VIJSSIMiSCIIE COIJMIW. Photograaf, t Zondag 23 Augustus 1885, 2 39te Jaargang, GEMKESTEBIiSTCllB. BINNENHUID. I, L 107, jrootingen naar mdjenbt en Middelburg v.v (Remiie) 6.20 (Zcilu) 40 11,20, 11,—, 1llAl 3,40, 4,50, b,—6,40 9,40. 10,sO, u, 5,30, (Groot* Harkt) .40, 10,20, 11.-, 11,40 -, 8,40, 4.20, 5.—, 5,40 9,40, 10.20, 11,— ran Vlisaingen en 5,50 Zon- eu FeeitJageu g en Vlissingenr v 6,30f, 9, lOf 10- i,t 2.30, 3,30,1 4,30, 6,301, 5,—,t 10,—f II,— 3,30, 4,30f 5,3';, 4,30, do vertrekuren maten de tuaachenatationa Abaeli ouden van Middelburg 'a «Toad ronda 11, JIENST i en de Buiteualuia 6,10, 6,30 (naar keer- o 45, 9,10 (via keeraluiij 11 45. ^Bii idtlaga 1,2b 1,41 3,30, 8,56.4,20,4,55 (vii (via keeraluia), 7,46 8,4* uga 6,20, 7,20, 7,45, 9,00 11,30, Namiddag 12,00 10, 4,05, 4,36, b.10, 6,45 DTDIENST en Rotterdam plaataen ck eu Auguatui, van Middelburg. Donderdag 20 voorin 9.— Vrijdag 21 9.— Zaterdag 22 t 9. Maandag 21 w 9.— Diuadag 26 w 9.— Woensdag 26 Vrijdag Zntcrdag 22 Zondag 23 Maandag 24 Dinadag 26 Dinsdng 25 Woenadag 26 Donderdag 27 6.30 7.- 7.30 7.- 7.- HELDE. 11,— 8,30 «a 6,— 1,30 4,— 6,80 Woensdag en Zaterdag. 7,30 n»m, 2,4— 8.1 10,80 11.— 6.— 12,30 6,80 L- ISo. 68. 9— NAAR VLISSINGKN. Donderdag 20 voorm 9.— Vrijdag 21 Zaterdag 22 Maandag 24 Diuadag 2b Woenadag 26 tt.- J Donderdag 27 9.— g en Zierilczee TAN Z1KRIKZE11 Donderdag 20 voorm BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziek bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen, PRIJS DER ADVERTENTEENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., tt Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. BEKENDMAKING. Du burgemeester en wethouders van Vlis- siogon, Verwittigen ouders en voogden, die hunne daartoe in de termen vallende kinderen of pupillen, mot 1 September e. k. wonschen te zion toegelaten tot de lessen van de school A alhier, (hoofd der school do heev Lands man,) dat zij zich te dien einde op Dinsdag den 25 Augustus 1885, des avonds te 7 uren, bij de commissio van toezicht op bet luger onderwijs, ten raadhuize zullen moeten aan melden. Tevens mot kennisgeving dat niet voor een jaar later, daarvoor gelegeuheid zal worden gegeven, tenzij voor leerlingen die reedv on derwijs genoten hubbun. Ter bekoming der over te leggen bewijzen van ouderdom, vorvoego mou zich ten kantore vun den burgerlijken stand ten raadhuize. Vlissingen, d.n 11 Juli 1885. De burgemeester en wethouders voornoemd. Tb. VAN UI JE l'IETERSE L B. De secretaris, P. FORBES WELS. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen. Dc burgemeester ou wethouders vau Vlis singen, brengen ter kennis van belanghebbende ouders eu voogden: dat tot 1 September e. k. gelegenheid be staat tot aangifte van nieuwe leerlingen voor de navolgeude scholen: School E uitsluitend jongeusscbool, (hoofd der &chool de beer Staart.) School D uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mejuffrouw Schuurman.) School C uitsluitend jougeusschool, (hoofd der school de heer van Kamer.) School F uitsluitend meisjesschool, (hoofd dor school mejuffrouw Beijerman.) School B tu8schen8chool, (hoofd der school de heer Op den Zieken.) Zioh aan te melden bij de hoofden der be trokken scholen. Vlissingen, 11 Juli 1885. Do burgemeester en wethouders voornoemd, Th. VAN UI JE PIETERSE L.B. De secretaris, P. FORBES WELS. tob 6,— *12 40 5.89 ,6.20 1.4 6,60 ,6.40 i,2b 6,8 |7.25 2,16 8,561 •8.34 12,16 *8 18 *9,16 1.16 8 11 it *9,25 1,20 9 21 u ,10, 2,— 10 >- eekea betteken! dit op I geduid* gtdetlt* tol het tri ijtuige* lit* 2d* kln"| EEN WOORD. ii. Men heeft zeer dikwijls groote waardij gehecht aan de spreuk ,/de kleeren ma ken den man" en de groote Rabener be schrijft zeer geestig het bezoek van een en denzelfden man op verschillende uren - van den dag en natuurlijk in zeer ver schillende kleedij. In gala-kleeding ver schijnende, zijn de lakeien aan den in gang der zaal vol beleefdheid en buigen voor hem als knipmessen en toen hij zich des middags in schamele kleeding ver toont en dringend verlangt, toegelaten te worden, daar hij iets van groot be lang heeft mede te deelen, gelukt het hem niet alleen niet, maar hij wordt op ruwe wijze hij den arm gegrepen en met geweld verwijderd. Wie kent niet het verhaal van den professor, die nog al zeer op eerbieds- bewijzen gesteld was en in zijne ver strooidheid 's morgens in zijn kamerjapon op de markt liep. Niemand bijna groette hem. Hij bemerkte spoedig zijne vergis sing, maar ergerde zich toch over de lompheid zijner medeburgers. Hij begaf {sich huiswaarts, trok den mooien rok Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland Frankrijk f 1,65 per drie maanden. aan en ging andermaal de straat op. Misschien was 't louter toeval, maar dit maal bewees men hem de gewone eer en groette men hem zeer beleefd. Was hij nu tevreden? Hij ging woedend naar huis, begaf zich naar zijn kamer, trok zijn rok uit, hing dien aan een kapstok, nam daarop zijnen rotting en ranselde daarmede den rok op de alleronharmhartigste wijze, verwoed uitroepende Zeg, ben jij de professor of ben ik het?" Nu willen we een weinig rondzien on der de fatsoenlijke menschen of die zich ten minste zoo noemen, en naar waarheid meedeelen, wat we daar opmerkten. Op zekeren dag loop ik in eene nog al druk bezochte plaats achter eene dame met een paar kinderen. Mama was naar den laatsten smaak gekleed. Nu zijn in de mode de smaken nog zeer verschil lend. Deze dame toonde veel smaak voor helle kleuren. Haar hoed zal stellig ook heel veel geld gekost hebben. Zoo de moeder,zoo de kinderen.Naast deze laatste liep iemand, die voorzeker de functie van juffrouw vervulde. Hare kleeding was vrij wat eenvoudiger, zonder daarom armelijk te zijn. Nu kan men, achter iemand loopende, zoo zijne opmerkingen maken aangaande het toilet en daaruit weer afleiden een vermoedelijken rijkdom. Och! dat ligt nu eenmaal zoo in -de natuur van een mensch. Misschien is 't verkeerd, mis schien moest men zich liever meer met zichzelven bezighouden en anderen laten rusten. Enfinik maakte me dan aan dat misdrijf schuldig en de slotsom mijner opmerkingen was, dat die dame zeker tot den zeer voornamen stand moest be- hooren. 't Was warm en daarbij vree- selijk stofferig, tengevolge van de aan houdende droogte. De jonge juffrouw, die naast mama liep, deed even als vele kinderen van haren leeftijd en lette weinig op de mooie bottines en de mooie kousen en jurk,die ze aanhad en deed gedurig een wolkje van stof oprijzen. Dat wolkje werd een wolk, waarop mama driftig het hoofd omwendde en uitriep //Wel allemachtig Sjaantje, wat maak je een stof!" De ivoorden geef ik weêr, maar wat ik niet kan weêrgeven is de toon, waarop ze werden uitgesproken, de