VLISSIVUSCIIE COURANT. No. 96. Zondag 29 November 1885, 23ste Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Eranco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziek bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 1- regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. WERKELOOS. Wanneer de herfst des levens daar is, wanneer de lichaamskrachten minder worden, en zenuwen en spieren hunne gewone functien minder gaarne waavne- men en 't van de zijde des eigenaars buitengewone inspanning vordert, dan begint het gewone werk zwaar te val- len en 't is waarlijk den menscli op leeftijd niet. kwalijk te nemen, wanneer hij verheugd de gelegenheid aangrijpt, om een gedeelte zijner werkzaamheden op de schouders van anderen te laden, 't Is zelfs een schouwspel, dat ons tegen de borst stuit, wanneer we ouden van dagen zien arbeiden als waren ze nog in de dagen van kracht; wanneer dat hoofd, gebukt ouder den zwaren last, reeds grijs is en spreekt van ruste in plaats van werk. En toch ziet men ze nog dagelijks; die ouden, die welgemoed en vroolijk hun werk verrichten, een voorbeeld geven aan de jongeren en hun lot zegenen, omdat ze 't stukje brood, dat ze eten, aan eigen vlijt te danken hebben, omdat ze_ nog- geen 'genadebrood - /behoeven te eten. Moge het zien van zulke nog tot ar beid verplichte oude mensclien ons min- der aangenaam stemmen, tocli is er nog een hemelsbreed verschil tusschen dit en het zien van jonge, krachtige mensehen of natuurgenooten, nog in de volle kracht des levens, die daar rondslenteren, als .'trachtten ze den dag met moeite ten „einde te brengen, omdat ze niets te doen hebben, omdat ze .werkeloos zijn! Werkeloos! Wanneer zij, die ruim- - schöóts van de goederen dezer aarde voorzien zijn,- hunnen tijd met niets doen doorbrengen, noem ik ook dat een be droevend schouwspel. Zulk leven is geen 'leven en onteert den mensch; maar van dezulken is liier nu geene sprake. We spreken van hen, die, verplicht zijnde, om door arbeid in hunne behoeften te voorzien, aan die verplichting niet vol- doen en niets uitvoeren. Zulk eene wer keloosheid zou men strafbaar kunnen en moeten noemen, wanneer men de oor zaken niet behoorlijk naging, die daar- toe geleid hebben. Die werkeloosheid is, mijns inziens in twee soorten verdeeld. Vooreerst de vrij willige. Zij ontstaat uit dat gebrek, dat aan eenige menschenlcinderen is op te merken en met den naam van luiheid bestempeld wordt. Dat gebrek vertoont zich niet alleen bij aanzienlijken, maar ook wel degelijk bij hen, wier roeping het is, om in 't zweet liuns aanschijns hun dagelijksch brood te verdienen, 't Is een gebrek, eene onvergeeflijke mis daad. Ongelukkig, diep beklagenswaar dig het huisgezin, waarin man of vrouw zich aan gemakzucht, overgeven. Daar buiten staat iemand op den loer, om de -woning binnen te treden. Schuch ter nadert die iemand. Zijn naam is ar moede. Ze zal beproeven, of ze inwoning kan vinden en doet haar verleidelijk lied van gemak en nietsdoen hooren. De werkzame bewoner verjaagt de binnen- dringster. Zij geeft het evenwel niet op en schildert het aangename van een ge makkelijk nietsdoen. Tegelijkertijd komt ze nader en zet haren voet reeds tus- jschen de deur om het sluiten te ver hinderen. Al weer wat verder en einde lijk, ja eindelijk heeft'zij 't gewonnen en zich in de woning genesteld. Wie zal 't ontkennen, dat er honderde menschen bestaan, die hunne armoede aan zich zeiven te wijten hebben? Er loopt zoo menig bedelaar langs den weg, die 't gemakkelijker, ja, die 't onafhan kelijker vindt, om niet op bepaalde uren voor een baas te moeten werken, op te staan, uit te gaan, thuis te komen, al naar mate hij 't zelf verkiest. Mis schien zoudt ge verbaasd staan, wanneer gij 's avonds lcondet zien, hoeveel cen ten en misschien nog andere zaken hij heeft opgehaald. De meesten onzer zijn te trotsch en, laten we 't maar bekennen, ook te ge makkelijk, om dat te gaan zien. We re deneeren honderd uit over werkeloos heid en armoede en op den keper be schouwd, weten