VLISSINGSCBE COURANT No. 98. Zondag 6 December 1885. 23ate Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. WERKELOOS. ir. De personen, met welke we kennis hebben gemaakt, rangschik ik onder de vrijwillig werkeloozen, en in zekeren zin zijn ze ons medelijden niet waard. Maar er zijn nog andere menschen, gezond van lijf en leden, die werken willen, maar 't niet kunnen, omdat er geen werk is. Er zal in den laatsten tijd al wat pa pier beschreven zijn over 't woord werk, beschouwd in verband met werkeloos heid en werkverschaffing, 't Ontbreekt mij aan de noodige bekwaamheid om juist den vinger op de wonde te leggen. 'Wat al bekwame geneesheeren hebben die ziekte onderzocht en 't is er meê ge gaan als met de cholera. Men kon con- stateeren, dat de ziekte bestond en dui- zende slachtoffers maakte, men verbeeldde zich de oorzaken te hebben g-evonden, en per slot van rekening bleef het daar bij. Alleen hebben vele genomene maat regelen er toe bijgedragen, om te ver hinderen, dat de ziekte zulk eene uit gebreidheid aannam en zich met zulk eene snelheid over meerdere landen ver spreidde als dit vroeger plaats ha'd. Ik herhaal nogmaals, dat ik mijne onbekwaamheid op den voorgrond stel, maar toch zij 't mij vergund aangaande een zoo belangrijk punt eeuige opmer kingen ten beste te geven. 't Is eene onbetwistbare waarheid, dat spaarzaamheid en overleg twee steunpi laren zijn van elke huishouding, 't Komt er niet op aan, of men duizende guldens dan wel een gering bedrag te verteren heeft, wie niet zuinig en overleggend is, komt nooit toe. Zuinigheid en spaarzaamheid zijn twee groote deugden. Dit stemt iedereen toe, maar men zal dadelijk uitroepenhoe kan een werkman, die voor zijn huisge zin te zorgen heeft, in den tegenwoor- digen tijd nog geld besparen 't Is waar lijk al zeer mooi, wanneer hij weet rond te komen, en niet bij bakker of kruide nier heeft moeten borgen Ten einde hierop behoorlijk te kunnen antwoorden, zou het mij veel waard zijn, wanneer ik, zoo nabij mogelijk, aan de weet kon komen het totaal van de ont vangsten van al de vergunningen in ons koninkrijk. Van die vergunningen wil ik uitzonderen alle voorname hötels en restaurants, wil ik uitzonderen alle koffie huizen hoewel men er weinig of geen koffie drinkt, blijven ze toch dien naam voeren van den tweeden rang en ik vraag niets meer dan het totaal van de ontvangsten der zoogenaamde kroegen en kroegjes. Wie komen daar? Daar komen niet mijnheer A of B, die zullen daar geen borrel aan de toon bank drinken, dat verbiedt hun ten stel ligste hun fatsoen; maar wie dan Daar heen gaat de werkman om vóór hij aan zijn arbeid begint, eene hartversterking te gebruiken. Wonderlijke berekening, vreemde levensbeschouwing. De man zal klagen, dat hij geen stuk vleesch in den pot heeft; de moeder ziet met een bedroefd gelaat naar de dunne boterhammen, die zij den kinderen moet voorsnijden, maar de losse centen voor een borrel zijn er wel. Ziet gij daar dat kind loopen Ach wat is dat meisje schameltjes gekleed. Die schoenen zijn niet waterdicht; ze steekt hare verkleumde handjes onder haar schort. Doet ze dat, om zich te warmen Neen, ze doet het om een fleschje te verbergen, dat ze draagt. Volg haar; zie, waar ze ingaat. Daar op dien hoek der straat is een huis; boven de deur prijkt het woord „vergunning." Waartoe? Vergunning, om daar dag aan dag cen ten te brengen, die men zoo uitstekend anders en beter had kunnen gebruiken. Een oogenblik later komt ze er uit en ze spoedt zich huiswaarts, want vader wacht er op. Dat is daar gewoonte, zoo gaat het bijna dag aan dag. Telt ze op, die centen, die alleen dat kind daar dage lijks brengt, en het worden guldens Ën telt ze nu op, de centen van al de genen, die op dat altaar offerenTelt ze op, maar dat doet gij niet, dat kunt g'ij niet, maar mochten we dat montant kennen, we zouden de handen in elkan der slaan van loutere verbazing. Alleen van verbazingWare 't dat alleen, neen, van medelijdenvan ergernisvan