VLISSINGSCHE COURANT. Zondag 13 December 1885. ni. mm; mui. No. 100. 2 39te Jaargang. BÜEEAO: Kleine Markt I K*. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE z Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland on Frankrijk 1,65 per drie maanden. Wie zich met 1° Januari a. s. op de 1 rLISSlNGSCHÈ COURANT abonneertontvangt de van 15 Decem ber af verschijnende nummers gratis. ii E w urn' lismüi. BEKENDMAKING. Benoeming Weeg- en Laadmeesters. Do burgemeester ou wethouders van Vlis- eiugen brengen ter konnis van de ingezetenen, dat in kunue zitting van heden, de aangestelde beledigde weeg- en huid meesters, ten gerieve van deu handel, weder voor oen jaar door hen zjjn benoemd. Vli8singon, den 12 December 1885 Do burgemeester en wethouders voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WEES. PATENTEN. Afkondiging van liet kohier wegens het patentrecht 2de kwartaal 1896/ge- De burgemeester vau Vlisaingen, maakt bekend dat bij hem is ontvangen en op heden aan den rijksontvanger guzoodon, het executoir verklaarde kohier wegens liet patentrecht over het 2de kwartaal ÏS85^; de daarop yoorkomeude belastingschuldigen worden uitgonoodigd. om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, onk om vervolging te voorkomen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen drio maan- don na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar hot behoort den 12 December 1885. De bnrgomeoster voornoemd, A. SMIT. WERKELOOS. Niet alle werkeloozen leunnen onder de nu behandelde personen begrepen, worden. Er blijven er nog over, die wer kelijk werken willen, hun ambacht ver staan en dus werken kunnen, maar voor wie, helaasgeen werk is. En dezulken zijn 't diepst te beklagen, omdat ze on gelukkig en hulpbehoevend zijn buiten hun schuld. Er zijn al wat redenen opgenoemd en overwogen, die tot deze werkeloosheid leiden, maar 't zal betrekkelijk weinig baten, tenzij men die oorzaken kan weg nemen. Vraagt aan ambachtslieden, hoe 't komt en ze zullen u antwoorden, dat men in de laatste jaren te veel heeft ge bouwd. 't Was inderdaad, of al de be woners voor die nieuwe woningen maar als paddestoelen uit den grond moesten oprijzen, 't Werd een speculeeren, waar door of de beurs van den aannemer of die van den leverancier schade moest lijden, maar toch ging men voort, tot dat er in een paar groote steden van ons land honderde huizen ledig' en te huur stonden; en zoodoende bekoelde eindelijk de bouwwoede, maar had ook menigeen minder of geen werk. Nog ongelukkiger is 't, dat zoovele leegloopers eigenlijk geen bepaald am bacht verstaan. Vraag het aan zoo me nigeen, die aan uwe deur om eene aal moes vraagt en gezonde armen en beenen heeft; wat hun ambacht is, en meestal gaat hun antwoord op in de algemeene benaming van polderwerker of dag'loo- ner, in den grond werken of iets, van dat soort. Zoodanige hebben in den regel 's winters minder te werken en hunne werkeloosheid is dus geen vreemd ver schijnsel en dus niet geheel voortsprui tende uit de juist nu zoo slechte tijden. Ik voor mij heb 't altijd ontzettend jammer gevonden, dat men niet reeds in 't vroege voorjaar met krachtige hand het plan voor eene gedeeltelijke droog making der Zuiderzee heeft aang'cpakt. Nooit heeft een plan mij meer toege lachen als een zuivere nationale onder neming. Zoo menigmalen heb ik te ver geefs gevraagd, waarom de bedachtzame, overleggende en berekenende Nederlan der zoovele honderden, neen duizenden, neen millioenen guldens over had voor Amerikaansche spoorlijnen, terwijl men voor menige onderneming op eigen bo dem geene gelden kon krijgen. Een en kele maal heeft men mij daarop geant woord, dat die hoogdravend gestelde prospectussen zoo duidelijk spraken van 6, 7 en hoogere procenten en dit toch waarlijk niet was weg te werpen. In rnijne domheid en onbekendheid met effekten waagde ik dan wel eens de opmerking, dat men mij de Amerikanen altijd had afgeschilderd als menschen, die uitstekend rekenen konden, en overal hun voordeel uit wisten te halen; die de kunst van speculeeren bij uitnemendheid verstonden en dat ik mij daarom niet kon begrijpen, waarom zij die zoo voor- deelige, zoo hooge renten opleverende papieren niet in hun eigen land hielden en tot hun eigen voordeel aanwendden, noch waarom ze jegens ons zooveel edel moedigheid betoonden. 