1 VLISSINGSCHE COEMNT. No. 76. Zondag 20 September 1885, Photoyraaf, |L J07, VERHZAAM. I DIENST n Middelburg v.v. (Heii>i»e) 6.20 (Zeilm) JO.JJOf, 11.—. 11.40, If. 3.40, 4r.20f, 5.-, I. 9.-, 9.40+, 10.20. <le verlrekureD mot eea het Badhuis. 5.ï0, (Groote Markt) Ml*, 10.20, 11.— 1 1.40, I.- 3 40*. 4 20, 6.—*, J.9.40, 10.20, II.— tie Tertrekureu met e«u het Badhuis. Vlissingen en 5.30 eu Feestdagen niet en VlisBingen rv. B,30f, 8,—, 9,1 Of 10— 2,30, 3,30,f 4,30, 6,80+, -,t 9,—, 10.—f II,- 3,30, 4,3015,3' 6,39,f I de vertrekuren met ee» I tusschensUtiuni Abeelc i Middelburg 'a aroad da 11,—, NST n de Buitensluis 6.10, 6,30 (naar keer- 45, 9.10 (na keeraluia) 4b. Namiddags 1,*6 1,4* 30, 3,5 6,4,20, 4,56 (ria ia keersluis), 7,4 6 8,45 6,20 7,20, 7,4a, 9,00 1,30, Namiddag 12,00 4,05, 4,35, b,10, 6,46 1IENST •g en Botterdam plaatsen n September, an Middelburg. nderd 17 voorm 9.— jdag 18 p 9. :erdng 19 9. laudiig 21 p 9.. usdag 22 9. jeusdag 23 9.— luderd 24 9.— id am. 4ar vlissingen. nderd 17 roorin 9. in fi 18 eidug 19 audag 21 sdag 22 eusdag 23 idcrd 24 9.— 9.— erdag 19 udag 20 andag 21 ïsdng 22 ensdag 28 LDË. 8,80 7,30 nam, 2,45 8,— 8,15 10,30 11,— 6,— 12,30 6,39 1.— *12 40 5.80 1.4 5,6 0 1,26 6,8 I 2,15 6,56 I 1ENST n Zieriksee v.v. van zierikzbb: nderd 17 totCortg- v 5 terug *680 jdag 18 voorm 6.30 7. 7.30 7 so 7.30 7.— icnsdag 23 nam 3.30 nderd 24 ndag, Woensdag m Zaterdag. 34 12,15*8 18 16 1,16 9 15 25 1,20 9 22 -I 2,-10- Weehant dat M gedaelt* van hat tr«- d late en 2da klai«« 23ste Jaargang, BUREAU: Kleine Markt I N\ 187. Pry's per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. M UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Zij, die met het volgend kwartaalaanvangende 1° October a.s., zich op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. m a ii. Nog nooit heeft een notaris een akte van vennootschap opgemaakt, waarin zoovele leden voorkwamen als in die van Men <!J" Co. Zij heeft eene eigenaardige manier, om hare berichten meê te deelen. Ziet maar. Van daag leest gij in 't een of ander dagbladmen zegt; op een anderen dag is 'tmen verneemtdan weder men ver zekert; nog wedermen beweert. Dat zijn de formules, waarvan de firma zich be dient. Eenige jaren geleden zag men eerst bij de rubriek telegrammen hier en daar eene afzonderlijke vermelding van Reu ter Office. Las men dit er bij, dan was men nog niet zoo zeker van zijn zaak. De onderneming van Reuter was nog zoo jong, zoo nieuw. Was die nog wel te vertrouwen? Reuter heeft zijne zaak enorm uitge breid. Bijna geen plek op de wereld van eenig gewicht, of hij heeft er zijn agen ten, die ér van den vroegen morgen tot den laten avond op uit zijn, om al maar te hengelen naar nieuws; met eene vis- scherswoede, waarvan de wijdvermaarde Isaac Walton zelfs geen flauw denkbeeld kon hebben en toch zal ieder 't met mij eens zijn, dat deze Engelschman de kunst van visschen verstaat en u doet water tanden hij de beschrijving van alle mo- gelijke middelen, om behoorlijk en in korten tijd veel visch te vangen. Die agenten visschen dus onophoudelijk en in den laatsten tijd vindt men de letters R. O. zeer dikwijls niet eens meer bij de telegrammen vermeld, en is 't eene stilzwijgende conditie, dat die berichten door die firma