VLISSINGSCHE COURANT. No. 99. Donderdag 10 December 1885, 239le Jaargang. GEM min 1!STl!Uit F 1 U SI L L T lp flen Rümmingsliurg. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissiugen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elk o regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., t,e Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Wie zich met 1° Januari a. s. Op de VLISS1NGSCBÊ COURANT abonneertontvangt de van 15 Decern- her af verschijnende nummers gratis. bekendmaking; Do burgemeester en wethouders van Vlis— singen brengen ter kennis, dat zij, die eventueel bezwaren mochten hebben tegen den onder- handschen afstand van terreinen in koop of in huur, gemerkt 11, I, m, N, en de blokken 1, 2. 3 en 4 beneveus de stukken weiland, gele gen ten Noorden van den Singel weg alhier, daarvan ter gemeente-secretarie schriftelijk of mondeling kunnen doen blijken, vóór of np 15 December e.k. des voormiddags te 12 uren. Nadere inlichtingen worden aldaar gegeven, terwijl van de kaart inzage kan worden geno men. Vllssingen, 9 December 1885. De burgemeester ou wethouders voornoemd, a. smit. De secretaris, 5 P. FORBES WEES. Vlissingen, 9 December. Met de werkzaamheden aau het op de dui nen alhier in aanbouw zijnde nieuwe badhotel, zijn in de laatste dagen, tengevolge van het gunstige weder, belangrijke vorderingen ge maakt. 14. Uit het Duitsch. Kom moedertje,* zeide hij, geknield en uiet angstig smeekeuden blik, verlaat deze ellen dige plaats ter wille van uwe kinderen Gaarne zou ik dat doen; mij verlokt ook het Eden, dat gij mij schetst, mijn zoon. Ik gevoel ook de zwaarte van het juk, dat mij is opgelegd en de vernedering, welke ik van dezen man te lijden heb. Ec zijn oogen- blikken geweest, dat ik op het punt stond mij te verzetten tegen den tiran, dien het lot mij tot echtgenoot gaf, maar gij weet, Erich, dat de vrouw oneindig veel vergeet als zij weet, dat zij, hoe gekweld en vernederd, toch nog door hem bumind wordt, van wien zij dit alles moest lijdon. Gij, als man, kunt dat niet begrijpen, Erich Eu toch zijn er zulke karakters, die degenen, die zij liefhebben, gaarne smart veroorzaken.® Erich was bij die woorden opgestaan en 'zoide: »D>t is hot dus, moeder, dat u weer houdt. Het zij zoo, moedor, ik zal niet vor der bij u aandringen, maar gij moet mij één ding belovenZorg dat Arawta uiet opgeof ferd worde,* De ruime keldervertrekken, zijn reeds ter hoogte van den beganen grond gebracht en is men alsnu druk bezig met bet leggen der fundamenten, waarop het kolossale badhotel zal verrijzen. Met dat al wordt door het bouwen van bet badhotel, zoomede door bet vervoer der mate rialen, 'dat grootendeels door middel van den stoomtram geschiedt, als door het voortdurend bonwen van huizen aan de Badhuisstraat, in veler eerste behoeften gedurende dezen tijd voorzien. Bij koninklijk besluit van 25 November jl- is de gymnastiek- en schermvereeniging Litc- tor et Emcrgo alhier als rechtspersoon erkend. Deze vereeniging, welke door baar streven om ook tot nut en genoegen van anderen werk zaam te zijn,reeds een goeden naam heeft ver worven, telt thans 28 werkende en 30 hono raire leden. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de le helft der maand October jl. de volgende brieven ter verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekenden K. Jurgers, Amsterdam; Margretha v. d. Berge, Ilillegersberg; M. Schaap, Rotterdam. Verzonden geweest naar Engeland. G. I. Merton, Derby, Jesse Bellingham Sons, Londen; Ruston Smal wood, Nottingham. De heeren Lotsky, benoemd tot le en Ty- ken tot 2e luitenant, zijn beiden ingedeeld bij het 8e reg. iuf. en wel bij bet 4e bataljon al hier. Met de stoombooten der maatschappij Zet land werden van hier naar Engeland vervoerd, gedurende November 11., ongeveer 1500 tou