't Was zeker een domme vraag, want een behoorlijk antwoord kreeg ik niet. Wel vernam ik nu eD dan, dat er van die ons onbekende directeuren met enorme sommen op den loop waren; dat er bij ongeluk geen intrest noch dividend kon worden uitbetaald, en daar alles zoo maar niet in de buurt lag, om er eens een kijkje te nemen, moest natuurlijk alles voor goede munt aangenomen worden. Dat men op zijn neus keek, is zeker. Wanneer men nu van 't nog altijd in nevelen gehulde plan eene zuivere na tionale onderneming maakte, zou 't dan zoo onmogelijk zijn, om die tot stand te brengen Wat zou 't niet streelend zijn voor ons gevoel als Nederlander, om zoo'n uitgestrektheid lands te annexeeren, aan het water te betwisten en de uitdruk king van grond, ontwoekerd aan de ba ren, nog meer en meer tot waarheid te maken Me dunkt, dat dit plan nog wel zoo aanlokkelijk is als eene kolonisatie in den vreemde en honderdmaal voovdeeli- ger en minder kostbaar dan het dwingen tot onderwerping van Atjehers c. s. die altijd weer 't hoofd opsteken, die millioen bij millioen kosten, zonder nog te spre ken van de vele offers, die nog welzoo grievend zijn, de offers van mensclien- levens, die, wanneer ze opgeteld wor den voor een land als 't onze, een zeer aanzienlijk cijfer zullen malcen. Vraagt het aan hen, die 't kunnen weten, wan neer daaraan eindelijk een gewenschtj het beoogde einde zal komen, och dan luiten ze de schouders op en zijn even wijs als' de vragers. ^oo oppervlakkig geredeneerd, zou ik bïj'na vragen: de Zuiderzee in plaats van Afek? Maar natuurlijk komt dadelijk de tegenwerping: waar moest het heen met onsgezag inlndië? We zouden ons prestige verliezen. We hebben a en b gezegd en zullen waarschijnlijk alle letters een beurt kuSmen geven tot dat we aan de s ko men. Maar die z is ook de beginletter vah Zuiderzee eu daarom de hoop nog niet opgegeven Wat zou 't geen voordeel kunnen op leveren 't Is waar, men kan nog maar niet dadelijk zooveel percenten heioven als de zoo geroemde Amerikaansche spoorweglijnen, maar er zou toch en naar waarheid kunnen worden voorspeld, dat men behoorlijke renten zou trekken en dat de uitgegevene gelden bij verkoop vfin den nieuweu grond terugkomen. En was dit plan eenmaal in uitvoe ring, dan voorzeker zou er in jaren niet over werkeloosheid te klagen zijn, want dan bleef 't niet hij 't droogmaken, maar dan zouden er langzamerhand niet en- .huizen,niet enkele straten zelfs, maar dorpen en steden verrijzen en in alle opzichten zouden er nieuwe bron nen van bestaan voor handwerk en han - del en wat al niet meer ontstaan. 't Is evenwel duidelijk, dat al die sckoone plannen ons in dezen winter nog niet veel zullen haten en er moet dus omgezien worden naar middelen op kleinere schaal, waardoor in die zoo ge vreesde werkeloosheid eenigermate kan worden voorzien. Wanneer nu elke ge meente voor zich de bizondere behoeften nagaat, dan is dit misschien nog zoo geheel onmogelijk niet. Wanneer de in gezetenen ieder het hunne bijdragen, dan is er door 't verbeteren van bestaande of het maken van nieuwe wegen nog wel werk te verschaffen, maar dan moet men zooveel mogelijk de bevolking de zelfde houden. Wanneer eene massa naai de eene of andere plaats stroomt, om dat men verneemt, dat daar te verdie nen valt, dan wordt