VUSSIMiSOlK aim INT No. 51. Donderdag 25 Juni 1885, 23ste Jaargang. BUREAU: Kleine Markt I N». 187. Prijs peT drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissïngen. PRIJS DER ADYERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAtJBE c Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. Zij, die zich met het vol gend kwartaal, aanvangende 1° Juli a. s., op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. GEMEENTEBESTUUR. PATENTEN. Verkrijgbaar stelling der patenten voor tappers en slijters over het dienstjaar 1885/ao. Da burgemeester en wethouders run Vlis- siugen, umketi bekeuH, dat de paton ten voor tappers en slijters over bet dienstjaar lb85/s8 verkrijgbaar zijn jesteld ter gemeente secretarie, waar zij kun nen worden afgehaald vau den 25 Juui tol ea met den 10 Juli a. s. van des morgens 10 tot des namiddags 3 uren; de Zondagen uit gezonderd. dat de patenten, die niet binnen dien tijd zijn afgehaald, overeenkomstig de bepalingen dor wet, aan de huizen van de belanghebben den zullen worden afgegeven, door den deur waarder der directe belastingen, tegou vol doening van bot daarvoor verschuldigde; wordende de belanghebbenden tevens her innerd, dat zij, die desgevraagd huu patent niet kunnen vertoonon, zich blootstellen aan de boete, bjj de wot budreigü. En is biervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23 Juni 1885. Do burg. en wetb. voornoemd, Tb. VAN UiJE PIETERSE, L. B. De secretaris, P. FORBES WËLS. VIII. Er zijn zoo van die vragen, welke men in stilte, aan zich zeiven doet, als vreesde men dienaangaande de opinie van ande ren in te winnen, 't zij uit schaamte voor onze eigene onwetendheid, 't zij om vóór anderen onzen toestand niet bloot te leggen. Eene dier vragen, welke al weder op ons onderwerp betrekking heeft, wil ik hier even aanroeren. Ieder kent de uitdrukkingdoor de vingers zien. Nu is 't eene vrij belang rijke vraag, of men alles, of men niets, hoeveel men door de vingers moet zien. De heer A en zijn vrouw zijn men- schen, die niets door de vingers zien. Ze beroemen er zich op, onverbiddelijk ge streng te zijn, zoowel ten opzichte van hunne kinderen als jegens hen, die in hunnen dienst zijn.Niets laten ze onge straft voorbijgaan. Hunne huishouding is een model van stiptheid, en nauwkeu righeid en in hun bijzijn zullen hunne kinderen zich ook aan geen vergrijp schuldig maken. Toch heb ik meer dan eens de opmerking hooren maken, dat hunne kinderen buitenshuis alles behalve modellen zijn; dat hun dienstbodenper- soneel onophoudelijk verandert en zij in den regel nog al moeite hebben, om een nieuw te krijgen. De kinderen hebben langzamerhand liunne oprechtheid ver loren en spelen in 't bijzijn der ouders een rol, die zeer natuurlijk in 't. leven is geroepen door eene vrees voor straf. Geen wonder dan ook, dat ze op andere tijden hun schade weer inhalen en de omtrent hen uitgesprokene opinie recht vaardigen. Een zeer groot kontrast hiermede vormt )iet huisgezin van den heer B. Deze gaat uit van 't denkbeeld, dat men juist den kinderen hunnen gang moet laten gaan, om te zien, wat |er in zit en om zelf standige menschen van hen te maken. Geene straf, geen verbieden! is zijne leus. Men moet kinderen geenen dwang aandoen, maar hun algeheele vrijheid laten. Geen wonder dan ook, dat ze ge heel doen, wat ze willen. Hoe zijn nu. de resultaten? zult gij vragen. Voor zoo verre er uit de gevol gen over geoordeeld kan worden, zijn ze bij beiden onbevredigend. Een paar zoons van den heer A hadden zoo lang en zoo geheel aan den leiband geloopen en had den daarenboven zoo zeer de gewoonte aangenomen, om twee aangezichten te toonen, dat ze, eenmaal in de wereld gekomen, hunne vrijheid genoten even als een hond, die, van zijn ketting be vrijd, niet meer te houden en voor vele menschen lastig en zelfs gevaarlijk is. Om kort te gaan, ze zijn den verkeerden weg opgegaan, ten gevolge van eene overdrevene gestrengheid en de goede heer A, die dacht, modelkinderen en mo