VIJSSlMiSMIE COIBANT. No. 60. Zondag 26 Juli 1885, 23ste Jaargang. EEN PRAATJE OVER SCHOENEN. BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N*. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIEN"Van 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de lirma G. L, DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en, ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. n. Wanneer men een schoenenmagazijn binnentreedt, om een paar nieuwe schoe nen te koopen, zou men meenen, dat men maar om 't grijpen had en in een oogenhlik gereed was. Men gaat zitten en, vreemd genoeg, 't eene paar is te wijd en 't andere te nauw, en 't duurt dikwijls al zeer lang1, alvorens men een paar heeft gevonden, dat in alle opzich ten voldoet. Gij houdt er van, om een sierlijk, net schoeisel te dragen; zoo'n plompen schoen verafschuwt gij. Daar komt de koopman met een paar, dat keurig- net zit, als aan den voet g-eschilderd. Zoo heel eventjes laat zich de waarschuwen de stem van 't verstand hooren; de koopman, die gaarne verkoopt, laat" ook eene stem, maar eene aanmoedigende, hooren, en verzekert u, dat het leêr wel wat rekken zal met het dragen; dat een- schoen zoo dadelijk niet ruim moet zitten, en gij hoort liever naar de laatste stem dan naar de eerste. Uwe ijdelheid wint het; Gij wordt eigenaar en met welge vallen beschouwt gij dien keurig net geschoeiden voet en uw voet schijnt er de eerste dagen genoegen meê te ne men, en laat geen enkele klacht hooren, maar 't duurt niet lang, of gij gevoelt knelling, gij loopt minder g-emakkelijk en nu zullen er twee gevallen mogelijk zijn. Het leêr en de zool zijn stevig, onverbiddelijk aan elkander gehecht, weêrstaan elke poging tot uitzetting en gij wordt de gelukkige bezitter van één of meer likdoorns. Wanneer dit niet gebeurt, dan scheurt het leer uit of de zool komt in een uitwijkenden toestand, en scheurt. In heide gevallen maakt gij eene slechte rekening. Aan wien de schuld? Misschien zijt gij zoo eerlijk, om het kind hij zijn naam te noemen en de schuld niet op den koopman of werkman te werpen, maar ronduit te bekennen, dat gij ver standiger hadt moeten zijn; maar meestal doet de mensch dit niet. Daar loopt zoo menigeen met lik doorns, die hij totaal aan zichzelven te wijten heeft. Zoo menigeen draagt een' schoen, die hem niet past. Het kan ge beuren, dat men, door den nood ge drongen, dien knellenden schoen, die opg-edrongen was, moest houden en dra gen, maar hoe dikwijls gebeurt betook niet, dat men zich heeft laten omkoo- pen en verleiden door den uiterlijken glans; men wilde met alle geweld mooi zijn, men spotte met de gevolgen, die "wijzere lieden ons voorhielden, men trok aan en de straf liet zich niet Wachten. Stoor u dus niet aan de praatjes van den man, die u den schoen wil opdrin gen, pas meer dan eens, vóór gij koopt. Maar belast u evenmin met zaken of betrekkingen, waarvoor gij niet berekend zijt. Niet elke schoen past. Niet iedereen is Voor elke betrekking geschikt. Ouders! dwingt nooit nwe kinderen tot een beroep, waarvoor ze niet geschikt zijn, en geeft ook evenmin uwe toestemming, wanneer gij door uwe meerdere ervaring tot de bepaalde overtuiging zijt gekomen, dat zij er niet voor deugen. Verhoedt daar door, dat ze later door likdoorns g*ekweld worden, die hen misschien hun geheele leven door niet verlaten; blijft er zoo lang mogelijk voor zorgen, dat ze pas sende schoenen dragen. Zoo lang mogelijk! Daar komt een tijd, waarin zij de kinderschoenen ont wassen zijn, hunne eigene schoenen moeten kiezen en betalen. Dan kunnen zij zich ten minste de nuttige wenken en lessen herinneren, die zij op dit punt van u hebben ontvangen. Dan moeten ze in hunne eigene schoenen staan en dat kan ook ieder het best. Wat al nu ances van schoenen tusschen het fijne damesbottinetje en de groote laars van den polderwerker! Wat liggen daar tus schen niet menige soort en toch staat ieder het best en beweegt zich het best in zijn eigen schoen, vooral wanneer die hem goed zit, hem past Dat weggeworpen laarsje, waarmeê de kinderen zoo dol prettig speelden, was, op den keper