kwalijk te bedwingen toorn over dat cijfer van verteerd, van weggeworpen kapitaal door hen, die geen kapitalisten zijn, die schel den en morren tegen hen, die kapitaal bezitten; die klagen, dat ze arm zijn; die luide verkondigen, dat het zoo niet blijven kan, dat het anders zal en moet worden, dat er kapitaalsverplaatsing moet gebeuren en die, dwazen, die ze zijn, hun eigen kapitaal verplaatsen en 't vrij willig' overbrengen in de handen van hen, die vergunning hebben, om 't in ont vangst te nemen! En als we nu 't cijfer wisten van de ontvangst in ons geheele land? Wat dunkt u, zouden we dan niet tot duizende guldens komen Duizende gul dens, bijeengebracht door hulpbehoeven den. Maar dat klinkt immers als eene ongerijmdheid Ja, 't is eene ongerijmdheid en daarom is de bestaande toestand des te meer te betreuren. We spreken dus nu van hen, die nog niet werkeloos zijn, die nog lust en ge legenheid hebben, om te werken, maar we zien tevens, dat er onder deze zeer velen zijn, die de groote kunst van spaar zaamheid en overleg niet bezitten. Wan neer man en vrouw ééne lijn trekken, en zich geene uitgaven veroorloven, die ze, stipt genomen, niet behoeven te doen en met het oog op de kwade dagen, niet mogen doen, dan is 't volstrekt geen on mogelijkheid, om in de lange zomerda gen, wanneer de verdiensten zooveel grooter zijn, iets weg te leggen. Wanneer we het verslag van de spaar bank lezen, verheugt het ons, dat de ontvangsten betrekkelijk zoo aanzienlijk zijn, maar vraagt aan hen, die jaren lang zulk eene inrichting bestuurd hebben, hoeveel inbrengers er zijn, die weke lijks een kwartje of twee kwartjes in brengen. Och! dat aantal is zoo gering. En mijns bedunkens, moest het zoo zijn Het op de kleintjes passen wordt niet in praktijk gebracht. Men schaamt zich vast, om zoo'n kleinigheid te breng-en; men zal liever zelf wat bewaren, tot dat het de moeite waard is. Neenzeg liever, tot dat het weer door de vingers is gegle den, wat onmogelijk was, als men het in de spaarbank had gedeponeerd. Veel van de inbrengst is meer een in bewa ring geven van gelden dan het werke lijke sparen, 't Zijn juist die ongelukkige losse centen en 'halve centen, die ver dwijnen en die met zorg bij elkander moesten gehouden worden. Boven de spaarbank staat ook het woord vergun ning om in te brengen, met dien ver stande, dat men het er hier weer uit kan krijgen en dat maakt nog al een hemelsbreed onderscheidcasacara. !il\ M:\UU Vlissingen, 5 December. Van 28 Nov. tot 4 Dec. zijn alhier uit Queenboro naet de mailbooten aangekomen 3S9 en daarheen vertrokken 508 passagiers. In de onlangs te Keulen gehouden verga dering van aandeelhouders der Badensche Schroefstoomboot-Maatschappij van Manu - heim werd besloten, het kapitaal dier maat schappij te vergrooten en eene nieuwe rivier zee-stoomboot voor de vaart van Keulen op Londen, alsmede 8 nieuwe rivierbooten voor den Rijn te laten bouwen. De hierboven genoemde rivier-zee-stoom- boot wordt gebouwd aan de werf der konink lijke maatschappij de Schelde, alhier. De thans reeds bestaande rivier-zee-stoom boot Industrie deed sedert Mei 16 reizen heen en terug van Keulen naar Londen, en had meestal volle lading. Slechts één keer zat het schip bij Nijmegeu aan den grond. De ondiep te aldaar wordt echter vanwege de Nederland- sche regeering weggeruimd, en ook de Pruisi sche regeering doet op haar gebied al het mogelijke tot verbetering van de vaart. Als de tweede zeeboot gereed is, zal om de vijf dagen eene boot van Keulen naar Londen varen, in plaats van, zooals nu, om de tien dagen. Er is voorts een plan van rechtstreek- sche lijnen van Keulen naar de Oostzee, Ham burg, Hull en Havre. Van do boot Industrie werd o. a. in genoemde vergadering gezegd, dat zij in alle opzichten voldeed, en zelfs bij zwaren storm in zee is gegaan, toen andere stoombooten moesten blijven liggen. De type der nieuwe boot zal dus geheel worden ge volgd< De uitvoer van versche visch, van hier naar Eugeland, was