VLISSIM1SCI1E COURANT. I van BOEK- \E .V worclen cy|/(tleverd ter rij van k VELDE Jr. Kleine Markt, cling. LIKEN TROM, en hoest, scheikundig iheidene Doctoren aan- idel gebracht door N, Iningen. Handelsmerk lis 25 Cents. Te r bij Wed. J. T. Sfl S» B E j\' S TT en Middelburg v Magen. (remise) 7.5 (Zeil. nnm. 12 20, 1.40, 3., [5.30 (Grootc Markt) 6.3(1, im. 1.—, 2.20, 3.40, 5.- Feestdagen. (remise) 7.5 (Zeilmarkt] ,20 1.—. 1.40, 2.20 (B;' 4.20 (Badhuis) 5.— (Zeil .40, 8,20. 0 40. 6.30 (Groote Markt) 7.4/ 1.—, 1.40f, 2.20. 3.- |20, 7.—, 7.40, 8.20, 9.- In de vertrekuren met et aar het Badhuis. No. 94. Zoiulas 22 November 1885, 23,te Jaargang BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs por drie maanden 1,Pranco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland Frankrijk 1,65 per drie maanden. GEDBEJJJST •g en Vlissingen w 6,30f. 8,—, 9, KJf 10- ,f 2.30, 3,30,t 6,10. 6,30f. 3,,f 9,—, 10,—f II,. 0,f 3,20, 4,3(;+ 6,7,30f, 'au de vertrekuren met do tus8cheustation8 Abeols houden DIENST a en de BuitensluiB lags 6,10, 6,30 (naar keer- 6 45, 9,05 (vja tcejjslu' 11 45, NniilldUHgs J.ï6| 3,30, 3,5 5, 4,20, 5,05 ivl i) (via keersluis), 7,4 5 8,fi )ogs 6,20, 7,20, 7.45, 3,;S 11,30, Namiddag 12,0' 40, 4,05, 4,35, 5,15. burg en Rotterdam gende plaatsen ik in November. VAN MlDDELBUltQ. I Maandag 16 voorin 8.- Dinsdag 17 8.- j Dowleid. 19 8.- j Zaterdag 21 8 4 I .Maandag 23 8.- teedam. naak Vlissingen, Mtuindiig lOvoorm. 8.— I Dinsdag 17 1 Donderd. 19 j Zaterdag 21 Maaudag 23 OTDIENST van zierikzee; Zoudng 15 vaorm 7.2 Maandag 16 Dinsdag 17 7.- Woensdag IS 6.£ Woensdag 18 nam 2.- Donderd. 19 2.- Vrijdag 20 2.- Zaterdag 21 12.- Zondag 22 1.1 HELDE. !ï}85 6. I 1.- 3,- [1,30 3,30 Woensdag en Zaterdag. jorm. 7,45 nam, 2,2 8,15 10,30 11,— 0,— door 12,30 18- ISIf 15. Slot. Ja, daar was wel degelijk stof - tot overdenking of liever tot toepassing. Die eenvoudige pol aardappelen deed me den ken aan zoo menigeen, aan zoo menig iets, dat uitwendig veel belooft en zoo weinig innerlijke waarde heeft en het spreekwoord ,/veel geschreeuw en wei nig wol," gevolgd door eenige bloed verwanten, traden voor mijne verbeel ding. Maar de gelegenheid tot het ma ken van wijsgeerige opmerkingen was hier wel wat al te deftig en ik liep door. Wat verder zag ik een ander groepje. Daar lagen een ond man met zijne ega op hunne knieën en zagen zorgvuldig de pollen na. Ze waren zoo geheel in den herfst huns levens en vormden een beeld, zoo geheel overeenkomstig' met het jaargetijde. Wat waren die haren vergrijsd en die waugen ingevallen en die handen zoo knokkerig en mager. Hij en zijn vrouw zagen er zoo echt verge- noeg'd en tevreden uit, al toonden hun kleeren geen overvloed. Om een gesprek -fian te knoopen, waagde ik eene zeer Wledaag-sche vraag' en zeide i/Er zit niet veel aan, dunkt me." z/Och" antwoordde hij, //'t beschot is niet ruim van 't jaar. Dat heeft de lange droogte gedaan." Dat was dus een teleurstelling en toch was er g-een zweem van ontevredenheid op dat g-elaat. Integ'endeel liet hij er dadelijk op volgen ,,'t Beschot is niet ruim, maar we hebben ook geen zieke." Dat was opmerkelijk. Hoe dikwijls is men niet verplicht, anderen op te wek ken tot dankbaarheid en deze man vond zelf het middel om mooren tot zwijg'en te breng'en. Teg'enover de mindere op brengst stond het equivalent van gezond. Zoo'n eenvoudige man gaf me eeu les van dankbaarheid