stukgoederen, voornamelijk uit Duitsöhland, De avond viel weder nadat do zon brandend heet geschenen had en daarom wa9 du koelte, die op de gausche streek was nedergedaald, verkwikkend. Met een vroolijk Goddank* verliet baronesWanda haar zoldervertrek, waar- iu gewoonlijk eenegeuiale verwarring heerschto, nadut zij eerst mut ODgewoneu voorzorg de vensters geopend had om do koelte tot in elk boekje te laten, doordringen. Toen zy nu den hoendertrap, die men op den Riiuraingburg escfilier* noemde, afgevlogen was ging zij den tuin iu. Diep ademhalende, keek zij overal rond met groote nieuwgierigheid. »Ze zitten weer allen binnen de vier muren,® zeide zij toen spottend »de dokter in do bibliotheek met zijn vervelende oude parkementon boeken. En dan Martha en papa, die zijn natuurlijk ook in de woonkamer zij stopt natuurlijk weder kousen en pa zit tegenover haar on leest allerlei polilieken onzin in de vervelende kran ten. Het is alsof die beiden bij elkander hoo- ren en toch toont pa haar elk oogeublik wie en wat zij is. »0, wat haat ik dien Kurt,® voegde zij er met gebalde vuist bij, »word ik, sedert hij kwam, niet als eon oubeteekeuend ding beschouwd. Allen vergoden bem; tot Belts de oude Liesbetb, wier oogappel ik toch vroeger was, vraagt mij bij elk gericht, dat zij voor h ;t middagmaal klaar maakt, »of het den jongen heer wel smaken zal Met één woord, dat is onuitstaanbaar en ik ver draag hot uiet langer.* Oudertusscben was zy aau eeu schaduwrijk plekje gekomen, waar een zodenbank onder een ouden vlierboom tot rusten nitnoo- 490 ton kunstboter uit Noord-Brabant, 220 ton hop uit Beieren, 285 ton mosselen, gar nalen en oesters uit Zeeland en Zuidbeveland, terwijl van Engeland ingevoerd werden 230 ton stukgoed. Voor het goederenvervoer is 't nu de slapste tijd; deze houdt tot Fehruari- Maart aan; slechts het pakketten-vervoer tus- schen Duitschland en Engeland is voor de Kerstdagen vrij belangrijk. Gisteren tegen deu avond had zeker E., werkzaam bij de heeren Gebrs. Polak alhier, het ongeluk bij het sluiten van ee:i pakhuis iu de Korte Vlamingstraat, uit een der luiken op straat te vallen, waarbij hij ernstig aan het hoofd werd gekwetst. Ofschoon dadelijk genees kundige hulp werd verleend, overleed cle man nog dienzelfden avond. Eenige calamiteuse polders in de gem. Zaamslng besteedden dezer dagen oeverver dedigingswerken aan. De raming was f 51,530 maar de laagste inschrijver bood aan, het werk voor f37,297 te maken. Bij kon, besluit van 5 Dec. jl. is aan P. Bruggeman, inet ingang van 81 Dec. ,1c. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester van Baarland. De groote herstellingen, aan Zr. Ms. stoom schip Koning der Nederlandén noodig geble ken, werden aldus deelt de minister van marine aan de tweede kamer mede veroor zaakt door lo. witte mieren, 2o. cholerakie men en 3o. verslijten van de oude ketels, die van 1874 dagteekenden. De minister voegt er bij, dat de onderhoud van dit schip iu verge lijking minder heeft gekost dau dat van de andere Indische schepen. digde. Zij zetto zich daar neder en als een eigenzinnig kind in hartstochtelijke snikken uitbarstende, jammerde zij: iDen ganschen namiddag ben ik boven alleen in mijn ka mertje geweest en nog is hot, niemaud iu het hoofd gekomen naar mij te vragen, zelfs niet Martha, dat leelyke, ondankbare schepsel.® Misschien zou het spoedig daarop duidelijk geworden zijn dat ze toch een zeer ouverstau- dig oordeel uitsprak, toea zij een geruisch achter zich hoorde. Beschaamd over de kin derachtige tranen, die haar nog in de oogen stonden, droogde zij die spoedig af en keek achter zich en de neef stond voor haar en begroette haar toornigen blik met een spot- aebtigen glimlach. Met weinige schreden was bij bij haar en zette zich zonder complimen ten naast haar neder. Dat zij hem als eon recht ondeugend klein meisje den rug toe keerde, scheen hij grootmoedig niet te bemer ken, maar toen vatte hij snel een tip van de kleine zijden schort, die zij voor haar mous seline kleedje gehouden had, en zeide spottend Kijk eens, nichtje, weder een scheur, ik vroes dat gij eens een zeer dure vrouw zult zijn.