VLISSINGSCHE COURANT No. 67. Donderdag 20 Augustus 1885. 2 33te Jaargang. GEMEENTEBESTPOB. BINNENLAND. F I O I L L I T Een Levensloop. BUREAU: Kleine Markt 1 N®. 187. Prijs per drie maanden 1,Eranee per post f 1,15. Afzon derlijke nnmmexs 10 cent. Men abonneert zieb bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. PERSONEELE BELASTING, Afkondiging van het kohier der personeele belasting no. 2, dienst 1886/86« De burgemeester van Vlissingen; maakt bekend: dat op heden bij hem ontvangöu en aan den rijks-ontvanger is gezonden het executoir ver klaarde kohier wegens de personeele belasting no. 2, dienstjaar lö85/86, dat de daarop voor komende belastingschuldigen worden uitge- noodigd om hunne aanslagen op den-bepaal den tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen; en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na heden belmoren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van onthef fing, in geval van verhuizingop grond van art. 27 2, der personeele wet, moeten worden gedaan bij den rijks-ontvanger, binnen ééne maandvolgende op die waarin het perceel is ontruimd. Eu is hiervan afkondiging geschied waar bet behoort, den 15 Augustus 1885. De burgemeester voornoemd, Th. VAN UI JE PIETERSE L.B. Vlissingen, 19 Augustus. De gisteren alhier gehouden Unie-collecte voor de school met den bijbel, heeft opgebracht 302.19, terwijl verleden jaar ƒ412.111/;, werd ontvangen. Te Middelburg, waar do collecte Maandag werd gehouden, heeft deze opgebracht S40.501/1; ten vorige jare bedroeg die op brengst 374.18Vfl. Jl. Maandag werden de alhier in garnizoen liggende troepen geinspecteerd door den gene- raal-majoor A. W. J. van der Schrieck, com mandant der 3de divisie infanterie. De dezer dagen tot kapt. bevorderde le luit. van het reg. grenadiers en jagers W. Vermeire is in zijn uieuwen rang ingedeeld bij het 4e bat. 3e reg. inf. alhier. i. Een beeld dit Londen. Uit het Duitsch: Eon Londenscbo mist is uit de mode ge raakt en met hem ook het spleen en evenzoo het ophangen. Ook in de hooldstad van Groot- Brittanje scbyut thans de zon, en wel over boozen en rechtvaardigen. Zulk een dik, don kergeel, mot zwarte vlokken vermeDgd luchtmoeras, waaruit men mot het mes 600 stuk kon snijden en naar liet vasteland zenden, is eene zeldzaamheid geworden. Toen ik nog een knaap was, vertelde men mij dat Engeland voortdureud door een onderaardach vuur werd verlicht, dat men daar nooit zou- der fakkels uitging en de Eugelschon nergens anders voor op do wereld kwamen dan om voer- tig of vjjft'g jaren daarop met open mond Bij den Zondag te Antwerpen op de Schelde gehouden internationalen zeil- en roeiwedstrijd heeft in de afdeeling centerboards, de heer A. Smit, burgemeester alhier, den eersten prijs, groot frs. 500, gewonnen. De broederschap van caudidaat-uotarisson in Nederland hield jl. Maandag te Middelburg haar algemeene jaarvergadering, die door 23 leden werd bijgewoond. De aftredende hoofdbestuurders, de heeren mr. C. E. Achterberg en W. Krabbendam, werden herkozen. Tot voorzitter voor het jaar 188586 be noemde de vergadering den heer mr. C. E. Achterberg, terwijl Maastricht werd aangewe zen als plaats, waar de volgende vergadering zal bijeenkomen. Te Willemsoord is eene oefeningsdivisie voor binnenlandschen dienst samengesteld uit de schepen Stier, CeberusHefridg, Ulfr, Bulgia, Das en vier torpedobooten. Het be vel over deze divisie is opgedragen aan den kapt. ter zee C. ten Bosch, commandant van het ramschip Stier. In Juli jl. zijn bij bet koloniaal werfdepot aangenomen 101 personen, waaronder 70 Ne derlanders, 23 Duitschers, 5 Zwitsers 2 Bel gen en 1 Oostenrijker, terwijl 36 militairen van andere korpsen werden overgenomen. Naar Oost-Indië vertrokken in die maand 74 militairen, waaiouder 56 Nederlanders en 11 Duitschers, benevens 4 officieren. Uit Oost-Indië keerden terug 150 militai ren 91 Nederlanders, 27 Duitschers, 13 Bel gen," 9 Franschen, 4 Zwitsers, 