VLISSINGSCHE GOGRANT. No. 80. Zondag 4 October 1885, 23ste Jaargang, BUREAU: Kleine Markt I N*. 187. Prijs per drie maanden 1,Eraneo per post f 1,15. Afzou- derlijko nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissïngen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. GEMEENTEBESTUUR, PATENTEN. Verkrijgbaar stelling der patenten over het dienstjaar 1885/s6- De burgemeester tin wethouders van Vlis sïngen makeu bekend: dat de patenten over bet le kwartaal van bet dienstjaar 1885/s« verkrijgbaar zijn gesteld ter gemeente secretarie waar zij kunnen wor den afgehaald van den 5den tot en met den 19den October 1885 van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, de Zondagen uit gezonderd. dat de patenten die niet binnen dieu tijd zijn afgehaald, overeenkomstig du bepalingen der wut, aan de kuizen van de belangheb benden zullon worden afgegeven door den deurwaarder der directe belastiogen, tegen voldoening van het daarvoor verschuldigde; wordende de belanghebbenden tevens her innerd, dat zij, die desgevraagd, hun patent niet kunnen vertoonen, zich blootstelleu aan de booto bij de wet bedreigd. En ia biervan afkondiging-geschied, waar het behoort, den 3 October 1885. De burg. en wetb. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. IV. Nog een oogenblik wil ik voortgaan met de behandeling van dit onderwerp. Onze dichter Kamphuyzen heeft jaren en jaren geleden reeds gezongen O 1 waren alle mcoschen vrijs, Eu wilden daarbij wel, Dan waar' deez' aarde een paradijs; Nu is ze meest etn hel I Om de aarde nu een hel te noemen, daartoe kan ik niet komen. Voor mij ten minste heeft ze nog veel, zeer veel goeds, en dankbaar verheug ik mij in mijn be staan, in mijn zijn op deze wereld. Maar juist omdat ik dit erken, grieft en hindert het mij,dat ernog zoovele andere menschen gevonden worden, die, evenals ten tijde van den bovengenoemden dichter, er op uit zijn, om het leven hunner medemen- schen te verbitteren en daardoor voor hen de aarde als 't ware tot een hel te maken. Nu kom ik terug tot mijn beeld van den schooljongen, wiens blad papier, door hem zoo rein, zoo onbevlekt ge houden, dat zijn trots was, waarin hij zijn hoogste eer stelde, door een ander moedwillig of hij ongeluk wordt beklad. Ik hoop, dat elk lezer deze ondervin ding nooit heeft opgedaan, maar ik weet zeker, dat bijna ieder onzer in 't alge- meene, 't onvermijdelijke lot zal deelen, en al zeer, zeer gering zal 't aantal zijn van hen, die kunnen getuigen, dat zij die inktspatten altijd mis liepen en die op hun sterfbed naar waarheid mogen zeggen, dat hun eer, hun goede naam, nooit op onverdiende wijze door anderen is beklad. Voor dezulken is een troost, maar ik noem 't een zeer mageren troost, name lijk deze*. De wespen knagen nooit aan de slecht ste vruchten, maar kiezen steeds de beste uit. Dat is ja, een troost, maar die al bit ter weinig helpt. Wanneer de schooljon gen, die de klad wierp, dit deed'uit ja- loerschheid, omdat hij niet verdragen kon dat hij zelf slordig was, en anderen niet, dan wierp hij natuurlijk de klad niet op 't schrijfboek van iemand, die toch reeds als een slordevos bekend stond, maar dan zal hij juist dengene kiezen, wiens werk altijd -onberispelijk is en die daar door zijn ijverzucht opwekt. En zoo gaat het vaak in de wereld. Juist zij, die naar hunne meening onbe rispelijk leven, worden zeer dikwijls door die inktkladden getroffen, toevallig of moedwillig. Om nu op de firma men terug te ko-% men. Reeds vroeger heb ik gezegd, dat ze door menigeen verfoeid wordt en me nigeen ze zou willen verbannen uit de maatschappij, en 't antwoord op de toen gedane vraag waarom is nu bijna ge geven. Is 't niet schandelijk en onverantwoor delijk, dat menigeen door die firma wordt beklad en met inkt bespat? Is 't niet, om zijn geduld, zijn bedaardheid te ver liezen, om 't land aan de wereld en de menschen te krijgen, wanneer men zich onverwacht en onverdiend bespat ziet; wanneer men dan alle mogelijke moeite aanwendt, om den dader op te sporen en deze zich zoo goed