VLISSINGSCHE COURANT No. 73. Zondag 6 September 1885, ff 1.— EEN WOORD. BINNENLAND, vordt een zindelijke vraagd, tegen goed jige.n onnooaig zich F. H. SCHIFFFIt, 'H Al K V ALENTIJN mogelijk een EER- JE- [DIBNST au Middelburg v.v. (Remise) 6,20 (Zeilm) n jd.aof, li,—, ij,4o, f, 8,40, 4,20f, 6. 1\ 9,—, 9,4(t, 10,20. de vertrekuren met een n liet Badhuis. 5,80, (G roots Markt) 10,20, U,—, 11,40, 3,-, 3,40* 4,20, 5,—*, 9,—*, 9,40, 10,20, 11,—. de vertrekuren niet cea ar het Badhuis, van Vlissiugeu enuö.SO Zon- en Feestdnge nie IÜ1ENST en "Vlissingenv v 6,30f. 8,—, 9,1 Of 10— 2.30, 8,30,1-4,30, 5,30t, -,t 9,—, 10,—f IJ,_ 3,80, 4,b(/f5,3'i, 6,30,1 i de vertrekuren meteen tusschenstutions Abeel e den in Middelburg 's avond ads 11,—, 3n 1NSX Buitensluis 6,10, 6,30 (noar kecr- 'b9,10 (via keersluis) 45. hamiddiigs 1,Ï6 1,45 30, 8,5 5,4,20, 4,55 (via ia keersluis), 7,4 5 8,46 6,20, 7,20, 7,45, 9,00 1,30, Namiddag 12,00 4,05, 4,85, 5,10, 6,45 DIENST rg en Botterdam Ie plaatsen |>n September. Van Mlddelbvrg. inderd, 3 voorm 9.— •y'dag 4 i, 9.— .terdug 5 9.— iiisdng 8 9.— ludei'd 10 9.— DAM. AAR VLISSINGHN. nderd. 3 voorm 9.— ij dag 4 9.— ;erdag 5 9.— audag 7 9 nsdug 9 0.— I1ENST n Zierikzee v.v. ■er VAN zaerikzbe: nderd. 3 voorm 0,— ijdag 4 6.30 ijdng 4 nam 8.30 terdag 6 12 aandag 7 8.30 nsdag 8 3.30 nsdng 9 3.30 luderd [10 3.30 55. tndag, Woensdag en Zaterdag. 7,30 nam, 2,4— u 8,1 10,30 11,— g 6,— 12,80 6,30 *12 40 5.80 1,4 5,6 0 1,26 6,8 I 25 2,15 6,50| ,34 12,15*8 13 1,16 9 15 ,25 1,20 9 23 2,-10 beteekent dat op Ie gedeelte van bet tra in late en 2de klats' 23ste Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich. bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissmgen, PRIJS DER ADYERTENTEENVs.n 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. GEMEEMTEBESTUIill, GEMEENTEBESTUUR. Benoeming van een wethouder enz. en van vaste commissiën uit den raad. Du burgemeester en wethouders vun Vlis- aingen maken bekeud dat in de raadsvergadering van den 1 Sep tember 1885, zijn benoemd, lo. tot wethouder, tevens ambtenaar van don burgerlijken stand, de heer Ms. Pot. 2o. tot plaatsvervangend wethouder, de beer J. Verkuijl Quakkolaur. 3o. tot leden der onderscheidene vaste commissiën uit den gemeenteraad a. in de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding staf is bedreigd, de burgemeester, voorzitter, en de boeren W. C. van Duuren Dutilb, dr. J. van der Beke Callonfels, W. L. Wiukelman on F. Delvoije, leden; b in de commissie voor de belastingende heer Th. van Uije Pietersn,voorzitter, en de hee- ren A. Koppejan, dr. J. van dor Beke Calleu- fels, P. H. J. Wibaut en C. A. Kalbüeïscb, leden; c. in de commissie voor de financiën, do heer A. Smit voorzitter, en dn heeren W. C. van Duuren Dutilb, J. Verkuijl Quakkolaar, 0. Mor tier en Jos. van Raalte, leden; d. in de commissie voor de fabricage, de bur gemeester, voorzitter, en de heoven J. Verkuijl Quakkelaur, Jos. van Raalte, A-. Loois, J. A. E. Musquetier en C. A. Kalbfleiscb, leden; e in de commissie bedoeld in de laatste zin snede van art. 4 der verordening op de invorde ring van den hoofdelijken omslag, do hoeren C. Mortier, A. Loois en F. Delvoije; f. in de commissie voor de badplaats, de beu ren J. Verkuijl Quakkelaar, J. A. E. Musque tier en F. H. J. "Wibaul; g. tot lid der commissie voor den Middelburg VlisaiDgscben straatweg, do heer J. Verkuijl Quakkelaar. h. tot leden der commissie voor den Vlissingon Koudekerkschen straatweg, de beeren Ms. Pot en J. Verkuijl Quakkelaar. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 3 September 1885. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. Do secretaris, P. FORBES WELS. BEGROOTING. Ter lezing liggen en verkrijgbaarstellen der gemeente begrooting voor het jaar 1886. De burgemeester en wethouders van Vlis singon maken bekeud: dat ter voldoening aan de voorschriften van art. 203 der gemeente-wet de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1886 met de uoodigo inlichtingen en bescheiden op heden aan den raad is aan geboden en voor een ieder ter lezing is m- dergolegd op de secretarie der gemeente, waar zij iu diuk tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar is gesteld. En ia hiervan afkoadigiug geschied waar het bi-boort, den 1 September 1885. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. Da si cretaris, P. FORBES WELS. De burgemeester eu wethouders van Vlis- siugen, doen te weten; dat door den raad der gemeente, in zijne vergadering van den 1 September 1885, is vastgesteld bet Davolgende besluit; luideudu De gomeeuteraad van Vlissingen; In aanmerking Demende, dat bet wensche- lijk is aan de benoeming van het onderwij zend personeel ten behoeve van bet opeübaar lager onderwijs in dezo gemeente, de voor waarde te verbinden van in d-' gemeente Vlissingen bonne vaste woonplaats te hebben; Geboord de burgemeester en wethouders l Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. Besluit; lo. Aan de benoeming van onderwijzers en onderwijzeressen ten behoeve van het open baar lager onderwijs in deze gemeente, steeds do voorwaarden te verbinden, dat zij bij aan neming der betrekking au zoolang zij die vervullen, bij voortduring bnnno vaste woon plaats binnen de gemeente Vlissingen moeten houden, van welke voorwaarde in de akte van aanstelling zal worden melding'gemaakt; 2o. van deze bepaling zijn uitgezonderd de te benoemen onderwijzeressen in de nuttige handwerken voor meisjes. En is biervnn afkondiging geschied waar het bebooi't, den 4 September 1885. De burg. en wetb. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. IV. Ziedaar een paar voorvallen nit het leven genomen. 't Is zoo'n vreemd woord dat woord fatsoen en er wordt zoo zonderling* meê omgesprongen. Misschien heb ik 't glad mis, maar ik beschouw 't dikwijls als. een mantel, dien men omhangt, al naar mate men dien noodig heeft. Hebt ge er wel eens opgelet, hoe dat toegaat bij zoo'n wachtershuisje van den spoor weg? Daar zit een vrouw uit den bur gerstand voor de deur een kous te breien. Er is niets bizouders aan haar op te merken, ze ziet er uit als elke gewone vrouw uit dien stand. Zie, daar staat ze op, legt haar breikous weg en gaat in hare woning, om te zien hoe laat het is. Een andere plicht wacht haar. De trein is in aantocht en zij moet dus op haren post zijn. Wat doet ze nu? Ze gaat weer in huis en als ze terugkeert, vertoont ze zich in een an der gewaad. Ze heeft een inannenhoed op en een mantel om en met een stok, in de hand plaatst ze zich aan den kant van den weg, om door middel van hare vlag den machinist te verwittigen of alles in orde dan wel of er onraad is. De trein snort voorbij, 't is 't werk van een oogenblik, maar niet minder vlug werpt de vrouw haren mantel weder af, zet den hoed af en is weer de gewone vrouw van een vijf minuten vroeger. Met dien mantel omhangen is ze eene beambte, in dienst der spoorwegmaat schappij, zonder dezen is ze de gewone vrouw, de huismoeder. Zoo omhangt ook menigeen zich met den mantel van het fatsoen en is dus werkelijk niet, wat men schijnt. 