verstrekt zijn. Dan hebben we misschien de oplos sing van 't raadsel en is Reuter de fir ma men Neenl we zijn er niet. Onze firma overtreft die van Reuter nog oneindig. Hare agenten zijn nog veel, veel talrijker. Maar dan is de firma men toch opge richt met het doel, om berichten te ver spreiden Nu komen we dichter hij de waarheid. Alleen zij nog aangemerkt, dat deze ver- eeniging als uit zich zelve is ontstaan, gèene commissarissen enz. er op na houdt, aan het einde des jaars geen balans op maakt en ook geen dividend uitkeert. Vreemde combinatie en me dunkt toch met eene zeer goede, prijzenswaardige bedoeling. Misschien. Hebt gij wel eens nagedacht over 't meedeelen van eene tijding, over 't ei genaardige daarvan? Een jongen of een meisje heeft een prijs behaald. Herinner 't u maar uit uwe schooljaren. Wat een haast bezielde U? om dit heugelijk bericht naar huis over te brengen. De vrees maakte zich zelfs van u meester, dat de een of ander u vóór mocht zijn. 't Was uw glorie, de eerste te zijn. Al liept ge zoo hard als een pijl uit een hoog, toch scheen het u toe, dat het langzaam ging. Hoeveel genot, innig genot was er aan dat over brengen verbonden Stel u nu iets geheel anders voor. Er heeft een sterfgeval plaats; een zoon, wiens ouders elders wonen, wordt plot seling uit het leven weggenomen en aan u wordt de taak opgedragen, om dat ver pletterend bericht aan de zoo zwaar be proefde familie over te brengen. Hoe dan Is 't u dan niet, als ging die trein sneller dan anders, te snel voor u? Gij zoudt de aankomst willen uitstellen, want gij ziet er tegen op, om u van uwen last te kwijten en waarlijk, met lood in de schoenen gaat gij naar de woning, waar uw bericht tranen zal doen storten. Oppervlakkig beschouwd is dit zeer natuurlijk, want 't is honderdmaal aan genamer eene vroolijke tijding over te brengen dan eene treurige. Dat is zeer waar, maar hoe moet ik dan het be kende gezegde verklaren kwade tijdin gen worden veel eerder verspreid dan de goede? Hoe meer gij daarover nadenkt, hoe vreemder en raadselachtiger de mensch u voorkomt. Er zijn zoo van die men- schen, die anders waarlijk niet zoo hard vochtig of ODgevoelig van aard zijn en er toch een waar genot in schijnen te vinden, om op sensatieberichten te azen en die zoo snel mogelijk te verspreiden. Zij zijn alle agenten van de firma men. Hun vruchtbaarste observatoriums zijn winkels, koffiehuizen, de barbiers en der gelijke. Zij moeten hun een zoo goed mogelijk contingent leveren. Ik heb eens iemand hooren zeggen, dat menschen, die altijd zooveel wisten te vertellen, veel moesten weten of veel moesten liegen. Er zijn zoo van die tijden, waarin er eene schaarschte van nieuws heerscht. Geen moord, geen brand, geen fallisse- ment, geen afgebroken of aangegaan engagement of huwelijk, niets van dat alles. In die tijden, zoo hoogst ongeluk kig niet alleen voor dagbladen, maar ook voor naar nieuwtjes smachtente gemoe deren, is er alleen troost te zoeken en te vinden hij - de firma men. Wanneer alle andere uitverkocht zijn, weten zij nog 't een of ander te leveren, en niet zelden gebeurt het, dat hun zoogenaamd weten op liegen uitdraait I Nu komen we eindelijk aan de bron, aan den oorsprong van al die men zegt, men beweert, men