VIJSSMGSCHE COG No. 13. Douderdag 11 Februari 1886, 24ste Jaargang, BINMNUP. LLIT Op den Riimmingsburg. BUREAU: Kleine Markt I N*. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijk# nummers 10 cent. Men abonneert zicb bij all# Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGETER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADYERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. -> Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE fc Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 10 Februari. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in het Dagbl. van Zuid-Holland en 's Graven- hage, d.d. 6 Februari, waarin de heer Lefèbre, geluidkundige aldaar, zich de vrijheid veroor looft het een en ander betrekkelijk den kust- misthoorn, welks beproeving alhier op26 en 28 Januari jl. plaats had, aan te voeren, meenen wij het van onzen kant niet ongepast den heer Lefèbre onder de aandacht te brengen dat ,/de doeltreffende werking" van dezen zoogenaamden kust-misthoorn in geen enkel opzicht alhier is uitgemaakt. Tegenover zijne bewering, dat de verkregen uitkomst der eerste proefneming vrij wel be vredigend" was, durven we gerustelijk de onze stellen, welke is, dat dit volstrektelijk geens zins het geval was, Aan boord toch van de Coertsen kon, zoo dra deze. de haven was uitgestoomd, het geluid van den hoorn, weinig of niet meer waargeno men worden. Wat er ook gedaan werd en hoe de ooren werden gespitst, geen geluid was op eenigen afstand van de havenmond waar te nemen, zelfs niet, toen de machine van de Coerteen werd gestopt, en bevel was gegeven dien bodem slechts te laten drijven om geen geraas te veroorzaken. Daarbij woei er geen sterke ZZW. wind, zooals de heer Lefèbre beweert. Wat de tweede proefneming betreft, dat deze landwaarts zou genomen zijn, zij opge merkt, dat het geluid niet landwaarts, maar in de richting van den dijk naar de Schoone Waardin, alzoo bijna in de richting van de rivier op, werd uitgestooten. Hoe het echter zij, kan met het volste recht geconstateerd worden,dat beide proefnemingen in geen geval met een gunstig resultaat werden bekroond. Dit moge nu, de publieke oordeelvellingen over het instrument nog daargelaten, erg te leurstellend wezen voor den constructeur, die zich op zijn gebied reeds verdienstelijk heeft gemaakt, te ontkennen zal het tevens voor ieder onbevooroordeelde wel niet zijn, dat be doelde kustmisthoorn voorshands niet beant woordt aan de eischen, welke men met recht daaraan stellen mag en moet. li. Uit het Duitsch. Bialdrup lag bewusteloos op don divan, maar het gelukte den jongen dokter spoedig hum in het bewustzpn terug te roepen. Wei nige minuten latur vertoonde zich iu plaats van het blauwachtige roode op het gelaat van den geworgde een natuurlijk bleek. Hij sloeg ook reeds zijne ooguu open zijn eerste blik gold den koramerzienrath roeds openden zich zijue lippen, misschien lot eeue vreuse- lijke aanklacht, maar daar stond Holl&uder weder dadelijk naast hem. »Zwijg« beet bij hem toe »en ju zult de negentig duizend Eq zoozeer hing de ziel van dezen man aan het geld, dat zijn gelaat dadelijk verhel derde en hij onmiddellijk begreep, wat hem nu te doen stond. »Gij bobt ons daar in een schoonen toe De machinist Se klasse L. F. van Beek, die nende aan boord Zr. Ms. stoomkanonneerboot Vos alhier, wordt den 16en dezer geplaatst aan boord Zr. Ms. stoomschip 4e klasse Java, liggende te Hellevoetsluis, en op dien datum vervangen door den machinist 3de klasse L. J. Schappert, thans aan boord Zr. Ms. iustruc- tieschip Marnix te Hellevoetsluis. De le luit. Prince, bij het depot van disci pline,is ingedeeld bij het bataljon grenadiers en de le luitenant-adjudant Van Dam Van Isselt alhier, bij het bataljon jagers. Bij de dienstdoende schutterij alhier zijn benoemd tot auditeur bij den schuttersraad rnr. F. N. v,id der Bilt, vroeger 2e luitenant; tot 2e luit. J. W. Stevens, thans sergeant en A. L. A. van Unen, thans schutter. Naar men ons mededeelt, zal door de maatsch. Zeeland in deze maand de overlading barer goederen, van af de Poutonhal nit de waggons naar de booten en omgekeerd uit de booten naar de goederenloods bij inschrijving worden uitbesteed. Tot nu toe werden die goederen, ingevolge het contract met de maatsch. tot expl. v. st. spoorw., door den tegenwoordigen aannemer NijlaDd overgeladen tegen den prijs van 471/a ct. per ton (1000 kilo.) Met 1 April nu is dit contract vervallen, daar de maatsch. Zeeland met den 1 Jan. de zes jaars zelf de expeditie en overlading harer goederen heeft overgenomen. Met uitzonde ring eener kleine wijziging blijven de voor waarden van uitbesteding op denzelfden voet; werden de goederen vroeger langs zij van de booten geleverd, thans zullen zij aan boord moeten gebracht worden. Bij Zr. Ms. besluit is, met ingang van 15 Februari a. s. benoemd tot kautonr.