VLISSÏNGSCHE COCBANT. No. 3. Donderdag 7 Januari 1886, 24ste Jaargang. FSifLLlT Op den Biimmingsburg. in mum BUREAU: Kleine Markt I N». 187. Prijs per drie maanden"/ 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. M UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verscbynt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. 1 8 8 5. i. 1885 behoort tot het verleden, maar laat een spoor na in de geschiedenis der wereld, omdat het rijk was aan gebeur tenissen, die, reeds op zich zeiven van gewicht, van de grootste gevolgen voor de toekomst van ons werelddeel zijn. Een der verschijnselen, welke het meest onze aandacht treffen, is het streven der zoogenaamde mindere standen naar ge lijkheid van rechten voor de wet, welke in de meeste grondwetten wel in theo rie vookomt, maar in werkelijkheid in vele opzichten daaraan tekort doet. Voor namelijk is dit streven gericht om al gemeen kiesrecht te verkrijgen, d. i. dat niet langer geld de maatstaf tot kiesbe voegdheid zij. In die landen, waar men, zooals in België en Engeland, de cen sus zoodanig verlaagde, dat het aantal kiezers ontzaglijk werd uitgebreid, gaf dit reeds aanleiding tot omkeer op staat kundig gebied. In België werd de libe rale regeering van het kussen gedrongen en eene clericale trad op, die eene on derwijswet uitvaardigde, welke van den dag barer uitvaardiging het land in span ning bracht en houdt. Engeland onder vond ook de gevolgen van het uitbrei den van kiesrecht. Daar verloor de libe rale partij haar evenwicht in het par lement en,ofschoon nog de sterkste, kan zij alleen als bondgenoot van de homé- Tulers regeeren. Deze omkeeringen waren echter niet enkel het gevolg' van 'de uitzetting van de grenzen der kiesbe voegdheid, .maar juist daardoor vonden zoovelen meer de gelegenheid hun ge voelen uit te drukken over de regee- ringspolitiek der ministeriën, over de door hun begane fouten. Gaan wij de ge schiedenis na, dan zien wij dat in België de .liberale regeering vele kiezers van zich vervreemde door verhooging van belastingen, die, hoe gerechtvaardigd ook, toch altijd tegenstand opwekken, en door hare nieuwe onderwijswet, welke, de priesters uit de school verwijderende, dezen tot onverzoenlijke teg-enstanders inaakte. Het. Engelsche ministerie, met den be jaarden 'doch nog krachtvollen Gladstone aan het hoofd, verloor al spoedig veler sympathie door zijne Van de g'ewone traditiën der Britten afwijkende staat kunde tegenover het buitenland, waarin 19. Uit het Duitsch, Do blinde had zooeven uit hot witte linnen 'ets gemaakt dut op een schip geleek en streek er met do band liefkozend over. «Mij gaat bet als u," zeide zij daarop »ook ik kan mij niet vorklaren waarom die beide mannen el kander zoo gloeiend haten. Ik heb het nooit anders geweten. Toen papa met mama trouwde dit is zoo wat tien jaar geleden was hjj juist in het bezit van het riddergoed ge" komen, Toen, ik herinner bet mjj nog heel het de leer huldigde dat een land des noods zich opofferingen moet getroosten om oorlog te voorkomen. Toen het, niet tegenstaande deze leer, telkens weder moest oorlog voeren, en daarbij dikwijls weifelend te werk ging, zooals in de aangelegenheden van Soedan en Afgha nistan en in eerstgenoemd land den dap peren Gordon aan zijn lot overliet, was de verontwaardiging zoo algemeen en maakten de conservatieven daarvan zoo behendig gebruik om het prestige van het ministerie te ondermijnen, dat de uitslag der verkiezingen in het Veree- nigd Koninkrijk ons niet verwonderen moet. In die landen, waar de grondwet in hare gewone gedaante behouden bleef, omdat de regeeringen onwillig waren om er wijziging in te brengen, was ook 1885 getuige van menigen strijd, zooals in Duitschland, waar de sociaal-demo craten, niettegenstaande allerlei beper kende maatregelen, zooals de kleine staat van beleg in sommige groote steden, het het bemoeilijken van bijeenkomsten in het stellen van candidaten, toch zooda nig in aantal wonnen, dat