delleden voor de maatschappij te hebben grootgebracht, heeft zich deerlijk in zijne verwachting bedrogen' gezien. Zijn de kinderen van den heer B zoo veel beter of nog slechter? Och! dat is al moeielijk te zeggen. Een van de drie is een ruwe wildzang geworden, die overal den baas speelde, juist omdat hij nooit gezag had leeren eerbiedigen. De heide anderen zijn gelukkigerwijze in goede handen gevallen en hebben zich goed we ten te redden. Toch zou ik noch de eerste, noch de de tweede methode aanbevelen. Zoo ooit, dan is hier de gulden middenweg verre te verkiezen. Wanneer ouders overal, op elke mogelijke kleinigheid eene aanmer- merking maken en letterlijk niets door de vingers zien, dan kan 't niet anders, of de kinderen worden ledepoppen, die zich bijna niet durven verroeren uit vreeze voor eene berisping. Alles laten begaan en kinderen, om zoo te zeggen, aan hun lot over te laten is even gevaarlijk. On- ders, die werkelijk den heerlijken, ver- hevenen naam van ouders, d. i. opvoe ders, waard zijn, zien alles, maar hou den zich dikwijls, als zagen ze 't niet. Ze moeten zich kunnen verplaatsen in hunne eigene kinderjaren en bedenken, hoe dikwijls zij iets verkeerds deden, niet- altijd uit eene booze bedoeling, maar zeer dikwijls uit onervarenheid, gedachteloos heid en lichtzinnigheid. Slaat derhalve uwe kinderen gade met de uiterste nauwgezetheid en zijn de ver grijpen zoodanig, dat ze werkelijk beris ping verdienen, doet liet dan, maar toont ook evenzeer een open oog te hebben voor het goede, dat ze doen. Zonder hen juist daarvoor te beloonen, kunt gij toch uwe goedkeuring daarover betuigen en erkentelijk zal een rechtgeaard kind zijn, wanneer hij ziet, dat het oudrenoog aan beide zijden op zijne gangen let. Uwe taak is daardoor niet gemakkelijk, maar wie hpeft ooit de taak der opvoeding aldus kunnen noemen Zeker is het, dat gij in de oogen uwer kinderen alsdan niet zult zien, gestrenge zedemeesters, maar ware, trouwe vrienden, en behou dens enkele uitzonderingen, kunt gij ver zekerd zijn, dat uwe kinderen, als ze menschen gijn geworden, u dankbaar zullen zijn voor de leiding, door u ge geven, en de krans, door hen op uwe lijkkist gelegd, zal niet zijn een uitvloei sel van een heerschend gebruik, maar een uitwendig bewijs van welverdiende hulde Zoo verre wat de opvoeding' der kin deren aangaat. Er zijn in 't leven eene menigte om standigheden, waarin het eene laakbare, onvergefelijke zwakheid moet genoemd worden, gebreken en verkeerdheden door de vingers te zien. Noem dè zaken bij hunnen naam, zijn er gebreken, welnu, toon ze dan aan, maar zie ze niet door de vingers, alleen om u niet gehaat te maken, om den mooien, inschikkelijken man uit te hangen, die gaarne alles plooit, maar beter g'ezegd, niets plooit en ver andert, tot dat het op 't laatst voor geen buigen en veranderen meer vatbaar is. Klaag niet over bestaande misbruiken, wanneer gij zoo lang door de vingers hebt gezien, dat de verkeerdheid eene gewoonte, eene tweede natuur is gewor den, ingeworteld en ingeroest. Hoe is 't mogelijk, zegt men dikwijls, dat deze of die administratie zoo totaal in de war is? Dat er gestolen, verduisterd is? Och! dat is doodeenvoudig; die kleine onnauw keurigheden zag het bestuur eerst door de vingers, en zoo ging het van kwaad tot erger. Menigeen zou nu zijne misdaad niet in den kerker boeten, als men hem al tijd goed op de vingers had gekeken. In zulke gevallen zeg ikweg met dwaze inschikkelijkheid I Ziet niets door de vin gers Maar wees rechtvaardig en tracht altijd uwen naasten op den goeden weg te houden of terug te brengen. De men- schenliefde doet ons hem, dien we op straat zien vallen, helpen en opbeuren. Dat 'behooren we ook met onze mede reizigers op den levensweg te doen, en juist doen er zich gevallen voor, dat we dit op uitstekende wijze kunnen doen, door in den beginne niet door de vingers te zien en zoodoende het kwaad in den aanvang te stuiten. Casacara. BINNENLAND. Vlissingen, 24 Juni. Na een