-plaats- verv. in het kanton Middelburg, mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, adv. en proc. te Mid delburg. Naar do Amst verneemt, is de Nederland- sche concessie voor den stoomtramweg Bres- kensMaldeghem, die aanvankelijk voor 30 jaren was gegeven, thans tot 50 jaren uitge breid. stand aangutruffun, beer Von Wilden*, zeide hij met een pijnlijk gedwongen lach »en ik heb alle reden om u te danken, maar toch zou mijn gevoel voor billijkheid er tegen op komen, als ik hier niet der waarheid do ver schuldigde eer gaf en bekende, dat ik eigen lijk alleen slechts de schuldige ben. Ik ben immers zoo vermetel geweest om mijn vriend te beleedigen met vermoedens te opperen, aan welker onhoudbaarheid ik zelf geen oo- genblik twijfelde. Erich van Wilden zag h6m verachtelijk aaD. Spaar uwe woorden, Bialdrup. Meent gij dan dat ik niet hoorde, hoe de kommerzien- ruth uw stilzwijgen afgekocht beeft.Gij hebt zoo even, Wel niet uit scherts en om den tijd te verdrijven, uw vriend daar een bedrieger van dun heer von Rümming genoemd, denk ik? Wees er van overtuigd, dat het vau nu aan mijn leveDStuak zal zijn, om te weten ,hoe het bedrog heeft plaats gebad; ik zal er niet voor terugdeinzen hem te ontmaskeren, die uiet voor een sluipmoord terugbeeft, als het geldt zijne duistere geheimen te bewaroD*. Eu nu wendde bij zich mot hoog opgericht hoofd van den man af, wion bij op aarde het gloeiendst haatte, don man, die zijne jonge- lingsjaren verbitterd, Amata's levensgeluk had willen vernietigen en voor zijne arme moeder, die jareu lang dit monster eene trouwe ecbt- Yerseke zal binnenkort weer een toren en gemeente-uurwerk rijk zijn. De herv. kerk aldaar heeft het voorstel van den gemeenteraad aangenomen: afstand van den grond en een bijdrage van f1500. De raad der gemeente Zierikzee nam een besluit, waardoor een veelbesproken quaestie in onbekrompen zin werd opgelost. Voortaan zullen ook de weezen, wier ouders van eenig armbestuur onderstand hebben ontvangen, in het burgerweeshuis kunnen worden opgenomen. Naar het Militair Blad meldt, heeft de heer H. C. Dinct, oud-officier bij het O.-I. le ger, Indië verlaten, om als officier te dienen in het Bulgaarsche leger. Het aantal groote ondernemingen, dat in Nederland goede winsten afwerpt, wordt van jaar tot jaar kleiner, merkt de Hangsche cor respondent der Zatph. Ct. op. Er ligt een fatum op onze naamlooze vennoootschappen. Zelfs in de goede jaren van '74 tot '80 bleven de gemiddelde dividenden ver beneden hetgeen als een behoorlijke kapitaalwinst kan worden aangemerkt; maar tegenwoordig zijn er veel meer, die geen dan die wel winst maken. In België trekt hetzelfde verschijnsel de aandacht. N'u tien jaren geleden werd circa 10 millioen als dividend uitgekeerd aan aandeelhouders van Belgische kolenmijnen; in'84 was dat cijfer reeds tot 2 millioen gedaald. En wat wel opmerkelijk is, in denzelfden tijd is het aan deel van den arbeid in dezelfde mate gestegen als het aandeel van het kapitaal daalde; vóór 10 jaren werd er in Belgische kolenmijnen aan arbeidsloon uitbetaald 53 millioen, thans daar entegen 71 millioen per jaar. Te recht noemde de heer Goeman Borgesius, aan wiens rede voeringen over de sociale quaestie deze bijzon derheid is ontleend, die cijfers zeer merkwaar dig en leerzaam; want het is een scherpe illus tratie, op de bewering der sociaal-democratie, dat het kapitaal den arbeid uitzuigt en jaar op jaar een grooter deel voor zich eischt. De directeur der weesinrichting te Neer bosch heeft over 1884/85 voor het onderhoud der 754 weezen, die in deze inrichting wor den verpleegd,aan giften en legaten f98.349.25 genoot was geweest, slechts veroederingen over bad gehad... »Neem u iu ucbtc, zeide hij slechts, maar de toon, waarop deze wei nige woorden gesproken werden, was toch geschikt om ernstige bezorgdheid in de ziel van den kommerzienrath te wekken. »Pas jjj zelf maar opl autwoordde deze schijnbaar rustig. En durf je het minste te gen mij ondernemen, dan maar het is waar, ik kan mij wreken, je moeder blijft mij als een geeselroede over.