VLISSINGSCBE COURANT No. 9. Donderdag 28 Januari 1886, 24ste Jafsrgang. GEMEENTEBESTUUR. FEyilLLITOM. Op den Riimmingsburg. BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N9. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. Ie Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland t Frankrijk 1,65 per drie maanden. SCHOOLWEZEN. De burgemeester en wethouders van "Vlis singen; brengen ter kennis van belanghebbenden, dat in de raadszitting van den 8 Januari 1886, bij besluit no. 4, is goedgevondenmet ingang van dit jaar te bepalen, dat voor liet vervolg tweemaal per jaar en wel in de maanden Augustus en Februari, op nader te bepa len dag, door de commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier, ten raadhuize, zit ting zal worden gehouden voor bet uitbrengen van advies aan ons college, tot kostelooze toe lating van leerlingen op de school voor on- en minvermogenden in deze gemeente, (school A, hoofd der school de heer Landsman,) met dien verstande, dat in de maand Februari de in Augustus ji. en voorgaande jaren kosteloos toegelaten en, aan eene rivisie van fiuanciëelen aard zullen worden on derworpen, zoodat de leerlingen van genoemde school voortaan slechts tijdelijk over de tijd vakken SeptemberFebruari en Maart igustus, van do betaling van schoolgeld zul- a kunnen worden vrijgesteld. De commissie van toezicht op het lager on- prvvijs zal daartoe op Dinsdag 2 Februari e.k., avonds 7 uren, in een der lokalen van het raadhuis, zitting houden, en worden de ouders en voogden van de kinderen, waarop het bo venstaande van toepassing is, in hun belang dringend aangemaand ter gestelder tijd en plaats tegenwoordig te zijn, daar bij weigering of nalatigheid om zich aan dit onderzoek te onderwerpen, hunne kinderen of pupillen, (be halve wettige redenen volgens bet oordeel der commissie) voor het vervolg als betalende leerlingen zullen worden aangemerkt. En is hiervan afkondiging geschied waar hel behoort. Vlissingen, 16 Januari 1886. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. Uit het Duitsch. Ia hot begin maakte mjj de Bcbrik spra keloos, toen overlaadde ik hem met verwij- tingen en besloot eindelijk de valsche baod- teokening voor de mijne te erkennen en op den betaliogstijd de aanzienlijke som in gereed heid te houdou. Daartoe eiscbte ik echter een door uwe beide ouders onderteekeude Bchuldbekentenis en van den overste daarbij nog eon eigenhandig geschreven document, waarin hij de gansche zaak zoo duidelijk mogelijk blootloidde. Hieraan wilde hij zich in het begin natuurlijk niet onderwerpen en de eergierige officier werd eerst toen meer ge- Vlissingen, 27 Januari. Gisteren werd alhier de mécham'sche kust- misthoorn, vervaardigd door den heer L. J. Lefèbre, geluidkundige te 's-Gravenhage, en bestemd om te dienen ter bevordering eener veilige scheepvaart bij mistig weder naar de reeden Vlissingen en Rammekens, benevens voor het zonder gevaar binnen loopen der nieuwe buiten- of spoorweghaven, aan eene proefneming onderworpen. Te dien einde was bedoelde misthoorn, be staande uit een horizontalen hoorn, draaiende op een schijf, om het geluid iu elke verlangde richting te kunnen uitstooten, aanvankelijk geplaatst op den dijk nabij het gebouw voor meteorologische waarnemingen, van waar het geconcentreerde geluid van den hoorn de ver- eischte uitwerking moest te weeg brengen. Om deze waar te nemen had de heer J. Spanjaard, inspecteur over het loodswezen enz. met eenige autoriteiten zich aan boord bege ven van het transportvaartuig de Coertzen, op welken bodem, ter reede Vlissingen, het ge luid, dat wellicht door den zuidwesten wind naar den wal werd teruggestooten, moeielijk kon worden waargenomen. Dientengevolge zal, alvorens tot een defi nitieve plaatsing van genoemden hoorn over te gaan, dezen nogmaals aan eene proefneming worden onderworpen. Omtrent een onlangs