beschouwd, nog veel te goed om te worden weggeworpen. Waarom die kleine gebreken niet her steld en het kleecliiigstuk verder afge dragen Wanneer men dit nagaat, zou men er toe komen om te gelooven, dat er nog veel verkwisting heerscht, niet waar? En misschien is 't ook wel zoo. De zindelijke, overleggende, huishou delijke huisvrouw zal dit niet doen. Net kan het schoeisel zijn, zonder juist al tijd nieuw te wezen. Zij, die zich aan pronkzucht en opschik overgeven, wer pen, na kort gebruik en bij 't minste gebrek, zulke laarsjes weg en moeten nieuwe hebben. De wijze les luidt//werp geen oude schoenen wegvoordat gij nieuwe hebt/' We moeten dus aannemen, dat zij, die wegwerpen, in 't bezit van nieuwe zijn. Ja, dat zijn ze betrekkelijk ook, maar 't woord bezit wordt ver schillend uitgelegd. Goed beschouwd is bezit verhonden met betalenen 't eerste een gevolg van het tweede. Men zegt evenwel, dat er tegenwoordig- veel ge dragen wordt, dat niet betaald is en dus feitelijk geen bezit zou kunnen ge noemd worden. Dat laarsje, dat niet versleten was, werd misschien weggeworpen, omdat het wat lastig zat, wat knelde, in één woord: niet beviel. En hoe gaat het nu dikwijls in de wereld? Menigeen heeft eene zaak, eene be trekking, met andere woorden, een' schoen, die, zooals hij dacht, hem paste en die ook waarlijk zoo kwaad, zoo slecht niet was. Maar ziet, ze bevalt hem niet meer, is wat bezwarend, geeft te weinig voordeel, en daarom wil hij veranderen. Nu zoekt hij eene andere. Wanneer hij nu de bestaande zoolang aanhoudt en goed waarneemt, totdat hij iets gevonden heeft, dat inderdaad beter is, dan kan 't er door, dan is de ver andering nog een verbetering, maar helaas! er zijn er genoeg, die uit moe deloosheid of lusteloosheid doodeenvou dig den schoen wegwerpen, geen ande ren kunnen vinden noch koopen, en blootsvoets geruimen tijd moeten rond- loopen. Hoe gaarne neemt niet dikwijls een ander zoo'n weggeworpen schoen op, laat dien in orde maken en draagt hem nog lang. Zoo is deze op goedkoope wijze in 't bezit gekomen van een nog draagbaar voorwerp en lacht om de roekeloosheid van den vorigen eigenaar. Zou 't zoo niet zeer dikwijls gaan met zaken,- met voorwerpen, met vele ande re zaken, die, duur opgezet, duur ge kocht, alleen door een tegenzin, door luim of gemakzucht, worden opgegeven en daardoor een gemakkelijke prooi van anderen worden, die het beter we ten te waardeeren Casacaba. Vlissingen, 25 Juli. Begint onze badaangelegenheid meer en meer de aandacht der ingezetenen en bezoe kers onzer stad te trekken, wat natuurlijk haar niet weinig ten goede komt, inzonderheid was zulks in de laatste dagen het geval, toen haar een vrij druk bezoek ten deel viel. Ondanks de kermis toch, die menigeen tot zich lokt en eenigen tijd aan zich bindt, om ten slotte onvoldaan huiswaarts te doen keeren, hadden niet weinigen zich op Woensdag avond naar hot badhuis begeveu, om boven en be halve het zich vermeien in wat de natuur aan het zeestrand te genieten geeft, aldaar de uit voering van kinderkoren door de leerlingen van den zangcursus van Vlissiug's Mannen koor bij te wonen. En wie er heenging en de kermis liet voor wat zij is, had voorzeker geen reden zich hier over te beklagen. Onder de leiding van den heer W. van Ka mer en met medewerking van het muziekkorps der d.d. schutterij, welks diensten vooral in den tegenwoordigen lijd waardeering verdie nen,werden door een SUtal jeugdige dilettanten eenige stukjes op flinke wijze gezongen, afge- .wisseld door de uitvoering van enkele muziek stukken. Bracht het een en ander een prettige stem ming teweeg bij allen, die bet jonge volk je hoorden en aanschouwden, dit laatste vermaakte zich mede uitstekend, deed zich te goed aan niet to versmaden versnaperingen waarvoor door het bestuur van OefeningenGe- noegen behoorlijk was gezorgd en keerde niet dan noode en na veel pret te hebben gehad, toen de tijd daartoe noopte, hoogst voldaan huiswaarts. Binnen en buiten het terras van het badhuis was eene groote menigte aanwezig, die voor het meerendeel mede getuigen waren geweest van het springen der fontein