verzekert. Vele menschen stellen gelukkig geen al te groot vertrouwen in onze firma'en ten gevolge daarvan is dan ook het ge zegde in de wereld gekomen, dat men dikwijls hoort uiten bij 't vernemen van Jt een of ander bericht,,0, 't zal wel weer een on dit zijn l" Maar niet alle menschen denken er zoo over en de zoo straks aangehaalde, naar nieuws smach tende gemoederen nemen elk on dit voor eene waarheid aan, of beter gezegd, ze geven zich volstrekt geen moeite, om te onderzoeken, of het waarheid is en zoo gaat menig on dit op d' aem des winds, met de snelheid eens adelaars, van mond tot mond over. Wat vliegen die gedien stige geesten, die ijlboden der firma, wedijverende met aïle mogelijke tele foon- of telegraafdiensten en daarbij de hoogst merkwaardige eigenschap bezit tende, dat ze nog veel guller, veel vrij geviger zijnDe telegraaf geeft geen syllabe, geen letter meer dan de afzen der heeft opgegeven, maar wat doen zij? Onder 't overbrengen hebben ze bijna den ongeloofelijken dienstijver, om de berichten aan te vullen, uit te brei den. Wat een humaniteit! wat een me delijden met die zielen, hongerende en dorstende naar sensatieberichten Is die firma dan niet een weldaad voor de maatschappij? En toch zijn er, die haar verachten en verfoeien en haar zouden willen ver nietigen en uitroeien. W aaTom ca sacar a. BINNENLAND. Vlissingen, 19 September. Van 12 tot 18 Sept. zijn alhier uit Queen- boro met de mail booten aangekomen 808 en daarheen vertrokken 1141 passagiers. Jl. Donderdag kwamen alhier met het stoom schip Prinses Marie der stoomvaartmaatsch. Zeeland van Qucenboro aan, graaf Wilhelm van Bismarck en gemalin. De hooge reizigers zetten per aansluitenden boottrein hun reis naar Frankfort a. Main voort. Dienzelfden avond vertrok van hier naar Londen per stoomschip Willem, Prins van Oranje, Z. H. de bisschop ran Edinburgh. Woensdag avond had een stoker van de mailboot Prins Hendrik het ongeluk van de raderkast te vallen, tengevolge waarvan hij inwendig erg werd gekwetst. Naar zijne wo ning vervoerd, werd door den heer Stewart Schultz den ongelukkige aldaar de eerste ge neeskundige hulp verleend. Het gerucht, datwegeus het geringe gebruik dat daarvan wordt gemaakt, de restauratiewa gen Vlissingen-Venloo eerstdaags weder zal worden opgeheven, is volgens het U. D. on gegrond. De beslissing omtrent die opheffing behoort uitsluitend aan de exploitatie-maatschappij, en bij deze bestaat daartoe volstrekt geen plan, te minder omdat van den restauratiewegen een betrekkelijk druk gebruik wordt gemaakt. De nieuwe faciliteit, die eerst sedert ruim twee weken is gegeven, is trouwens nog niet vol doende bekend om nu reeds een definitief oor deel te vellen; het is bovendien geenszins de gewoonte der exploitatie-maatschappij om proefnemingen, in het belaug van het publiek en het verkeer ingevoerd, zoo spoedig te sta ken. In den nacht van den 16 September 11. is door de brigade-kommandant der rijksveld- wacht met de gestationeerde rijksveldwach ters alhier, in het kanaal door Walcheren met eene groote zegen, ter lengte van bijna 50 meters (zoogenaamd sleepnet) visschende bevonden, vier personen, welke zegen door voornoemde beambten is in beslag genomen als zijnde hare mazen, vooral wat de kuil be