VLISSINGSCBE COURANT. No. 2. Zondag 3 Januari 1886. fiSMIIHTRBRSTDOI. W I Hf T E tt. FIUULLIT® lp dsn Rümmingsburg. BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N®. 187. Prijs per drie maanden f 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER AÜVERTENTIEN Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. i Verschijnt WOENSDAG- e"i ZATERDAG-AVOND. VERKIEZINGEN. Oproeping van elders in de directe belas ting aangeslagenen tot het doen van aangifte, om op de kiezerslijsten te worden gebracht. De burgemeester van Vlissingen gezien art. 7, 2e alinea der wet van den 4 Juli 1S50 Staatsblad no. 37,) regelende het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter eerste en tweede kamer derstaten-geueraal; uoodigt de inwoners der gemeente uit, om zoo zij elders in de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Februari eerstkomende te doen blijkbn. En is Uiervan afkondiging geschied,waar bet behoort, den 2 Januari 1886. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. n. Dat alles is de schoons zijde, maar ook de sneeuw heeft, even als al 't on- dermaansche, eene schaduwzijde. In ons vaderland worden al spoedig- klachten aangeheven, wanneer de sneeuw een paar voet hoog' ligt, of wanneer zij door fei len wind. en sneeuwstorm hier en daar in een. hoek wordt opgejaagd en daar door den geregelden gang der treinen wordt belemmerd en eenigermate ver traagd; maar wat zouden we zeggen, wanneer we plotseling werden overge bracht in streken, waar de sneeuw zóó hoog ligt, dat men als 't ware bij 't maken van. een pad aan zijne heide kan ten een sneeuwmuur heeft; wat zou men zeggen van woningen, die letterlijk in gesneeuwd zijn, zoo liggen ze als onder de sneeuw bedolven; wat van treinen, die met geen mogelijkheid verder kun nen komen, wanneer de wintervorst zelfs lacht om de kracht van den stoom. Het stoompaard wordt aangezet en ge spoord en gezweept; nog meer kolen nog- al meermaar te vergeefs, men hoort het zuchten en steunen van krachtsin spanning, nog eene laatste poging, 't is of alles moet harsten en kraken, maai de winterkoning kent zijne dienaren en spot met al die vertooning van 't men- schenkind en 't voortbrengsel van zijn 18. Uit het Duitsch. Aldus stelt gij in deu «raensch* Rüm- ming vertrouwen, Amata?* Kurt wist zicb niet verklaren waarom hij do blinde niet met hot genadige freule* aansprak. Misschien was zij iu zijn oog eene heilige, bij wie alle tjtels in bet niet wegzinken. »En daar voor dank ik u van ganscher harte,* gÏDg bij voort: «Gelooft gij echter ook dat mijn hand teker genoeg is om den nacht weg te nemen, WqMcc op nwo nrra" oogon ligt?* vernuft. Hij zal, hij moet den strijd win nen en hij wint dien ook zoolang hij al leen door kracht en geweld bestreden wordt. De locomotief blijft onbewegelijk staan en de poging wordt opgeheven. Verlaat uwe wagens, gij reizigers, on derwerpt u aan den ijzeren wilDaar staan ze klappertandend, dieper en die per zinken hunne voeten in de sneeuw en ik geloof dat menige uitroep uw oor zal bereiken, die heel wat anders klinkt dan de juichtoon der kinderen bij 't zien van de eerste sneeuwvlokken. Wanneer gij, die 's zomers opgetogen zijt over de schoonheid van Ilarz of Sachsische Schweiz of Salzburger Alpen,' nu eens voor eenige dag-en daar een kijkje gingt nemen, waarlijk, gij zoudt, naar ik hoop, getroffen zijn door de majesteit en indrukwekkende, eerhiedafdwingende schoonheid van 't geen ge nu ziet, maar toch zoudt ge nu niet verlangen, om daar te wonen. Toen ge in de heerlijke zomerdagen in de stille eenzaamheid van 't woudgebergte voor eenige minuten uwen intrek naamt in die kolenbvan- dershut, toen het nieuwe van dien toe stand u aantrok, u betooverde, roman tisch stemde, u misschien den dwazen wensch op de lippen bracht, om daar eenigen tijd door te brengen, toen