te dezer stede ontvau- vaugen en bij de politie overgebrachten van valschheid verdachten gulden, is door het munt-college te Utrecht verklaard dat deze een gewicht aangaf van 7.526 gram, zijnde beneden het wettige gewicht der guldeus; dat het scheikundig onderzochte gedeel te gebleken is te bestaan uit tin met sporen van koper, antimonium en lood; dat het is gegoten in den vorm, vervaardigd naar een echten gulden en dat deze is valscli en vervaardigd in nabootsing van eene echte rijksmunt. Gisteren werd door de Middelburgsche, Veersche en Vlissingsche weezen den heer Alberts, ondernemer van den stoombaigedienst tusschen Middelburg en Vlissingen, ter gele genheid van zijn jaardag, als een blijk van waardeering zijner menschenliefde ten hunnen dwee, toen ik hem zwoer, dat ik dit gevaar lek geschrift eerst dan tot mijn voordeel zou aanwenden, als het een of ander lid zijner familie my aanleiding tot toorn gaf of ver gat den plicht der dankbaarheid jegens my te vervullen. Op dit oogenbük was ik zon der erbarmen; het offer, dat ik hem brengen moest, was immers te groot en zijne handel wijze jegens mij, die hem altijd als een ware vriend trouw geholpen had, was buitendien meer dan schurkachtig. Acht dagen later betaalde ik mot het rus tigste gelaat der wereld mjjne dertig duizend tbalers uit en niemand vernam iets van bet schaamtelooze bedrog, dat ik daarmede be dektehet donkere geheim lag hier in mijue borst en in die uwor moeder begraven; thans is het geheel iets anders, in plaats van twee is het nu aan vier bekend en don vierden geef ik mijne volkomene toestomming om de schandelijke geschiedenis aan iedereen mede to doelen, als ik mijn 'aan hem gegeven woord niet kan houden on Amata Von Wilden niet opzichte, een vlag of wimpel aangeboden, waarin met zilveren letters het uLuctor et Emergo" statig prijkt. De heer W. yan Langeveld, dijksopzichter van den waterstaat te Veere, wordt met den 15n Febr. e. k. naar Vlissingen overgeplaatst. Men verneemt dat de eerstgenoemde stand plaats niet meer zal worden vervuld. Zooals te verwachten was, schijnt de maat regel door een aantal landbouwers in Zeeland genomen, om de suikerbieten voor niet minder dun f 10.50 a f 11,per 1000 kg. af te staan, weinig te helpen. Er zijn nog veel suikerbie ten-telers overgebleven, die niet toetraden en nu voor flO.gaarne contracteeren, terwijl ook enkele, die wel toetraden, eieren voor hun geld kozen en ook tot f 10.met de agenten der fabrieken contracteerden. Bij koninklijk besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Breskens c. a. de heer S.Noë, thans in dezelfde betrekking te Amstenrade c. a. Benoemd tot agent van politie 2e klasse te k.uledam, C. Malipaard, marechaussee van de brigade te Sluis. Door den minister van waterstaat is met 1 April verplaatst de opzichter 3e kl. van den rijks-waterstaat C. J. van Sluijs van Hans- weert naar Yrauiden. Het plan der 321e Nederlandsche staats loterij de eerste overeenkomstig de nieuwe wettelijke bepalingen is thans vastgesteld. Dezeloterij bestaat uit 21.000 loten en 10.500 prijzen en 2 premiën. De eerste helft van 't geheel aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft van klasse tot klasse uitgege ven. In de vier eerste klassen worden 1600 nummers en even zooveel prijzen getrokken, en in de vijfde klasse 4100 prijzen, de twee premiën en 10.500 nieten. De collecte wordt geopend den 3 Maart 1886. De trekking der le klasse heeft plaats op 29, 30, 31 Maart en 1 April, en de trekking der vier volgende klas sen telkens 14 dagen de eene na den andere, terwijl de laatste 100 nummers op Zaterdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden. Naar men verneemt, zal dopr de regeering worden voorgesteld het tijdstip van inwerking" treding van het nieuwe Nederlandsche straf wetboek te bepalen op 1 September a. s. Van 182646 waren cr in ons land 5 mi