* Daarbij lachte hij satanisch. >Maar wat wil dan toch die ellen, digo knaap, de zoon van den vervalscher wil hij mij in mijn eer aantasten welnu, oog om oog, tand om tand 1 Als dat gebeurt zal ik evenzoo handelen met de eer van mjjnheer je vader, die zoo allerliefst zich zelveu een verblijf hier namaals heeft bezorgd. Ik kan het, mijn ventje, ja, ik kan dat 1* Eu nu liep bij iu zijne handen wrijvend naar zijn schrijftafel en nam daar uit eene geheime lade eene oude portefeuille. Hjj smakte wel gevallig met zijne dikke lippen toen hjj ze met bijna teedere blikken opende en er een geel geworden papier uit nam. »Daar, lees, mijn zoontje 1« beet hij bera honend toe en hield het boekje met beide Lauden vast, als of hij vreesde dat Erich zou trachten het hem to ontnemen, dicht voor de oogun van ijju stiefzoon, ontvangen; de opbrengst van den tuinbouw, de boerderij, meubel- en klompenmakerij be droeg f 4640. Voor den aankoop van meube len is uitgegeven f 4865, en voor den bouw van het nieuwe weeshuis en andere woningen f 19.286.40. De drukkerij en binderij aan de inrichting verbonden, heeft f 16.919.60 op gebracht; hiervan is uitgegeven voor den aan koop van materialen f 9S82.81, zoodat het batig saldo van f 7036.79 in de kas der in richting is gestort geworden. Het aantal inrichtingen te Neerbosch, waar de weesjongens gelegenheid hebben om een handwerk te leeren, nam in de laatste jaren zeer toe; in 3 S69 werd eene klompenmakerij begonnen. Thans worden wekelijks 160 tot 180 paar klompen gemaakt. De 2e werkplaats was een timmerwiniel, waar na plaats is voor 30 leerlingen. Op één na werden alle wees huizen door weesjongens gebouwd en het ameublement daarvoor vervaardigd. In 1870 werd een kleermakerswinkel begonnen, waar nu reeds 20 leerlingen met hunnen meester werkzaam zijn. In hetzelfde jaar werd met de drukkerij een aanvang gemaakt, en deze vooral "heeft eene groote uitbreiding gekregen; thans is de drukkerij uitgebreid tot 2 groote lokalen, één te Nijmegen en één te Neerbosch; men werkt nu met 7 snol persen, terwij] er ook eene binderij en muziekdrukkerij aan is toegevoegd. Niettegenstaande een en ander meer dan f80.000 heeft gekost, is sedert toch meer dan f70.000 uit de overwinst van dc drukkerij in de kas der weesinrichting gevloeid. De tijd schriften en bladen, door de weesinrichting uitgegeven, tellen thans 16000 abonné's. In 1S69 werd ook begonnen met een boer derij, thans ziet men daar reeds 39 stuks hoornvee, 6 paarden enz. Behalve andere ge wassen, verbouwde men alleen in 1885 1600 HL. aardappelen. De schoenmakerij, die nu voortdurend 800 personen van schoeisel voorziet, is begonnen in 1874, en de tuinderij en bloemkweekerij in 1875. Bij de weesinrichting ziet men nu reeds meer dan 800 vruchtboomen. In 1873 werd met het metselvak en in 1880 met de meubelmakerij begonneu. Sedert kwam er ook nog eeue schilderswerkplaats en eene smederij. Het getal aanvragen tot opname Eu deze las, las met inspanning van al zijne geestkracht, want in vele plaatsen vreesde hij zijn verstand te zullen verliezen, las tot het einde de vreeselijke, onteerende schuld bekentenis zijns vaders. En hoe verder hg kwam iu duze vroesolijke lectuur, des te grooter sebenen zyne oogen en des te bleeker werd zjjue kleur, tot hi] ten laatste, met zy» ne handen tegen zgn kloppend hoofd ge- drukt, als verpletterd op een stoel nedor- zonk. >Ja, dat is eon vrueselyk wapon,* kreunde hij »Gij hebt gelijk, myuheer de kom merzienrath, ik kan niets tegen u beginnen deze bekentenis God weet op welke dui- velsche wijze gij ze afgeperst hebt levert de gausche familie van den ongelukkige op geuade of genade in uwe handen. Daarna zich verwijderende als een wann- zinnigo steeds de handen tegen de slapen ge drukt, vloog hij voorwaarts, naar buiten bij wilde de aangrenzende kamer door, daar voelde bij rich eensklaps bij do panden vna zijn jas tegengehoudende lakei van den kommerzieurath was het, die op vertrouwe- lijken voet met zijn heur stond. »Ik ben hier niet gekomen om den luistervink te spelen,* zeide bij, terwijl hij zijn bleek, gladgeschoren ge zicht in deugdzame plooien trok, een beer die zoo even per extra gelegenheid uit F,

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1