SSLAGSÜIE COURANT Brs en Jos. Ovaa. No. 84. Zondag '18 October 1885, 23ste Jaargang. GliMUllWilHSTlUlil. meubileerde Kost en Inwoning, 3:1 bij hei tl van Betjc franco brieven onder ■ircfiu dezer Courant. TEN, volgens prijs» 11 I uiteiiliiiulseli GE- originecle sterkte en de concuireerende prij- ANDMESSEN, eene VIADERA h /0.75 r Vs flescll. Ook bij 1- f 0.90 per liter. gedienst en Vliseiogen vv. 6,30f. 8,—, 9, J óf 10— ü.30, 3,30,f 6,10,6,301 .f 9,—, 10,f IJ,». t a.ao.Mofe,- 7,30+. ,u de vertrekuren meteen de tusscJienstations AbeoJe ouden en de Buitensluis gs 6,10, 6,30 (naar kecr- 45, 9,05 (vin keersluis) „tn Namiddags],26 1,45 3,30, 8,55, 4,20, 5,05 (ria (via keersluis), 7,4 6 8 45 gs 6.20, 7,20, 7,45, 8,55 1 11,30, Namiddag 12,00 4.05, 4,86, 5,15, 6,46 en urg en Botterdam nde plaatsen k eu October. van mlddelbukb. ponderd 15 voorin 9.— Aiijdag ]6 9,__ Zaterdag 7 f 9 Maundag 19 9j__ Oinsdag 20 9, ponderd 22 a gj NAAR VLISSJNSEN. Doiiderd 15 voorm 8 30 Vrijdag 16 8.30 Zaterdag J7 g 3 30 Maandag 19 t g 20 8*,_ ponderd 22 3 dienst en Zierikaee r.r, van zierikzee: Doiiderd. 15 voorm 6.— Vrijdag J6 fi an 17 )Q 20 20 'oensdag 21 Jonderd 22 7.30 7.30 7.— 3.— IDE. andag, Woensdag en Zaterdag. 7,30 nam, 2,45 I 8,8,15 10,30 5.50 6.8 6 56 5 8i| 12.15 151 1-15 1.20 '3.13 9.15 0 22 10.— betcekent dat op bet te gedeclle ?au he't tra- en 1ste en 2de klasse BUREAU: Kleine Markt I Ne. 187. Prijs per drie maanden 1,Eranco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekeud. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Schietoefeningen met zwaar geschut. De burgemeester van Vlissingen; Vestigt bij deze do aandacht, op de in do Staatscourant van 11 en 12 Oct. jl. geplaatste bekendmaking aan zeevarenden, dat van 16 tot 31 October a. s. van zonsopkomst tot zonsondergang, schietoefeningen in de richting van de Koordzee zullen, plaats hebben uit den pantserkoepel op bet lort te 3 muidcji over bet geboele veld in hot fort zichtbaar. Wordende deze kennisgeving gebracht aan zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben. Vlissingen, den 16 October 1S85. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. BEKENDMAKING. Kleinhandel in Sterken drank. Do burgemeester en wethouders van Vlis singen, maken bekend dat bij lien is ingekomen een verzoek vaD THEODORA NEBCHEN, vrouw van FRE- DERIK BOSCH, wonende te Vlissingen, waarbij vergunning wordt gevraagd voor don verkoop van sterkendrank in het klein in het boneden achter lokaal van perceel L no. 115, "Dokkade alhier, vroeger bewoond door do weduwe J. vau dun B-wge. Ea is hiervan afkondiging geschied waar hot -heboort den 15 October 1885. De burgemeester en wethouders voornd., A. SMIT. Do secretaris, P. FORBES WELS. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde 2e suppletoire kohier van den Tloofdeligken Omslag voor 1885. De burgemeester en wethouders van Vlis singen; Maken bekeud dat het 2e suppletoire kohier van den hoofdelyken omslag voor het jaar 1885 na door gedeputeerde staten van Zeeland, bij hun besluit van 9 Oct. 1885 no. 47 te zijn goed gekeurd, op beden is afgekondigd en aan den gemeente-ontvanger ter invordering gezonden. Vlissingen, den 15 October 1885. De burgemeester en wethouder voorud A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. ""gemeenteraad. Zitting van Vrijdag16 October. Voorzitter de heer A. Smit, burgemeester. Afwezig de héereu van der Beke Callenfels met- en van Uije Pieterse zonder kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden gele zen en goedgekeurd. Overgaande tot 'de behandeling der punten op de agenda voorkomende, deelt de voorzitter het volgende ingekomen schrijven van den heer van Uije Pieterse mede ,/Mijne heeren! Na de beslissing omtrent de aan mij opgedragen betrekking van lid en