intonatie der stem. Had ik mijn oogen dicht gehad en zóó dién uitroep gehoord, dan zou ik heusch gezegd hebben, dat ze werden uitgesproken door de vrouw, die eiken morgen met haren groentewagen hij ons aan de deur komt. Op die vrouw valt niets aan te merken; ze werkt hard voor haar brood en zij en hare kinderen zien er altijd proper uit. Waarin verschillen nu deze beide vrouwen? Alleen inklee ding? Die dame daar vóór mij staat naar haar eigene meening zeer vele sporten hooger op den ladder der maatschappij, want ze kan zoo veel mooie kleeren koopen, en ze woont stellig in een huis, waarin zeer vele dure meubelen staan en ze noemt zich natuurlijk zelve hoogst fatsoenlijk en zou met die groentevrouw niet gaarne omgaan. Dat zou haar fat soen te na zijn, zoo als men dat noemt. Ik moest er meer van weten en na eenigen tijd kwam ik te weten, dat die dame vroeger als meid had gediend bij eqn weduwnaar, die, hoe en waarom komt er niet op aan, haar getrouwd en tot mevrouw had gemaakt. Maar tevens vernam ik ook, dat de juffrouw, die haar vergezelde, de dochter was van een offi cier, iemand van zeer fatsoenlijke af komst, die door allerlei familieomstan digheden zich verplicht had gezien, eene betrekking te zoeken; dat mevrouw haar zeer uit de hoogte behandelde en scheen te vergeten, dat ze zelve ondergeschikte was geweest, dat het lot van dat meisje alles behalve benijdenswaardig was, en toen ik die bewuste juffrouw later toe vallig ontmoette en die hoorde spreken, moest ik onwillekeurig bekennen, dat zij als mevrouw beter op haar plaats zou geweest zijn. 't Is een heerlijke avond. Voor 't groot hotel zitten tal van rijke bezoekers; ik kan niet zeggen van allerlei stand, want het is een voornaam hotel en de prijzen zijn er niet zeer matig. Aan een tafeltje gezeten, geniet ik volop van die bonte menigte en heb ik een ruim veld voor mijne beschouwingen. Daar nadert een heer, die 't blijkbaar zeer warm heeft. Den hoed draagt hij in zijn eene hand en in de andere heeft hij een zakdoek, waarmee hij zijn gelaat en zijn voor hoofd afwischt met bewegingen, die hem, dunkt mij, nog warmer moeten maken. Eindelijk valt hij op een stoel aan mijn tafeltje neder, schuift een tweeden stoel bij, waarop hij zijn vermoeide beenen laat rusten. Hij is elegant gekleed en heeft een onberispelijk wit vest aan, waarop de zware gouden horlogeketting een prachtig effect maakt. Zijn das prijkt met een schitterende doekspeldaan zijn pink zie ik een kolossalen ring. Ik krijg dus een indruk van een man, wien 't niet aan middelen ontbreekt. Ongeduldig ziet hij uit naar een kellner en dat is zeer verklaarbaar, want de man heeft dorst. Meer dan eens heeft hij met den knop van zijn rotting de stem eens roependen doen iiooren, totdat het hem eindelijk gelukt de opmerkzaamheid van zoo'n voorhijdravenden zwartgerokten lialf- heer-half-knecht op zich te vestigen, die hem met vragenden blik en den stereotypen doek over den arm nadert en blijft staan, om de orders af te wach ten. De net gekleede naar 't uiterlijk hoogst fatsoenlijke heer begroet hem met de navolgende niet zeer vriendelijke woorden.,/t Is hier met een fermen knoop er op een lamme boel en een vervloekt slechte bediening!" casacara. Vlissingen, 22 Augustus. Van 15 tot 21 Aug. zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen S32 'lèn daarheen vertrokken 922 