VLISSINGSCHE COURANT. No. 65. Donderdak 13 Augustus 1885, 2 39te Jaargang. FIlJlUiTQtt MARIA ROSA. BIHNRNLANR. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Pranco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. Ut UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. GEMEENTERAAD. Zitting van Maandag 10 Aug. Voorzitter de heer M. Pot, wethouder. Afwezig de heereu Wibaut, v. d. Beke Cal- lenfels en Ockers met- en de heeren Loois, Delvoije, Musquetier cn van Uije Pieterse, zonder kennisgeving. De notulen der vorige zitting worden gele zen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat door ged. staten goedkeuring is verleend op het in de vorige zitting genomen raadsbesluit tot het be talen uit den post van onvoorziene uitgaven over 1885; tevens dat door dat college wordt gemeld, dat de overeenkomst met het rijk betrekkelijk het beheer en onderhoud van den Zeeboule vard geene goedkeuring behoeft. Beide mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Wordt overgelegd het ingekomen verslag van de gemeente Breda. Wordt overgegaan tot bet onderzoeken van de ingekomen geloofsbrieven van de onlangs gekozen raadsleden, zijnde de heeren M. Pot, J. Verkuijl Quakkelaar, F. H. J. Wibaut, J. ran dor Boke CalleufeJs eo W, L. Winkelman. Als leden van de commissie van onderzoek worden daartoe uitgenoodigd de heerenA.Smit, C. A. Kalbfleisch en C. Mortier, die na zich van hunne taak gekweten te hebben, tot toe lating der gekozen raadsleden adviseeren, waartoe wordt besloten. Me't 5 tegen 4 stemmen wordt thans beslo ten, dat aan de tot onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare la gere school B vergunning zal worden verleend haar verblijf in Middelburg te houden. Voor het voorstel, dat de benoemde onder wijzeres in deze gemeente haar verblijf zou dienen te honden, stemden de heeren Koppe- jan, Verkuijl Quakkelaar en Mortier. Tegen de heeren Kalbfleisch, van Raalte, Smit, van Duuren Dutilh en Pot. Aangezien door de instandhouding een er burger avondschool naar behooren wordt vol daan aan de behoefte, waar onderwijs gegeven wordt in de leervakken a,f, g, h en k van art. 13 der wet van 2 Mei 1S63 (Stbl. no. 50,) vrordt besloten tot het indienen van een adres ïi. Novïllb uit het Fkansch. Thans wilde Léon, dio zijne fouten her stellen wilde, geen enkelen dag zonder Maria Rosa doorbrengen en geen oogeublik laten voorbij gaan om haar in hot openbaar als zijne vrouw te laten herkennen, al mocht bij zich aan de woede zijner moeder bloot stellen, en hij vertrok vaster dan ooit be- sloteD. Hij kwam niet vóór den volgenden dag terug. Noem haar met mijn naam, reide bij tot zjjne vrienden; thans weet mijne moeder alles. Hebt gij gesproken? vropg Maria Rosa bevende. Ik durfde dat niet, antwoordde Léon, maar ik beb geschreven. Op dit uur wordt aan Z. M. den koning, houdende verzoek om aau de gemeente Vlissingen verlenging van vrijstelliug te verleenen van de oprichting eener burger efapschool voor middelbaar on derwijs, waartoe zij, tengevolge van haar zie» lental naar art. 14 dier wet zou verplicht zijn. Naar aanleiding van een ingekomen adres van J. de Bree, ter verkrijging van gemeente* grond naast het in aanbouw zijnde perceel van den heer Maters, wordt besloten het in koop aangevraagde gedeelte grond aan de Badhuisstraat, ter gezamenlijke grootte van 98 M2,niet meer voorden publieke»dienst noodig te verklaren, ou dat gedeelte grond af te staan tegen den prijs van f 5 per M2, totaal f 490, met bepaling, dat voor en ten koste der gemeente het benoodigde trottoir voor het te boawen perceel op dien grond zal worden aan gelegd; voorts den koopprijs te bestemmen voor buiteugewone werken in 1885. Op het ingekomen adres van den lieer A, W. J. Callenfels, ontvanger der invoerrechten en accijnsen, wordt besloten, tot wederopzeg- gens toe en behoudens de rechten van derden, met ingang van lJuli 1885 aau adressant te vergunnen eene