VLISSINGSCHE COURANT. No. 79. Donderdag 1 October 1885, 2 33te Jaargang. iimnmii. FliBLLITOIM. Op den Riimniingsburg. BUREAU: Kleine Markt I N». 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België,' Duitschland, Engeland cn Frankrijk 1,65 per drie maanden. GEMËEMTEBESTUDIt. AANKONDIGING. Burgemeester en wethouders der gemeente Vlissingen, brengen ter kennis van belanghebbenden dat door gedeputeerde staten van Zeeland,overeen komstig art. 20 van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, provinciaal blad no. 85 van 1881, is vastgesteld de ligger derwegen en voetpaden in de voornoemde gemeente met wijzigingen, waarvan ter gemeente-secretarie inzage kan worden genomen. Vlissingen, 28 September 18S5. Burgemeester en wethouders voornoemd, A. SMIT. De secietaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, 30 September. In de op a. s. Vrijdag den 2 October des namiddags te twee uren te houden zitting van den gemeenteraad, zulleu onder meer, de na volgende zaken worden behandeld. "Mededeelingenlo. Toezending afschrift kon. besluit, ontheffing oprichting eener bur gerdagschool 2o. Vaststelling ligger met de kaart van de wegen en voetpaden8o. Opname boeken en kas van den gemeente-ontvanger. Overleggingen. Benoemingen, lo. Van oon tijdelijk controleur der plaatselijke belastingen; 2o. idem van een hoofdcommies der plaatselij ke belastingen.Voorstellen: lo. betrekkelijk de benoeming van een lid, tevens voorzitter van het algemeen armbestuur2o. idem van het burgerweeshuis3o. ter behandeling reclames in zake den hoofdelijken omslag 1885 4o. vaststelling lo suppletoir kohier van den hoof delijken omslag5o. tot voorloopigo vaststel ling der gemeente-rekening over 1884 6o. tot verandering in het toezicht op de plaatse lijke belastingen 7o. tot afwijzende beschik- 3. Uit het Duitsch. Zeg mij, waar zullen wjj onzen gast lo- geereo; wij zijn op zulke bezoeken in dit bok niet ingericht. Op hot gelaat van den heer Vou RUmming was duideljjk verlegenhuid te bespeuren.Ja,« zeide hij, terwijl hij zijn dochtertje op zijne knie trok, »dat is eene vrang, die zoo ge makkelijk niet te beantwoorden valt en daar ik nog niet aan gedacht bad. Maar< zeide bjj sa eenige oogenblikken gepeinsd te hebben, >in dit geval zal Martha ons het beste kun nen raden, want gij, zij of ik kunnen on mogelijk ouzo kamers missen. Maar wat zegt ge daarvan, kind?* zuide bij plotseling, bij na vroolijk opspringende, >wij hebben nog het studeervertrek van grootmoeder zaliger!* Luid lachend sloog zij de banden samen. »Hut studeervertrek van grootmoeder zali ger,* herbaalde zij jubeleud, »wel, waarom niet, er is geen prachtiger verblijf in de we reld, de blnuwo horoel W'dft er zich immer9 king op het verzoek van J. Smits alhier, om grond inkoop achter de Aagje Dekenstraat; 8o. tot verkoop van grond aan de Aagje De kenstraat, aan Paulus Monjé; 9o. idem aan j C.Maters; lOo. tot aanschaffing van eenige be- noodigdheden voor het huis van besmettelijke ziekten; llo. verzoek van A. Monjé tot rui ling van een brandspuithuis c. a.; 12o. ter beschikkingstelling aan burg. en weth. van gemaakte kleedingstukken enz. bij het onder wijs in de nuttige handwerken, ter wering van schoolverzuim 18o. tot het weder verhuren van den oesterput14o. tot af- en overschrij ving op de gemeeute-begrooling over 1885 15o. tot inrichting van twee lokalen in het voormalig takelmagazijn der marine, voor school enz.; 16o. tot aanleg van een riool van of de Westerhaven tot aan de Hel bardierstraat; 17o. tot verhooging der jaarwedde van den keurmeester van het slachtvee en vleesch; 18o. tot afwijzende beschikking op het verzoek van D. Bijl, om schadevergoeding iu zake het leg gen van een trottoir langs de Badhuisstraat 19o. voorstel tot het verleenen van een nader crediet aan de commissie voor de werkinrich ting 20o. tot beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1885 21o. tot ruiling van gronden met de maatschappij tot exploitatie van gronden alhier; 22o. betrekkelijk den regenbak aan de kazerne Westdijk 28o. tot 4e wijziging der gemeente-begrooting voor 1885. Maandag 28 dezer had bij de kou. hand boogschutterij „Willem III" alhier de gewone doelschieting plaats, voor welke gelegenheid door de sociëteit een 6tal prijzen waren aange kocht, die behaald werden door de volgende heeren N°. 