passagiers. De N. R. Ct. meldt dat men te Queensbo- rough met den bouw van bet nieuwe hoofd- of aanleg-, los- en laadplaats.voor de mailbooten der maatschappij Zeeland reeds zóóver is ge vorderd, dat een gedeelte de volgonde maand in gebruik zal kunnen worden genomen en de booten van de Zeeland weder eene behoorlijke ligplaats zullen kunnen innemen. Het inheien der palen gaat goed vooruit en ook met den bovenbouw worden snelle vorde ringen gemaakt. Met meer dan honderd werk lieden wordt het werk krachtig voortgezet, ten einde, zoo mogelijk, nog vóór den aanstaanden winter geheel gereed te zijn. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de 2e helft der maand Juni de volgende brie ven ter verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekenden: Cohen, Amsterdam; Kleine, Rotterdam; Kuitenbrouwer, Rozendaal. Verzonden geweest naar Amerika John Maas, New-York. Idem naar Engeland: Mrs. J. B. Shaw,ïïull. De alhier bestaande scherpschutters-ver- eeniging Vlissingen heeft eene schietwedstrijd uitgeschreven, welke zal gehouden worden den 21 en 22 September a. s. op de terreinen van het midden-reduit bij deze stad. De wedstrijd zal bestaan in A. Persoueele wedstrijd, aangeboden door de vereeniging aan de leden dor d.d. schutterij; D. Idem, uitsluitend voor de leden der vereeniging; C. Wedstrijd op vrije baan, tegen betaling van f 0.50 Toor iedere serie van drie schoten D. Idem, tegen betaling van f 1.voor iedere serie van vijf schoten, eu E. Idem, tegen betaling van f 0.50 vóór iedere serie van vijf schoten. Er zal geschoten worden op vijf banen, ie- deren dag van 1 tot 5 uur 's namiddags voor de sub A tot en met D bedoelde wedstrij den met Snider-, Beaumont- of Remmington- geweer, op 200 eu voor wedstrijd E met pistool op 25 pas afstand van de schijf, terwijl de be palingen vau bet algemeen reglement voor nationale schietwedstrijden zullen worden toegepast. Als prijzen worden uitgeloofd Voor de personeele wedstrijden A en B verschillende door de vereeniging beschikbaar gestelde en door particulieren reeds toegezegde of alsnog aan te bieden voorwerpen; Voor de wedstrijden op de vrije banen C en Drespectievelijk 20, 15, 10, 5, 5 en 5 per cent, en Voor den wedstrijd E: 30, 20 en 15 per cent van de opbrengst der verkochte schiet- kaarten. De weezen uit de gestichten te Middelburg, Vlissingen en Veere hebben weder een pretti— gen dag te wachten. De heer G. Alberts Lz., die reeds verscheidene jaren achtereen deze weezen aan zich verplichtte en bun o, a. verle den zomer bet onvergetelijk uitstapje naarAut- werpen liet maken, biedt bun thans op Woens dag 26 Aug. e. k. een tochtje door het kanaal van Zuid-Beveland aan, met zijue salonboot Luctor et Ernergo. Aan de hierna te noemen gemeenten is door Z. M., voor de kosten van het lager onderwijs, krachtens art. 49 de Schoolwet, boven de 30 pet. van art. 45, subsidie verleend tot het achter de namen vermeld bedrag: Huvbergen f 210, Katwijk f 1000, Anna-Paulona f 1000, Urk f5000, Ellewoutsdijk f795, Koewacht f 1400, Waarde f 960, Westdorpe f 240, Dan- turaadeel f 3000, Onstwedde f 1000, Elslo f 500, Mesch f 140, Urtnond f 200, Terneuzcn f2906. RECHTZAKEN. Het O. M. bij het gerechtshof te 's Herto- genboscbjwaargenomeu door adv.-gen. jhr.mr T. Serraris, h^eft Donderdag tegen den moor-

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1