VUSSKSOE COURANT. No. 85. Donderdag 22 October 1885, 23st0 Jaargang. Hoofdelijke Omslag. BIK Mi XL A ND. FliCLLIT© Op den Riimmingsburg. BUREAU: Kleine Markt I N*. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE i Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen toot België, Duitschland, Engeland Frankrijk 1,65 per drie maanden. De GEMEENTE-ONTVANGER herin nert belanghebbenden aan hunne verpligtrag tot aanzuivering van het verschuldigde we gens Hoofdelijken Omslag, ter voorko ming van vervolging. Vlissingen, den 21 October 1885. De Gemeen/e-Ontvanger, T. C. DOMMISSE. Vlissingen, 21 October. Door de maatschappij de Schelde alhier zulle* eenige belangrijke herstellingen en voor zieningen aan den stoomketel en de werktui gen van den loodstransportscbooner Frans Naerebout worden uitgevoerd. Gedurende de le helft der maand Augustus jl. is aan het postkantoor alhier de volgende brief ter verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekenden Wolscbie te Leiden. De jaarlijksche beloomng van bet vacante kantoor der directe belastingen en accijnsen alhier kan op f 3315 gesteld worden, terwijl de kosten van beheer op f 663 's jaars worden geraamd. Krachtens koninklijk besluit van 20 Mei 1869 no. 30 (verzameling uo. 79), is dit kan toor dus gerangschikt in de vijfde klasse. Z. K. H. de markies van Lorne, schoonzoon der koningin van Engeland, kwam Maandag avond per exprestrein van Keulen alhier aan en vertrok met de aansluitenden mailboot Prins Hendrik der maatschappij Zeeland via Queenboro naar Londen! Van de alhier in de petroleumloodsen opge slagen petroleum wordt in den laatster! tijd nogal veel naar het buitenland verzonden.Ver leden week werden meteen Rijnschip 840 vaten Uit het Duitech. De aangesprokene boog lachend: »Dat wil zoggen, dat dit niet van daag of gistereu is geschied. Ik heb reeds op den oudordom van twoe-en-twiutig jaren het diploma van ge neeskundige verworven en sedert dien tjjd jarenlang in alle Europeesche landen gereisd. Naar Duitschland lokte mij de groote naam, dien zich professer Werner te L. had verworven. Vergeef mij, oom, ik heb toch zoo weinig van mijne bloedver wanten gehoord; van u slechts door doctor Von Wilden, eeu medestudent, dien ik in de residentie van dit duo-decimostaatje heb we dergevondene >Zoo, zool* Den ritmeester ontging het »Von Wilden* niet »ik neem bot u vol strekt niet kwalijk, maar gjj zijt ook zeker in onze vorstenstad aan Zjjne Doorlnohtig- naar Dusseldorp verscheept, en op het oogen— blik zijn er 2 tjalken, elk ongeveer met 600 vaten, voor dezelfde bestemmingsplaats in la ding. Hoogstwaarschijnlijk zullen nog 1300 vaten met het ijzeren Rijnschip Anna Maria verladen worden, doch dit is nog niet zeker, daar genoemd vaartuig, dat eene lading kolen van Ruhrort lost, op zijne reis bij Xanten aan den grond gezeten heeft, waardoor schip en lading schade leden en na de lossing eerst onderzocht moeten worden. De lading wordt nu onder toezicht van experts gelost en gewo gen. Het schip is te Bremen verzekerd en de lading in Nederland. Het restauratie-rijtuig van d» „Compagnie internationale des wagons-lits", dat tegen woordig in den sneltrein VlissingenVenlo v. v. loopt, zal eerlang, naar aan de N. R. Ct. gemeldt wordt, worden vervangen door een ander, waarvan de afmetingen en inrichting eenigszins verschilleud zijn van die van het thans dienstdoende. De nieuwe waggon, die reeds alhier is aangekomen is iets kleiner dan de thans in gebruik zijnde en heeft, in tegenstelling met dezen, in plaats van één, twee compartimen ten, ieder voorzien van een afzonderlijken in gang, ten dienste van het publiek. De keuken bevindt zich in het midden van den wagen, zóódanig dat van daar uit de zich in beide afdeelingen bevindende reizigers kunnen