I LISSINGSC No. 78. Zondag 27 September 1885, 23s M! S SF» 1 ijke DIENSTBODE en een aankomend I de huishouding. Go«j. Idol DE VEIJ MEST- .ENSTBODE benoo- bLLEN, Nieuwcndijk. en Middelburg v.v. Renii.-e) 6.20 (Zeilm) ,4'i, I0.20f. U.—, 11.,' 3.—f, 3 40, 4.20f, S.. 10f. O.-, 10.20. o de vertrekuren met aa het Badhuis. 5.J-0, (Groote Markt) •.40* 10.21), 11.-, )|4 3.- 3 40*. 4 20, 6.— 1,0.—*. 9.40, 10.20, 1 1. m do vertrekuren met e rar het Badhuis, ur vau Vlissingen en 5.„„ Zon- en Feestdagen niet BE DIENST g en Vligsingen vv. 6,3Of. 8,—, 9.1 Of 10. ■f 2.30, 3,30,1 4,30, 6,30f, -,t 9,—, 10,—f II,- 3,30, 4,a0t5,3', 6,30, i de vertrekuren met een tusschenatatiou* AheeU uden Middelburg avond onds XI,—, enst en de Buitensluis _s 6,10, 6,30 (naar keer- i 43, 9,10 (via keersluis) 45. Nou iddi.gs 1,26 1,46 3,30, 3,55.4,20,4,56 (vis (via keersluis), 7,45 3,45 s 6,20, 7,20, 7,45, 9.O0 11,30, Namiddag 12,00 4.05, 4,36, S,lU, 6,45 'DIENST irg en Rotterdam rde plaatsen September. van Middelburg. oinlerd 24 voorm 9. rijdag 25 9 iterdng 20 9.— wdag 28 o. 9.— iJ 'delisting 30 RDAM. uar Vlissingen. Iondord 24 ijdag 25 tordag 26 laudag 28 isdag oeusdag 30 9.~ 9.— 9.— •J.— 9.- 'DIENST en Zierikzee r.y. bar van zierikzee: onderd 24 nam 3.30 [ijdag 25 3.31) iterdag 26 12.— laaudsg 28 voorm 7.1 iiisdag 29 7.30 Ji usdog 30 7.30 - 3.30 1 4,— .ndag, Woensdag sn Zaterdag. 10,30 2,45 8,is 12,30 1.— *8.18 9.15 9 22 10.— beteekent dat op het gedeelte van bet 'tra- i 1ste en 2de klaSH Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N«. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen, PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40, Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frapkrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. GElflEENTBBESTElill, PATENTEN. Afkondiging van het kohier der patenten \e kwartaaldienst 1 S84/as De burgemeester van Vlissingen maakt be kend dat op heien bij hem ontvaugeu en aan den rijksontvanger ter invordering is gezonden, het executoir verklaarde kohier wegens het pa tentrecht, le kwartaal, dienst lS84/85; en noodigt mitsdien de daarop voorkomende belastingschuldigen uit, om, ter voorkoming van vervolging hunne aanslagen op den daar bij bepaalden tijd aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 September 1885. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. in. Waarom? Reeds in den aanvang heb ik er op gewezen, hoe onaangenaam 't is, door onbekende, onzichtbare vijanden aange vallen te worden. Men kan zich niet verdedigen, de slagen worden zóó plot seling, zóó onverwacht toegebracht, dat men in de ontsteltenis niet weet, waar heen zich te wenden. Zoo gaat het meestal metde handelingen der bewuste firma. Wat is voor een mensch meer waard, of behoort het ten minste te zijn, dan zijn goede naam Een goede naam is een sehoon, rein blad papier. Waarom bevalt het en trekt het aan Omdat het zuiver en rein is. Maar juist daardoor wordt op zulk een blad 't geringste vlekje des te eerder zichtbaar. Bij onge luk komt er een vlekje op, dat in de oogen van anderen onbeduidend is, maar de eigenaar kan het niet verdragen. Juist in die reinheid heeft hij zijn eer gesteld. Wat doet hij nu? Hij tracht het vlekje weg te maken en 't schijnt, dat het hem zal gelukken. Ja, de vlek als vlek is voor een ongeoefend oog onzichtbaar, maar de eigenaar ziet toch duidelijk, dat de oorspronkelijke glans op die plek is verdwenen. Heeft hij nu de noodige vol harding, den