En dien dag en de volgende dagen overal tooneeltjes van inzameling, van oogsten. Waarom? Omdat men had g*e- zaaid. Wie niet zaait, zal niet maaien. Hoe menigeen is aan den herfst zijns levens g-ekomen en maait niets, letter lijk niets. Toch had hij of zij een vrucht haren akker in een bevattelijk verstand en een g-oeden aanleg; toch werd die akker niet bebouwd, maar verwaarloosd en de zomer was daar en te vergeefs bestraalden de koesterende zonnestralen ook dien grond en daalde er vruchtbare, verkwikkende regen neer. Er groeide niets dan onkruid en dat groeide welig en verstikte de enkele planten, die er in een goed oogenblik, in een oogenblik van berouw en inkeer, van luisteren naar goeden raad, nog waren gestrooid. Zoo kwam de herfst en er kon zoo niets naar de schuur worden gebracht Naar de schuur brengen I Heerlijk, loonend schouwspelO, wat vroolijke, lachende gezichten, wanneer na zooveel zuren arbeid, na zoo menigen zweet droppel de oogst wordt binnengehaald, 't Is, of het paard weet, welke vracht het trekt En juichend en joelend en lachend en met opgewekten gang' en vluggen tred gaan ze voort. Daar ligt de woning 1 Pe schuurdeuren staan reeds open en leeg is de deel, om alles in ontvangst te nemen. Grootmoeder had, o zoo gaarne, mee g'egaan naar 't veld, maar de leden worden zoo stram en nu heeft ze met bijna jeugdig ongeduld die aankomst verbeid. Daar komen ze; zij hoort de vrpolijke kinderstemmen en ze strompelt naar buiten, om nog eens te genieten en getuige te zijn van den zegen, die van boven is g'eschonken als de beloo ning' der vlijt. Hoe somber de herfst sommigen moge stemmen, wanneer ze niet anders daarin zien dan een verdwijnen van de heer lijkheid des zomers en treuren bij die afgevallen bladers, ik voor mij vind er wel degelijk een opwekkend, een be moedigend schouwspel in niet alleen, wanneer ik overal die inzameling ga desla, maar niet minder, wanneer ik de plaats nauwkeurig beschouw; waar de bladers van den tak zijn losgeraakt. Zie ik hij menig hoorn niet reeds dui delijke sporen van een nieuw ge slacht; dat reeds weer ontkiemt en na den winterslaap met nieuwe, jeugdige, frissche kracht zich zal vertoonen. Gaat op het kerkhof en wanneer gij op de graven van bejaarden binders ziet zit ten, die een krans vlechten ter nage dachtenis van die dierbare overledenen, wier tijd hier beneden afgeloopen was en die plaats moesten maken voor een nieuw geslacht, wend u dan zijwaarts naar die ontbladerde hoornen en gij zult niet treuren, want hij honderden en dui zenden zult g'ij de eerste beginselen van de nieuwe knoppen vinden, van dat nieuwe geslacht; dat in den voorjaars- dos zal prijken en uwe bewondering zal opwekken voor eeD schouwspel, dat tel ken jare terugkeert en toch telkens nieuw is, altijd nieuwe vreugde verspreidt en u, mocht gij nog een oogenblik twijfe len, bevestigen zal in uw kinderlijk ge loof aan de vaderlijk zorgende liefde van Hem, die de jaargetijden regelt, in zijne wijsheid voor 't aardrijk een tijd van ruste heeft bepaald en voor den naden kenden mensch daarin een beeld van zijn eigen bestaan te aanschouwen gaf. Voor ik mijne herfstbeschouwingen eindig, moet ik nog een paar regels wij den aan een vermaak, dat in den herfst ruimschoots wordt genoten. Ik bedoel het vlieger oplaten, 't welk in den laat- sten tijd eene zeer hooge vlucht heeft genomen en bizonder in den smaak schijnt te