weet te verber gen, dat men hem niet vinden kan, dat men de moeite moet opgeven en blijven loopen met de klad? Een paar staaltjes van die firma, die meer dan een persoon treffen 't Is nog zooveel maanden niet gele den, dat de opmerkzaamheid van bon derden gevestigd was op de kwestie tus- schen Engeland en Rusland. Alleen om te weten, wie gelijk of ongelijk zou heb ben, wie 't winnen zou Zoo verre gaat de belangstelling in 't lot dier beide rij ken of de nieuwsgierigheid niét. Neen er stonden daarbij geheel andere belan gen op ;t spel.Daar hing- winst of ver lies van af en dat komt er meer op aan. Hoevele njensclien waren er niet, die el- ken dag angstig uitzagen naar den loop der gebeurtenissen; hoe menigeen ver beidde de berichten, die de volgende dag zou brengen Daar nadert het beursuur en in bange onzekerheid gaat menigeen naar dit ge bouw, alwaar in. eeu uur tijds zooveel gewonnen en verloren kan worden. Daar komt een telegram, dat de tijding inhoudt, dat de keizer aller Russen zich naar Mos kou zal begeven, om van daar een ma nifest uit te vaardigen en het leger mo biel te verklaren. Met andere woorden dat de oorlog zoo goed als verklaard is. Paniek op de beurs. Daling der koersen. Dat is een regel van weinig woor den, maar waarvan de gewichtige ge beurtenis alleen beseft kan worden door hen, die er getuigen van waren, hoe menig financier de schrik om 't hart sloeg; die weten, hoe diep ongelukkig sommige waren, die door hun zucht tot speculeeren medegesleept, hun wissen ondergang voor oogen hadden. Dat zijn van die toestanden, die moeielijk beschre ven kunnen worden, daar men de wer kelijkheid toch niet nabij komt. Wan neer men op dien dag met den ring van Gyges gewapend, eenen blik in menig kantoor of binnenkamer had kunnen werpen, dan zou men een juist denk beeld van het gewicht kunnen krijgen. Die zaak zelve was ongelukkig en be treurenswaardig, maar de zaak wordt veel erger, wordt onvergeeflijk, onver antwoordelijk, wanneer men bedenkt, dat er een dag later bericht wordt, dat het bewuste sensatiebericht totaal verzonnen was. Aardig, niet waar? Om te lachen Wat een mooie grap, eene goedheid van men Zegt gij dat nog, wanneer gij weet, dat er duizende en duizende guldens door verloren werden, dat het enkelen tot ra deloosheid, tot zelfmoord bracht Is 't nu nog grappig? Neen, 't is schandelijk Zie, dat doet de firma men. Door laag winstbejag gedreven, wordt een agent overgehaald, om die tijding in de wereld te brengen. Hoevele slachtoffers ze ma ken zal, wordt niet gevraagd, maar wel, hoeveel geld door deze manoeuvre in de zakken der aanleggers zal vloeien. En dit geval staat niet alleen. De ge schiedenis der beurs kan het bewijzen. Wanneer de menschen volgens den tweeden regel van 't vers wel wilden, dan kon en zou er meer algemeefi ge luk lieerschen, maar dit ook nog' ten al len tijde bevorderd worden, door minder vertrouwen te stellen in de berichten en mededeelingen van mendoor zelf min der met inkt te spatten en liever zijn pen behoorlijk af te vegen. Men is vol strekt niet altijd bewast, waar de klad zal vallen. Houdt u rein, maar beklad vooral een ander niet. Verbreid geen bericht voor gij van de waarheid en de waarheidsliefde van de bron zelve over tuigd zijt. Zoodoende wordt de huma niteit in prijktijk gebracht en waar deze den boventoon heeft, daar zwijgt de stem van laster en zou men 't ideaal van den dichter meer en meer naderen en de aarde tot een paradijs maken CASACARA. GEMEENTERAAD. Zitting van Vrijdag, 2 October. Voorzitter de heer A. Smit, burgemeester. Afwezig do heer Koppejau. De notulen der vorige zitting worden gelezen Ce voorzitter doethierop de zitting overgaan in eene zitting met gesloten deuren. Na heropening der zitting deelt de voorzit ter mede, dat is ingekomen een afschrift van het koninklijk Besluit, waarbij aan de gemeente Ylissingen tot 1 September L888 outheffing is verleend van de verplichting tot het oprichten cener burgerdagschool voorts dat door ged. staten is vastgesteld de ligger der wegen en voetpaden in deze