in de afgeloopen maand weder vrij aanzienlijk. Het totale gewicht der uitgevoerde zen ding bedroeg: 2841/a tons (1 ton 1000 kilogram) zijnde gemiddeld 91/, ton per dag. Evenals gewoonlijk bestond die zending voornamelijk uit oesters (8547 vaten en kis ten), mosselen (514 balen) en garnalen (1343 manden) en waren de oesters hoofd zakelijk, de mosselen en garnalen uitsluitend afkomstig van binnen de grenzen onzer pro vincie gelegen plaatsen. De heer A. F. Sutherland, onlangs na afge legd examen,benoemd tot 2de luitenant bij het wapen der infanterie, is ingedeeld bij een der bataljons van het 3de regiment infanterie, in garnizoen te Bergen-op-Zoom. In de zitting van de eerste kamer op jl. Woensdag werd met eenparige stemmen be krachtigd de met de kou. maatsch. De Schelde gesloten overeenkomst betreffende de erfpacht van het voormalige marine-établissement alhier, terwijl met 80 tegen 4 stemmen werd aangenomen het wetsontwerp, betreffende het verleenen van eene rijksbijdrage (2 ton) ten behoeve van een stoomtramweg van Breskens naar de Belgische grenzen in de richting van Maldeghem. In de zitting van de tweede kamer van den zelfden dag werd met algemeene stemmen aangenomen het wetsontwerp, waarbij wordt goedgekeurd eene met de gemeente VlissiDgen gesloten overeenkomst, betreffende ruiling en overgave, in beheer en onderhoud, van gron den bij de voormalige marinesluis alhier. De gemeenteraad van Yerseke heeft beslo ten tot het bouwen van een toren tegen het westeinde der kerk, indien de kerk den daar toe benoodigden grond er. een toegangspad tot den toren kosteloos wil afstaan en een derde in de kosten van den bouw wil bijdragen. Een nieuw wetsontwerp op de telephonen is bij het departement van Waterstaat enz. in bewerking en bijna gereed. De regeeriug heeft besloten, dat voor te- lephonische verbindingen tusschen verschil lende gemeenten voortaan een vergunnings recht zal worden geheven. De oud-hoogleeraar dr. Pieter Harting is Donderdag-avond te Amersfoort overleden. De Belgische regeeriug heeft aan C. J. De Pauw, te Helder, gepensioneerd loods van het Belgische loodswezen, de medaille civique 2e kl. geschonken, als bewijs van erkentelijkheid voor de vele gewichtige diens ten, door hem in genoemde betrekking en onder verschillende omstandigheden bewezen. De medaille met diploma werd eergisteren aan het Belgische vice-consulaat plechtig dooi den heer T. C. Zurmühlen uitgereikt. Bij den boekhandelaar H. L. Smits te 's Gravenhage verscheen dezer dagen van de pers: Het streven onzer Sociaal-Democraten. Prijs 25'cent. Naar aanleiding van het in de laatste maan den meer handelend optreden van de so ciaal-democraten, weuscht de schrijver eene poging te doen om het programma onzer sociaal—democaten aan een grondig onderzoek en eene nauwkeurige ontleding te onderwerpen, waarbij de meest mogelijke onpartijdigheid in acht genomen is geworden. Uit Kotta Radja wordt onder dagteeke- ning vaD 20 October aan de Javabode het volgende geschrevenDen 7en dezer had ten 10,30 uur 's avonds een brutale aanval plaats, die ook moedig genoemd kan worden. Tusschen het landhoofd en het station, dicht bij de geniemagazijnen, is eene brug, om over de lagune naar den passer Atjeh te gaan. Aan deze zijde wordt die brug door eene wacht van een ser geant en vijf man bewaakt. Aan de lin kerzijde bevindt zich een net wachthuis terwijl daar tegenover een verhoogd schil derhuis is, waarin de diensthebbende soldaat op post staat. Op bovengemeld uur naderden eenige menschen. „Werda klonk het door den stikdonkeren nacht. De sergeant ging direct naar buiten om te zien wat er was, maar helaaseen donderbussalvo was het antwoord op het werda-geroep. De sergeant en nog een man, die hem volgde, stortten zwaar gewond neer. Nu was het een vuren over en weer. De op post staande soldaat gaf snelvuur en gaf zijne kameraden, die wijselijk in het wachthuis bleven, bevelen om maar door dg

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1