vallen, wanneer ik dit ten minste mag afleiden uit de wedstrijden, ons door de nieuwsbladen medegedeeld. Een echte jongen is niet denkbaar zonder vlieger. Bijna durf ik het niet zeggen, anders zou ik voor mijn opinie uitkomen, dat groote menschen ook vlie gers hebben en die oplaten en dat er in dit opzicht meer dan eens, bijna da gelijks, wedstrijden gehouden worden. Maar daarover misschien later. De krachtige herfstwind is zoo uit muntend g-eschikt, om die papieren voor werpen omhoog te doen rijzen. Geen wonder dan ook, dat de jongen reikhal zend uitziet naar dien tijd, vooral nu men daaraan tegenwoordig- zooveel op merkzaamheid schenkt. Wat een sterke prikkel voor zijn eerzucht om den groot sten, den besten, den hoogst staanden vlieger te bezittenAltijd hooger, altijd heter, excelsiorDat is een goede leuze En zoo gaan we langzamerhand den winter in. Voor de aarde een rusttijd; niet alzoo voor hare bewoners, voor wie elk jaargetijde zijne eigenaardige werk zaamheden oplevert, en gelegenheid te oVer aanbiedt, om voor zich zeiven en anderen nuttig te zijncasacaha inmuni!. Vlissingen, 21 November. Van 14 tot 20 November zijn alhier uit Queenboro met de mail booten aangekomen 423 en daarheen vertrokken 523 passagiers. Men verzoekt ons te vermelden, dat de ver- eenigiDg Oefening en Genoegen niet voor de eerste maal in dit seizoen eene uitvoering gaf, aan welk verzoek wij gaarne voldoen door onze lezers uit te noodigenin het uitgebracht verslag, betrekkelijk de laatste uitvoering in plaats van voor de eerste maal, te lezen voor de tweede maal. Heden morgen kwam alhier aan Zr. Ms. stoomkarionneerboot De Vosdie ter vervan ging van de Hydra dieus gewone ligplaats in bet Dok heeft ingenomen. In de zitting van de tweede kamen op gis teren werd aan de orde gesteld de beraadsla ging over het wetsontwerp tot toekenning ee- ner rijksbijdrage van 4 ton ten behoeve van een stoomtramweg van Breskens naar de Bel gische grenzen in de richting van Maldeghem met een zijtak naar Sluis. De heer van der Sleijden stelde voor: lo. te doen vervallen de woorden: //van het comité ter bevordering van het tot stand komen van een stoomtramweg van Breskeus naar Malde ghem"; 2o.te doen vervallen de woorden: //van f400.000" en daarvoor in de plaats te stellen: 0 van de helft der kosten, die voor eerste aan schaffing van rollend matrieel daaronder begrepen, hoogstens tot een bedrag van f 200.000." Na bestrijding van dit voorstel, inzonder heid door de Zeeuwsche afgevaardigden en de ministers van waterstaat en buitenlandsche zaken, welke laatste als oud commissaris des konings van Zeeland een lans brak voor de belangen >an het jarenlang misbedeelde 4e district, werd met 44 tegen 27 stemmen be sloten de voortzetting der beraadslagingen te bepalen op Maandag a.? wanneer alsdan over het lot van het voorstel zal worden beslist. Blijkens achterstaande advertentie heeft de vereeuiging Uit het Volk Voor het Volk te Middelburg een concert georganiseerd, dat Woensdag a. in het Schuttershof aldaar zal uitgevoerd worden. Een druk bezoek valle zoowel de algemeene repetitien op Dinsdag, als het concert op den volgenden avond ten deel, temeer, daar voor noemde vereeuiging, in haar prijzenswaardig streven om te trachten voor allen, alles te zijn, allen steun en medewerking verdient. Tot vader en moeder in het diaconie-wees huis te Tholen zijn benoemd de heer A. Min- nigh en