hebt ge u met geene mogelijkheid kunnen voorstellen, hoe alles er uitziet in den wintertijd. Van zoo'n sneeuwmassa, van zoo'n totaal onzichtbaar worden van wegen en paden in dat woud, van zoo'n geheel bedolven raken onder dat witte, oogverblindende tapijt, hebt ge u geene voorstelling kunnen maken. Och! wat zoudt gij spoedig naar uw landje terug- wenschen, waar gij 't in den zomer zoo veel minder schoon vond. Maar wat zoudt gij ook tevens daar eene hoogst weldadige les van tevredenheid met uw lot kunnen krijgen! Wanneer die massa van ontevredenen en morrenden wegens geringe verdiensten daar eenige dagen werden overgebracht en met eigen oogen zagen, hoeveel ellende en ontbering daar geleden wordt, met hoeveel koude en gevaren daar te worstelen is, ik ben er zeker van, dat vele zouden genezen wor den en 't een practisch middel zou we zen om hen. tot plichtbesef en dankbaar heid terug te brengen. Zoo vertoont zich de sneeuw onder Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland e Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Hij zag ia spaaning op haar neder, terwijl bij mot zijn rechterhand onwillekeurig naar het lanset greep, dat hem onder al de werk tuigen zijner heilige kunst het dierbaarst was. Het onbeschrijflijk zoete lachje, waar mede het arme kiod ieder betooverde, spoelde weder om Amata's mond en weder verhief zij hare hand om de zijne te zoeken. Wat vertoonde zy zich klein tegenover den met een Herkulesgestalte begaafden dokter RUrn- ming 1 Dat is een vaste, gespierde arrnl* zeide zij, hem bij den arm grijpend, »eu wat zekere band. Ik geloof onbepaald in uwe macht,* giüg zij voort met eene beslistheid, die haar anders volstrekt uiet eigen was. «Eu nu, iu Gods uaatü, draal niet langer en begin met uw onderzoek.* Een kwartieruurs later verhief zich het jonge meisje vau de plaats, waarop zij door Klimming gezot was. Het onderzoek door do verschillende vormen. Hare schoonheid bestaat vooral in hare reinheid. Welk een heerlijk tooneel wanneer op den Kerst morgen alles met sneeuw is bedekt Hoe menigmaal hebt gij u verlustigd in de beschouwing van afbeeldingen van kersttooneelen, vooral in 't hoogland. Wanneer de dikke sneeuw alles bedekt en de vroege kerkg-angers zich met de grootste moeite eenen weg naar 't kerkje banen, dat, in de dalbocht gelegen, zijn met sneeuw beleg'd dak vertoont en de spits zich ten hemel verheften alles eene plechtige stilte ademt, zoo geheel iu overeenstemming met de stemming der kerkgaanden, dan bevangt n een heimwee, om u onder die menschen te mengen en 't sneeuwtooneel daar te ge nieten, dubbel, zoowel in den tempel der natuur als in dien door de hand des menschen gebouwd! Winterheerlijke tijd voor de jeugd niet alleen, maar voor allen, van welken leeftijd ook, die hunkeren naar 't ijs vermaak! Vreemde toestand, vreemde uitspanning, wanneer men er zonder geestdrift", zoo dood nuchter over na denkt. Water, zoo hard en zoo sterk ge worden, dat het eene korst, eenen vloer vormt, die in staat is, om duizende en duizende kilo's te dragen, terwijl onder dien vloer het nog overige vloeibare element zicb voortbeweegt. En de mensch heeft dien toestand niet alleen dienst baar gemaakt aan zijn gemak en voor deel, wendt hem niet alleen aan, om langs dezen weg zijne koopwaren te vervoeren, wanneer schepen hem geenen dienst meer kunnen bewijzen, maar ver bindt er vermaak aan en wel in zulk eene mate, dat het een hartstocht wordt, die duizende menschen en kinderen be-' zielt; een vermaak, dat reeds weken te voren met sehnsucht wordt verbeidt en een der grootste aantrekkelijkheden van den winter uitmaakt. Waar zou ik eindigen, wanneer ik 't ijsvermaak in zijn volle kracht wilde schilderen? Eenige jaren lang, toen de zoogenoemde ouderwetsche winters uit de mode waren, sluimerde het tot groot verdriet van de echte liefhebbers, maar nauwelijks is de winter hun meer gun stig, of de oude begeerte keert met ver dubbelde kracht terug en wel met eene buide beuren dokter Kurt geholpon door Ericb was geüiudigd; zjj waren daarbij zeer stipt te werk gegaan. Wat zij onder- tusschen met elkander gesproken badden, was voor de patiënte onverstaanbaar, omdat zij geen Latijn kende. Eindelijk bracht zij, bijua ademloos, de woordun uit: «Dokter, ik bid u, ik bezweer u, zeg ronduit uw gevoe- lon, ik kan de onzekerheid niet langor uit staan.