we er niets van. Ik vraag het uwie onzer gaat zoo 's avonds eens een bezoek breng'en in een zoogenaam- den bedelaarsdoelen Wie heeft zoo'n gelegenheid bezocht, waar men voor vijf of tien cents een nachtverblijf kan be komen, door over een lijn te hangen? De een is bang voor de onzindelijkheid, die daar heersclit; een tweede vreest de onveiligheid, een derde is bang dat zijn fatsoen er onder zal lijden, als iemand het zag. Verbeeldt u, dat A of B mij in zoo'n krot zag binnensluipenZeg mij eerlijk, met de hand op 't hart, is 't niet zoo En daarom weet ge niet, wat daar omgaat; daarom bevordert gij de luiheid, door den'bedelaar de aalmoes uit te rei ken, die hij dikwijls niet verdient. Noem mij niet hartvochtig of onmenschlievend Geloof me, warm klopt mijn hart voor mijne medemeuschen, die het verdienen, maar verontwaardigd en bitter kan ik worden, wanneer ik, rondziende en op merkende, wat een ander niet ziet, ont waar, hoe verkeerd de filantropen dik wijls handelen. Neem er de proef van en waag* er uw fatsoen aan, om een kijkje te nemen in zoo'n doelen. Mis schien hebt ge, als geletterde, de ge daanteverwisselingen van Ovidins gele zen, maar dan zult ge ze in werkelijk heid aanschouwen. D&ar, in dien hoek zit een kerel, wiens voorliefde voor Schiedammer duidelijk op zijn gelaat staat te lezen. Gij hebt hem aan uwe deur gehad. Toen had hij een lammen arm en kon daardoor niet werken. Op klagenden toon heeft hij uw medelijden opgewekt, terwijl hij u daarbij een roerend verhaal heeft ge daan van een zieke vrouw en eenige dergelijke kinderen. Die vrouw en kin deren bestaan slechts in zijne verheel ding en de lamme arm is gelukkig ge nezen. Hij is in eene zeer opgewekte stemming en doet verhalen, hoe hij hier en daar de lichtgeloovigen had beet ge nomen. Hij moet evenwel in bekwaamheid onderdoen voor zijn kameraad, die op vernuftige wijze, eene betere zaak waar dig, een blinde weet na te bootsen en die zich daarbij laat vergezellen door eene vrouw, natuurlijk zijne diep bekla genswaardige wederhelft. Als gij ze 's morgens de stad ziet verlaten, spelen ze uitmuntend hun rol. Daar aan de tafel zit eene vrouw, die met een kind rondzwalkt. Het ongeluk kige wiclit verdient ons medelijden, de vrouw niet. Dat kind verandert nu en dan van moeder en g'aat nu met deze, dan met gene den boer op. Schaamte loos vertelt ook zij hare heldendaden en ook daar ontbreekt het niet aan toe juichingen. Ik wil ze u niet allen beschrijven; trouwens, gij zoudt mij van overdrijving beschuldigen. Onder dien hoop zijn er nog wel een paar met werkelijke ge breken, maar de luiheid is en blijft hun grootste gebrek. Ziedaar staaltjes van vrijwillige wer keloosheid en ze zijn niet verzonnen, 't Ware te wenschen, dat men ze beter kende, 't zou een bewijs zijn, dat het ons waarachtig* ernst is, iets voor onze medemensehen te doen. Maar ook de anderen willen we be schouwen. GASACARA. GEMEENTERAAD. Zitting van Vrijdag 27 November. Voorzitter de heer A. Smit, burgemeester. Afwezig de heeren Musquetier, Koppejan en Loois met- de heeren van UijePieterse en Verkuijl Quakkelaar zonder kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. Wordt overgegaan tot het onderzoek der ingekomen geloofsbrieven van het herkozen raadslid, den heer Th. van Uije Pieierse. De commissie, bestaande uit de heeren Wi- baut, Delvoije en Winkelman, daartoe be noemd, adviseert, na zich van de haar opge dragen taak gekweten te hebben, tot toelating vau den heer Th. van Uije Pieterse, waartoe wordt besloten. De voorzitter deelt mede, dat door ged. sta ten is goedgekeurd het raadsbesluit tot rege ling van het herhalingsonderwiis. Ged. staten doen hierbij opmerken, dat de regeling van het schoolgeld bij raadsbesluit, in de desbetreffende verordening opgenomen en door den koning moet goedgekeurd worden, alsmede dat bij de wijziging der begrooting, de post voor jaarwedde in onderafdeeling a en de overige kosten in één of meer der artikelen van onderafdeeling b vau koofdst. I afd. 8 der uit gaven moet worden