VLISSINGSCHE COURANT. Te m is li nu is ïi s Ti1 uit, No. 47. Donderdag 11 Juni 1885, 23ste Jaargang. BINHESLAMP. en ESTHER. 11 en 6.— - 6.80 8 voorin 0,45 9,45 9,15 9,45 9,45 9,45 9,45 8 voorm 9.45 9 u 9 ^5 sdag 10 d 9 45 3rd. 11 B 9,45 12 945 lag 13 9 45 15 9,45 'vaart v*n Vlistinjt irg vertrekken. 7.30 7 30 7,30 6 C 80 nam S.30 12.— Voensdag en 7.30 nam. 2.45 8.— 3.15 0.- n 12.30 6.30 1.— BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. ™s!S- Zij, <üe zich met het vol- gend kwartaal, aanvangende 1» Juli a. s-, op de Vlissingsehe Courant abonueeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. OPENING DER BADEN. De burgemeester en wethouders I ,jt Vlissingen, brengen ter algemeene kennis dat Ftie opening der zeebaden aan de badplaats dezer gemeente is bepaald op H JUNI e. k. Vlissingen, 6 Juni 18S5. De burgemeester en wethouders voornoemd, Th. VAN U1JE PIETERSE L. B. De secretaris, i P. FORBES WELS. Naar men verder mededeelt, wordt sterk overgeheld om de stoomvaartlijnen Vlissingen te laten aandoen. Inzonderheid wordt ten aan zien dezer haven aangevoerd,dat zij helminste tijdverlies oplevert en de gelegenheid tot con currentie der Duitscbe lijnen tegen de bierbij in aanmerking komende buitenlandsche, het minst in gevaar brengt. Hoe bet zij, blijven wij bet beste voor Vlis singen hopen, en zien wij met gespannen ver wachting de beslissing in deze voor onze stad zoo belangrijke zaak te gemoet. Vlissingen, 10 Juni. Volgens de Berl. Politischen NachricJiten I is het voorloopig contract in zake de gesubsi- I luierde stoomvaartlijnen aan de bondsregee- I ringen en de daarbij betrokken ressorts van I krijk toegezonden, teneinde te vernemen, of ra die zijden wellicht wijzigingen er in wor- let verlangd. Eerst wanneer alle antwoorden J Aarop zullen zijn ingekomen, zal de tekst van I iet contract definitief tusschen de regeering en n Noordduitscben Lloyd te Bremen worden lieteekent dat op het Alhier kwam eergisteren voor bet terst na langen tijd weder een schip met lading binnen, en wel het fregatschip Lydïakapt. Doty, van Philadelphia, met 8458 vaten geraffineerde petroleum, welke in de petroleum-pakhuizen opgeslagen zullen worden. Sedert de oprichting van deze petroleum-loodsen ongeveer een jaar geleden, is dit de derde alhier aangevoerde eü geloste lading petroleum. Maandag middag bad alhier in den tuin van het koffiehuis „A la Ville de Bruxelles" een concours plaats op de bollebaan, voor de da mes der leden van de handboogschutterij „de Eendrachtwaaraan door 34 personen werd deelgenomen. Hiertoe waren 5 prijzen be schikbaar gesteld, 3 van wege de sociëteit, één geschonken door mej. Daalhuijzen en één door de jongejuffrouw A. Maes. De le prijs werd behaald door mej. Gbijs, met 480, de 2e door mej. Asaert met 340, de 3e door mej. Hoeijmans, met 310, de 4e door mej. Floor, met 280 en de 5e door de jouge- juffr. Cornellie, met 270 punten. Maandag kwam in de schilderswerkplaats van den heer J. A. Riemens alhier eene post duif gevlogen, aan welke een briefje van den volgenden inhoud was gehecht1. Vooruit gang, Gent" .61. .992. Men schrijft uit den Haag aan do Pr. Gr. Ct. het volgende Encore vne éloile qui file kunnen we hier a propos van de Ilaagsche bankiers zeg gen! Nauwelijks is de een met de noorderzon vertrokken, of de ander verzoekt vrijwillig in staat van faillissement verklaard te worden. De groote Carré van het welbekende circus zal dan ook voortaan, in plaats van clowns, Haag- sclie bankiers engageeren, omdat deze oneindig sneller en vlugger springen, al zijn ze ook niet zoo aardig als de clowns van professie. Doch waar moet het heen met onze geldbe heerders