voor zitter van het algemeen armbestuur, welke ik niet kon aanvaarden, oordeel ik bet mij tot plicht mijne betrekking van lid van den ge meenteraad neder te leggen en neem ik der halve mijn ontslag als zoodanig. Ik betuig mijuen dank voor het in mij ge stelde vertrouwen en verzeker U, dat ik steeds het grootste belaug zal blijven stellen in de welvaart der gemeente, waarvan ik gedurende 34jaren heb mogen deelnemen in liet bestuur." Nadat besloten is deze brief voor notificatie •aan te nemen, zegt de voorzitter //Mijnebeeieu! Het zal geen uwenvenvonde- ren, dat ik van deze plaats mijn oprecht leed wezen uitspreek over bet besluit door den heer Tb. van Uije Pieterse genomen, waardoor zijn werkkracht aan het gemeentebeheer wordt gnttrokken, Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitsclüand, Engeland Frankrijk 1,65 per drie mannden. Wanneer ik bet oog sla op het ve'rledene en daarbij in aanmerking neem, dat hij 34 achtereenvolgende jaren door de Vlissingsche kiezers is afgevaardigd, om hunne belangen te behartigen, waarvan bij 21 jaren als wet houder het vertrouwen dezer achtbare verga dering beeft genoten, getuigen zijne herbaalde benoemingen als zoodanig, en daarenboven op merk de gewichtige veranderingen, die de ge meente in dat tijdperk heeft ondergaan, clan;, mijne heéren, zult gij dat leedwezen alleszins gerechtvaardigd achten. Nog sterker,gij zult zijn ontslag als raadslid evenals ik betreuren en als een groot verlies be schouwen voor de plaats onzer inwoning. Moge het hein gegeven worden in gezond- beid en voorspoed nog een reeks van jaren te rug te zien op zijne welbestede publieke loopbaan." De lieer Pot zegt hierop bet volgende: Mijnheer de. voorzitter! Ik betreur metu het besluit van den heer Van Uije Pieterse. De jaren die ik met dien heer als lid van den raad en als wethouder diende herdenk ik met genoe gen en om alle verkeerde gevolgtrekkingen weg te nemen, als zou ik in verbinding met anderen door de in -de vorige zitting plaats gehad hebbende benoeming getracht hebben het den heer Pieterse onmogelijk te maken zit ting^ in den raad te houden, heb ik het woord gevraagd. Dat was in de verste verte mijne bedoeling niet en ik verklaar dit gaarne, zoowel voor mij zeiven als voor mijne mederaadsleden." Geschiedt nog mededeeling dat doorged. staten is goedgekeurd bet suppletoir kohier van den hoofd, omslag over 1884. Wordt overgelegd bet ingekomen verslag van den staat der.Ned. zeev.issehejijepover,84. Op voorstel van den voorzitter wordt de be noeming van een lid tevens voorzitter van het algemeenarmbestuur tot eene volgeude ver gadering aangehouden. Tengevolge der benoeming van den beer C. A. Kalbfleisch tot .voorzitter, vap bet college van regenten over het burgerweeshuis, worden ter vervulling der daardoor ontstane vacature, aanbevoleu de heereu P. J. Siegers en S. Alter en met algemeene stemmen, op eene na in blanco, benoemd de beer P. J. Siegers, Op het daartoe strekkende verzoek wordt aan de heeren J. H. Schuurkamp en J. I. de Back, resp.ouderw. op de scholen A en B, eer vol ontslag uit hunne betrekking verleend met ingang van 15 November en 1 December a. Ir, aanmerking nemende, dat volgens art, 17 der wet van 17 Augustus 1S7S, gelegen heid behoort te worden gegeven voor liet ont vangen van herbalingsonderwijs en in verband met het desbetreffende ingekomen schrijven van gedep. staten van 20 Maart jl., om de ge legenheid open te stellen tot bet ontvangen van bovengenoemd onderwijs, stelt de voorzitter, na gehoord te hebben de commissie van toe zicht op het lager onderwijs, namens burg. en weth. voor iu deze gemeente gelegenheid te geven tot het ontvangen van herbalingsonderwijs en daar voor beschikbaar te stellen een lokaal in de openbare lagere school B alhier, (hoofd