VLISSINGSCHE COURANT. HELDE, No. 55. Donderdag 9 Juli 1885, 23ste Jaargang. BINNENLAND. L L I T MARIA ROSA. RUKKERIJ, 'aan gaf, o.a. typen, en ocatiebriefjes, eesten spoed, fitvoerine-, de ONDERRICHT ouden, Rekeningcourant landelsrekenen, Schoon- cond. Brieven Lett. K. Maandag 6 Juli - -''b. zal Mr. VAN DEN BERG Tandarts van Z. M. den Koning der Belgen, te Vlissingen in het „Hotel de Commerce" lERT, van 10 tot 2 uur !N voor het doen plaat- iden en geheele Ge- a of veeren. Deze Kunst- onaangenamen reuk en 3 eten, zonder het nit- idwortels. Hoofdhuis N DEN BERG, Tandmeester, ntestraat 22, Antwerpen. OOTDIENST ischen slburg en Rotterdam iggende plaatsen rtrek in Jul i van Middelburg. Maandag 6 voorm 9.45 Dinsdag 7 9.45 Woensdag 8 9.45 Vrijdag 10 9.45 Zaterdag 11 9.45 Maandag 18 9.45 STERDAM. naar Vlissingen. Maandag 6 voorin 9,45 Dinsdag 7 9,45 Woensd 8 9,45 Vrijdag 10 9.45 Zaterdag 11 9,45 Zondag 12 9,45 OOTDIENST irg en Zierikzee v.v. Juli van zierikzee Zondag 5 voorm 7.30 Maandag 6 7.30 Diusdag 7 nam 12. Woensd 8 voorm 7.30 Wocusd 8 nam 3.80 Donderd 9 3.30 Vrijdag 10 voorm 11.30 Zaterdag 11 7,— Zondag 12 C._ r ^85. Maandag, "Woensdag en Zaterdag. 7,30 8,— 10,30 II. 6. 6,80 BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Eranco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en -Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENV&n 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WÖENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Vlissingen, 8 Juli. Met leedwezen vernamen wij Maandagmor gen, dat onze pas benoemde burgemeester, de lieer A. H. J. Diemont, te Arnhem was over leden. Be overledene had den 22 Juni jl. het 57ste jaar zijns levens bereikt. Het aandeel der gemeente in de nationale 'militie bedroeg 23. Ingeschreven in de ge meente,waarnaar het aantal is berekend 93,in gelijfd bij de landmilitie 15,hij de zeemilitie 8. De werkelijke sterkte dor schutterij bedroeg Si2, actief 210, reserve 132, te zamen 342. De actieve sterkte bij de wet gevorderd bedroeg 230, de sterkte van den lsteu ban 230, actief 140, xeserve 90. De schutterij werd behoorlijk in den wapen handel en schijfschieten geoefend, welke oefe ningen over 't algemeen getrouw werdeu bijge woond en besloten met een schietwedstrijd, waarbij aan eenige der meest geoefende schut ters een prijs werd uitgereikt. De theoretische oefeningen voor het kader, gedurende den winter, onder leiding van den le luitenant II. L. Hermans, gaven wederom bevredigende resultaten. Met voortdurende opgewektheid wordt door betrekkelijk vele leden der schutterij deelge nomen aan de vrijwillige schietoefeningen, waardoor dan ook de vrijmoedigheid in toene mende mate wordt gevoed, tot deelneming aan wedstrijden, die elders worden uitgeschreven. Een peleton van 5 schutters, onder aanvoe ling van een officier, kampten in de wedstrij den te 's Gravenhage en te Middelburg, niet zonder suéces. De eigenlijke zomeroefeningen dezer vrij willige vereeniging werdeu mede met een huis- houdelijken wedstrijd besloten,waarbij kenne lijke bewijzen van vorderingen werden geleverd terwijl de lust gedurende den winter werd le vendig gehouden door voortdurende oefenin gen met flobert patronen. Uit de hierboven bedoelde vrijwillige schiet- vereeniging, is thans voortgekomen eene scherpschutters-vereen. „'Vlissingen,'" waar van de eervol ontslagen kapitein A. J. van Ockenburg, voorzitter is geworden, terwijl het secretariaat door den le luitenant II. L. Her mans is aanvaard. De statuten dier vereeniging werden goed gekeurd bij koninklijk besluit van S December 1884 no. 11. Haar ledental was bij het einde 12,80 l.-i Novelle uit het Fransch. VIT. Denzelfden avond gaf men de vrijheid weder aan den jongen Eugelschraan en misschien was het uur, waarop hij den volgenden dag zijn moeder in zijne armen sloot, ook hetzelfde uur, waarop het onschuldig werktuig vnu zjjne bevrijding het ouderlijke huis verliet met de hoop er nimmer in terug te koeren. Hetgoen Maria Rosa vooral deed besluiten haar vertrok geen enkelen dag uit te stellen, was de komst van Ascanio, $ie man scheen sedert de noderlaag dor van het jaar geklommen tot 70. De gemeente deed geene uitgaven voor den openbaren eeredienst,noch verleende subsidiën voor den bouw of het herstel van kerken of pastorijen, zij gaf ook geene toelagen aan pre dikanten of pastoors. De gemeente telde zes openbare en drie bij zondere scholen, als School A (hoofd der schoolde