oppervlakte van 92.60 M3 a an den Prins Heudrikweg alhier met bloemen ,en heesters te beplanten en beplant te laten, tegen eene jaarlijksche restributie ten bate der gemeentekas ad fO.Ol per M3, voorts daarbij als voorwaarde te bepalen, dat de in gebruik gegeven grond behoorlijk met rasterwerk af gezet en gedurende den tijd van gebruikma king moet worden onderhouden, blijvende dit het eigendom van den gebruiker. Naar aanleiding van een ingekomen adres van den heer J. Bos, wordt besloten aan adres sant voor den tijd van één jaar en behoudens de rechten van derden, met ingang van 1 Sep tember 1885 iu huur af te staan 200 M3 ge meentegrond bij het arsenaal alhier, voor het bergen van eene partij hout. tegen eene retri butie van f 50 ten bate der gemeentekas. De raad, iu aanmerking nemende dat het wenschelijk en noodzakelijk is, buizeuleidin- gen aan te leggen in de Nieuwstraat van af het Kapoenslop tot aan het Dorsmanslop eu in de Baljuwstraat tot aan de Oranjestraat, wordt ter rioleering van genoemde straten be - sloten a. eene buizenleiding aan te leggen van Engelsche aarden buizen, enz. in de Nieuw straat, van af het Kapoenslop; b. een dito in de Baljuwstraat tot aan de Oranjestraat. De kosten begroot op f 294.10 en f 100 te vinden door regularisatie op degemeentebe- grooting van 1885, De openbare zitting gaat over in eene zit ting met gesloten deuren, waarna de gewone zitting wordt gesloten. Vlissingen, 12 Augustus. J/ Dank zij de met ijver doorgezette werk zaamheden in de vorige week aan de tramlijn van Betje Wolffs plein naar het Badhuis, werd de dienst op die lijn Zondag voor het publiek verkeer geopend en den ganscheu dag met den besten uitslag volbracht. Met de verdere werkzaamheden aan dien weg, die onder de uitstekende leiding van den ervaren ingenieur der maatschappij, den heer Yan de Capellen, op de meest solide en doel treffendste wijze is aangelegd,"Nvordt kracht dadig voortgezet. Is door de indienststelling dezer lijn aan vankelijk reedsMfan wege de trammaatschappij aan een billijken eisch voldaan, met recht mag worden verwacht, dat deze lijn, in verband met de hoofdlijnen, niet in gebreke blijven zal voor de maatschappij de beste vruchten af te werpen. In de zitting der Kamer van koophandel en fabrieken, Maandagavond alhier gehouden, is o. m. behandeld geworden een verzoek van .eenige leurders van aard- en boomvruchten, in deze gemeente wonende. Deze leurders heb ben eenigen tijd geleden tot den gemeenteraad het verzoek gericht ora afschaffing van het leurgeld, welk verzoek is afgewezen, naar aan leiding waarvan zij zich nu tot de kamer heb ben gewend om van deze de voldoening van hun wensch te vragen. Uit een en ander blijkt, dat deze leurders zich, aangaande de attributen der kamer, eene onjuiste voorstelling maken; De kamer achtte zich dan ook verplicht, met voorbijgaan van mijn briof gelezen, en kom ik hier om den moed te vindon, dien ik behouf om het ant woord te gaan halen. Hoo dat ook luide, wij zullen elkander niet moor verlaten. Mijn vaderlyk erfdeel is genoeg voor ods beiden om onbekommerd te leven, eu als het onge luk wil dat moeder mij terugstoot, mij uit haar hart sluit en onterft, zal ik ten minste haar vermogen niet betreuren. De beide echtelieden gaven zich aldus aau de zoetste hoop over en de tijd ging snel voorbjj tot het uur sloeg dat Léon naar me vrouw d' Estourvillo moest terugkeoreu. Morgen, morgen voor altijd de uwe! zoide hij, terwijl bij Maria Rosa in zijne ar men sloot. Hij vertrok, na alvorens een teeder afscheid van zjjti zoon genomen te hebben. Maria Rosa, dio hom halverwege den trap vergezeld had, ging weder spoedig naar boven om haar veDster te openen eu hem te zien vertrékken. Ofschoon het heel donker was, kon zij hein nog met de oogen volgen, toen zjj bij bet fhuwo licht van een straatlantaarn zag dat een man hem van achteren aanviel, hem een slag toebracht en vervolgens op den loop