YmSflVGSCIlE (Mlin ANT. ar No. 66. Zondag 16 Augustus 1885, 23ste Jaargang. GEMEENTIiBliSTUllR. EEN WOORD. BINNENLAND. B U R E A U: Kleine Markt I N°. 178. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert ziek bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vliseingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettera worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland Frankrijk 1,65 per drie maanden. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen. Da burgemeester on wethouders van Vlis- singen, brengen ter keunis van beluugbebbondo ouders en voogden: dat tot 1 September e. k. gelegenheid be- 8tuut tot aangifte van nieuwe luurlingeu voor do navolgende scholen: School E uitsluitend jongensschool, (hoofd der 6chool de beer Stuart.) School D uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mejuffrouw Schuurman.) School C uitsluitend jongensschool, (hoofd der school do heer van Kamer.) School F uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mejuffrouw Beijurman.) School B tusschenschool, (hoofd der school de heer Op den Zieken.) Zich aan te melden by de hoofden der be trokken scholen. Vlissingen, 11 Juli 18,85. De burgemeester en wethouders voornoemd, Th. VAN DUE PIETERSE L.B. De secretaris, P. FORBES WELS. BEKENDMAKING. Da burgemeester en wethouders van Vlis- ■ingen, Verwittigen ouders en voogden, die hunne dnartoe in de termen vallende kinderen of pupillen, met 1 September e. k. wenschen te zien toegelaten tot de lessen van de school A alhier, (hoofd der school de beer Lands man,) dut zij zich te dien einde op Dinsdag don 25 Augustus 1885, des avonds te 7 uroD, hij de commissie van toezicht op het lager ouderwijs, teil raadhuize zullen moeten aan melden. Tovens mot kennisgeving dat niet voor een jaar later, daarvoor gelegenheid zal worden gegeven, tenzij voor leerlingen die reeds on derwijs genoten hebben. Ter bekomiug der over te leggen bewijzen van ouderdom, vervoege men zich ten kantore van den burgerlijkeu stand ten raadhuize. Vlissingen, d n 11 Juli 1885. De burgemeester en wethouders voornoemd, Tb. VAN DIJE 1TETERSE L B. De secretaris, P. FORBES WELS. 't Aantal advertenties neemt met den dag- toe. Neem om de aardigheid een krant van een twintig jaren geleden, vergelijk die eens bijv. met het A'. v. d. I)., en gij zult verbaasd staan over zulk een onderscheid. Niet alleen dat iedereen zich tegenwoordig in 't belang zijner zaak verplicht ziet, om publiek te maken wat hij doet en wat er bij hem voorradig(l) is, maar een niet minder groot aantal advertenties wordt ingeno men door een reeks van aanbiedingen van menschen, die eeue voor hen ge schikte plaats begeeren. Het aantal menschen is in de laatste jaren onte genzeggelijk zeer toegenomen en men hoort dan ook hier en daar van over bevolking, maar 't is toch een onrust barend verschijnsel, dat er zoovele men schen zijn, die om eene betrekking ver legen zijn. En dan vooral bij hen, die in de termen vallen van te annonceeren, want dat doet toch geen gewoon arbei der. Neen! 't zijn al te maal menschen uit den fatsoenlijken stand. Nu zou men gevolgtrekkingen kun nen gaan maken en zeggen: alle men schen, die door handenarbeid in hun onderhoud voorzien, bijv. daglooners, arbeidslieden enz. behooren niet tot dien stand en zijn derhalve onfatsoenlijk. Is 't zóó Dat woord fatsoenlijk heeft zoovele nuances en is in den laatsten tijd zoo'n stopwoord geworden, dat het mijne op merkzaamheid trok. 't Kan zoo eens ge beuren, dat men geheel onverwacht zijne aandacht schenkt aan 't een of ander, dat toch niet nieuw is, en is dit een maal zoo, dan wordt men er ook ge durig op teruggebracht. Bijzondere om standigheden werken meestal daartoe mede en zoo ging 't ook mij. Ik had eene jufvrouw noodig. Eene grappige benaming', door dennieuweren tijd uitgevonden, waarin, men hoe lan ger hoe meer behoeften 'krijgt; maar toch ook geen wonder, niet waar? want het tegenwoordige geslacht is veel zwak ker dan 't vorige, en daardoor wordt de behoefte aan hulp hoe langer hoe grooter. Menschen, die gaarne alles wil- lên