opgenomen. Voorts dat zijn goedgekeurd eenige af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting over'85; idem de aanleg van een riool in de Aagje Dekenstraat; idem de verkoop van gemeentegrond aan J. Moujé; idem van een besluit van het ged. college waarbij, met wijziging van zijn besluit van 4/11 Maart 1S81 no. 4, het bedrag der inkom sten wegens genot van vrije woning, zoowel als de vergoeding voor huishuur, in geval geene vrije woniDg wordt verstrekt, vastgesteld wordt voor het hoofd van iedere school te Vlissingen, op f 250. Ten slotte dat van hetzelfde college is ont vangen eene beschikking op het bezwaarschrift van de wed. F. J. Barbé, omtrent haren aan slag iu den hoofdelijken omslag voor het loo- pende jaar, waarbij de aanslag door ged. staten wordt gehandhaafd. Wegens periodieke aftrediug van den beer C. L. van Domburg, als regent van bet gast huis,worden ter vervulling der daardoor te ont stane vacature in dat college voorgedragen: de heeren C. L. van Domburg en J. van de San- de, uit welke voordracht eerstgenoemde met algemeene stemmen wordt herbenoemd. Ter vervulling der vacaturen van onderwij zers voor de openbare lagere scholen A en B worden voorgedragen Yoor school A. (hoofd de heer Landsman) J. W. Yrielink, J. van der Plaats, W. Lau- gebeeke en J. Schotsman, respectievelijk on derwijzers te Axel, Krommenie, Arnemuiden eu Haamstede en met algemeene steramen benoemd, de heer J. W. Yrielink, onderwijzer te Axel. Yoor school B. (hoofd de heer Op den Zieke) J. van der Plaats, J. Schotsman, W, Lange- beeke en J. W. Vrielink, respectievelijk on derwijzers te Krommenie, Haamstede, Arne muiden en Axel en met algemeene stommen benoemd,de heer J. van der Plaats, onderwijzer te Krommenie. Komt ter tafel het verzoek van het bestuur der Belgische loodsensoeieteit om vergunning tot het doen vooruitspringen van de hardstee - nen trappen aan den voorgevel van hun ge bouw. Overeenkomstig het voorstel van burg. en wetb. wordt dat college gemachtigd om voor dit bijzonder geval de bestaande verordening te surpasseeren. Naar aanleiding van het vroeger genomen raadsbesluit tot regeling van het herkaliugs- onderwijs, wordt besloten, aan art. 1 van het besluit tot heffing van schoolgeld voor het opeubaar lager onderwijs in de gemeente Ylis- singen, sub. letter b toe te voegen: ,/Voor iedereu leerling, die van liet herlia- lingsonderwijs op die school gebruik maakt, drie gulden voor den geheelen cursus." ,/Yoor onvermogenden is de toegang kos teloos," Op het adres van de wed. M. G. Beausar Cnopius, houdende bezwaren tegen haren aan slag in de 9e klasse van den hoofd, omslag, wordt op advies van burg. en weth. en over eenkomstig het rapport van de financiëele com missie, besloten den aanslag te handhaven. Op voorstel van den voorzitter wordt goed gekeurd de begiooting van den Vlissingschen rijweg over 1886, sluitende in ontvangst met f4092.07, in uitgaaf met f 3775, alzoo met een vermoedelijk goed slot van f 817.07. Wordt besloten tot wijziging der verorde ning op de brandweer en daaruit, op verzoek van ged. staten, in art. 59 te doen wegvallen het woord eenmaal Op verzoek van F. II. Blondé wordt aan adressant in koop afgestaan, 57 centiaren ge meentegrond aan de Korte Noordstraat voor f 375, terwijl aan W.Dekker Hz. onder nadere goedkeuring van ged. staten tot wederopzeg- gings toe, voor 2 jaren in huur wordt afge staan, een door hem bewoond huisje voor f 60 per jaar. Nog wordt besloten tot het af- en overschrij ven van eenige posten op de gemeentehegroo- ting voor 18S5, waarna de zitting wordt gesloten. III i\ l\[ li l\ L A l\ I). Vlissingen, 28 November. Yan 21 tot 27 November zijn alhier uit 'Queenboio met de mailbooten aangekomen (580 en daarheen vertrokken 452 passagiers. Naar men verneemt zou bij de directie der maatschappij de Schelde alhier het voornemen bestaan om, tenzij spoedige bestellingen van eenigen omvang door haar mochten worden ontvangen, aan het etablissement der maat-

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1