Wie zal nu, na het kantoor van Oordt, de salto mortale maken Er loopen zonderlinge geruchten, en gisteren werd mij ouder het heerlijke lommer van de Witte ge zeten, verteld, dat er spoedig nog meer zullen volgen. Zelfs werden er namen genoemd. Een uitmuntende speculatie voor een jong veelbe lovend bankier in spe, om na al die vervaarlijke luchtsprongen zich heel kalm en solied in de residentie te vestigen, Na al dien storm komt zeker zonneschijn, en op die puinhoopen een nieuw bankiershuis te stichten zou inderdaad geene kwade berekening zijn. Worden nu ech ter de menschen nooit wijzer P Men heeft het gehoord na de verdwijning van den heer Polak hoe allerlei aanzienlijke personen,en daaronder niet minder dan drie generaals, belangrijke sommen ter bewaring hadden gegeven aan die firma. Is het dan zoo moeilijk om zijn geld en papieren zelf te bewaren. Heeft men dan nog niet voldoende geleerd, om steeds niet blind vertrouwend den bankier zijn geld in bewaring te geven. Wees vertrouwd maar vertrouw niemand, zal hoe langer hoe ipeer onze ken spreuk moeten worden. De ambtenaar van het openbaar ministerie alhier wees er nog op, bij de behandeling van de zaak van den directeur der Haagsche brood- en meelfabriek, hoe goed vertrouwen hoe langer hoe zeldzamer wordt. Het faillissement van den heer van Oordt loopt over anderhalf raillioen, zegt men, zoodat menigeen er het slachtoffer van zal wezen. Over het algemeen zijn de tijden slecht, vooral voor de residentie, waar zoovele Indische oud- gasten onder de suiker-crisis gebukt gaan. Vele groote huizen staan er leeg, en hierdoor daalt de prijs zoodanig, dat o. a. eene villa, die den eigenaar f 90,000 heeft gekost, nu voor ƒ30,000 te koop is. Huizen koopen is tegenwoordig in den Haag eene uitmuntende speculatie. In tegenstelling met de klachten in tal van gemeenten over hooge plaatselijke belastingen mag men in de Friesche gemeente Baardera- deel van geluk spreken. Volgens de vastge stelde kohieren van hoofdelijken omslag over den dienst 1885, bedraagt deze te Jorwerd f 840, zijude 0.52 pCt., te Winsum f 1150, zijude 2.80 pCt.. te Huins f 6.80, zijnde 0.08 pCt. en te Beers f 100, zijnde 0.95 pCt. van het belastbaar inkomen. Eene joodsche idylle VAN SACHER MASOCH. Uit het Duit8ch. „Er is toch driemaal aan onze deur ge- llopt,ging Esther voort, „en toen ik opendeed, lag het hout er, en zulk prachtig hout! Mag ik het nemenl" „Vraag maar niet langer, kind/' ,/Maar het is als eene tooverij." Toch ilapelde zij het hout achter den kachel op, hakte een der groote stukken klein, maakte spaanders en spoedig knetterde in den kachel I heerlijk vuurtje en in de kleine kamer ftRpreidde zich eene aangename warmte. Esther droogde hare tranen af. //Kijk eens hier, vadertje/ riep zij uit, ,/wat moot dat beduiden, het gansche venster is vol met koeken!" //Koeken," herhaalde de blinde ongeloo- v'gi bevend van vreugde. Esther gaf hem er een en beiden begonnen te eten. //Zij is nog geheel warm," sprak zij, ffffiaar alles is toch als eeu wonder." nZiet ge, Esthertje, God heeft ons niet verlaten," sprak de blinde, „het is niemand dan de profeet Elias, die heeft uwe tranen gezien en is tot ons gekomen om ons op het Purimfeest zijne gaven te schenken." „Ja, vadertje, niemand dan de profeet Elias." Beiden begonnen te bidden. „Als hij echter bij ons is en onzen nood ziet," begon Esther, „waarom brengt hij dan mij ook niet warme kleederen en schoe nen, om te kleeden mijn blinden vader!" „Waarom heb ik warme kleeren noodig," riep Tobia glimlachend uit, „ik heb nu toch een warm kamertje, maar gij mijn kind, gij loopt door vorst en sneeuw in uwe gescheurde