* Kurt liet bet bevende meisje wuder plaats nemen. »Zug gjj haar het gelukkige woord,* fluisterde bij zijn vriend toe, en Erich von Wildeu boog zich vol liefde tot zijne zuster en nadat bij een oogenblik met zijne lippen de hare had aangeraakt, zeide hij op innigen toon: «Aaiatal reeds binnen drie dagen zal dokter Klimming in mijne tegenwoordigheid de operatie kunnen doen. Gij zult ziende worden, wij kunnen n dat bijna met zeker- kracht, die door de onthouding des te grooter is geworden. We hebben 't immers gezien, hoe on ze landgenooten en vooral de Friezen, het schaatsenrijden en het uitmunten daarin tot een punt van eer hebben ge maakt. Wat al wedstrijden, niet alleen nationaal, maar zelfs internationaal, zoo danig zelfs, dat de strijd nog niet ge heel is beslist, dat de Noorman het nog niet opgeeft en het nog hij lange na niet is uitgemaakt, wie de snelste rijder in Europa is. Nogmaals, vreemde toestandOp een paar dunne ijzers voort te glijden, te vliegen met de snelheid des winds, ter wijl hij-, die de kunst niet verstaat, ver baasd staat èn over 't feit zelf, èn over de ambitie, die daarbij ontwikkeld wordt. Maar niet minder een levensbeeld. Broos is die vloer en bedriegelijk. Hoe uitlokkend ligt die spiegelgladde baan daar voor ons. Sterke en zwakke plaat sen dragen 't zelfde schitterende voor komen en toch, hoe menig slachtoffer eischt diezelfde schoone baan, hoe menig een verdween daaronder, om levenloos te voorschijn gebracht te wordenToch blijft de onvoorzichtigheid, de roeke loosheid dezelfde en al de offers schrik ken niet af. Zou, uit dit oogpunt be schouwd, het ijs geen zeer duidelijk le vensbeeld zijn CA SA CARA. Vlissingen, 2 Januari. Yan 26 Dec. tot 1 Jan. zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten aangekomen 341 en daarheen vertrokken 367 passagiers. Ter gelegenheid van het met 1 dezer over dragen van den geneeskundigen dienst bij de kon. Ned. marine, aan zijn opvolger, den heer 11. vau Rijn, werd gisteren den heer P. K. J. Pabst, officier van gezondheid le klasse, van wege de bemanningen van 's rijks lichtschepen Noord Hinder en Schouwenbank en den transportschooner de Coertzen voor de door hem bewezen geueeskundige diensten ten geschenke aangeboden, een prachtige Cuivre jardinieremet twee daarbij behoorende kan nen en een sierlijk album van fijn rood leder, met cuivre hoeken, bevattende de namen der gevers in keurig calligraphisch schrift. Het album bevat behalve de opdracht, de beid beloven.* Een onbeschrijfelijk geluid, een luide ju belkreet ontwrong zich aan hare lippen, toon zij lachend en weennnd haar broeder omhels de. «Ea wat zulleu zij nu te huis zoggen voegde zij er in de handen klappende bij. «Ach Ericb,* liet zij or direct op volgen,»zal mijnheer Wilms Braldrup, als ik weder zien kan, niet des to meer bij mi] aandringoo om met hem to trouwen?* Het gelaat van haar broeder verduister de. «Denk maal' niet om hem, lieve, iu ieder geval hangt de beslissing van u af. fa onze dagen kunnen de ouders hunne kinde ren niet meer naar het huwelijksaltaar slepea en vrij willig gaat gij toch niet met hom mede, niet waar?* Hu kwam ook mevrouw Ilse hare gaBteu uitnoodigen de thee bij haar te gebruikeu, en det«n durfden die uifnood'ging Vief U

Vlissingse Courant | 1886 | | pagina 1