't Fatsoen moet, mijns bedunkens, aangeboren zijn en is dit zoo, dan ver toont het zich ook onder allerlei vormen en in de armoedigste kleeding kan de persoon, die werkelijk in 't bezit van fatsoen is, dat nog toonen. 't Fatsoen bezit een groote macht en heeft in dit opzicht wel eenige overeen komst met de mode. Zoo menigeen acht zich verplicht, 't een en ander te doen louter ter wille van 't fatsoen. Ik moet mijn fatsoen toch ophouden, zegt de een, en hoewel zijn inkomen niet zeer ruim is, neemt bij aan verscheidene zaken deel en doet uitgaven, waartegen zijne beurs zich met alle macht verzet, ja, maakt eindelijk schulden, om toch dat fatsoen te gehoorzamen. Eene zonder linge tegenstelling-; schulden maken en dit om 't fatsoen. Stel n iemand voor van werkelijk fatsoenlijke afkomst. Door allerlei om- I standigheden is hij achteruit gegaan. Zijne vrouw is van denzelfden stand en doet, wat ze kan, om dat fatsoen op te houden. Dat weet de buitenwereld niet. Deze oordeelt alleen naar den schijn. Niemand weet, hoe de arme moeder tot laat in den nacht opzit, om de kleedjes ha- rer kinderen bij elkander te houden,te ma ken,dat ze fatsoenlijk voorden dag komen. Dat is eenharde, een zware strijd. De bedelaar, die de schaamte heeft ter zijde gezet en de hand uitsteekt, om de aal moes te ontvangen, komt vrij wat ge makkelijker door de wereld dan die va der of moeder, die wanhopig strijd voe ren tegen rampspoed en achteruitgang en toch zoo gaarne dat fatsoen bewaren. Ik ben eengroot voorstander van alle mo gelijke filantropische inrichtingen, wan neer ze goed bestuurd worden. Weldaden bewijzen is eene heerlijke zaakminder gegoede natuurgenooten helpen en ondersteunen een voorrecht, dat ik de rijken zon kunnen benijden, maar aan den anderen kant heb ik meer dan eens opgemerkt, dat men die deugd zeer verkeerd beoefent. De vermogende, wiens beurs ten allen tijde voor den vrager geopend wordt, handelt, zijns inziens, zeer loffelijk en goed, maar mijns inziens zeer dwaas en verkeerd. Zij, die vragen, lijden niet altijd 't grootste gebrek en nu kom ik terug op dat huisgezinwaarvan ik zoo even sprak. Zij vragen niet; dat kunnen ze niet doen. Wanneer ge hen op straat ontmoet, dan zult ge aan hun uiterlijk niet zeggen, dat er menig middag geen vleesch op hunne tafel komt. De betrekking van den man brengt mede, dat hij fatsoenlijk gekleed gaat. Huishuur en belasting zijn zaken, die betaald moeten worden, en het trakte ment is dikwijls niet in evenredigheid van 't geen er noodig is. Hoe menig uur komt er niet, waarin ze elkander be kennen, dat ze niet weten, waar 't heen moet. Hoe menige traan valt er uit het oog der moeder op haar naaiwerk! Hoe veel wordt daar niet in stilte geleden! Wanneer men een middel kon vinden, om achter zulke geheimen te komen, om in zulk eene huishouding hekend te worden, dan geloof ik, dat men een heerlijk werk zou kunnen verrichten, door dezulken te helpen en hij te staan, terwijl men nu niet zelden, al is 't dan ook geheel onschuldig, door steeds te geven, de luiheid in de hand werkt I Wanneer we na al 't aangevoerde nog eens een blik slaan in een dagblad, onverschillig welk, en wel bepaaldelijk in de^vTubriek