treft, ougeveer de helft te klein; zij kan wel als een soort moordtuig beschouwd worden, daar zij de vischteelt zeer benadeelt. Heden morgen liep alhier met bekomen averij de haven binnen deNederlandscheloods- kotter n° 9, schipper B. D. Streefkerk. In den vroegen morgen van Donderdag den 17 dezer bij de Singels in het Kanaal kruisende werd dit vaartuig bij ongestadige koelte eu dik van regeu aangevaren door een onbekend stoomschip, tengevolge waarvan de boegspriet tot aan den steven afbrak en de kotter kruis met boegstagen eu blokken verloor. Overigens kwam de bemanning met den schrik vrij en vervolgde het stoomschip zijne reis zonder verder notitie van den kotter te uemeu. De te houden schietwedstrijd door de scherp- schuttersvereeniging ,/Vlissingen", waarvan wij reeds het programma in zijn geheel mede deelden, (zie f'liss. Cour. vaD 23 Aug. jl. no. 68) zal op Maandag en Dinsdag den 21 en 22 September a.s. plaats hebben op het terrein ,/Midden-reduit" alhier. Bij ongunstig weder zal deze wedstrijd tel kens 1 dag wordeD uitgesteld en dan beide volgende dagen gehouden worden. Gaat de wedstrijd door, dan zal vóór 's mid dags 12 uren de roode vlag van den toren wor den uitgestoken. Donderdag avond ontwikkelde de Middcl- burgsche afgevaardigde tor tweede kamer, mr. L. W. C. Keuchenius, voor een talrijk publiek in de Concertzaal te Middelburg deeischen der antirevolutionairen vrijheid van onder wijs en scheiding van kerk en staat. Men seint uit Goes aan de Amst. dat jhr. mr. Pompe vau Meerdervoort ontslag zal ne men als lid der tweede kamer voor 't kiesdis trict Goes. Daar hij eerlangs als rechter van instrnctie in de rechtbank te Middelburg zal fungeeren, is het hem dan onmogelijk, zijn mandaat als volksvertegenwoordiger behoor lijk te vervullen. Werden te Middelburg tot nu toe bij ver schillende ingezetenen drie groote glasruiten op geheimzinnige wijze vernield,zonder dathet der politie gelukken mocht den dader te vatten, heden nacht moest het de groote spiegelruit vnn den heer Peek op den Dam (de vierde dus) ontgelden. Het is waarlijk te hopen, dat spoedig meer licht over deze zaak moge opgaan, opdat aan deze laaghartige manier van wraakneming, of hoe men het ook noemen moge,eeneindekome. Dat er nog altijd plaats is voor een rooskleu rige beschouwing der dingen, bewijst wel het geen de schrijver van de Haagsclie brieven iu de Zaanl. Ct. zegt omtrent deongunstige tijds omstandigheden. ,/Ik heb zegt hij meelij met zoovele knappe werklui, die deu naderenden winter met angst en bevinge tegemoetgaan; maar daarom gil ik nog niet mee met de massa, die 't wil doen voorkomen alsof de wereldgeschiedenis nooit slechtere tijden heeft gekend. Elders zoowel als iu ons eigen land hebben webeelwat andere dagen beleefd.We hebben hongersnood en epidemieën gehad, waarvan de oudste onder ons nog weet te verhalen en waarbij de haien te berge rijzen. Maar zulke dingeu vergeten we. Ja, als we nu zeggen, dat in de laatste vijftig jaren het lot van den minderen man on eindig veel gunstiger is geweest dan vóór dezen, dan ziet men ons ongeloovig aan, en toch is 't zoo. Zijn woning is beter en gezonder dan vroe ger, zijn kleeding nooit zoo voldoeude geweest

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1