gemeen te, beuevens dat de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden, welke mededeelingen voor kennisgeving worden aangenomen. Worden overgelegd de ingekomen stukken, waaronder eene dissertatie van dr. W. van der Beke Callenfels, voor welker toezending na mens den raad dank is betuigd. Alsnu stelt de voorzitter voor over te gaan tot stemming over het in de vorige vergade ring gedane voorstel,om terug te komen op het besluit, waarbij de heer van Uije Pieterse werd benoemd tot lid en voorzitter van hetburger- lijk armbestuur, waaromtrent de stemmen als- toen staakten. Met 7 tegen 6 stemmen wordt besloten de benoeming te handhaven. Tegen terugkoraing op het besluit stemden de heeren Pot, Mortier, van der Beke Callen fels, Yerkuijl Quakkelaar, Kalbfleisch, Loois en Yan Duuren Dutilh. Voor de heeren Wibaut, Delvoije, van Raalte, Musquetier, Winkelman en de voor zitter. De heer van Uije Pieterse verklaart {yj zijn besluit te blijven en de hem opgedragen be trekking niet te kunnen aanvaarden. Naar aanleiding van deze verklaring vraagt de heer Loois, of het. niet wenschelijk zou zijn art. 33 van het reglement van orde te wijzigen en de laatste alinea daaruit te doen wegvallen. Zooals er toch thans uit te lezen is, kan geen lid voor zoodanige benoeming bedanken, wat hij onbillijk acht en voor hem een reden is ge weest tegen te stemmen. De voorzitter zegt, dat burg. en weth. zullen overwegen welk voorstel zij dienaangaande in een volgende zitting zullen doen, Op eene door den voorzitter aan den heer Kalbfleisch gedane vraag, of hij de in de vorige zitting op hem uitgebrachte benoeming van lid en voorzitter van het burgerweeshuis,door hem in beraad genomen, aannam,werd een bevesti gend antwoord verkvegen,dat door de vergade ring met blijken van waardeering werd begroet. Wordt besloten tot voorloopige vaststelling der gemeente-begrooting over 1884, sluitende met een goed slot van f 16.915,05. In aanmerking nemende, dat bet wensche lijk is eenige verandering te brengen in de wijze van toezicht op de inning der plaatselijke belastingen,en daarbij overwegende,dat gezegd toezicht alleen verbeterd kan worden door uitbreiding van personeel, dat, voltallig zijnde, slechts uit zes man bestaat; voorts dat die uitbreiding kan worden verkregen zonder bezwaar voor de gemeente kas door ook dat toezicht op te dragen aan de gemeeute-politie, stelt de voorzitter namens burg. en weth., en na gehoord te hebben de daarbij betrokken com missiën, voor lo. met ingang van 1 November '85 eervol te ontheffen uit de betrekking van tijdelijk con troleur der plaatselijke belastingen, den heer P. Forbes Wels, gemeente-secretaris en zulks onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem als zoodanig aan de gemeente Ylis- singeu bewezen 2o. met ingang van gelijken datum als tij delijk controleur der plaatselijke belastiugen te benoemen, den beer J. C. Fanoy, inspecteur van politie, tevens rijks-commissaris van poli tie alhier en zulks op eene jaarwedde van f500 en volgens de instructie op die bediening vast gesteld of nader vast te stellen 3o. mede uiet ingang van denzelfden datum ter vervulliüg der bestaande vacature tot lij- delijk hoofdcommies bij de plaatselijke belas tingen te benoemen den heer J. II. Dommisse, thans werkzaam ten kantore van den gemeente ontvanger en zulks op eene jaarwedde van f575; 4o. met ingang van denzelfdon datum aan ieder der agenten van politie in deze gemeente eene aanstelling uit te reiken als geagregeerde onbezoldigde commiezeu der plaatselijke be lastingen, ten eiude met de tegenwoordig in functie zijnde commiezen der plaatselijke be lastingen, zoo bij dag als bij nacht te waken tegen alle overtreding in zake de plaatselijke belasting. De heer Yerkuijl Quakkelaar stelt voor de onderdeelen van dit voorstel afzonderlijk in behandeling te nemen,waartoe wordt besloten. Het eerste punt in stemming gebracht, wordt hierop met algemeeue stemmen aangenomen. Bij behandeling van het tweede punt, zegt

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1