noodigen zedelijken moed, dan zal hij die gekwetste plek als 't ware niet meer zien en zich beijveren, om te voorkomen, dat er nieuwe vlekken op komen, maar helaas I al te dikwijls wrijft hij in 't eerst er te veel aan, en wanneer er dan toch een vuil plekje komt, wordt hij onverschillig, 't Mooi is er toch af. En dan Ach dan komen er hoe langer hoe meer op. Niet alleen kleine, maar ook groote 't Is voor een schoolkind een groot genoegen, wanneer hij een nieuw schrijf boek krijgt, Zoo'n nieuw 1 Hoe heerlijk, niet waar? Al die bladen zoo schoon, zoo wit. Ook de omslag lokt aan. Men begint, met er zeer netjes den naam van den eigenaar' op te zetten. Nu is de ei gendom gewaarborgd. De onderwijzer vermaant tot netheid en dreigt met straf. Voor elke klad, die men er opmaakt, wordt straf be paald. Hoe is 't mogelijk 1 Verbeeldt u! Op zoo'n mooi stuk papier zou men klad den werpen! Dat strijdt immers tegen ieder beginsel van reinheid 1 En tocli zijn er veel kinderen, die alles behalve net zijn. Er zijn van die onverschillig-en, die er maar op los schrijven. Of ze veel of weinig inkt. in de pen nemen, dat is hun tamelijk onverschillig- en wat geven zij er om, of daar nu en dan zoo'n klad op neerdaalt! Vooral jongens denken daar dikwijls niet aan. Ze doen 't niet zoo zeer met opzet, maar onnadenkend Er zijn zoo van die onhandig-e kinde ren groote en kleine die onop houdelijk kladden en toch waarlijk zoo gaarne net zouden zijn. Daar valt een klad. Ze willen die met den vinger ver wijderen. De klad verbleekt, wordt dus minder zichtbaar, maar aan hun vinger zit inkt en daarop letten ze niet. In een tweede, ongelukkig oogenblik leggen ze dien vinger op een nog- schoon blad. Ze doen het te goeder trouw eu straks, als ze gereed zijn, en den vinger opheffen, o jammerdan is 't nog veel erger dan vroeg-er en de smartelijke uitroep ont snapt hun: had ik die klad maar laten rusten En nu zijn er nog nette, die daaren boven voorzichtig en niet onhandig zijn. Hun schrift draagt geen spoor van een klad en makkers zien vol verbazing-, hoe behagelijk dat werk er uit ziet. Stel u nu zoo'n leerling voor. Daar zit hij, stil schrijvende, met het oog op zijn arbeid gevestigd. Maar wat gebeurt er Geheel onverwacht valt er, terwijl hij zelf druk bezig is, een klad op zijn werk. Op de eerste aandoening van schrik volgt een zeer verklaarbaar gevoel van boosheid. Hij zal zich dadelijk omkee- ren, want die klad heeft hij te danken aan zijn' makker achter zich. Is hij drif tig van aard, dan vliegt hij dien mak ker in de haren, want hij, de nette jon gen, kan het niet verdragen, dat ereene klad op zijn onberispelijk werk is ge worpen I Is 't nu zeker, dat de jongen, vlak achter hem, de dader is Wij willen aan nemen, dat deze onschuldig is en nu ontstaat er een gezoek in de dicht bij staande banken. De onderwijzer mengt zich in de zaak en nu zijn er twee ge vallen denkbaar. De schuldige bekent of houdt zich schuil, volhardt in 't ont kennen en vruchteloos blijft de moeite van 't onderzoek. Hoe dit moge zijn, één ding is zekerde klad blijft en 't schrijfboek is ontsierd. Wordt de schul dige niet gevonden, dan moet hij, wien 't ong-eluk getroffen heeft, al zeer goed en waarheidlievend bekend staan, an ders zal de onderwijzer misschien nog de schouders ophalen en, al laat hij 't ook zonder straf voorbijgaan, toch blijft er nog een indruk, hoe gering ook, over van eene andere kladde klad der ver denking. De eigenaar is