giDg. Zij zag Léon nuderstorten. Eenige buron, opgeschrikt door de kreten, welke Maria Rosa slaakte, waren reeds naar de plaats gesneld waar do aanslag plaats had, toen Maria Rosa er zelve aankwam. Haar ziende, stak Léon haar zjjn armen toe; de ongelukkige wierp er zich in. Wat ben ik gelukkig dat ik u nog mag wederzien 1 zuide hij met zulk een zwakke stem, dat men hot nauwelijks verstaan kon; kom mede, ga met mij naar rnijue moeder; ik wil tot mijne moeder gebracht worden- Doe in 's hemels naam wat hij will riep Maria Rosa, zich tot de menigte wen dende. En daar een geneesheer, die in de nabij heid was, hooide dut het hotel d' Estourville zeer dicht bij was, zeide hjj dat men aan zjjne begeerte kon vuldoen, onder voorwaarde dan niemand anders bij den gewonde zou blyven dan hjj, omdat elke aandoening voor hem doodeljjk kon zjjn. JBij doze woorden blcof Maria Rosa uit- den overigen inhoud van het verzoek, dit van de hand te wijzen, Zaterdag avond circa half 9 had er alhier op den hoek van de marinehaven en ;t kanaal van Walcheren een atfnvariug plaats tusschen de van Rotterdam komende Middelburgsche stoomboot en de van Ylissingen naar Middel burg varende stoombarge. De barge was met ongeveer 60 personen, die naar de Middelburg- sche kermis wilden, bezet; alles dacht eerst, daar de aanvaring nog al tamelijk sterk was," dat de barge, die reeds zeer oud en niet al te vast is, zinkeu zouhet geschreeuw was dan ook verschikkelijk en vele personen sprongen op de Middelburgsche boot over, terwijl zes te water gingen, die echter allen gered werden. Menscheulevens ziju gelukkig niet te betreu ren slechts één persoon werd een weinig aan het hoofd gekneusd. De barge kreeg bescha-* diging boven de waterlijn en vervolgde haar reis met 3 personen de Middelburgsche boot werd aan wiel en raderkast beschadigd, zoodat de machine niet meer werken kon, waardoor de vaart op het kanaal nog een uur later ge stremd was. Jl. Maandag werd in het raadhuis dezer ge meente de jaarlijksche nlgemeene vergadering van aandeelhouders der koninklijke maat schappij De Schelde gehouden, onder voorzit terschap van den heer Arie Smit, president- commissaris. Er waren ter vergadering aanwezig of ver tegenwoordigd 27 aandeelhouders met 411 aandeelen, uitbrengende 107 stemmen. De president-commissaris deelde de goedge keurde balans en winst- eu verliesrekening over 1884 mede, waaruit bleek, dat ook in het afgeloopen jaar geen gunstig resultaat werd verkregen en de winst- en verliesrekening met een verlies van f 80,338.SS1/» moest worden afgesloten. Daarop werd door den directeur over 1884 verslag uitgebracht betreffende don toestand der maatschappij. Vervolgens werd tot de benoemiug van een commissaris overgegaan, wegens periodieke aftreding van den heer F. G. Sprenger te Mid delburg, die herkozen werd. Daarua kwam in behandeling eene overwe ging omtrent art. 39 der statuten, en werd op Windig kalm en ging naar Léon. Indien gij my bemint, zeide zij tot hom, woes dun kalm. Maar ik volg ugjj weet wol dat ik u niet verlaten zal. Vervolgens nam zij den arm van den heer Guuthier en volgde mot dezen den treurigen stout. Eindelijk is men tor bestemde plaatse, de deur gaat open en Muria Rosa, haar arm uit dien van don hoer Gauthier losmakende, nadert de draagbaar. Hjj is doodl roepon vorscboidene stem men, welke Maria Rusa niet meer boorde, daar zij bewusteloos op de straat was nedergevallon. Op dringend verzoek van den hoer Gau thier werd zij door do bedienden van het hotel naar eene kamer gebracht, die verre verwjjderd was van die der markiezin, ter wijl de overige bedienden bat lijk vaD bun jongen mcestor volgdeD, of zich wennende naar bunno meesteres begaven. De dag brak aan; de zon had reeds eenige uren het huis der rouwe beschenen, zonder dat Maria Rosa eenig teeken van leven gaf. E ndaljjk gi-lukte bet een gum nabeur, die duof

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1