3 Luxembur gers, 2 Afrikanen en 1 Italiaan. Deze waren gemiddeld 8 jaren in Indie geweestaan 56 hunner werd een pensioen van f 100 tot f 400 toegekend, 46 werden gepasporteerd en 45 tij delijk afgekeurd. Onder het opschrift „Cholera en Drinkwa- ter/y, leest men in het jongst verschenen n°. van het Maandblad tegen de vervalsching van levensmiddelen en handelsartikelen: „Met het oog op de ontzettende uitbreiding, welke de cholera in Spanje neemt, achten wij het nuttig het volgende belangrijke stuk (ont leend aan het Alg. Hbl. van 7 Oct. 1884) te rond te loopen om dan, van haar verzadigd, naar huis te gaan om zich op te hangen. Maar dit alles is ook slechts overlevering. Het ophangen geschiedt nu alleen door den heer Marwood(*), de vermaarde beul van Newgate, die ook buiten Londen gast voor stellingen geeft; maar dit doet hy slechts met de halzen zijner medemenscbenziju eigen bals draagt bij welbewaard in een witten, warmeD, kasebmieren doek. Hij kan zich deze weelde veroorloven, want zijn zaak bloeit en hjj heeft vele verbeteringen ingo- voerd, die, naar men zegt, het ophangen tot eeno heel aangename zaak maken zullen. Hier, waar men bet zoo boel nauw niet neemt, en ook wel eens een onschuldige ophaDgt of tot afwisseling in een krankzinuigongestiebt op sluit, is eene verzachting in de wijze van terechtstelling meer noodig dan elders, waar galg en rad reeds lang afgeschaft zijn. Die mijnbeer Marwood is ook een joviale kerel, die vau eon grapje houdt. Toen bij on langs in Badwood, een stadje in Kent, een plaatsen, en aldus het oordeel van een erkende autoriteit op hygiënisch gebied, nogmaals on der de oogen van liet publiek te brengen. Wij verwijzen betreffende dit gewichtige onderwerp eveneens naar het eerste nummer van den vorigen jaargang van dit blad. Prof. Förster van Breslau vestigt andermaal de aandacht op het gevaar van het gebruik van drinkwater uit den bodem der steden opge pompt. Hij wijst daartoe op: 1°. de stad Karlsbad, waar de cholera nooit epidemisch heeft geheerscht, maar waar men zich zelfs voor wasschen, koken enz. vau het water der waterleiding bedient. 2°. Je na, dat eveneens ruim met water uit de waterleiding is voorzien. 3°. Belgern tusschen Torgau en Mü'nlberg, gelegen op een poreusen grond bodera, waaron der leem. Driemaal bewoog de cholera-epide- mie zich om dit stadje en sprong van Torgau langs Belgern naar Mühlberg, zonder Belgern te besmetten. Men treft hier geen drinkwater putten aan, maar het water komt uit eene bron- buiten de stad en wordt door eene water leiding alom in de stad verspreid. 4°. Crossen werd tweemaal, in 1854 en 1866, door de cholera bezocht, die zich ech ter sieëds bepaalde tot het voorstadje, alwaar water uit de Oder wordt gedronken, dus waar schijnlijk besmet door uitwerpselen van cho lera-lijders. De stad zelve, van waterleiding uit wellen voorzien, bleef vrjj van de ziekte. 5°. Rijbnic in Opper Silezie bleef steeds vrij van cholera en wordt ruim van welwater voorzien. 6". Beuthen werd herhaalde malen hevig door cholera geteisterd; siüds echter eene wa terleiding werd aangelegd, vertoonde zich de ziekte daar niet meer. Dergelijke gevallen worden verder uit ous eigen land, Oost-Friesland, Helgoland, enz. medegedeeld, waarna prof Förster zegt, dat 6 gegevens moeten samenwerken om de cholera voort te brengen, en wel: lo. een cholera-lij der, 2o. dat stoffen van zulk een lijder in den bodem komen, 3o. dat die bodem de gegevens bevat tot verdere ontwikkeliug der cholera kiemen, 4o. dat die bodem ook water bevat dat in putten of kuilen zich aanzamelt, 5o. dat dit besmet water tot huishoudelijke doelein den wordt opgehaald en gebezigd, 6o. dat bij O Thans ovorleden. armen drommel met zjjne gewone handigboid in oen ander leven had doen verhuizen, ver drongen zich de toeschouwers rond hem, drukten hem de handen, dankten hem voor het hun geschonken zeldzame genot en zeiden hem dat bij zijn zaken goed verricht had. Marwood