* Zij was driftig opgesprongen, als een kleine wilde, met vonkelende oogen.»Heer vau Rürn- miug, Kurt* bruiste zij oplaat dien scbool- meestorstoon varen.* En toen rukte zij zich met een heftig gebaar de zijden schort van het lijf en wierp ze hem in duizend stukken voor do voeten.* Was het haar bedoeling geweest hem te ergeren en boos to maken, dan was haar dit niét gelukt, bjj bleef rustig en geen spier op De sedert ontvangen nadere berichten doen echter de aanvraag met f 27.000 verminderen. De minister las met leedwezen uit het ver slag der kamer, dat men twijfelt aan zijn ver zekering, dat het te veel aangevraagde onge bruikt zal blijven. //Daargelaten dat het, bij den wil daartoe, onmogelijk zou zijn, nu nog herstellingen te doen plaats vinden, die uit den dienst van 1884 zouden kunnen worden gekweten, gelooft bij te mogen verlangen dat aan zijn verzekeringen meer waarde worde ge hecht;' De Tijd merkt op, dat er thans 3470 jon gelieden voor onderwijzer leeren; na aftrek van degenen, die veranderen of mislukken, zijn er dus vóór 1 Mei '89 nog ongeveer 2000 onder wijzers te verwachten, en jaarlijks in de drie eerstvolgende jaren omstreeks 700. Thans ziju er reeds 250 h 300 zonder be trekking en komen er 20 of 50 liefhebbers voor een baantje van f 400500. Reeds in het belang der slachtoffers zeiven noemt De Tijd 't daarom gebiedend noodig, twee of drie rijkskweekscholen op te heffen na afloop van den tegenwoordigeu cursus en de kweekelingen dan bij de andere over te plaat sen, geen nieuwe aan te nemen en de normaal lessen in te krimpen. Er zouden drie kweek scholen moeten overblijven (Haarlem, 's-Her- togenbosch en Groningen) en een paar normaalklassen in elke provincie. Kerk- en Schoolnieuws. Ned. herv. kerk. Bedankt voor het be roep naar St. Laurens door den heer G, B. Boomer, pred. te Blauwkapelidem voor bet beroep naar Ovezande en Driewegen dooi den heer A. W. Ilötte, pred. te Oostburg. zijn gelaat vertrok zich. Arme schort*, zeide bij en voegde er scherp bij, »bet schijnt werkelijk tijd te zijn dat ik mijn werk eindig en deu Riimmingsburg verlaat anders bon ik oorzaak dat miju nicht hare gansche gar derobe stuk scheurt. Ik ben nog geen drie weken bier, en er is geen dag verloopen of gij hebt het eeue of andere kleedingstuk ver nield.® Hij overdreef niet en toch was hij alleen de schnld er van; hij scheen het zich immer tot taak te hebben gesteld die kleine, ver wende dame dagelijks en elk uur te doen ge voelen dat hij in de verste verte er niet aan dacht aan haar leiband te loopen, maar in tegendeel haar voor een nufje vol gebrekeu hield. Eu dan spotte hjj luid over haar nei ging om de mannen na te doen; noemde baar Latijn onbruikbaar en daarop was zij juist zoo trotsch geweest en wat nog het ergste was, altijd stelde hij haar Martha tot voor beeld, alsof het niet de plicht van zulk een simpele gouvernante was eene reeks van deug den er op na te houden; zij, eeu burgermaoa- kind, mocht geene scheuren iu haar kleed hebben, dat sprak van zelf. Maar met haar, de barones Wauda van Rfimming, was dit eun heel ander geval, on bij de gedachte, welke hemelhoogo afstand zich tusschon beiden be vond, wierp do kleine burchtfreule trots hut hoofd in den nek en zeide burgerlijk grof: »Laat mij maar met vrede, Kurt, en bekom mer u maar niet over mijn ouuitstaaubaur persoontje ik ben, die ik ben en niet van plan anders te worden, omdat het u gelieft

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1