advertentiën, dan zal 't blijken, dat ik in den aanvang niet te veel heb gezegd en de meesten, die zich aanbieden, er bijvoeg*en, dat ze fiatsoen- lijk zijn. Zoo menigeen zoekt naar eene betrekking en voegt er bij, dat ze fat soenlijk moet zijn. In gemoede vraag ik: wie toch zal eene onfatsoenlijke be trekking willen bekleeden en welke is tevens de grenslinié Dat schermen met het bewuste woord is in den regel een bewijs, dat men den twijfel van anderen in dit opzicht vreest. De fatsoenlijkheid blijkt immers spoedig* genoeg, niet zoozeer door de kleeding-, waarin de menschelijke gedaante zich heeft gestoken, maar door cle manieren, het gedrag, de wijze om zich in woord of schrift uit te drukken. Onze geschaafde maatschappij eisclit een' vorm van betamelijkheid,van eerbied, van welwillendheid. 'Fatsoen beteekent ook vorm, g-edaante. De onbeschaafde stoort zich hieraan niet, wil zijne vrij heid iu doen en laten niet prijs geven, en gedraagt zich. daardoor onvormelijk, d. i. onfatsoenlijk. 't Ware fatsoen vraag*t niet naar leef tijd, niet naar geld noch stand. Menig kind, menig arme bezit het. Menig par venu zal liet met al zijn vermogen nooit verkrijgen. Hij mag over zijn wezen een vernis leggen, dat hij fatsoen noemt, door eenig gebruik slijt het af en het oude vertoont zich weêr. Achting wordt niet gekocht; fatsoen evenmin. casacara. "Vlissingen, 5 September. Dat eene reparatie als tlians aan het stoom schip Drenthe op de werf der ton. maatsch. De Schelde plaats heeft, van aaiuienlvjk belang voor onze stad is, kunnen de volgende feiten, die ons bekend werden, voldoende staven. Vóór de reparatie kon een getal van ruim 200 werkliedeu, met verminderden werktijd, beziggehouden worden,thans werken met \eel langer tijd ongeveer 350 personen. Om nu tijdig gereed te komen, zijn gisteren 15 scheep makers uit Holland aangekomen, voor kalfaat- werk, daar hier of te Middelburg geen werk volk meer daarvoor aanwezig bleek te zijn. Het stoomschip Pruis Hendrik der maat schappij Zeeland, vertrok Vrijdag ochtend gesleept door twee sleepboolen, door het kanaal van Walcheren naar Middelburg, om in het droogdok aldaar te worden schoongemaakt. Z. D. H. prins Hermaun van Saksen--Wei- mar arriveerde liierVrijdagavond jl. per expres- trein van Jülich, en zette de reis naar Eugelaud voort met de aansluitende mailboot Willem prins van Oranje der maatschappij Zeeland. Van 29 Aug.tot 4 Sept.zijn alhier nit Queens- borough met de mailbooten aangekomen 888 en daarheen vertrokken 1076 passagiers. De tweede spoorlijn tusschen Vlissingen en Middelburg is thans voltooid en opgeleverd. Gisteren kwam dat traject iu exploitatie. Bij koninklijk besluit is de heer J.O.Fanoy, 'inspecteur vau politie alhier, aangesteld en benoemd tot commissaris der rijks-politie. De uien teelt schrijft men van Noord- Beveland zal ook dit jaar weder geen schit terend voordeel opleveren. Over het geheel zijn ze door de langdurige droogte klein van stuk gebleven, waardoor het beschot gering te noemen is. De prijs van f 1,25, die voor 't mud gemaakt kan worden, is te laag om te kunnen verwachten, dat er een batig saldo zal overblijven. Het delven van de late Zeeuwsche blauwe aardappelen is in Zuid Beveland begonnen de uitkomst stelt de verwachting niet teleur. Behalve den uitstekend lekkeren smaak,zijn ze, de droogte in aanmerking genomen, tamelijk

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1