heer P.Lands- man) met 7 onderwijzers, werd over 1884 be zocht door 181 mannelijke en 138 vrouwelijke leerlingen. Al deze leerlingen genoten koste loos onderwijs. School B (hoofd der school de heer J. F. Op den Zieke) met 7 "onderwijzers en 3 kweeke lingen, werd bezocht dpor 162 mannelijke en 169 vrouwelijke leerlingen. School C (hoofd der school de heer W. van Kamer) met 6 onderwijzers, werd bezocht door 99 mannelijke leerlingen. School D (hoofd der school mejuffr. Schuur man) met 3 onderwijzeressen, werd bezocht door 32 vrouwelijke leerlingen. School E (hoofd der school de heer E. G. J. Staart) met 2 onderwijzers; van deze school maakten op ultimo December laatstleden 34 mannelijke leerlingen gebruik. School E (hoofd der school mejuffr. J. W. Beijerman) met 6 onderwijzeressen; van deze school maakten op ultimo December laatstle den gebruik 129 vrouwelijke leerlingen. Overeenkomstig art. 45 der wet op het lager onderwijs werd door het rijk over het jaar 1884 aan de gemeente uitgekeerd een bedrag van f 18307.92. Bijzondere scholen. 1. School voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs met eene hoofdonderwijzeres, (hoofd der school mejufl'r. J. C. van der Grinten) en 7 onderwijzeressen (hulp), werd gedurende het jaar 1884 bezocht door 149 meisjes. 2. School voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs (Roomsch Katholieke Paro chiale school) met 1 hoofdonderwijzer, de heer B. G. van Nieuwkuijk, hoofd der school en 4 onderwijzers (hulp), werd in dit tijdsverloop bezocht door 155 jongens. 3. School voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, met een hoofdonderwijzer, (hoofd der school de heer H. Merckens) 3 on derwijzers (hulp,) en 3 kweekelingen, deze school werd in dat jaar bezocht door 81 jon gens en 65 meisjes. Bewaarscholen. Een van het departement tot nut van 't algemeen met eene onderwijze res en twee kweekelingen, deze school werd troepen niet bang moer te zijn zich te Neini te vertoonon, en reeds had hij twee of driemaal eenige dagen in zijn huis doorgebracht. Maria Rosa merkte spoedig op, dut Ascanio in plaats van Teta te bevelen, of haar ruw te behandelen, zooals bij vroeger gewoon was, moeite had, om zijno blijdschap, als hij haar zag, te verbergen. Hoezeer hem het bijzijn van zijne vrouw ook hinderde, putte hij zich dan uit in zorgen en voorkomenheid jegens het jonge meisje. Maria Rosa deelde aan haar vriend, den geestelijke, alles mede en deze raadde haar aan bij hare moeder to blijven tot op don dag, dat haar de vlucht mogeljjk zijn zou. Zij keerde dus tot hare moeder terug met de hoop op eene spoedigo bevrjjding. Zij ging met lichten tred door een der straten van het dorp eD, vrooljjker dau ooit, sloeg zjj bjj toeval baro blikken op bet buisje gemiddeld bezocht door 92 jongens en 58 meisjes. Een Evangelisch Protestantsche met twee onderwijzeressen en tien helpsters, werd be zocht door 147 jongens èu 98 meisjes. Een Roomsch Katholieke met ééne onder wijzeres en 4 helpsters, waarvoor fungeeren verschillende zusters van liefdadigheid; werd bezocht door 95 jongens en 164 meisjes. Een bewaar- en breischool met ééne onder wijzeres en ééne helpster, werd bezocht door 6 jongens en 15 meisjes. Een school voor nuttige en fraaie handwer ken met ééne onderwijzeres en 5 helpsters met 35 leerlingen voor de nuttige en 114 voor de fraaie handwerken. Aan elk der openbare scholen is een gym nastieklokaal toegevoegd. Aan het openbaar lager onderwijs is voor 1884 ten koste gelegd f 61906.76. Aan de burgeravondschool bestond het on derwijzend personeel in 1884 uit een waarne mend directeur, één leeraar in de wiskunde, aardrijkskunde, geschiedenis enz., benevens één leeraar in het hand- en rechtlijnig teeke nen, één leeraar in het rechtlijnig teekenen, één adsistent in het rechtlijnig teekenen, één ad^istent in het handteekenen. Aan die school is voor 1884 ten koste gelegd t 3049.16. De toestand van de behoeftige klasse, ver- gelekeu met het vorige jaar, was ongeveer ge lijk. De vermindering der werkzaamheden aan de maatschappij „de Schelde" en daaruit ge volgde afdanking van werkvolk in het laatst des jaars, deed een ongunstige uitkomst vree zen, doch eenige werkzaamheden aan openbare wegen en aan de duinen,neutraliseerde althans voorloopig de schadelijke uitwerking daarvan. Op 31 December 1884 bestonden drie door of van wege de gemeente beheerd of gesubsi- diëerd wordende instellingen, alshet gasthuis, het