zij in het par lement reeds een twintig'tal zetels ver overden en vooral in de grootere steden steeds meer aanhangers winnen. In Rusland was het de oude strijd tegen de Nihilisten, welke onze aandacht trekt. De regeering bleef hare oude tak- tiek volgenin geen enkel opzicht gaf zij toe, zelfs niet aan bescheiden wen- schen op staatkundig gebied, en hoever zij daarin geslaagd is, leeren ons de jong ste samenzwering te Warschau en het feit, dat de keizer nog steeds als gevangene te midden zijner onderdanen verkeert. Ook andere landen bleven niet ver schoond van socialistische woelingen. De aanslagen der Fenians op gebouwen, waarop Eng-eland trotsch is, hggen ons nog versch in het geheugen. Ook in ons vaderland heeft die partij in den laatsten tijd van zich doen hooren en reeds met den strafrechter kennis gemaakt. Toch schijnt tot heden ons land geen gewilde bodem te zijn voor de leer van gelijkheid der standen, ofschoon van de andere zijde niet mag vergeten worden, dat de tijdsom standigheden zeer gunstig zijn voor het verspreiden dier leer en alle denkbeel den tijd behoeven om ingang te vinden. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland cm Frankrijk 1,65 per drie maanden. 'nauwkeurig, ofschoon ik toen slechts1 zeven jaar oud was, was de verhouding tusscben beide mannen juist, zooals zjj nu is, indien nog niet vyandiger." Plotseling hield zij op en toen haar gezicht zoo op eens een merkwaardig treurige uit drukking aannam, kon Kurt zich niet weer houden verschrikt hare band te grijpen en te vragen, wat haar op dit oogenblik zoo ontroerde. «Eigenlijk is het niet van veel belang,'' antwoordde zij en een vluchtig rood verfde hare wangen, .slechts eene herinnering uit den eersten tjjd van ons verbljjf in Riiin- mingsfeldo maar ik wil hot u toch verba len, op gevaar af dat gij mij voor kinderach tig zult houden omdat ik ze zoo lang voor my gehouden heb. «Ik kan u bij voorbaat verzekeren, Amata, dat ik dat niet doen zal," Vlissingen, 6 Januari. In de op Vrijdag 8 Januari, des namiddags te 2 uren, te houden zitting van den gemeen teraad, zullen, onder meer, de volgende zaken worden behandeld Installatie van den heer Th. van Uije Pie- terse, als lid van den raad. Mededeelingen. Overlegging. Benoemingen. Voorstellen 1 Tot het verleenen van een crediet groot f 60 vuor het dichtmaken van de sloot langs de fa briek ,/de Schelde," in de Aagje Dekenstraat. 2. Tot inkoop van stedelijk gevestigde schuld. 8. Tot wijziging van het raadsbesluit dato 27 November 1885 no. 2, houdende wijziging van het besluit tot schoolgeldhefling. 4. Be trekkelijk de toelating van leerlingen op de school voor on-en minvermogenden. 5. Tot het verleenen ook over 1886 eener toelage aan het hoofd van school B. 6. Tot ingebruikge- vir.g bij concessie van gemeentegrond aan de heeren van Boven en de Konink. 7. Idem idem aan den heer W. Lock. 8. Tot het leg gen van een dam met afsluiting aan den Sin- gelvveg. 9. Tot onderhandschen verkoop van gemeentegrond aan de heeren P. Monjé en J 'Colij'n. 10. Idem idem aan den heer V. Gra- vestein. 11. Idem idem aan dan heer C. W. Bauer. 12. Aanvrage tot aankoop van grond door den heer Spillmerdt-Caymax te Brussel. 18. Idem tot uitstel betaling tegemoetkoming in de kosten brug over den watergang. 14. Plan tot uitbreiding en inrichting der bad plaats. 15. Tot toekenning schadevergoeding aan pachters van perceelen aan den Siugelweg. 16. Tot verrekeniug.der onkosten, gevallen op de acte tot ruiling met de maatschappij tot ex ploitatie van gronden, 17. Tot nadere rege ling der jaarwedden van het onderwijzend per soneel. 18. Tot vaststelling 2e suppletoir ko hier hoofuelijken omslag 1885. 19.Tot 4e wij ziging der gemeeute-begrooting voor 18S5. 20 Tot 5e wijziging van idem. 21. Tot beschik king over den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1885. 22. Tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1886. In deze gemeente zijn in 1885 Geboren472 kinderen, (262 m. en 210 vr.) waaronder 24 onecht (17 ra. en 7 vr.) en 8 tweelingen (4 m. 1 vr. en 1 levenloos.) Overleden 259 personen, (128 m. en 131 vr.), waarvan ongehuwd 67 m. en 68 vr.; ge huwd 34 m. en 29 vrin weduwenstaat 15 m. «Niet?" Zjj lachte zacht, legde haar 8er~ ve^ op baar bord en begon»Men voerde my, daar ik klein eu zwak en vrije lucht het beste geneesmiddel voor mij was, bijna den gauschen dag door, na onze komst op bet slot, door bosch en veld roncl, zoodat ik spoe dig alleen met de grootste nauwkeurigheid den weg wist te vinden. «Bovenmate gelukkig en trotsch gevoelde 'k my, als men my op mijn dringend ver zoek vergunde alleen myoe wandelingen te doen. Op zekeren dag was ik op zulk eene wandeling waarschijnlijk op het Riimmiugs- burgsche gebied verdwaald alles kwam mij zoo geheel anders voor toen ik eensklaps een schot hoorde knallen. Ik verschrikte ge weldig en meende in bet eerst dat ik getrof- en was, maar nauwelijks vau het tegendeel overtuigd of ik hoorde lichte voetstappen fdiebt by my, «Mijn God," werd dadeljjk daarop en 24 vr.; gescheiden van echt 1 vr. Levenloos aangegeven 14 kinderen, waar van 8 ra. en 6 vr. Elders overleden, behoorende tot de wer kelijke bevolking der gemeente 4 m. en 3 vr. Gehuwd 69 paren, nl. tusschen jonkmans en jongedochters 52, tusschen jonkmans en weduwen 4, tusschen weduwenaar» en jonge dochters 5, tusschen weduwenaars en-weduwen 6, tusschen gescheiden mannen en weduwen 1, huwelijk aangegaan met vergunning van de rechtbank (art. 550 Burg. Wetb 1. Aau het rijkstelegraafkantoor alhier werden gedurende het jaar 1885 behandeld 61280 telegrammen. Verzonden werden 2S415ontvangen 12223 en overgenomen 20642 telegrammen. Op den Nieuwjaarsdag werden door dit kantoor verzonden 68 en ontvangen 50 nieuw jaarskaarten. De sleepboot Washington, die in de vorige week een drietal ijzeren modderponten over zee naar Bordeaux sleepte, is Maandag namid dag vau daar hier teruggekeerd. Toen genoemde boot. de buiteuhaven in- stoomde, geschiedde dit onder een oorverdoo- veud geraas, dat word voortgebracht door de stoomfluiten van alle andere in de haven lig gende sleepbooten, welker bemanning op dezo wijze den opvarenden van de Washington ge luk wenschte met den goeden afloop van en hun behouden terugkeer na de in menig op zicht zoo moeielijke en gevaarvolle reis. Naar wij vernemen, zal de voorgenomen opera-uitvoering van het stuk De doge van l'enetië door heeren officieren van het garni zoen alhier, wegens voldoende deelneming van de zijde der ingezetenen, kunnen doorgaan en plaats hebben op Vrijdag 29 Januari a. s. Omtrent de plaunen van den minister van financiën tot herziening van de wet op de personeele belasting wordt medegedeeld, dat dit vrij omvangrijk werk o. a. op de vol gende hoofdbeginselen zal berusten De belastbaarheid zou eerst aanvangen bij een huurwaarde van f 100, in plaats van de belastbare opbrengst van f 67, thans aange nomen. De deuren en vensters zouden als grond slag van belasting vervallen. Daarentegen zou voor 't mobilair een hooger tarief van be- diebt bjj my door eene kinderlyke, maar toch lieflijke stem geroopon, «daar heb ik wat moois uitgestoken 1 Ik wilde op do spreeuwen, daar op den top van dien ouden eik schieten" toen voelde ik eene kleine hand op mijn schou ders maar wie zijt gy dan toch vroeg dezelfde stem, maar nu met do onloochunbaar- ste uitdrukking van nieuwsgierigheid «en hoe drommels, komt gij op ons terrein, gij klein bleek, zwak ding." Nu wist ik dat een meisje met mij sprak, want ik hoorde duidelijk het ruischen van haar zjjdun kleedje. «Toen had ik er nog geen denkbeeld van, hoe vijandig mijn stiefvader tegenover den baron stond, ik wist niet wat vijandschap of haat was en daarom seide ik onbe schroomd «Ik heet Amata von Wilden en mijn stiefvader is de nieuwe beor van Rilm- mingsfelde." Daar een hevige slag deed myu wang gloeien een twovde, een derde.

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1