1 een effectentrommel, II. J. Notebos; no. 2 een olie- en azijnstel, C. J. van Dalsem; no.8 twee presenteerdoozen,A. J.P. Huilmand; no. 4 een rookstel, J. C. Lagaaij; no. 5 een handkoffer, C. A. Geijsen, en no. 6 een zuur- stel, F. Timmerman. als een dak overheen en aan gezelschap is er nooit gebrek, waut de lieve muisjes en de hoogadelijke ratten houden daar bal en nnch- tuljjko bijeenkomsten.* Weder brak zij in een dartel gelach uit. »Neen, papa, dat gaat nooit zool Maar ik weet wat beters. Als wij de wapenkamer eens schoon lieten maken en de kisten met al de geleerde, nog uimmer in orde gebrachte boeken verbrandden, dat nog een vol jaar hout voor de keuken zou opleveren. Dat vertrek laat zich goed opknappen. Martha stopt reeds sedert drie weken aan het vuile gordijn dat zij, de hemel weet in welken boek, gevonden beeft. Bovendien beeft zij eene massa overoudo meubels opgepoetst eD daardoor de sporen van den ouderdom ver nietigd. Het gansche gebouw is doortrokken van de lucht van lak en tincturen, die zij daarbij gebruikt heeft. Zij beeft er echter baar doel mede bereikt, want de oude meu beien zien er nu weder frisch en jeugdig uit. Gij kuDt niet begrijpen wat Martha voor ons huis doet Zij schijnt werkelijk te vorgeten dat hetgene heel goed voor oen burgermeisje past, eene vernedering is voor de adolijke jonkvrouw. In weerwil van mjjne zestien jaren, hangt zij nog gaarne de gou vernante uit. Nog onlangs wilde zij dat ik een overoud,geborduurd doekje zou stoppen,om dat zij dacht dat het heel goed zou slaan op Voor de zomerschietingen waren medailles beschikbaar gesteld door de sociëteit 1 voor de meeste punten en een voor de meeste zwarte 1 rozen, en vervolgens elk 1 door de heeren H. L. Stasse voor de meeste roode rozen, C. J. van Dalsum voor de meeste blauwe ro zen, E. F. Velge voor de meeste 4, A. Geijsen voor de meeste 3, P. Demyttenaere voor de meeste 2, A. Lambregt voor do meeste 1 en F. Timmerman voor de minste puuten, welke be haald' werden door de heeren: C. A. Geijsen met 2290 punten, F. Timmerman met 44 zwarte rozen, O. E. Hanze met 11 roode rozen, L. C. Boëhme met 9 blauwe rozen, A. Geijsen met 119 4, P. Demyttenaere met 178 3, J. C. Lagaaij met. 180 2, A. Lambregt met 116 1 en F. J. Asperslagh met 126, welke prijzen en medailles voor zoover belangheb benden tegenwoordig waren hun, onder harte lijke toespraken, werden ter hand gesteld door den vice-president,den heer C. J. van Dalsum. Den onlangs .afgetreden majoor-komman- dant dor dd. schutterij alhier, den heer W. C. van Duuren Dutilh, die deze betrekking onge veer 17 jaar heeft bekleed,werd Maandag door de officieren en corps met den nieuwen majoor -san het hoofd, een geschenk aangeboden, be staande in eene groote photographie, het ge- heele korps der schutterij voorstellende. Dit is het eenige exemplaar, dat hiervan bestaat, daar de chiché is verbroken. Na eene hartelijke toespraak van den tegen- woordigeu majoor-commandant, den heer Jos. van Raalte, werd dit geschenk dankbaar aan vaard. Denzelfden dag werden de onlangs benoemde kapiteins Hermans en Pervoost en de le lui tenants Beker en Hessink, als zoodanig geïn stalleerd. De majoor-kommandant sprak de nieuwe benoemden op krachtige wijze toe en stelde hen aan don troep voor. Het muziek korps voerde eenige stukken uit. Des avonds de ronde tafel van rozenhout, die boven in de rommelkamer staat. Ik vond deze opdracht natuurlijk in den boogsten graad impertiment ik zou gaarne weten of ooit oene barones von Rümmiug door de mot aangetaste doeken heeft gestopt? Ik nam echter stilzwijgend het werk aan maar toen zij geheel verdiept was in baar moeitevol werk, nam ik de schaar en knipte den doek in honderden stukken en liet dezen het venster uitvliegen.