vLissMüscflE COIBANT. FiTBET [Mill Ier Mwl. per iaff. No. 83. Donderdag 15 Oclober 1885, 23ste Jaargang. GBMliHTliBliSTBBR. lil.UI. Ui All. L L E T O Op den Biimminosburg. S" iremie aangeboden abonnés DEN CN JAARGANG JAN ,15 ILLUSTRATIE btïge en aangename lec- e fraaie gravures vat. REEN A bezit komen tandende lectuur •n zijn gezin iige opofTei'iug .N BURHU: Kleine Markt I N*. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.4,0. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen vodor België, Duitschland, Engeland en Fraukrijlt 1,65 per drie maanden. AMDIENST i en Middelburg v.v. (Remise) 6 20 (Zeilm) "9,4». 10.201. 1).—. 11.40, 3.—f, 3 40, 4.20+, 5.-, |2'lt, 9.-, 9.40+, 10.20. de vertrekuren met een het Badhuis. 5.1:0, (Groote Markt) 9.40*, 10.20, II.— 1 1.41 3.-, 3 40*, 4 20, 5.— |0, 9.9.40, 10.20, 11.- de vertrekuren met een r het Badhuis, mr van Vlissingcu en "on- en Feestdagen niet GEDIENST 5 en Vlissingen vv. 6,30+, 8,—, 9,1 Of 10- It 2.30, 3,30,t 5,10. 6,30t 8,,f 9,—, 10,—f II,— 0,t 3,20,4,80+6,—, T.30+, van de vertrekuren met een de tuaschenstatione Abcelt ouden IIENST l en de Buitensluis Bgs 6,10, 6,30 (ui BEKENDMAKING. De burgemeester en wethouders van Vlis singen; gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad no. 95;) brengen ter algemeene kennis, dat bij bun besluit van den 10 October 11. afwijzend is beschikt op het verzoek van J. ASSOU, tot bergen van lompen enz. in bet pakhuis wijk D no. 165, sectie E 769 Hellebardierstraat. Vlissingen, 10 October 1885. De bnrgem. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. (via keerslu^ I - l.tt II 45. Namiddags 1.Ï6 3,30, 3,55.4,20,5,05 (vii (via keersluis), 7,45 8,45 gs 6,20, 7,20, 7,46, 8,5i 11,80, Namiddag 12,01 4.05, 4,35, 5,15, 6,4b 1TDIENST lurg en Botterdam lende plaatsen ;k eu October. Ivan Middelburg. Maandag 6 voorn 9.— Dinsdag 6 9.— Woensdag 7 9.— Donderd 8 9.— i'iijdag 9 9.- Zaterdag 10 9.— j:\la.-ndag 12 9.- SRDAM. naar Vlissingen. Maatulag 5 voorm 8.30 dinsdag IWoensdag 7 8.31)1 Donderd 8 8.31) (Vrijdag Zaterdag 10 8.3'J Maandag 12 8.30 TD1ENST eu Zierikzee r.v. van zierikzee! Maandag 5 vnorm 7.— Maandag 6 aam 8..10 Dinsdag 6 insdag 7 [Donderd. 8 Arijdag 9 Zn teldag 10 Zondag 11 Maandag 12 voormll.— Vlissingen, 14 October. In de voorlaatste zitting van den gemeente raad alhier werd tot lid en voorzitter van bet algemeeu armbestuur met meerderheid van steramen gekozen,deheerTh. vanUijePieterse, die alstoeu* echter pertinent verklaarde deze leaocming niet te kunnen aanvaarden. De voorzitter deed hierop, na den beer van TJije Pieterse gehoord te hebben, het voorstel op dit besluit terug te komen, met bet gevolg, dat wegens het slaken der stemmen de raad in zijue laatst gehouden zitting bet gedane voor stel verwierp en alzoo de benoeming hand haafde. Naar aanleiding van dien beeft, naar men ons mededeelt, thans de beer Th, van Uije Pieterse zijn ontslag als lid van don gemeente raad ingediend. Werd reeds langen tijd met verlangen voor meoigen handwerksman, die door het heer- scbende gebrek aan werk eeu kommervollen tijd tegemoet gaat, uitgezien naar de aanbe steding van het nieuwe badhuis op de duinen alhier, thans kunnen wij met ingenomenheid Uit het Duitsch. 3.30 xandag, Woensdag en Zaterdag. 7,30 8,~ 10,30 2,45 3,15 12,30 1.