Betje Wolff, wat des namiddags van 1 tot 3 en van 5 tot 8 uren tot genoegen van velen had plaats gehad. Ook Donderdag was het een drukke dag. Ruim een 300-tal leerlingen der openbare lagere scholen te Goes, die zich iu het afge- loopen schooljaar hadden onderscheiden door nauwgezet schoolbezoek, brachten onder ge leide hunner onderwijzers en onderwijzeressen met de leden der commissie tot wering van schoolverzuim, een bezoek aan Vlissingen en wel hoofdzakelijk aan het badhuis. Met een extratrein alhier te 1 u. 40 aange komen, begaf deze aanzienlijke schare, aan het hoofd waarvan het muziekkorps der dd. schut terij, ouder directie van den heer Geijsen, zich had geplaatst, onder het spelen der muziek stadwaarts, vervolgde haren weg over het Dok, Tonuenbrug,Steenenbeer,rottekaai, Nieuwen- dijk, alwaar bij het standbeeld van de Ruijter een luid hoera voor //bestevaer" uit de monden derGoessche jeugd zich deed hooren, vervolgens langs de Bellamy Kade, waar vóór de woning van den waarnemenden burgemeester,den heer Th. van Uije Pieterso, werd stil gehouden en een couplet uit het volkslied werd aaugeheven, door de Korte Noordstraat, Coosje Busken- straat en Betje Wolff's plein naar het badhuis. Aldaar aangckomeu,waar alles op eene goede ontvangst was voorbereid, werd de inwendige mensch versterkt door het gebruiken van melk en broodjes met kaas, dat nauwelijks was ver orberd, of de jollig gestemde jeugd begon zich iu beweging te stellen tot het afleggen van een bezoek aan het strand, alwaar onder behoor lijk toezicht hunner geleiders, naar hartelust werd pret gemaakt. Na tot ongeveer half zeven genoten te heb ben wat aan het strand en op de duinen te ge nieten viel, was de tijd daar, dat aan de terug tocht werd gedacht, die dan ook, hoogst vol daan over het genotene, onder het spelen der muziek, werd ondernomen. Bij de fontein op Betje Wolff's plein was, dank zij de gelukkige inval van de lieeren H. A. J. KI ij berg en C. Maters, om voor hunne rekening de fontein te laten springen, de Goes- sche jeugd eene verrassing bereid. Rond de fontein geschaard, verspreidde deze hare stralen lustig om zich henen, wat bij dc groote menigte, die voor het aanschouwen vau het een en ander was toegesneld, een vroolijk gezicht opleverde en den hoeren geleiders aan leiding gaf, om allen, die het hunne tot ecno goede ontvangst hadden bijgedragen en inzon derheid de heeren Küjberg en Maters,voor wat ter hunner eere was verricht, hun oprechten dank te betuigen. Onder een luid hoera en het zingen van eenige liederen werd ook Betje Wolff's plein vaarwel gezegd en de weg vervolgd door Aag je Dekenstraat, Dok, naar het station. Op het Dok gekomen werd nog eene ovatie gebracht aan den heer Arie Smit, waar de mu ziek en de honderden kinderstemmen zich vereenigden in het brengen van een welver diende hulde aan den man, die ook geen onbe kende bleek te zijn voor de Goessche schare, waarna de weg naar het station vervolgd werd. In de prettigste stemming stapten de jeug dige reizigers in de voor hen bestemde wagens, die hen kort daarop onder bet spelen der mu ziek en bet brengen der gewone saluten naar hunne woonplaats voerden. Eere hen, die de Goessche lieve jeugd tot het doen van dit uitstapje in slaat stelden en door hunne drijfveeren daartoe, het bewijs le verden, dat het onderwijs en de opvoeding van het jeugdige geslacht hun geen onver schillige zaken zijn. Van 18 tot 24 Juli zijn alhier uit Queen- boro met do mailbooten aangekomen 834 en daarheen vertrokken 835 passagiers. Aan het postkantoor alhier zijn gedurende de 2e helft der maand Mei jl. de volgende brie ven tor verzending ontvangen, geadresseerd aan onbekenden J. S. German, Haarlemmermeer. Verzonden geweest naar Engeland: Mme. Spuczieke Londen; H. D, Gallo way, York. Met genoeggn maken wij melding dat bij het op 22 en 23 dezer te Breda gehouden examen voor de hoofdacte van onderwijzer slaagde, de heer K. Belvoije, onderwijzer aan school C alhier. Een sergeant van het discipliuekorps alhier heeft Donderdag morgen tweemaal getracht,

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1