schoenen on uw dun kleedje." „Verlang niet te veel, vadertje," zeide Esther, „heb ik niet ook een warme doek." „Als de profeet Elias wil," antwoordde de blinde verstoord, „kan hij u kleeden als een priuses; hij kan u kleeden ook in een hermelijnen pels, als hij maar wil." „Maar vadertje „En als men bidt, moet men behoorlijk bidden en daarom bid ik om een hermelij nen pels voor u." „Vadertje, hij zal boos worden en het hout wegnemen." „Welnu, dan zij het geen hermelijn, maar gij zult tooh een pels hebben, In de IJselstreken zal de opbrengst der ker sen zeer groot zijnjen de andere vruchtboomen beloven er mede zeer veel. De stand der veld gewassen is buitengewoon gunstig, terwijl ook het wintergraan een zeer groote opbrengst be looft. De hooioogst zal dien van 1884, die reeds buitengewoon groot was, nog in hoeda nigheid en hoeveelheid overtreffen. De vee handel blijft gedrukt. Men schrijft uit Kampen aan de Zio. Ct Opnieuw is er bericht gekomen uit Djambi. De 2e luit.der inf. J. P. C. Bueuiuck te Djam bi is te geftjk met den heer Heycop ten Ham door de twee hadji's aangevallen. De heer Heycop was terstond dood, terwijl de heer Bueninck nog ongeveer een week ziek heeft „Waarom zou ik dat? denk eens na." „Dan zal het maar een jakje zijn met bont gevoerd, opdat ge geen kou meer hebt." Laflek Wilna hoorde alles en in zijn goed, medelijdend hart lachtte hij heimelijk mede, en weder giugen de stelten heen en weder en Hamans groote neus keek in alle vensters naar binnen en zijn arm stak hij overal in, waar het kon, en greep de dingen die de profeet Elias noodig had. Vóér den winkel van den uitdrager Winkelfield hin gen een paar roode laarzen, die hij van een edelman had overgenomen. Haman nam ze^ zonder veel te vragen, mede. Bij den rij ken Veigelstock leende hij een zwarten satijnen kaftan, bij de dochters van Freu- denthal een paar nieuwe schoenen en een kleed. Maar het jakje met bont? Gelukkig waren bij vrouw Zuckerspitz de gemaskerde jongelieden binnengedrongen en zij dronken thans Tschaj eti dansten en de schoone, behaagzieke vrouw had hare met hermelijn omboorde en gevoerde kazabaika afgedaan en daar het venster maar even aanstond, deed Laftek Wilna het zachtkens open en nam de kazabaika van den stoel. Verscheidene minuten later klopte hij aan het venster van Esther. „Dat is hij," fluisterde Tobia, „doe hem open,'' Esther opende het venster, liep toen achter den kachel en sloot de oogen. Toen zij ze weder opende lagen de kaftan, de kazabaika, het kleed en de laarzen voor haar Vadertje!" riep zij, „hij heeft ons gebracht alles wat wij gebeden hebben." Zij sloot het venster en trok den blinden vader de warme laarzen en den zijden kat- tan aan, en trok zelve de schoenen en het kleed aan en liep rond in de prachtige ka zabaika van vrouw Zuckerspitz. „Welk een gelukl" riep de blinde, „gij staat daar zeker nu als een prinses, Esthertje. Kom toch eens bij mij." En daar hij niet zien kon, streek hij met zijne bevende handen, die thans beefden van vreugde, over het fluweel van de kazabaika en het zwellende bont." Dat is hermelijn, kind," sprak hij, bijna verschrikt, „de goede pro feet Elias heeft mij gehoord en heeft mij op het Purimsfeest een jak met bont ge bracht. Ziet gij, hoe God ons liefheeft! En daar de profeet Elias ons heeft geschon ken zooveel, zal hij ook brengen aan mijn kind een braven, schoonen jongen man." Esther hield hem de hand voor den mond. „Wees bedaard, vader, alles verdwijnt nog, alles even wonderlijk als het gekomen is." Laftek Wilna keek echter door het ven ster in het kamertje, en toen hij Esther

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1