- M.iar de gebiedende houding van haar beer, ziju haastig Spreek dan toch Lisbeth« maak ten aan die overdenkingen een einde, en ein delijk begon zij: »Jonkertje, jonkertje, nog altijd zoo ongeduldig; bedeuk toch eona dat er verschil is tusschen iemand, die gebogen gaat Wider zijn zeventig jaren en iemand, die nog in zijn beste jaren is. Och heertje I" zij viol naast den reusaebtigon kachel op een tankje neder en wisckte zich met baar voor schoot het zweet van bet gerimpelde voor hoofd, »en toch beeft juffrouw Martha my naar het dorp gezonden en zwaarboladen ben ik naar huis terug geboord het ging lang zaam genoeg, dat ueoet ik zeggen, maar men ontmoet wel eens vrienden, die willen weton hoe het met je gaat en dan dat helsche zand. Maar bot ging toch vooruit; daar hoor ib op eens het rulleu vau een koets, dicht lfttigB mij, Twoo hoeren zaten er in, de een, onzen lezers mededeelon, dat deze aanbeste ding gisteren werkelijk te Anlwerpeu heeft plaats gehad en als minste inschrijver voor het nieuwe badhuis zich heeft doen kennen, de heer W. Lock van Steenbergen voor den prijs van ƒ116200. Met recht mag nu verwacht worden, dat spoedig eeu aanvang met de daarvoor vereischte werkzaamheden, die veel handenarbeid zullen vereischen, zal gemaakt worden, waardoor niet weinigen gebaat en in staat zullen gesteld wor- deD in de behoeften der hunnen voorshands te kunnen voorzien. Op de fabriek der kon. maatsch. de Schelde kwam gisteren van Capelle a. d. IJsel aan, bet nieuw gebouwde raderstoombootje Neeltjetot het innemen van machine en ketel, welke op genoemde fabriek zijn vervaardigd. Het is gebouwd voor rekening van de maatsch. Oes terteelt Nederland te Yerseke, directeur de heer C. Linden borg. In de op a. s. Yrijdng den 16 October 1885 des namiddags te houden zitting van den ge meenteraad, zullen onder meer, de navolgende zaken worden behandeld a. Mededeelingen. b. Overleggingen. c. Benoemingen lo. v^p een lid tevens voorzitter van het algemeen armbestuur; 2o. van een regent over het burger weeshuis. d. Eervol ontslag aan J. J. de Back en J. H. Schuurkamp als onderwijzers aan de scho len B en A. e. Voorstellen tot inrichting van hot her- 'nalingsonderwijs; 2o. tot verhooging van de jaarwedde van den klerk bij den burgerlijken stand; 3o. tot uitbreiding van het onderwij zers personeel aan school E;4o. tot voorziening in den .waterafvoer uit de Zoute vest ten be hoeve van den polder Walcheren; 5o. tot te gemoetkoming in verlies aan den pachter van de straud-exploitatic; 6o. idem aan den pach ter van het zeebad; 7o. tot 't begrinten can de speelplaats van school C 8o. tot aanvulling ik heb hein goed herkend was de dokter van de Hollünders daarboveD, mijnheer Von Wilden de ander ik verschrok ge" ducht die geloek op u, jonkertje, als twee droppels water, dat wil zoggen, hij zag er juist uit, zoonis gij er voor tien of vijftien jaren hebt uitgezien. Daar, waar de weg zich op eeus in tweeëu deelt, hield do wagen plotseling stil. De vreemdeling jonkertje, ik meen den heer, die zoo merkwaardig op n gelijkt sprong er uit en reikte, op den grond staande, aan Von Wilden de hand met de woorden: Vaarwel, waarschijnlijk zien we elkander spoedig weder, want gij kunt er van verzekerd zyn, dat ook op mij de an tipathie mijner bloedverwanten geen invloed zal hebben. Wat de andere, die daar van boven, autwoorddo, verstond ik niet; hij sprak zacht en ik durfde niet zoo dicht