S6. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, F. N. VAN DER BILT L. S. BINNENLOK. welke voorloopig in de stadsschuur alhier zijn gedeponeerd, kunnen wij nog mededeelen, dat een er tan nog in goeden staat verkeert, en relief voorstellende twee liefdezusters, staande iu biddende houding; de andere is geheel uitge sleten. Omtrent de afkomst, is vooralsnog niets met zekerheid te melden. Vlissingen, 24 Februari. let genoegen vernemen wij. dat dezer da gen de statuten zijn vastgesteld voor eene te dezer stede op te richten Machinale Waschin- richting, onder den naam van „Zeeland." Tot het in exploitatie brengen dezer inrich ting is aangegaan een vennootschap voor deu tijd van twintig jaren, meteen maatschappelijk kapitaal van een en dertig duizend gulden verdeeld in aandeelen van duizend en iu aan- deelen van twee honderd en vijftig gulden. Verder vernemen wij, dat deze wascbinrich- ting, na aankoop der daartoe benoodigde gron den, zal verrijzen noordelijk van de droog ge maakte vest aan den Singelweg. Maandag avond had de heer P. S., scheeps makelaar alhier, bij het terugkeeren van het Koopmanshavenhoofd, misleid door het licht van een lantaarn,het ongeluk met het hoofd op de steenen te vallen, tengevolge waarvan hij erg verwond naar huis werd gebracht en on middellijk geneeskundige hulp mocht worden ingeroepen. Gelukkig is zijn toestand van geen beden- delijken aard. Naar men ons mededeelt is de hertogin van Albany, (zuster van onze koningin) met gevolg voornemens a. s. Donderdag avond met het stoomschip Prins Hendrik over Queenboro naar den Haag te reizen. De le luitenant der inf. J. M. J. Jonker wordt met 1 Maart overgeplaatst vau Middel burg naar Vlissingen. In de gemeente Yerseke gaat een adres aan Z. M. deu koning rond, om daar een notaris te benoemen. De gemeente overtreft, met 3500 zieleu, de bevolking van Kruiningen, Kapelle en 's Gravenpolder, allen standplaatsen van notarissen, terwijl in het district Middelburg, volgens het zielental, nog voor 4 notarissen plaats is; dit getal bedraagt nl. ruim 155000, en daar op elke 4000 zielen een notaris kan benoemd worden, zouden er 38 moeten zijn, terwijl er slechts 34 zijn. Door de onlangs opgerichte landbouwvcr- eeniging te Rilland zal in de maand Juni in den Engelschen polder een ploegwedstrijd gehouden worden. Aan den heer J. G. Gerritsen is bij kon. besluit van 19 dezer concessie verleend voor het Belgisch gedeelte van den stoomtram Bres- kensMaldeghem, f200,000 subsidie is toe gezegd. Men verwacht, dat de lijn nog dit jaar in exploitatie zal komen. Dr. R. A. Soetbrood Piccardt beeft zijn 25- jarigen dienst als archivaris der gemeente Goes herdacht. In die 25 jaren heeft hij o. a. een catalogus van het oud archief, tot 1813, bijna voltooid. Op den Rümmingsburg. TJit het Duitsch. »Niet?« De ritmeester lachte. »Dau moet ik my dus duidelijker uitdrukkóD en waarom zou ik dat uiet 1 De rol, die mou my opgedragen heeft, is, wel is waar, niet voor mij geschikt, maar de ritmeester von Rümmiug zou zich in eiken toestand kunnen voegen, doch voor die vau koppelaar schijnt bij evenwel niet geschapen te zijn. Vergun mij dus kort te zijn, juffrouw Martha,hier hield hij eene poos op en vervolgde toen: Mijn heer Felix Feld verzoekt door my om uwe hand. Hij staat hoog aangeschreven bij aanzien lijken de hemel weet, hoe bij aan die rela ties gekomen is genoeg, de oppi rconsistoiie- raad Bielefeld iu de residentie beeft zich bij den minister van eeredienst voor deu jongen fnaD geïnteresseerd en aldus kreeg by dezen morgen ouverwachts de benoeming van rec tor aan de meisjesschool te PDoor deze zeldzame protectie is hij nu volkomen in staat een huishouden te beginnen en vraagt u, zooals gezegd is, daarvan de kroon te willen zjju.