VLISSINGSCHE COGISANT. No. 56. Zondag 12 Juli 1885, 233te Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden I,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVkd. 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. GEMEFiTEBESTUlill. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen. De burgemeester eu wethouders vau Vlis singen brengen ter keu nis van belanghebbende ouders en voogden dat tot 1 September e. Ir. gelegenheid be staat tot aangifte vau uieuwo leerlingen voor de navolgende scholen School E uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de beer Stuart). School D uitsluitend meisjesschool, (hoofd der school mejuffrouw Schuurman). School C uitsluitend jongensschool, (hoofd der school de heer vau Kamer). Schooi P uitsluiteud meisjesschool, (hoofd der school mejuffrouw B«ijerman). School B tusschenschool, (hoofd dur school de heer Op den Zieken). Zich aan to melden bij de hoofden der be trokken scholen. Vlissingen, 11 Juli 1885. Do burgemeester en wethouders voornoemd, Th. VAN UIJE l'IETERSE L. B. De secretaris, P. FORBES WELS. BEKENDMAKING. De burgemcestur en wethouders van Vlifl- tsingen, Verwittigen ouders en voogden, die hunne daartoe in de termen vallende kinderen of pupillen, met 1 September e. k. wonschen te zien toegelaten tot de lesseu van de school A alhier, (hoofd der school de beer Landsman), dat zij zich te dien einde op Dinsdag den 25 Augustus 1885, des avonds te 7 uren, bij do commissie van toezicht op bet lager onder wijs, ten raadhuize zullen moeteö aanmelden. Tevens met kennisgeving dat niet voor een jaar later, daarvoor gelegenheid zal worden gegeven, teDzij voor leerlingen die reeds on derwijs genoten hebben. Ter bekoming der over te leggen bewijzen van ouderdom, vervoego men zich ten kantore van den burgerlijken stand ten raadbuize. Vlissingen, dun 1L Juli 1885. De burgemeester en wethouders voornoemd^ Th. VAN UIJE PIETERSE L. B. De secretaris, P. FORBES WELS. (Herplaatsing wegens eene misstelling.) SCHUTTERIJ. Zitting der commissie voor de schutterij. Da burgemeester en wotbouiluis van VJissin- gon; maken bekend dat de commissie, ingevolge art 15 der wet, belast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen, die tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij zijn in gebracht, hare gewone jaarlijksche zitting zal beginnen op Hl mm «lag den 20 Juli a. s. des voormiddags te tien uren, tot onderzoek viln allo ingebrachte reclames; wijders worden do daarbij betrokken per sonen geïnformeerd, dat zij, dio bun 34ste jaar hebben volbrachf, zulks Verkiezende Snaai kuunen worden ontslagen wordende de belanghebbenden ten overvloede uitgenoodigd, schrilt -lijke bewijzen tot staring hunner redenen van vrijstelling bij do wet gevorderd, als nog voor zoo verre dit niet reeds is geschied, drie dagen te voren, ter secretarie alhier over te leggen buunendo de bij hunne inschrijving otige- huwden, voor zooverre zij nog niet op eene der bijzondere rollen, zijn g. bracht geworden, iugeval zij sedert dien tijd mochten zijn ge huwd de bewijzen van hun huwelijk, alsnog uiterlijk vóór den 1 Augustus eerstkomende, aan de commissie volgens art. 14 der wet met bet opmaken dur rollen belast ter baud stellen; en zij cindeljjk aan de belanghebbenden bekend gemaakt, dat zij zich stiptelijk, op de gedachte commissie van onderzoek daartoe be- jmalde tijpstippen, voor baar zullen hebben te vervoegen, daar zij, die dit mochten verzui men, gehouden worden geono redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zooverre zij dienstplicbtigo nummers getrokken hebben, niet vallen in do termen van art. 3 a, b, c, l en m en ait. 4 der wet bij de Bcbutlerij zullen worden ingelijfd, tot dat zij in eeu volgend jaar bunue reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 Juli 1885. Do burgemeester en wethouders voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE L B. De secretaris, I'. FORBES WELS. IETS QVE11 'T GËZIOTSVEHMQGEil XI. Toen ik in mijn vorig- opstel gewag maakte van de onophoudelijke