bij den wagen komen toen schudden zij elkaude'r nog eens band, do wagen reed weg, den weg naar de Hollanders op; de vreemde bedacht zich ook niet lang en trad rustig voorwaarts; ik raapte echter al myn krachten te zamen, om vroeger dan hij op dun Rümmingsbnrg te zijn, maar ik zie het al, ver beu ik hum niet vooruit, want daar, kijk maar eens uit hut venster, daar komt de jonge heer reeds do dorpstraat af,« Onze gast,« vulde de ritmeester nan, die van bet contract met den pachter van het bad huis; 9o. machtiging tot verkoop van boomen op den Vlissingschen rijweg; lOo. tot goed keuring van de rekening van dien rijweg over 1884; Ho. behandeling der gemeente-begroo ting voor 1886; 12o. tot voortdurende heffing vau verbruiks-belastingen. Gisteren morgen had alhier aan het strand in de nabijheid van het badhuis het gevochts- schieten plaats. Het bataljon rukte te dien einde te 10 uren uit; vooraf werd aan ieder man 20 patronen verstrekt. De onderstelling was, dat de vijand te Zou- telande was geland, zijne voorposten reeds te Dishoek had vooruitgeschoven, en zich van de Vlissingsche havenwerken wilde meester ma ken. De vijand werd voorgesteld door schijven van verschillende afmetingen, welke waren op gesteld tusschen Dishoek en Zwanenburg. Nadat het vuur op 1000 M. door gesloten groepen aangevangen, tot 500 M. was voortge zet, lostte dezo zich in tirailleur op en werd het groepeuvuur tot op 300 M. uitgevoerd. Op dezen afstand begon het individueel- of suelvuur en werden hot aantal treffers na af loop der oefening door de schutters opgeno men, dat, niettegenstaande oen hevige» N.W. wiud, als zeer bevredigend mag beschouwd worden, daar van de 1400 schoten 425 tref fers werden waargenomen, dus ruim 30%. Maandag namiddag werd een matroos vau een ËDgelschen schoener, die uit den mast ge vallen, belangrijk verwond was, alhier aan wal gebracht en ter verpleging in het gasthuis op genomen. De telegraafkantoren eener bijzondere on derneming te Domburg en Oostkapelle zul len, 'met ingang van 18 dezer, op Zon-en feestdagen open zijn van 9 tot 12 uren voor en van 6 tot 7 uren namidd. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. met eeu betrokken gelaat naar do vertelling der oude keukenmeid had geluisterd. Hot was gooae aaubevuling voor Kurt Rilm- ming, die gezamenlijke rit mot deu zoon vau den Rommerzieuralb, maar zijn gelaat verhelderde toch, toen bij bij een blik door hot venster, do schoone, opeue gelaatstrekken van deu vreemdeling aanschouwde, die met snellen krachtigen tred het huis naderde. Lisbeth had overigens gelijk, bij goleek op den rit meester zooals zij zeide, als twee droppels water op elkander; bel was dezelfde hooge, sierlijke gestalte, als die van den anderen: voornaam en indrukwekkend. De bloedver wantschap ruet >dioD« liet zicb niet looche nen dacht de oude «dat is oen echte Riim- miug en als do oude heeveu daarboven in de galerij nit hunne lysten konden treden, zou den zij zich verheugen over de krachtige loot, die uit den ouden boom ontsproten is. En daarmede snelde bij, allo vooroor delen op zijde zettende, den gust tegemoet, begroette hem met een stevigen handdruk daarbuiten in Gods vrijen hemel, op de uit gesleten treden van den Rümmiugsburg. Weinige minuten later opeudo zich d deur dur woonkamer weder, welke de rit meester zoo even gesloten had eu liet beide