nisters van oorlog van 1846'66 waren er 7, en na 1866 zijn we nu reeds aan den 14n. Z. M. heeft, bij besluit van 14 dezer Stbl no. 3) bepaald dat het port van ongefran- keerde brieven, tusschen het rijk en zijn kolo niën en bezittingen anders dan langs den di- recten zeeweg uitgewisseld, het dubbel zal be dragen van het port der gefrankeerde brieven. binnen drie maanden zijne wettige vrouw is geworden. Maar* viel bij zich zei ven in de reden, »laat mij voortgaan. Uw vader overleefde dien verschrikkelijkcn dag niet lang, bij stierf nauwelijks een juar later aan »een smartelijk hartlijden, dat in de zes laat ste maanden ontstaan was«, zooais de artsen zeiden. Ik was van een ander gevoelen in het geheim ben ik tot het lijk doorgedron gen, dat men zoo zorgvuldig voor alle vreemde blikken verborg, dat men ua den doodstrijd dadoljjk in de kist legde, terwyl men deze zoo spoedig al8 maar mogelijk was sloot. Ik zag hoe vreeselyk -zyne gelaatstrekken mis vormd waren en ik was er van overtuigd dat hier iemand lag, dien God niet tot zich geroepen had de artsen logen en de at- testeD van overljjdea bevestigden hunne loo- cheuachtige verklaringen. De overste Von Wilden schoen mij toe volstrekt niet aan do gevolgen van een langdurig lichaamslijden gestorven te zijn de bedrieger had nog ia den dood bodrog geploegd by had Omtrent de twee hoofdmomeuten van den schaatsenrijderswedstrijd te.Hamburg meldde men aan het llbl.: //Evenals den vorigeu dag reed Axel Paul sen met de Friezen, in hun duffelsche over jassen en liet hoofd door een petje bedekt, eenmaal in kalmen gang om de baan. Toen' kwam het gewichtig oogeublik de jassen gin gen uit en werden aan een kameraad foe ver trouwd, en men was tot den strijd gereed. Axel Paulsen, De Vries en Bruinsrna openden den wedloop. Al dadelijk was Paulsen voor, kort op de hielen gevolgd door De Vries en Bruinsma. Wij,Hollanders,waren allen vol vertrouwen op De Vries. We hadden hem zien rijden en hoop ten, dat hij althans op de 1600 meter Paulsen zou slaan en waarlijk bijna was het gebeurd, want hij kwam vlak achter Paulson bij den eindpaal aan. Paulsen had de baan van 1600 aieter afgelegd in 3 minuten en 52/6 seconden en De Vries in 3 minuten 6 seconden. Bruins ma deed er 3 minuten 9 seconden over. De rijders waren doodmoe, want het had geducht /gespannen"; Paulsen stond te kuchen en te trillen op zijn beenen. Ook DeVries en Bruins ma hadden zich buitengewoon ingespannen, en de laatste had aanmerkelijk sneller gereden dan den vorigen dag. Zoo snel als heden was nog nooit gereden; in Amerika had men eens in 3 m. 8 sec. een baan van ongeveer gelijke lengte als deze afgelegd."" //Fanfares uit de trompet van den trompet ter, geattacheerd^ bij de jury, gaven het sein tot den wedloop van 3800 meter. Paulsen en Kingma begonnen eerst reed ICingma dicht achter hem, maar na de derde maal de haan. strychnine ingenomen Een smartelijke kreet en pijnlijk gekreun ontwrougen zich aan Araata's borst, maar Hol- l&nder lette er niet op, hij ging rustig voort: »Uwe moeder bevond zich natuurlijk in een hulpeloozen toestand. Van allo zjjden kwamen de scbuldeischers opdagen, men legde beslag op haar bezittingen, roerende en onroerende ja, zelfs mocht zij de kleederen harer kinde ren, de allernoodigste uitgezonderd, niet eens behouden. En wie was do man, tot wien men zich weder om hulp wendde natuur lijk tot my, Georg Hollander, mijn ver mogen was immers nog niet uitgeput door die dertig duizend tbalor. En, dwaas die ik was, ik werd ook geroerd door de tranen uwer moeder; ik opende op nieuw mijue beurs en mevrouw Von Wilden werd van hare schuldeischers bevrijd. Ditmaal bad ik echter niet voorwaardeloos geholpen wie zou mij dat kwalijk nemen? Ik leidde een eenzaam leven, Amata. en op deu leef tijd, dat men zulks bet smartelijkst be*

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1