verdrietig en woedend, dat hij zijn onschuld niet dui delijk kan bewijzen. De ellendige klad is maar niet g-eheel uit te wisschen en telkens, wanneer dit schrijfboek, en daar mede de klad te voorschijn komt, moet hij de geheele geschiedenis opnieuw op dreunen en afwachten, of men'hem ge looft of niet. Nogmaals moet ik twee mogelijkhe den bijbrengen. Hij, die de klad op 't schrift wierp, deed het opzettelijk, omdat hij niet kon verdragen, dat die andere jongen altijd werd geprezen en aange haald als een voorbeeld van netheid, Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland Frankrijk f 1,65 per drie maanden. terwijl hij zelf om zijne slordigheid me nig verwijt moest aanhooren en toch onverbeterlijk bleef. In dit geval is 't eene daad van wraakzucht en met het volste recht- noemen we dit eene lage daad. Maar 't is ook zeer wel mogelijk, dat het louter onvoorzichtigheid is geweest en hij, uit vrees voor de straf, die hem te wachten stond, de flauwheid had, om zich schuil te houden, waardoor hij, zon der het te bedenken, nog een g-rooter kwaad bedrijft en de zaak voor zijn ar men makker nog veel erger maakt. In beide gevallen is evenwel de nette jongen de dupe van de historie. Vergeef mij de. misschien wel wat lange uitweiding over dit schijnbaar nie tige geval. Menigeen zal er om lachen. En toch, die inktvlek, daar opzettelijk of bij ongeluk neergeworpen op het smet teloos reine blad papier, is waarlijk zoo belachelijk niet, als 't wel lijkt en hij, die zijn oogen en ooren gebruikt, en niet voor niemendal eenige jaren heeft door gebracht in die groote- vereeniging, die men maatschappij noemt, die zal moeten erkennen, dat er helaas 1 maar al te kwistig met inkt wordt gespat en dat de firma men daarin eene bizondere han digheid bezitcasacara. liiwnLWü. Vlissingen, 26 September. Bij kon. besluit is aan den ontv. der dir. bel. en aoc. alhier, W. Schuijlenburg, op zijn ver zoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Van 19 tot 25 Sept. zijn alhier uit Queen- boro met de mail booten aangekomen 757 en daarheen vertrokken 1081 passagiers. Z. M. stöomkanonneerhoot Hydra, komm. Zicgenhirt von Rosenthal is Donderdag mid dag van zijne reis naar Antwerpen hier aange komen en heeft bereids zijne gewone ligplaats weder ingeuumen. De Londensclie correspondent van de N. R. Ct. van heden schrijft Tijdens een kort verblijf te Glasgow,bezocht ik de scheepstimmerwerven der beroemde firma John Elder Co. Zij bedekken, beneden Glasgow, te Govan, met hare talrijke loodsen, dokken eu kaden, verscheiden-acres grond. Dit groote huis, dat schepen heeft gebouwd voor gansch de wereld, is natuurlijk sterk lij dende onder den algemeeneu druk, die handel en nijverheid allerwege doet kwijnen. In dagen van bedrijvigheid en bloei houdt de. firma ruim 5000 menschen aan het werk, doch tegenwoor dig is dat cijfer tot 2500 geslonken, en slechts drie bodems voor Duitschland staan er op sta pel. Ik sprak eenigen tijd met den hoofdfirmant van het buis, Win. Pearce, die in onze Hol- landsche scheepvaartkringen welbekend is en menige order voor Nederland (eu uitvoer heeft gelegd. Met wijlen prins Hendrik had hij meer dan ééne conferentie, toen de Vlissingsche mailbootdienst tot rijpheid was gekomen, ou hij heeft derhalve eene niet onbelangrijke rol bij de oprichting der stoomvaartmaatschappij Zeeland gespeeld. Hij gaf mij zijn leedwezen te kennen, dat ik de Fairfield Works onder zulke treurige tijdsomstandigheden