echtgenoote te Dordrecht. Naar het Dagbl. verneemt, is het wetsont werp tot het brengen van veranderingen in artikel 194 van de grondwet in de afdeelin- gen der tweede kamer ongunstig ontvangen. Een wijziging zooals die door de regeering is geformuleerd, werd door de onderteeke- nareu der bekende collectieve nota's onaan nemelijk verklaard terwijl aan de linkerzijde de geneigdheid om de poging van de re geering tot oplossing van den schooltijd te steunen, ook zeer gering was. Door het hoofdbestuur der Nederlandsehe vereeuiging tot bevordering van Zondagsrust werd ons toegezonden eene tot bet Nederland- sclio volk gerichte circulaire van den volgenden inhoud //Indien bet niet volstrekt noodzakelijk is, werk op Zondag nietkoop op Zondag niet reis op Zondag niet 1 Verplicht anderen niet op Zondag voor u werkzaam te zijn z/Op verschillende gronden kan dit verzoek worden gedaan. Wij spreken nu alleen van het volksgeluk, dat er mede is gemoeid. Dat Zon dagsrust een levensbehoefte is, behoeft niet meer bewezen te worden. Tallooze malen is dit reeds aangetoond, op groud van ernstige studie of langdurige ervaring, door mannen van onderzoek en nadenken op verschillend gebied, mannen ook in het praktische leven vergrijsd. Die getuigenissen zijn niet weerlegd. Zij zijn trouwens niet te weerleggen. Zondags rust is onmisbaar voor lichaam en geest, ou- misbaar voor Js menschen hoogste enlieste be langen, onmisbaar voor deü enkelen mensch, het huisgezin, het geheele volk. Zondagsrust, niet een vrije dag in de week, die geeu ware rustdag kan zijn, omdat de rust dan niet alge meen is. Zondagsrust, niet misbruik van den Zondag, want minder erg een Zondag door rustloozen arbeid bezwaard, dan een die mis bruikt wordt door onwaardig zingeuot, en ontzenuwende uitspattingen. De Zondag moet de zon der dagen worden, van welke licht, vroolijkheid, zegen uitgaat voor alle dagen der week. Zondagsrust mede de weg tot Zondagsvreugde eu Zondags- vrede. Eu daarom verstoor die niet Te ontkennen valt het niet, dat dit nu ge daan wordt, dat velen door geldzucht, gemakzucht en genotzucht zich zelveu en talloozen anderen den rustdag ontroovcn. Doe daaraan niet mede Tenzij het volstrekt noodzakelijk is, werk nietDaardoor toch benadeelt gij U zeiven meer dan gij ver moedt, en verzwakt gij bij anderen de over tuiging, dat Zondagsrust noodzakelijk is. Koop r.iet, reis niet, doe een ander niet buiten noodzaak op den Zondag voor U werken Gij wilt toch geen onrecht tegen over anderen begaanEen mensch zonder Zondagsrust wordt of een machine, of het dierlijke in hem wordt overheerschend. Een volk zonder Zondagsrust verteert zijn eigen krachten en is op den weg van zedelij ken en stoffelijken achteruitgang. Doen wij, wat wij kunnen,spaDne ieder zijne krach ten in, o dat wij de verloren Zondagsrust terug bekomen, tot heil van het Nederland- sche volk in het algemeen en voor ieder in het bizonder. Het geldt hier ons aller wel zijn, ons volksgeluk." Volgen de onderteekeningen.) Te Maastricht hebben de groote fabrieken volop werk; dezer dagen moest door de aarde werkfabriek |rCéramique"iiog een aantal werk lieden in dienst genomen worden. Bij de Holl. ijzeren spoorw.-maatsch. be staat het voornemen, weldra in haar werk plaatsen te Haarlem al haar rollend materieel te doen vervaardigen. Do heer J. J, Bsyncs, uit Haarlem, houdt

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1