verande ringen, die er vooral tegenwoordig in allerlei toestanden plaats grijpen, wist ik, dat ik eene waarheid verkondigde, die niemand mij zou betwisten; ik wist ook bij ondervinding welke ingrijpende ver andering de dood kan teweeg brengen, maar niet wist ik, dat de vroolijke, fees telijke stemming, waarin Vlissingen met bet volste recht sedert eenige dagen ver keerde, zóó plotseling, zóó geheel onver wacht zou veranderen; dat de man, aan gesteld en bereid, om als hoofd der ge meente op te treden, bezield met de le vendige begeerte, om hare belangen te behartigen, te bevorderen; die met baar aan den morgen van een nieuwen dag, waarover de zon vroolijk en vriendelijk uit de kimmen oprees, en droomen van geluk en voorspoed voorspiegelde, dat nieuwe leven zoo hartelijk, zoo welge meend begroette; wiens lust bet zou zijn, om die droomen tot waarheid temaken; die reeds getoond bad, niet onbekend te zijn met datgene, wat ten algemeene nutte kan dienen; dat de beer Diemont, de nieuw benoemde burgemeester, zóó aan zijne betrekkingen zou worden ont rukt en eene hoogere stem hem uit dit leven zou oproepen. Treffend bewijs al weder voor hen, die nog mochten twij felen aan de onbestendigheid der aard- sche dingen. Wat al plannen, wat al verwachtingen op eenmaal verijdeld I Waarlijk van deze stad mag met recht worden gezegd, dat ze in de laatste da gen onophoudelijk dobbert tusschen vrees en hoop, en dat de eene wolk nauwelijks is voorbijgetrokken, of de andere ver toont zich weder I We staan bier voor een feit, waar tegen bet vooruitzien der menscben niet baat. Hier faalt alle menschelijke wijsheid, alle doorzichtI „Der AJensch denkt, aber Gott lencktof, zooals we dat zeer juist vertaald hebben „de mensch wikt, maar God beschiktHij, die wikt, denkt na en de nadenkende mensch ver mag veelmaar niet alles. En wat nu? Dat is de vraag, die on getwijfeld in menig gemoed oprijst en zich bier en daar uit. Een mensch is een vreemd wezen en slaat dikwijls van de grootste vreugde tot de diepste neer slachtigheid over. Ik herbaal, wat ik reeds vroeger heb gezegdzie, ik ben geen inwoner dezer gemeente, maar reeds nu heb ik lang genoeg door dit blad tot de gemeentenaren gesproken, om belang te kunnen stellen in datgene, wat Vlissingen aangaat en wat I zijne belangen van zoo nabij aangaat. Een oudFranscb gezegde luidt aldus: leboi est mort; vjve le hoi Met andere woor den: „de koning is dood; leve de nieuwe Ik heb dit gezegde altijd zeer belangrijk gevonden. Hoe dikwijls toch gebeurt het niet, dat deze of gene, g'edurende zijn leven wordt bemind, ja vergood, zoodat men bijna tot de smadelijke conclusie zou komenwanneer die komt te ster ven, kan zijne plaats door niemand wor den ingenomen. En wat gebeurt er dik wijls De naam van menig gevierden man is als de naam, die men in 't zand schrijft. Daar komt een onverschillig wandelaar en loopt er over been enweg is de naam. Eerst onduidelijk, daarna onlees baar, eindelijk totaal wegHier en daar spreekt een waarachtig dankbare hem nog uit, maar 't duurt niet lang, of bij is vergeten. Dan wordt hetvive le roi (leve de koning!) en de nieuwe, de op komende zon wordt aangebeden door ben, die zich in bare stralen willen koesteren ;en zich bij voorbaat reeds een heerlijk plekje hebben uitgekozen Is er geen nieuwe burgemeester te vinden Wringt daar de schoen Och! die vraag is bespottelijk, want legio is 't getal der genen, die in den tegenwoordigen tijd, zulk eene betrekking als een El dorado begeeren. Neen! de zwarigheid bestaat vooral juist nu in het vinden van iemand,die bekwaam heid paart aan energie, die een open oog heeft voor de belangen der gemeente, die niet terugdeinst voor bezwaren, die de ijverzuchtigen noemt men ze niet beter jaloerscbe weet te keeren; die de verrezene stad schraagt en helpt en steunt en moed inspreekt; die b weet te zeggen, nu het a is uitgesproken; die doorzicht, die inzicht beeft; die bet werk woord zien in alle tijden weet te ver voegen, vooral in den tegenwoordigen tijd; die niet zegtwe zullen