in ougenschouw had ge nomen. De geheele Clyde gaat sterk gebukt onder de langdurige kwijning. Ik vroeg den heer Pearce, of hij tegenwoor dig geen orders voor Nederland had. Hij gaf mij een ontkennend bescheid, maar de firma onderhandelt met Nederlandsche belangheb benden over den aanbouw der stooiners voor den Vlissiugschen dagdienst bestemd. De af loop dier onderhandelingen hing af van den uitslag der inschrijving op de nieuwe obligatie- leening der stoomvaartmaatschappij Zeeland. //Uwe landslui zijn zeer omzichtig," zeide de heer Pearce, they don't like to commit them- selves too soon. Door den minister van financiën is gisteren de staatsbegrooting voor 18S6 aangeboden. Zij bedraagt in uitgaaf 132 millioen, zijnde ruim 3 millioen minder dan die voor 18S5, ondanks de verhoogingen voor marine ad 16 ton en voor oorlog ad f 226.753. De middelen worden geraamd op f 115.475,000 zijnde 51/* millioen minder dan 1S85. Het tekort voor 1886 op den gewonen dienst beloopt f3,392,000, te dekken door gewone besparingen, uitgaven en aanhangige nieuwe middelen. Het geheele tekort voor 1886 be draagt 16'/a millioen of, na aftrek der 5 milli oen aan zilverontmunting, liy2 millioen, mot inbegrip van 14 millioen voor buitengewone uitgaven. Het gezamenlijk tekort sedert 1883 bedraagt 44'/4 millioen, waarvoor nog 29 millioen van de jongste leening, zoodat, na aftrek der opbrengst van de nieuwe voorgestelde middelen betrekkelijk het zegel, het overgangs recht en het gedistilleerd, 122/a millioen ter voorziening overblijft voor de eerstvolgende jaren. Voorts moeten er nog 52 millioen zijn voor buitengewone uitgaven, voor openbare werken, waaronder 4V2 millioen voor den naastingsprijs vau deü RotterdamAntwerp- sehen spoorweg, het vestingstelsel en de zilver ontmunting enz., zoodat met bijna 3 millioen voor reute-aflossiug voor de teleeneiv 65 milli oen in de naaste toekomst de gewone middelen zullen moeten versterkt worden. Bij circulaire aan de commissarissen des ko- nings heeft de minister van binnenlandsche zaken doen opmerken: dat de nieuwe schutterij regeling eerst het volgend jaar in werking treedt (nieuwe lichting); dat intusschen de toepas sing moet worden voorbereid, ook wat aangaat de tijdige benoeming van commandanten (art. 15 schutterij wet, waartoe de minister aanbe velingen inwacht; dat de noodige paarden door het departement van oorlog zullen worden verstrekt, evenals officieren enz. voor de oefe ningen; dat de indeeling zooveel mogelijk zoodanig moet geschieden,deschutterpliohtigen die vroeger in krijgsdienst zijn geweest, zij, die tot de reserve behooren, daaronder begre pen, zooveel doenlijk worden ingedeeld bij het onderdeel van het korps, dat bestemd is voor de wapensoort, waarbij zij tevoren hebben gediend; "Voor indeeling bij de treinschutterij komen dan ouder de oud -gediendeu van zelf alleen de gewezen cavaleristen in aanmerking. //Het komt mij overigens schreef de mi nister in het algemeen weuschelijk voor, dat, zooveel de inrichting van de schutterijen, met inachtneming vau art. 28 schutterijwetdit toelaat de schutters, die vroeger in militairen dienst zijn geweest, de reserve daaronder be grepen in afzonderlijke compagniën worden vereenigd. z/Van verschillende zijden is voorgesteld, van de vermeerdering der sterkte van de schut terijen jaarlijks een vijfde tot de reserve te doen overgaan, evenals zulks bij art 87 der wet vojX'

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1