de heer Op den Zieke); dit onderwijs vier maal 's weeks te doen ge ven, gedurende de wintermaanden October tot April, van 's avonds 7 tot 9 uren en te bepalen tot de leervakken lezenschrijvenrekenen Nederl. taal en Vaderlandsche geschiedenis voor het te geven ouderwijs één ouderwijzer met hoofdacte van een der openbare lagere scholen daartoe aan te wijzen en als schoolgeld te heffen f 3 voor eiken leerling, met vrijstel ling van betaling van schoolgeld voor onver- mogendeu; voorts als voorwaarde voor de toelating van dit herbalingsonderwijs te bepalen, dat het on derwijs aan een der lagere scholen moet zijn doorloopen, terwijl met dat onderwijs niet eer der zal worden aangevangen, dan nadat zich vijf leerlingen daarvoor hebben aangemeld; De kosten, waaronder die eener belooning van f 100 voor het hoofd, dat met dat onderwijs wordt belast, ten bedrage van f 260, fe regu- laviseeren op de gemeeutebegrooting. De heer Loois oppert hierbij het denkbeeld om het salaris van den onderwijzer te bepalen per kwartaal, omdat z. i. van dit onderwijs zeer weinig gebruik zal worden gemaakt, en indien al, dan toch zeer waarschijnlijk slechts gedurende enkele wintermaanden. Ook de heer Dutïlh vreest,dat zulks het ge- ral zal zijn, vooral door hen, die gratis onder wijs ontvangen. Hij zou daarom verplichtend willen stellen, dat de geheelo cursus ten einde toe moet worden bijgewoond. Nadat de voorzitter verklaard had deze re geling der belooning als noodzakelijk te be schouwen, wordt het voorstel zonder hoofdelij ke stemming aangenomen. Komt ter tafel het adres van den heer "W". Klomp, klerk bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand, houdende verzoek zijne jaar wedde van t 400 wel te willen verhoogen, op g";;nd, dat hij o. ra., ofschoon tot bovenge noemde betrekking bij deu burgerlijken stand benoemd, na zijne indiensttreding nog daaren boven is belast geworden met de werkzaamhe den der bevolking, die vooral in de laatste ja- reu door de menigvuldige mutatiën, veel be zigheden vereischen. Naar aanleidiug van dien strekt bet advies van burg. en welh. om de jaarwedde van adres sant met f 100 te verhoogen, terwijl de com missie van financiën met 3 tegen 1 stem tot nietaanneming van bet verzoek adviseert. .De beer van Raai te, alhoewel in principe voor verhooging der jaarwedde, zal zijne stem tegen het voorstel verheffen, op grond dat het slot van het voorstel in strijd is met wat voor afgaat, waar niet van vermeerdering van werk, evenmin van buitengewonen ijver wordt ge sproken. Den heer Pot spijt het van den heer van Raalte en andere zijner medeleden, te moe ten vernemen, dat men zoo beslist tegen het voorstel van burg en weth. is, om den heer Klomp' eene verhooging van jaargeld toe te kennen. Niemand zal het bevreemden, dat hij evenals de beer van Uije Pióterse, indien hij hier aanwezig was, zou gedaan heb ben, voor dien ambtenaar optreedt. Hij ge looft meer dan anderen het recht te hebben om over hem, met wien hij dagelijks te doen heeft, te oordeelen en mitsdien betuigt hij hier, dat hij een uitstekend, ijverig en correct ambtenaar is, op wien hij naast den heer Rochol zijn volle vertrouwen stelt, en met wien men bij het klimmen der jaren van zijnen ofschoon nog zeer helderen en werkzamen chef, wel rekening mag hou den. Wel is het waar, dat hij de betrekking op zijn tegenwoordig salaris zeer gaarne heeft aanvaard, maar dit sluit niet in zich, dat hij niet zou mogen doen,wat zoovele anderen vóór liem hebben gedaan. Het zou voor den heer Rochol, maar vooral voor het buréau zeer te betreuren zijn, indien de gemeenteraad door afstemming van bet voorstel oorzaak mocht worden van het verlies van een ambtenaar, die moeielijk door een der gelijk _persoon zou te vervangen zijn. Ook de beer Verkuijl Qu