zien, maar die de zaken van alle zijden reeds heeft bezien en nu kan handelen Daar op komt bet aan; dat moet den doorslag geven En voor zooverre ik, vreemdeling, mij bekend heb gemaakt met de locale toe standen van Vlissingen, voor zooverre zou ik maar ééne oplossing van 't vraag stuk weten. Eene oplossing, die, geloof ik, door zeer velen geweusebt wordt, die voor deze gemeente een zegen zou zijn, die vooral in de tegenwoordige om standigheden de kroon op 't werk zou zetten de benoeming van den heer Smit tot burgemeester Wanneer de hemel, die nu zoo helder en vriendelijk was, op eens bedekt is geworden, dan doet dit daarom den moed en 't vertrouwen op de toekomst niet verliezen. Wordt bet donkerder, dan des te meer de oog-en geopend en scherper uitgezien. Mij dunkt dat bij, die toonde de zaken zoo te kunnen doorziendie voorzagwat er gebeuren zou, die juiste maatregelen wist te nemen, toen 't zich liet aanziendat er gevaar dreigde, bet ook niet zal kunnen aanziendat bet werk ten halve wordt gedaan; dat bij zal in- den} dat zijn steun in dezen onmisbaar is, dat men algemeen naar hem uitziet in deze dagen van gewicht, en bij in deze regelen ook 't bewijs zal zienhoe zeer men hem waardeert. En biermede wil ik mijne beschouwin gen over 't gezichtsvermogen sluiten, die misschien reeds te lang duurden. Dit is zeker, dat bet gezicht eene der kostbaar ste gaven is, die ons zijn geschonken; dat bet onze dure plicht is, daarvan een nuttig gebruik te maken; dat hierop niét te veel, niet te nadrukkelijk kan gewe zen worden; dat bet aantal ziende blin den zeer groot is; dat het aantal der bril- en lorgnetdragers ook in figuur lijken zin meer en meer toeneemt; dat het gezichtsvermogen zwakker en het kunstlicht boe langer boe sterker wordt. Moge het ieder welgeaard inwo ner gegeven worden den bloei der stad niet door vergrootglazen, maar in wer kelijkheid, in 't volle Hebt te aanschouw wen. Zoo zij betCasacara. BINNEKLAND. Vlissingen, 11 Juli. Op den 19 Juli 1875 vierde Vlissingen een gedenkwaardig feest en wel het inwijdingsfeest der stoomvaartlijn VlissingenSheerness. Wat vóór dien tijd onmogelijk toescheen, bleek alstoen tot werkelijkheid te zijn over gegaan. De onvermoeide eu door Vlissingen nimmer genoeg te waardeeren moeiten en opofferingen daarvoor getroost, schenen met den besten uit slag te zullen worden bekroond en alzoo het lievelingsplan van onzen onvergetclijken,wijlen Z. K. H. prins Hendrik, om Engeland op de kortst mogelijke wijze met het vasteland van Europa te verbinden, op het punt van te wor den uitgevoerd. Dat dit heuglijk feit niet onopgemerkt mocht voorbijgaan, lag voor de hand. In liet openbaar en luide moest worden er kend, wat Zeeland in het algemeen en Vlissin gen in het bijzonder te danken bad aan den beminden telg van bet Nederlandsch vorsten huis, die bij de liefde van bet gansche volk, hier het eerste burgerrecht verworven had. Tien jaren zijn sedert dat tijdstip dra ver- loopen eu staat dezelfde stoomvaartlijn nu ge reed eene nieuwe periode van ontwikkeling in te treden. Wie had zoo iets durven vermoeden of kun nen denken Eu toch werd veler verwachting in menig opzicht beschaamd. Niettemin was men nog niet, waar men we- zen moest, al werd ook acht dagen later, 26 Juli '75, de dieust der maatsch. feitelijk aan gevangen. Rezen, bij eiken tred voorwaarts, zooals bij elke nieuwe onderneming, al spoedig bezwareu en teleurstellingen als uit den grond, van den moed te laten zakken, was echter geen sprake. Hij, die wist, wat hij voorstond en wat hij beoogde,stond palen bleef met zijn vorstelijken steun niet in gebreke, om de stoomvaartlijn VlissingenSheerness en later Queenboro in elk opzicht aan haar doel te doen beantwoorden. Trots veel, wat ter harer ontwikkeling in den weg stond, wist de, helaas! ons te vroeg ontvallen koninklijke stichter, tal vau hinder palen, zonder veel opspraak, uit den weg te ruimen, en ging hij tot zijn dood voort haar stoffelijk cn zeJelijk te steunen,

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1