worden bediend, en deze zich ook van het eene compartiment in het andere kunnen Men heeft in het garnizoen Vlissingen, in navolging van Bergen op Zoom, de manschap pen voorzien van borden, lepels enz., zoodat de soldaat in het vervolg niet meer uit zijn ketel behoeft te eten. Ieder escouade-commandant ontvangt uit de keuken een of meer gamellen, waarin het eten, 'groente, vlcesch en saus, ieder afzonder lijk, geborgen is. De onkosten van deze Dut- tige verandering wordt betaald door de kas der cantine, welke in bet afgeloopen jaar door baar beid voorgesteld guwordeu? Eon prachtige charmante man, niet waar?* Een spottende lach vertoonde zich om de hoeken van den mond des jongelings; het was alsof hij medeljjden had met den oom, die zoo vol geestdrift sprak over den regent van een der onbeduidendste staatjes, welke op de kaart te vinden waTen. »Grij vergoot, lieve oomc sprak hij toon weder eerbiedig >dat ik als halve Amerikaan den adel heb afge- logd. Een eenvoudige dokter, zoonis ik, kon het immers niet wagen zijne oogen tot oen vorst op te slaan. Om u de waarheid te zeggen, ben ik niet aan Zijne Doorluchtig heid voorgestold en ik verlang er ook niet naar. Eéu zaak slechts trok mij met mag netische kracht leerling te worden van dien man; hom de wonderen af te zieD, die hij dageljjks verricht, dut was het brandende verlangen, dat mjj steeds verder droef naar hier tot hem. En mijn verlangen zal bevredigd worden. Toon ik in de residentie L. kwam, hoorde ik van mijn mede student Erich von Wilden dat de professer oenen medehelper zocht en ik ijlde re den volgenden morgen naar Werner. In het eerst behandelde bij mij koel, zelfs bijna bo- leedigond, omdat bij mij voor oen geboren zuinig beheer deze som had overgaard moge andere garnizoenen weldra dit voorbeeld volgen. Men schrijft ons uit Sluis Maandag 19 Oct., omstreeks 1 ure, kwam de commissaris des konings va* Zeeland in deze gemeente aan, na eeD morgenbezoek aan Oostburg gebracht te hebben. ZEx. werd door het hoofd der gemeente aan de trappen van het stadhuis welkom geheetCD, waarua het raadhuis bezocht en daar een klein uur vertoefd werd, om kennis met do leden van den raad te maken en audiëntie te ver- leeuen. Yervolgens werd, in vereeniging van burge meester en wethouders eeu blik geworpen op de braudblusckmiddelen en de kerken, de scholen en het gasthuis bezocht. Te 3 uren reed de commissaris des konings naar de voormalige gemeente St. Anna ter Muiden, thans een deel uitmakende van Sluis, waar school, kerk en begraafplaats bezocht werden. Was het vroeger de gewoonte van don com missaris telken dage na bet bezoeken eener gemeente met de boot van 4 uren naar Middel burg terug te keeren, thans zou deze bij den Sluischen burgervader het moede hoofd ter ruste leggen. Het muziekgezelschap Apollo bracht hem 's avonds te 8 uren eene serenade. Dinsdagmorgen 8 uren verliet de booge be zoeker onze veste, om nog de gemeenten St. Kruis, Eede en Aardeuburg te bezoeken, en Js avonds weer naar de hoofdplaats terug te kee ren. Door het bestuur der afd. Walcheren van de Zeeuwsche maatsch. van landbouw is be sloten, aan do leden voor te stellen, een ver zoek te richten tot het hoofdbestuur, om een adres aan den betrokken minister te zenden, waarin de wenschelijkbeid wordt betoogd van het heffen van een invoerrecht op vreemde tarwo en tarwemeel. Amerikaan hield, maar toen ik hem mot mijne Duitsche afkomst bekend maakte, werd bij vriendelijk, en had ik na een grondig exa men het genoegen mij zjju helpor te mogen noemen.* sDat noem ik oen gelukskind zijn,* zeide de ritmeester en streek ziek met de band over den goed onderhouden, bruiuen ring baard, die hem tot op de borst hing, en er tamelijk ondoordacht bijvoegende: »Nu wordt mij alles duidelijk en is hieraan de betrekking tusschen u en doktor Yon Wilden, den stiefzoon du9 Kommerzieraths op bet kanteel te danken?