fik kei aar zegt voor het voorstel, zooals het daar ligt, niet te kun nen stemmen. Wel indien vermeerdering van werkzaamheden tot grondslag van liet voorstel lagen. Dc beer Mortier zegt, dat in de laatste zit ting de jaarwedde van een ambtenaar der ge meente is verhoogd mei f 75, omdat deze niet genoeg was gesalarieerd. Nu de ambtenaar Klomp om verhoogde jaarwedde vraagt, acht bij het alleszins billijk ook zijne jaarwedde met het oog op de door hem te verrichten werkzaamheden te verhoogen. De heer Koppejan vreest, dat, wanneer dit voorstel wordt aangenomen, alle ambtenaren wel om verhooging hunner jaarwedden zullen vragen: Dat een ambtenaar zijn plicht doet, behoort niet beloond te worden. Nadat de lieer Wibaut zich mede tegen liet voorstel had verklaard, beantwoordt de voor zitter de sprekers, waarop de beer Verkuijl Quakkelaar voorstelt, om aan den ambtenaar Klomp, wiens belooning niet geevenredigd is aan de werkzaamheden, welke aan zijne be trekking zijn verbonden, eene veflioóging van jaarwedde toe te kennen en deze op f 100 te bepalen. Dit voorstel, ondersteund door den heer Mortier, wordt op voorstel van den lieer van Raalte, dat door den voorzitter wordt overge nomen, naar burg. en weth. gezonden om ad vies. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van het hoofd van school E (den heer Stuart) houdende verzoek, om over te gaan tot liet benoemen van een derden onderwijzer, op grond, de leerlingen zijner school, wier getal ruim veertig bedraagt, tegenwoordig verdeeld zijn in drie klassen, van welke elk der beide hoogste klassen bestaat uit twee afdeelingen, en de leerlingen tengevolge van een t\i ee- of driejarig verblijf op de school zoodanig in vor deringen verschillen, dat zij, vooral bij het on derwijs in vreemde talen niet te znmen kun nen genomen worden; daarenboven dat de school feitelijk verdeeld is in vijf klassen, waarvoor, naar bet oordeel van den heer Stuart een getal van drie onderwijzers, het hoofd rae- degerekend, te gering is, daargelaten nog dat het hoofd den géheelen dag zelf moet onder wijs geven en dus niet hot minste toezicht op de overige onderwijzers kan uitoefenen, stelt de voorzitter, na ingewonnen adviezen van de commissie van toezicht op het lager ouderwijs en van de commissie van financiën voor, over te gaan tot het aanstellen van een derden onderwijzer aan de openbare lagere school E eu de jaarwedde van den te benoemen titu laris te bepalen op f 900. De bi er Koppejan vraagt of de scholen van meer uitgebreid lager onderwijs niet vallen in de termen der wet van het lager onderwijs, waarin sprake is van 40' leerliugen voor een klasse, terwijl er op school E in het geheel 40 leerlingen met drie onderwijzers zijn. Hij ver klaart dat niet to kunnen rijmen met de voor schriften dier wet. De heer Loois verklaart zich met het voor stel van burg. eu wetb. niet tc kunnen veree- nigen, op grond van de enorme uitgaven,welke bet onderwijs nu reeds kosl.Op de school met pl. m. 40 leerlingen, waarouder nog enkele niet betalenden, lijn drie onderwijzers, aan wie te zamen ongeveer f4000 wordt betaald; ver meerdering van uitgaven in deze acht hij on verantwoordelijk en zal alzoo tegen het voor stel stemmen. De voorzitter zegt in antwoord op het aan gevoerde door den lieer Koppejan, dat hij in eene uitlegging der wet niet wenscht te treden, maar alleen wil doen opmerken, dat het niet aangaat het aantal leerlingen in aanmerking te nemen, maar met het aantal klas sen en het leerplan dier school, waar mede rekening dient gehouden te worden. En wat de heer Loois betreft, deze laat na te bewijzen, dat vermeerdering van onderwij zend personeel niet noodig is. Beter ware het wellicht gezegd, dat met de regeling van Let

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1