nam de ovatie aan als iels, dat hem toekwam, als iemand, die aan zulk eene buide gewoou is, en nam toen afscheid met de vriendeljjke opmerking, dat hot hem ook genoegen deed met de stad keunis gemaakt te hebben, dat het hem daar zeer goed was bevallou. Hij verzocht de omstanders hum spoedig in de gelegenheid te stellen zjjne kunst nogmaals uit te oefenen. Hjj geeft ge woonlijk aan misdadigers op hunne laatste reis een staalte vun echt galgenhumor mede. De nevel is opgetrokken. De ontzettende Londensche spleeuwolk is veranderd in een gemoedeljjken regen, die dagen, wekoD, maan den lang uit den hemel nedervalt, het uit spansel in een altijd geopende sluis, Weat- bourn Grave in een moeras vorandort. Zulk een regen hadden wij moeten uitstaan. Maar eidelijlr «loten z«oh de «luizen de« be- het individu dat dit water drinkt, zekere voor- beschiktheid tot de cholera bestaat. Zuiver drinkwater, reinheid en ontsmetting, resp. vernietiging of gepaste afvoer der feca- liën (Liernurstelsel) zijn dus de beste midde len ter bestrijding der gevreesde ziekte. LI. Zaterdag zijn te Amsterdam, met be stemming naar Noord-Amerika via Engeland, scheep gegaan circa 270 stuks melkgevend vee. Daarvan kunnen circa 200 stuks, behoo- rende aan een Amerikaauscben veekooper, be schouwd worden als de slechtste soort die nog ooit gekocht en verzouden is. Dat koppel vee zal zeker den Hollandscheu veestapel in Ame rika geen eer aandoen. 20 stuks hokkelingen zijn door een Purmerender veeopkooper voor een Amerikaan op de gebruikelijke wijze gekocht. De heerW. H. Goodpasture heeft zich hooge reis- en verblijfkosten getroost circa drie weken vertoefde hij in Noord-Holland om 50 stuks hokkelingen naar zijn keuze te vin den; hij zocht die 50 stuks uit de afstammelin gen van de beste en beroemdste runderen in Noord-Holland,fraarvan ook vroeger verschei den naar Amerika zijn overgebracht. Met difc vee zal hij in 't zuiden van Noord-Amerika deu Nederlandschen veestapel op nieuw be roemd maken. In een artikel over de tentoonstelling te Antwerpen maakt de heer Jo. De Vries, in Eigen Haard,aan het slot de volgende opmer king, die verklaart, waarom tentoonstellingen menigeen zou koud laten: „Zwijgend komt gij, zwijgend kijkt gij met een zekere belangstelling de drconstance naar de eindelooze vitrines en gij gaat heen met de inwendige verzekerheid, dat het stellig alles veel mooi is, dat de vindingrijkheid des men- schen eindeloos, zijn volharding bewonderens waardig, zijn inspanning onvermoeid, zijn vernuft allerschranderst is, de hulpmiddelen, waar hij zijn leven siert en sterkt, onuitputte lijk zijn. Ja, daar moeten worstelingen zijn geweest en daar moet strijd zijn geweest, om tot Btand te brengen wat gij ziet. Maar dat kunt gij u tehuis even goed en beter voorspel len. Wat gij ziet stuf, een hoop diDgen, pronkerig uitgestald, soms met een smaak— mels, een blauwachtig grijze nevel begon achter de schoorsteenen op te trokken, maar nog steeds violen er groote droppels. Ik stond ouder don overdekten ingang myuer woning op de omnibus, die naar de City giug, te wachten. Terwijl ik daar zoo sta, zie ik langs de huizen een roenschelijke gedaante op het natte trottoir naderen. Het lange, magere, voorover gebogen lichaam, de bruine overjas, de ver frommelde zijdon hoed, waarvan het water op de schouders nederdruipt, zijn my bekend. Ja, het is mr. Hooker, de man, die, naar ik vermoed, met de eene of uudere boodschap naar het Westend en in den regen uitgozou" den is. Zooals altyd, in gedachtou verzonken bemerkte bij mij niet voor ik hora aausprak. Hallo, Mr. Hookerl Bod je daar eindelijk! Waar gaat de reis naar toe? In zulk weder vindt men geen hond op straat. En zonder parapluiol Dat zal ook geen goed doen aan jo hoest. Kom binnen en drink eeu kop tbee. Je druipt wezenlijk!* Mr, Hooker is niet gewoon zulk een aan bod af te «laan. Nadat bij mij de hand go-

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1