mannon binnen. »Daar hebben wij deu ver. wachten gast*, ze'de do buisboor levendig De beer de Bruijn Kops wijdt in de Eco nomist een woord aan de demonstratie van 20 September. De schrijver wijst eerst op bet verschil tusschen de sociaal-democraten die dreigen, met geweld te zullen nemenwat niet goedschiks wordt toegekend, en die werk lieden als Heldt en Postma, die genoeg ver trouwen hebben in hun zaak, om enkel den wettelijken weg te bewandelen en de middelen van overreding te bezigen. Van die laatsten <5egt de Economist „ruim baan voor die rich ting!/'1 maar hij raadt, hun aan doel en midde len duidelijk te omschrijven en zuiver te houden. De jachthond trekke niet met den vos in 't veld, zoo hij althans wil van de reis wil hebben. In de tweede plaats komt de Economist op tegen de onware beschuldiging, die de sociaal democraten inbrengen tegen de „wetgeving", alsof die tegen z' het eigenlijke volk gericht ware. In waarheid is de geheele richting onzer „tegenwoordige" maatschappij werkzaam ten gunste van den arbeidersstand. „Blader vrij de staatsbladen sedert 1846 door. Wat vindt ge aan belastingwetten? „Afschaffing van belasting op eerste levens behoeften, voor brood geheel, voor vleesch ge deeltelijk; afschaffing van graanrechten; ta riefsverlaging met aanneming van het beginsel dat al wat levensbehoefte is,of louter grondstof geheel vrij inkomt. 'Verruiming der scheep- Yaartbeweging, afschaffing der gêmeente-ac- cijnseD, en al wederom doorgaande tariefsver laging enz. Verder wordt herinnerd, dat de belastingen op koffie en tabak zijn bestreden, ook om den druk, dien zij den werkmansstand zouden op leggen. Bij de nieuw opgelegde belastingen (successierecht in de rechte lijn en opcenten op het personeel) heeft men kleine vermogens en inkomsten niet getroffen. Bij de herziening der registratie zijn kleine vermogens ontheven van het recht van overbedeeling. De voortdu rende verhooging van accijns op gedistilleerd giug gepaard met ontheffing der levensbehoef ten, der granen en der grondstoffen voor de en, naar de gouvernante wyzende, die snel was opgestaan, voegde bij er op een gemaak- teu acbteloozen toon bij: Juffrouw Martha Stillfried, do gouvernante mijner dochter.* Het was duidelijk dat by Kurt Rllmming wilde beduiden, dat hjj geono bijzondere op merkzaamheid wouschte voor de jongo dame, wier verscbyuing zulk een indruk maakte, maar hem toouen, welke afstand er lag tussuhen zijn buis en de betaalde gouvernante. Of de jonge man den ritmeester Diet ver staan had, of uiet wilde verstnaD, genoeg, by boog zicb eerbiedig, zoo ridderlijk voor du juffrouw, dat by zijue hooge gestalte geen duim dieper bad kuuuen buigon voor de hof dame der keizerin. Zeldzaam scherp was de blik, dien de rit meester op hem sloeg een oogeoblik trokken zyno wenkbrauwen zicb samen, toen nam by echter zijn gast bij den arm, leidde bom naar de oude kauupéo on verzocht met oone vrien delijke beweging der band plaats te nemeu en zeide toen tot bet meisje, die weder aan bet venster was gaan zitten: Maar beste Stillfried, wilt gij onzen gast niet eeno kleine vorvorscbiDg aanbieden?* Zij stond snel op en do beloefdo opmerking van Kurt, dat bij op dit oogenblik werkelijk aan niets behoefte had, slechts met een glim lach beantwoord, udo, dio ecbtcraan hotbleik

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1