het da&r eene on mogelijkheid. Bekend met de bewoners en hunne behoeften kan elk gemeente bestuur, geschraagd en ondersteund door meergegoeden, gedurende de nijpendste wintermaanden, werk verschaffen, maar dit moet met bedaard overleg en gestreng'- heid g-eschieden. Laat iedereen, die voor den werkman maar iets te doen heeft, dit nu geven. Wanneer er zoo geholpen wordt, zal toch de overtuiging levendig worden, dat men de minvermogenden waarlijk niet aan hun lot overlaat en als men maar eerst dat spook van onte vredenheid en gevoel van verongelijking heeft verbannen, dan heeft men reeds zeer veel gewonnen. casacaua. Vlissingen, 12 December. j Van 5 tot 11 December zijn alhier uit Qiieenboro met de mail booten aangekomen J382 en daarheen vertrokken 465 passagiers. Jl. Woensdag is op de werf der koninklijke maatschappij de Schelde onder een der kappen do kiel gelegd vau de vcacger gemelde rivier- zeestoomboot met dubbele schroef, die eene lengte zal hebben van 156, eene breedte van 44y2 en eene diepte van 11 Eng. voet. Ze is bestemd voor den dienst tusschen Keulen en Londen en wordt gebouwd voor rekeuing der Badensche schroefsloomvaart-inaatschappij te Mannheim. De bouw zal geschieden volgens Lloyds rules 100 A1 special survey. De ma chines en ketels worden mede op dezelfde fabriek vervaardigd. Niet zonder leedwezen gewerd ons eergis teren de tijding, dat de heerP.K. J. Pabst, officier van gezoudheid le klasse van het gar nizoen alhier, met 15 Januari a. s. naar Har derwijk zal worden overgeplaatst. Gedurende ongeveer een zestal jaren toch was de heer Pabst in ons midden met den ineesten ijver werkzaam om het lot der lijden de menschheid te helpen verzachten. Van daar dat menigeen den waardigen man, die onder alle standen der maatschappij door zijn doen en laten veler harten tot zich had weten te trekken, niet dan noode zal zien vertrekken. I-Iedeu vernemen wij met genoegen, dat door vele ingezetenen bij den minister van oorlog pogingen zullen worden aangewend, om zoo mogelijk het besluit tot overplaatsing nog te doen inüekken. Aan 't postkantoor alhier zijn gedurende de 2e helft der maand October jl. de vol gende brieven ter verzending ontvangui, geadresseerd aan onbekenden Wed. Jacobus de Haan, Axel; Pieterse, Bergen-op-Zoora Wed. Teileman, Rotter dam. Verzonden geweest naar België Fabrique et magasins de menbles et siéges, Brussel; Mad. van der Zwaan, Malines Idem naar Engeland Mess. Turnbill son, Whitby. Idem naar Oost*lndièM. C. Hazenberg, offic. v. adm., Batavia. Een treurig bericht werd hier gisteren be kend en aangebracht door de sleepboot Presi dent Kint, die, uit zee terugkeerende, de mede- deeling deed dat het stoombaggervaartuig Margauxden 2deD dezer.maand uit deze ha ven naar Bordeaux vertrokken, door het overslaan van de hooge zeeën gepasseerden Dinsdag in het Engelsche kanaal is gezon ken, waarbij de twee personen, die er zich op bevonden zijn verdronken. Het vaartuig was te Haarlem bij deu heer Figee gebouwd. De heer J. Plugge, geneesheer te Oost en West-Soubnrg, is als zoodanig benoemd te Zuilen bij Utrecht. Z. M. heeft op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s. eervol ontslag verleend uit 's rijks dieust aan C. M. de Blinde, als ontvanger der dir. belastingen en accijnsen te Tholen c. a. behouden aanspraak op pensioen. De heer J. Van 't Liudenhout ontving de zer dagen uit Amsterdam en Blokzijl twee gif ten, elk groot f 1000, ten behoeve der Wees- inrichting te Neerbosch. De min. van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met intrekking tot de toelating van jongelingen bij de op leiding voor mncbist-leerliDgen 2e kl. iu 't reglement eenige wijzigingen zijn aange bracht. Zij staan vermeld in de St. Ct. vau jl. Vrijdagavond.

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1