* Hjj zuchte ziju stem klonk toornig toen hij voortging, zoo snel als werd hij godron gen, datgoen wat bij zeggen ;wilde en naar zjjue overtuiging niet mocht zwijgen, zoo kort en bondig mogeljjk uit te spreken. »Go moet weten, beste Kurt, dat tusschen het oude slot hier en het niouwe geene ge meenschap bestaat. Er zijn omstandigheden, die mij gebieden met de Hollanders in geen betrekking te treden. Bovendien stond de man vroeger in de residentie in een slechten reuk en moet hij op geen prijzenswaardige wijze de echtgenoot geworden zijn van de weduwe des oyoysten Von Wilden, pene dame van hoog Bij het schieten met scherp van boord on zer oorlogsschepen, in de nabijheid van Wil lemsoord, is men de laatste dagen tot minder verrassende resultaten gekomen betreffende de geschiktheid, die glasharde puntgranaten, welke eenige jaren bewaard zijn, nog bezitten om pantseringen te doorboren. Deze granaten die niet van een springlading voorzien waren, vlogen aan gruizelementen bij het treffen van dunne ijzeren platen een granaat bezweek zelfs in het stuk door den schok bij liet ont branden der lading. Men vermoedt dat glas harde granaten na eenigen tijd broos worden en zoodoende ongeschikt zijn om uit vuurmon den geschoten le worden, vooral tegen pant— seriugen. De sergeant Dijkstra, die dezer dagen met gunstig gevolg bet examen voor 2e luit. heeft afgelegd, zal de eerste officier zijn, die ziju militaire loopbaan aan do Pupillenschool te Nieuwersluis begon. Hij behoorde tot het 50 tal pupillen, waarmede in 1877 die inrichting werd geopend. In het afgeloopen kwartaal zijn bij de art. instr. compagnie tc Schoonhovon in 't geheel 19 jongelieden als volontair in dienst gesteld. In dat tijdvak vertrokken van de compagnie 18 korporaals-titulair en volontairs als korpo raaleffectief of kanonnier naar de regimenten. In den afgeloopen zomer waren te Scheve- *ingen gelogeerd 5313 vreemdelingen en 409 bedienden. In den zomer 1884 kwamen er 5838 vreemdelingen en 486 bedienden. Men schrijft uit Eindhoven De plotselinge val van de kassiers firma v. L. Z. alhier, is, naar mon verneemt, veroor zaakt door een gefailleerden of voortvluchtigen aannemer van s rijks werken, die sedert 8 a 10 jaren, bij genoemde firma een onbeperkt ver trouwen genoot, en daarvan een schromelijk misbruik beeft gemaakt. Men begroot het passief op 6 ton, doch hiervan is niets met zekerheid bekend. Yele burgers, zoo wel gegoeden als van de aristocratische geboorte.* Nu was bet pak van zijn hart afde neef wist nu op welken voet hij moest staan tegenover den buurman van zjjn neef, van wien hjj geen belofte vorderde, waarschijnlijk om lastige vra gen te ontgaan. Daarom Het hjj zijn gast niet aan het woord komen, maar weodde zich snel tot de gouvernantoi »Dit zijn nu alle bijzaken, lieve Stillfried, maar in hoofd zaak kan ik mijne verbazing niot ontveinzen dat Wanda nog steeds weg blijft, ik had gedacht dat ge zoo goed badt willen zijn haar aan het ontbijt te roepen. Ik meende dat het uw plicht in de eerste plaats was de dochter des huizes met den geliefden gast in kennis te brengen.* Een vurig rood kleurde het marmerbleeke gelaat der gouvernante tot boven het voor hoofd. Was zulk een taal van den ritmees ter in tegenwoordigheid van Kurt dan ook niet beleedigeud? Maar met geweld bet toor nige boven harer lippen onderdrukkende, antwoordde zij afgemeten: >Ik ben bet vol komen mot u eens, beer ritmeester, en diens- volgens tweomaal naar boven gegaan. Om Wanda te bewegen spoedig te komen, opende ik haar hut uitzicht op eene aangename ver- j rase'ng, maar waarin dit bestond, zeide ik

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1