burgerweeshuis en het algemeen armbe stuur. Gedurende het jaar zijn verpleegd of be deeld in het gasthuis onafgebroken 97, tijde lijk 33, in het burger weeshuis onafgebroken 48, door het algemeen armbestuur onafgebro ken 58, tijdelijk 96. Naar de laatst goedgekeurde rekening is door deze instellingen ontvangen f 62445.215 en uitgegeven f 57751.92. Tot leniging en vermindering van armoede werd zooveel mogelijk bij voortduring zeer veel beroep gedaan op de liefdadigheid der ge meenteleden, terwijl vergoeding of bijdrage werd verstrekt voor huishuur en voor genees- van Margaritta en zag daar Léon d' Eatourville voor een ezel bij een open venster teekenen. Do regelmatige en lieftallige gelaatstrekken en de sierlijke gestalte van dezen jongen man vormden zulk een coutrast met de afscbuwolijke gedaanten, welke Maria Rosa gewoon was to zien, dat zij onwillekeurig eenige oogenblikkun bloef stilstaan om hem te boscbouwen. Sedert dien dag kwam Maria Rosa niet te Genzano zonder langs het huis van Margaritta te gaau en een blik te werpen naar het venster, waar zjj tweemalen in de zelfde week Léon Wederzag. Weldra, zij kon niot raden hoe het kwam, bleef de jongj man altijd in hare gedachten; over dag en dos nachts mengden zich zjjn beeld iu al hare gedachten als om er do bitterheid van te verzachten, on dozu zoete bezigheid dreef baar geheel natuurljjk naar de oude Margaritta, die bet niet moeiljjk was middelen. Teveus geschiedt bedeeling v ui warme spijs in den winter, voorts van klom pen, stroo en van enkele kleedingstukken en dekens. Als instelling ter voorkoming van armot de door of van wege de gemeente beheerd, kan worden aangemerkt de leenbank, waarvan even als in vorige jaren, een veelvuldig ge bruik werk gemaakt. Wordt vervolgd.) Maandag morgen te ongeveer Hu. 30arri veerden alhier in de buitenhaven, per stoom schip Prince BaudouinIIII. MM. de koning en de koningin van België, alsmede prinses Clementine, hun jongste dochter en de hertog van Aumale, hun oom. liet gevolg van Z. M. den kouitig bestond uit de heeren graaf La- laing, secretaris, graaf du Chastel, adjudant, graaf d'Assche, hofmaarschalk, kolonel Da- four, directeur der Belgische mailbooten te Ostende en dr. Wimmer. H. M. de koningin was vergezeld van freule de Limburg Stirum, hofdame, en de jeugdige priuses met hare gouvernante. Na het gebruiken van een lunch aan boord van het stoomjacht, waaraan door den heer F. J. B. van Schooien, onder-inspecteur bij het Belgische loodswezen alhier, werd deelgeno men, werd een kort bezoek gebracht aan de mailboot Prins Hendriken daarna een rij- toertje door Walcheren ondernomen. Op dit tochtje werden de hooge bezoekers vergezeld door de heeren van Schooten en F. J. Blij, ontvanger der loodsgelden bij voor noemd loodswezen, die hun alle gewenschta inlichtingen verschaften. De voornaamste stra ten en gebouwen van Middelburg worden be zichtigd en vervolgens de reis voortgezet naar Domburg. Bij het slot Westhove werd halt gehouden en zoowel de ligging als de omgeving van dat merkwaardig gebouw ten zeerste door allen bewonderd. Te Domburg werd aan het bad hotel afgestapt, alwaar de vorstelijke bezoekers eenige ververschingen gebruikten. Na ruim een uur in die kleine doch zeer fraaie badplaats vertoefd te hebben, werd de terugreis naar Vlissingen via Westkapelle en Koudekerke aanvaard. Te Vlissingen werd het standbeeld van De Ruyter bezichtigden eenige der voornaamste straten doorgereden. HII. MM. reisden in streng incognitoeven wel was hunne aanwezigheid spoedig in de stad bekend, zoodat zij bij hunne terugkomst aan boord van het jacht, door eene menigte aan het praten te krijgen. Toen Maria Rosa echter van baar veri.am dat Léon d' Eslourville geen arme schilder, maar een zeer rijk vreemdeling was, betfde zij dadelijk voor hem. Was bet niet in de nabijheid van Nemi dat men den jongen Engelschman bad duiven oplichten? En was die ondernoming uiet gelukkig geslaagd? De levendige verbeelding van bot jonge meisje, nog meer opgewekt door eene onver klaarbare belangstelling, bracht baar da delijk het beeld van den ongolukkigen vreemdeling, die door de roovers vermcurd was, of in de rotsen van don Cavi-b rg, gevangen gehouden werd, voor deu geest. Door die afschuwelijke gedachten onopl: <u- delijk gekweld, bood Maria Rosa uiet l.tng wederstand aan de beboefto om met Léon to spreken, ten eiude hem te beschermen roof

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1