* Bij de laatste woorden was zij van baar vaders knieën afgesprongen en stoud toon met een dartelen lach voor hem. »Maar pa pa,* zeide zij toen plotsoling, na een blik op zijn gelaat geworpen te hebben, op geheel veranderden toon windt gij nu, dat ik niet goed gedaan heb?* »Ja, duizendmaal ja! Het was eene schan de, waartoe gij door uw heet bloed werd aangezet, eene afschuwelijke boosheid, die aan eene Von RUuiiniug in 't geheel niet paslte 1* De anders zoo rustige man toonde zich zeldzaam opgewondeu en stond snel van zijne plaats op. »Gij hebt mijn stemming geheel bedorven, muisje,* giog bij voort, terwijl bij mat een bjjna zeuuwachtigon baast do pa pieren op de tafel in eene neveuliggende tascb begon te rangschikken. >En tocb,< ging bij voort, toen dit werk was afgeloopon »zijt gij in dun grond daarvan ui< t du schuld boden do nieuwbenoemden het kader een feestje aan in het lokaal de Beurs. Naar men verneemt zal op Vrijdag 9 Oct. iu de zaal van den heer Kuijpers een tooneelvoor" stelling gegeven worden door het gunstig be kende tooneelgezclschap van de nieuwe Rot- terd. schouwburg-maatsch., directeur de heer Faassen en zal alsdan het nieuwste blijspel van Grooudloser De Salontyroler worden opge voerd. Met betrekking tot de veroordeeling van van Ommeren (zie Rechtszakenwordt uit Am sterdam nog het volgende gemeld Na de uitspraak van het bofte Amsterdam werd van Ommeren door een paar duizend so cialisten en nieuwsgierigen ouder vier roode vanen en lauwerkransen, aan het hoofd van den stoet gedragen, naar den Dam begeleid. Aldaar werd voor van Ommeren en 3 vrouwen met 2 mannen een rijtuig gehuurd, dat lang zaam naar het Volkspark toog, waar zoowel binnen als buiten in de open lucht redevoerin gen werden gehouden over onrecht aan de so cialisten gepleegd. Van Ommeren zelf las zijne denkbeelden voor over politie en justitie, en trad daarbij in eene vergelijking van het Mun ster kerkhof-schandaal en zijne veroordeeling. Te half een trok een geregelde stoet, roet het rijtuig voorop, van het Volkspark door de stad.Nabij de Lijnbaansgracht werd een pistool schot iu het wilde uit de menigte gelost, waar door eene 65jarige man (Van Eyken) aan het hoofd licht werd getroffen, die, na in het gast huis verbonden te zijn, huiswaarts wandelde. De dader werd gearresteerd. Op het Rokin bij de Laugebrug gekomen, maanden twee inspecteurs aan, de roode vlag gen op te rollen, waaraan geen gevolg werd ge geven, en waarop eene botsing ontstond tus— schen politie en manifestanten. Er vielen sla gen van weerszijden, waardoor de stoet uiteen gedreven werd; 5 personen werden gearres teerd. en bet is hoofdzakelijk mijn invloed op u, die u zoo onvrouwelijk beeft gemaakt.*.... Zij waren den weg naar huis ingeslagen en terwijl zij zoo kalm over den zandweg Ho pen, traden voor de berinneriug dus ritmees ters de jaren, welke sedert den dood zijner gemalin veiloopon waren. Hij had ze lief ge had, die zachte, stille vrouw, recht hartelijk lief, maar de liefde, van welke de dichters zingen, was bet niet die ben samenbond. Desniettemin betreurde bij baar verscheiden, want zij was toch de moedor van zijn kloint lief meisje, dat zij hem in de laatste ure aan zijn bart legde. Konrad,* fluisterden toonde blueke lippen >bemin haar dubbel, niet mot nw hart alleen, maar ook met bet mijne.* Wat hij toen beloofde, was hij ook trouw nagekomen eu toch lag er een grenzeloos egoïsme in de afgodische liefde, welke bij zijn kind bewees. De kleine Wanda was ziju alles, zijn oogappel en op weg en stug, in het wond of op het veld, altijd bij hum. Hij leerde baar de jacht, leerde baar Latijn, las met haar Homerus in hot oorspronkelijke ja, hij liet hare teedere gestalte in manuen- kleoren steken en gaf haar onderricht in de gymnastiek en het zwemmen. Evenals bare voorvaderen, wier verweerde portretten iu de afgelegde schilderijenzaal van het oude ka steel bingeD, leorde hij haar schermen, maar wat zij later niet wilde loeren, tocu du lil-

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1