bedillen en overal iets verkeerds in vinden, beweren, dat bet houden van zoo iemand een artikel van weelde is en dat menigeen die neemt, gelijk me nigeen, die behoorlijk zijn huis wil meubelen, ook eene pianino neemt, bloot als meubelstuk, daar niemand der huis- genooten er ooit op speelt. Dat is na tuurlijk niets anders dan laster, meestal voorkomende uit jaloezie. Er zijn nog anderen, die zeggen, dat men even goed een tweede of desnoods een derde dienstbode kan nemen, maar dat zulks ter wille der belasting wordt gelaten. Zeker ook laster, want niemand is zoo weinig vaderlandslievend, dat hij de schatkist, die 't waarlijk zoo noodig heeft, een cent zou willen onthouden. Enfin! ik bevond mij in omstandig heden, dat ik mij verplicht gevoelde, naar eene hulp om te zien, die ik in mij nen dagelijkschen kring kon opnemen, die mijne ziekelijke echtgenoot kon as- sisteeren; dus 't was bij mij geen weelde. De oproeping ging in zee en natuur lijk zagen wij niet zonder eenige span ning uit, of men op de advertentie eenig Tegard zou slaan. Nooit of te nimmer had ik kunnen denken, dat er in ons gezegend, rijk Nederland zoovele men schen uit den fatsoenlijken stand waren, die hunkerden, niet naar een ruim sa laris, maar naar een onderkomen! Het aantal aanbiedingen bedroeg 92, zegge: twee en negentig 11 Het ligt niet in mijn plan, den sluier des geheims op te lichten, noch namen te noemen, maar toch moet ik een paar kleine karakteristieke mededeel ing-en doen, daar ik over 't woord fatsoenlijk zou praten. Een der brieven begon letterlijk al dus Uwe avertemie geleeze hebbende, alzo is liet, dat ik mijn aanbiet. Ik ben van versoendeltjke afkomstenz. enz. Wat ik schrijf, is de zuivere waarheid, zonder eenige overdrijving. Een andere noemde zich fezoenlijky nog eene andere, vatzoendelik en zoo waren er allerlei variaties op dat zelfde thema. Zoo zou een keukenmeid, neen een arbeider, een daglooner, zich ook uit gedrukt hebben en die menschen be hooren onzes inziens niet tot den fat- soendelijken stand. Is 't nu wonder, dat al die tegen strijdigheden mij ruime stof tot naden ken en opmerkingen gaven, dat ik mij hoe langer hoe meer verwarde in de juiste opvatting van dat woord fatsoen en zijne afleidingen? Onder die brieven waren al zeer verschillende. Dames, die bejaard waren en den avond des levens naderden; meisjes, die nog aan den ingang stonden en nu reeds naar een te huis zochten; maar hoe verschil lend die brieven ook waren, alle schrijf sters gebruikten het woord fatsoenlijk, al was 't dan ook met een zeer sterk van elkander afwijkende spelling. Wat is fatsoen? Fatsoen beteekent vorm, gedaante. Fatsoeneeren is aan 't een of ander een1 vorm, eene gedaante geven. Wanneer ik mij nu een pop voorstel, zoo groot als een gewoon mensch en welke ook die gedaante heeft, dan stelt dit een mensch voor, maar nu komen de uitwendige onderscheidingsteekenen, de kleederen, waarmede ik die pop be hang. Die kleeding kan - natuurlijk al zeer verschillend zijn. Trek ik haar een pak van een daglooner, van een hand werksman aan, welnu, dan vertoont ze ook niets meer en men houdt ze daar voor. Maar gesteld nu, dat men die pop eene andere kleeding, die meer met de mode, met een hoogeren stand in de maatschappij overeenkomt, omhangt, dan verandert dadelijk het voorkomen en op 't gezicht af, krijgt ze den naam van fatsoenlijk. Wanneer dus iemand zonder manie ren, zonder opvoeding, zich kleedt als iemand van rang en zoo over de straat gaat, dan zal hij in de oogen der voor bijgangers voor een fatsoenlijk mensch doorgaan, omdat hij den vorm, het fat soen van zulk een wezen draagt. Zoo verre wat den uiterlijken vorm aangaat. Sommige menschen beweren, dat men tegenwoordig veel naar het uiterlijk oordeelt en dit, gevoegd hij de opmerking, dat ieder zich tegenwoordig beijvert, om vooral in kleeding uit te munten, zou ons dan bijna tot de ge volgtrekking brengen, dat het getal on fatsoenlijke menschen met den dag ver mindert. Zou 't zoo zijn? Casacara. Vlissingen, 15 Augustus. Zooals wij onzen lezers in de stad reeds Woensdag