bijna tweedaagsche beraadslaging in de zitting der tweede kamer over de conclusie van het verslag der commissie voor de regee- ringsinlichtingen op het adres van de kamer van koophandel alhier, betrekkelijk de kon. maatschappij de Scheldewerd gisteren met 44 tegen 13 stemmen de conclusie der commissie met weglating der woorden: ,/meer bepaaldelijk aan de maatschappij de Schelde', aangenomen. De aangenomen conclusie luidt alsnu als volgt ,/Den heer minister van marine uit te noo- digen nader in overweging te willen nemen, in hoever 's lands belang toelaat de levering van werken op te dragen aan fabrieken, buiten de linie van defensie gelegen.1' Vooraf was de voorgestelde conclusie van den heer Keuchenius, als volgt luidende i/ Als haar oordeel uit te spreken, dat de ont binding der bij de wet van 8 September 1875 [Sbl. no, 151) goedgekeurde overeenkomst be- trekkelijk de uitgifte in erfpacht van het voor malig etablissement te Vlissingen, zoowel voor 's lands belang als voor de ontwikkeling der van rijkswege te Vlissingen aangelegde haven, schadelijk zijn zoude," met 39 tegen 17 stem men verworpen. HU. KK. HH. de hertog en de hertogin van Edinburg met gevolg kwamen hier heden mor gen met het stoomschip IVillem, Prim van Oranje van de stoomvaartmaatsch. Zeeland uit Engeland aan, en zetten de reis naar Am sterdam met den aansluitendenboottrein voort, waarin ten huunen behoeve een salonrijtuig was geplaatst. De overeenkomst met de Porddeutsche Lloyd is voorloopig aangegaan. Het concept is ter beoordeeling gegeven aan den rijkskan selier. De Lloyd neemt voor 15 jaren de ex ploitatie der beide lijnen en haar zijtakken op zich, en zulks tegen een subsidie van 4,400.000 mark. De schepen zullen stoomen met een snelheid van 12 in plaats van geëischte ll'/s knoopen. De maatschappij zal later bouwen 6 nieuwe schepen, terwijl 9 vaartuigen, reeds bij haar in dienst, en die een snelheid van 13 knoopen bezitteu, in de vaart zullen worden gebracht. Vijf schepen zijn in de laatstbedoel de 9 begrepen, welke voor de tropen gebouwd zijn. Het N. v. d. Ih voegt, bij de beschrijving der Vlissingsche havenwerken, aan het week blad De Scheepvaart ontleend, en ook. door ons in ons jongste nummer overgenomen, de volgende woorden //Klinkt het niet als bitteren spot, dat de best gelegen haven in een gansch land door een vreemdeling, en wel op grond van eigen onder- vinding, wordt aanbevolen als een veilige en zeldzaam rustige ligplaats voorplei- zi er vaartuigjesWaar blijven handels- en ondernemingsgeest om gebruik te maken van de prachtige rijkswerken Zal Duitschl&nd er werkelijk den stoot aan moeten geven?" Ondanks het min gunstige weder voor het geven van een concert aan het badhuis op Maandag avond, had het reeds meermalen te voren aangekondigde concert toch plaats. Zooals te verwachten was, was de opkomst niet groot.Niettemin wist het muziekkorps der dd. schutterij te Middelburg, door de flinke uitvoering van een wel gekozen programma, aan menigeen een genotvolleu avond te be zorgen en den wensch te verlevendigen, het meermalen op de duinen te kunnen gaan hoo ren, dat bij te verwachten heerlijk zomerwe der meer dan eene aantrekkelijke zijde heeft. Maandagavond tegen ongeveer acht uren werd alhier een luchtballon gezien, die van uit zee, op goed zichtbare wijze voorbij onze stad dreef en door tal van toeschouwers werd waar genomen. Met den verrekijker werd daarin een persoon opgemerkt, die zooals later is gebleken was de bekende moedige luchtreiziger F. Lhoste, die des morgens te Duinkerken was opgestegen en omstreeks acht uren zich op eene weide bij 's Heer-Arendskerke liet nederdalen. Nadat den beer Lhoste de noodige hulp was verstrekt tot opberging van zijn materieel, vertrok deze naar Goes. Jl. Zondag werd in het Yeeregat door den aldaar kruisenden loodskotter, schipper L. J. Engels, drijvende gevonden en opgevischt een lijk, dat in verregaanden staat van ontbinding

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1