« Hjj had deze woorden zoo onverschillig uitgesproken, alsof zjjne gedachten in het geheel niet meer bij de zaak waren, daarbij wikkelde hij gedurig het kluwen voor zich op en af en tastte in de verwarring, die hij teweeg gebrncht had, alsof zijn gansche le vensgeluk er van nfhing, om de draden we der in orde te brongen. »Is het uw wenscb, dat ik de vrouw van Felix Feld worde aldus brueht de afge meten stom der gouvernante hem weder tot zich zeiven. Hij sloeg zijn oog op een plotselinge blos gloeide op bot trotsche gelaat, zijn blik trof haar, want er blouk een vreemde glans in lachend ging bij voort >Zeker, zeker, lieve Stillfried, gij twijfelt er immers niet aao, dat het mij oprecht verheugen zou, u goed verzorgd te zien. Bovendien moet u bet ver blijf hier, door hot wangedrag mijner doch ter, wel tot een plaag geworden zyu.« Met betrekking tot de gevonden grafzerken, Martha had haar plaats verlaten, zij stond thans in hare volle lengte voor don rit meester. Het is goed,< zeide zy langzaam >beer von Rtiinming, gij kunt aan Felix Feld mijn jawoord brengen. Hij heeft het wel aan u alleen te danken.Er lag iets van bitteren boon, zoowel als van grenzonlooze smart in die woorden. >Martha Stillfried zou zjjne, zon niemands vrouw geworden zijn, als gij het niet gewenscht hadt.« Slechts nog eene trotsche buiging, eenige snelle schreden en ,de ritmeester was alleen Zijne blikken volgden het jonge meisje tot de deur zich achter baar gesloten bad. Tbans namen zijne gelaatstrekken de uitdrukking nan, welke in overeenstemming waren met hetgeen in zijne ziel omging, waarin het pijnlijk woelde en brandde. Een oogen- blik staarde hij aldu9 doelloos in de ledige ruimte; toen legde hjj zijn hoofd in de op de taiel liggende banden en kleef minuten lang in dezen toestand. Toen hij eindelijk het zoo trotsch gedra gen hoofd weder ophief, vertoonden zich op eens de sporen van den naderenden ouder* dom om den vast gesloten mond. Het voorstel van het Vtrechtsck Dagblad, om den geboortedag van H. K. H. prinses Wilhelmina der Nederlanden, 31 Augustus, te wijden tot eeu algemeenen natioualen feest dag, heeft, volgens zijne redactie, bij velen in den lande weerklank gevonden. Genoemd blad zegt dienaangaande „Uit dien weerklank blijkt, dat wij niet vruchteloos onze hoop hebben gebouwd op de liefde voor Oranje en Nederland, welke nog D.it is hot grootste offer, dat ik goduren- de mjjn ganscho leven gebracht heb en toch ik moest er niet voor terugdeinzen ik, een Rtlmming, de afstammeling van een der oudste en edelste gesluchten en zjj Mar tha Stillfried, de dochter van een armzaligen handswerksman.< Juffrouw Hanchon zat alleen onder hare bloemen. Zjj had heden heel wat moois ge maakt eene menigte liefeljjke bloesems en knoppen voor twee prachtige kransen voor de dochter van den rijken boekhandelaar uit P., die bestomd waren op eene bruiloft dienst te doen. En toch kon zij zich niet, zooals anders, ovor haar arbeid verheugeo, ja de lieve oude vrouw was gobeel uit hare rustige stemmiug. Anders ging haar leven voorby zonder iets merkwaardigs en heden toch had zij reeds zooveel beleefd, dat zij voor een geheel jaar lang stof had om er over na te deuken. Als gewoonlijk, was zij om vijf uren des morgens opgestaan om voor hare kleine huis houding te zorgen en had zich, nadat haar broeder naar school was gegaau, reeds, vroo- ljjk als altyd, om zo ven uren by hare blos»

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1