avond per bulletin mededeelden, is de heer Arie Smit, op veler te kennen gegeven verlangen, door Z. M. den koning weder tot burgemeester van Vlissingen benoemd. Bij den dank, welken wij daarvoor toebren gen aan Z. M. onzen geëerbiedigde» koning, wenschen wij VlissiDgen en hare ingezetenen met dit heuglijk feit geluk, waarbij wij tevens den wenscli uiten, dat deze benoeming moge strekken tot welzijn en toenemenden bloei der stad, die aanvankelijk reeds het bewijs lever de, de benoeming van den heer Arie Smit op lioogcn prijs te stellen. Getuige daarvan de late avoüd van gisteren, op welken de heer Smit, op feestelijke wijze weder deze gemeente werd binnengeleid. Op initiatief van eenige ingezetenen werd Z.Ed, achtbare te 10 uren aan het liavensta- tion opgewacht door eonige corporatiën, die met fakkellicht zich derwaarts hadden bege ven om den nieuw beuoemdeu burgemeester eene verrassing te bereiden. Verbazend groot was de volksmenigte, die den optocht, welke voorafgegaan werd door de banier vanVlissingen en eenige rijtuigen, waar in de heeren wethouders der gemeente, en de leden der commissie gezelen waren, volgde. Eene goede uitwerking maakten dc banieren der verschillende corporaties en het licht der fakkels, welke een vroolijk golvende menigte beschenen. Juist bijtijds kwam men aan de pontonbal aan. De reizigers, die met den raailtrein aan kwamen, zullen wel verbaasd geweest zijn. op bet gezicht van die vroolijke menigte, welke het gebouw biunendrong en den burgemeester bij zijr.e komst met een donderend hoera out- ving. Toen dit uitgestorven was, sprak de heer Van Uije Pieterse de volgende woorden Mijnheer SmitIk behoef u niet te zeggen, hoe groot de ingenomenheid is van Vlissing's burgerij, met het besluit van Zijne Majesteit onzen geëerhiedigden koning, waarbij Gij we der benoemd zijt tot burgemeester van Vlis singen. Zie rondom u en gij zult overtuigd zijn van de algemeene belangstelling en vreugde, dat deze hoogst gewichtige betrekking bij vernieuwing aan u is opgedragen; dat onze Vorst naar den wenscli der bevolking heeft gehoord en gij u vreder hebt laten vinden, het beheer over deze stad op u te nemen. De ingezetenen van Vlissingen hebben mij heden middag uitgenoodigd u, bij uwe aan komst hier ter plaatse te begroeten en ik doe dit gaai'ne, want, zooals ik u reeds schreef, toen ik u geluk wenschte met 's konings keuze. Gij zijt de aangewezen man om het werk voort te zetten, waarvan door u, ge durende uw vorig bestuur, op zoo gelukkige wijze de grondslagen zijn gelegd. Zijt dan hartelijk welkom toegeroepen en geluk gewenscht met uwe vereerende benoe ming. Wij wenschen u gezondheid, kracht en wijsheid toe, om uwe betrekking weder met alle toewijding waar te nemen en den bloei en de welvaart van Vlissingen opnieuw bevorderlijk te zijn. Gods zegen ruste op uw werk. Ik verzoek u, uit naam der bui-gerij, thans plaats te nemen in het voor u bestemd® rijtuig, opdat wij u op feestelijke wijze naar uwe woning mogen geleiden." En thans ging, nadat de heer Van Uije Pie terse tot orde vermaand had om ongelukken te voorkomen, de stoet in dezelfde orde stad- wnarts. De burgemeester stapte in het voor bem gereed staande rijtuig met vier paarden bespannen, waarin de beoreu wethouders geze ten waren, en wederom klonk een herhaald krachtig hoera. Voor de spoorwegbrug stond het muziek korps der dd. schutterij van Middelburg in burgerkleeding, dat opgetreden was om het muziekkorps dezer gemeente, dat onmogelijk aan de feestelijkheid kon deelnemen, te ver vangen. Met de volksliederen „Wilhelmus van Nas- saueu" en bet „Wien Neerlands bloed'' werd de burgemeester begroet en nu ging het voor waarts, onder het spelen van vroolijke mar- schen tot aan diens huis,waar nog een uummer ten beste werd gegeven en weder luide kreten ter eere vau deD nieuw benoemde werden aan geheven. Ten slotte verzamelden zich op de werf der maatschappij de Schelde de deelnemers aan den optocht met het Middelburgsche muziek korps, dat nog een paar opwekkende mnrschon

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1