VLISSINGSCHE EOI BAM. No. 45. Donderdag 4 Juni 1885, 23ste Jaargang. BINMNLiKD. HAIAN en ESTHER. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zicb bij alle Boekbande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENÏTENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettera worden be rekend naar de plaatsruimte, "die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde kohier van den Roofdelijken Omslag voor 1885. De burgemeester en wethouders van Vlissingen, maken bekend dat liet kohier van den hoofdelij- ken omslag voor het jaar 1885 na door gedeputeerde staten van Zee land bij hun besluit van 29 Mei 1S85 no. 81 te zij-n goedgekeurd, op lieden in afschrift' gedurende den tjjd vau vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Vlissingen, den 8 Juni 1885. De burgemeester en wet houders voornoemd, TH. VAN TJIJE PIETERSE L. B. De secretaris, P. FORBES WELS. IPeliM©., VERVOER VAN BUSKRUIT. De burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat ingevolge kennisgeving van den heer commissaris in deze pro vincie, vermoedelijk op 4 Juni a. s. van Engeland zal worden vervoerd, eene partij van ongeveer 250 KG. bus kruit, per stoomboot naar Ter Neuzen en, na overlading aldaar, in eene met kleeden bedekte boot naar Selzaete. Vlissingen, den 8 Juni 1885. De burgemeester voornoemd, TH. VAN UIJE PIETERSE L. B. Bene joodscke idylle VAN SACHEE MASOCfl. Uit bet Puitsch. Hot Was Purimfeest, de gansche stad Ko- lomea verkeerde in vroolijke opgewondenheid en elk trachtte, zoover zijne krachten bet toelieten, den nacht tot een helderen dag te horscheppen. Alle ramen waren verlicht, bier eu daar de huizen met veelkleurige ballons en lampionglazen opgesieid; aan de vensters zaten scboone joodsche vrouwen en meisjes, rijk in pels gedoscht, te lachen eu aten gebak, eu door de straten liepen vroolijke menschen iu lange kaftaos; de maskerade wa3 in vollen gang. Uier kwam een troep joodsche jongeliDgoD, dia als Klein-Russische boereu gekleed waren en voor elk met ben bevriend huis stilstonden en Klein-Russische volksliederen zODgen, waarbij zij zich met violen, bassen en fluiten begeleidden. Andereu kwamen als beren ver kleed en jaagden de meisjes, die aan de deu ren stondeu, schrik aan. Weder anderen ver maakten zich met do vertooning van het Ahasverusspel. Vooreerst bad uien Esther, die in zijde, fluweel en hermelijn gekleed, met eene kroon van goudpapier op het hoofd, door vier slaven werd gedragen. Vervolgens koning Ahasverus met zijn rooden mantel, daarna Monderiscb(*) met zijn grooten tul- '*i MoWIccliaï Vlissingen, 3 Juni. Terwijl de werkzaamheden aan den nieuwen weg van Betje Wolff's plein naar het badhuis op flinke wijze worden doorgezet en de vol- tuoiiug van de brug over den watergang bin nen enkele dagen kan worden te gemoet gezien, blijft de maatschappij tot exploitatie van gron den alhier,tot dusverre nog maar steeds dralen met een aanvang te maken met het bouwen van een nieuw badhotel op do duinen, waartoe zij, krachtens een door haar met de gemeente gesloten contract, feitelijk is verplicht. Mag deze onverklaarbare handeling van de raaatsch. vooral met het oog op de offers, wel ke de gemeente zich reeds voor het aanleggen van het park en den zeeboulevard als anders zins, heeft getroost en nog troost, om de stich ting van een degelijk badhotel, in elk opzicht bevorderlijk te zijn,bevreemding wekken, niet temin vleien wij ons, dat de maatsch., in weer wil van alle schijnbaar verkeerd op haar wer kende invloeden, niet in gebreke zal blijven aan hare verplichtingen te voldoen. Maaudag werd van hier door het transport vaartuig de Coertsen naar de plaats zijner bestemming gesleept het lichtschip Boord- llinder no. 2,ter vervanging van het lichtschip Boord-Hinder no. 1, dat hier wordt opgelegd. Ten bureele van de stoomvaartmaatschappij Zeeland alhier liggen ter inzage van heeren aandeelhouders de punten van behaudeling, die in de vergadering van 13 Juni a. s. zullen worden ter tafel gebracht, waaruit blijkt, dat genoemde maatschappij zich in toenemenden bloei mag blijven verheugen. Over het jaar 1884 schiet, na betaling van rente op de obligatiën en storting in het ketel fonds, aan zuivere winst over f 358.043.il5, band en eindelijk Haman, de hoofdpprsoon, die met een kalen kastoren hoed op bet hoofd, gekleed met witte te zamengenaaide lijnwaaddoekeD, op stelten rondsprong. Hij stak als een reus boven de menigte uit en zijn groote neus met de drie reusachtige als karbonkels gloeiende wratten vertoonde zich nu hier, dan daar aan een venster van de eerste verdieping der kleine, lage huizen,zoo dat de sehoouen verschrikt terugdeinsden en aan bet lachen en grappen maken goen einde kwam. Haman was natuurlijk Lakte!' Wilna. Wie zou het ook in Kolomea gewaagd hebben voor Haman te spelen als Laktef Wilna,de schoonste, sterkste,moedigste en lustigste knaap dor gansche kieisstad. Waar het echt Tnrksche geraas der groote trommels, der blikken deksels en van een vroolijke trompet het Daderen van de vertooners vau het Ahas verusspel aankondigden, werden, in weerwil van de njjdige koude, de vensters geheel of toch een weinig geopend en frisacbe meisjes gezichten zagen iu de straat neder; vlug was Laftek Wilna op ziju stelten er bij en speelde den nieuwsgierigen de eene of andere poets- Bij mevrouw Pflaumenbanm, die slechts voor een oogenblik baar raampje een hand breed wijd opendeed, wierp by oen pantoffel binnen, aan de schoono mevrouw Zuckorspitz, die in haar met sabelbont afgezetteu en ge- voerden kazabaika voor het venster lag, reikte hij een grooten vergulden huzaar van peperkoek over, deed haar schaamrood wor den en op eens verdwijnen Aan de een beelje al te slanke dochter vau Gitluwald zwoer hij dat hij oen zeer geschikten bruidegom voor haar gevonden had en gaf bij een haring. By Jonathan Sohmeikee» de koopman, waar een waarvan f 224.599.815 wordt gereserveerd voor afschrijving op de stoomschepen eu f 133.443.30 beste.nd is voor uitdeeling aan aandeelhouders, makende 6% of f 30 per aan deel. Het vorig jaar werd aan aandeelhouders ook 6% dividend betaald, terwijl toen op de stoomschepen eene som van f 144.525.69" werd afgeschreven. A. s. Vrijdagmorgen worden met het stoom schip Prinses Elisabeth van de stoomvaart maatschappij Zeeland uit Londen verwacht, d© onlangs benoemde gezant der V. S. van Noord-Amerika te 's Gravenhage, de heer Isaiik Bell met familie, benevens de nieuw be noemde N. Amerikaansche consul te Rotter dam, de heer Richard Stockton, die de reis naar hunne resp. bestemmingen per aanslui- teuden boottrein zullen voortzetten. De hLondonChatham fy Dover Spoor wegmaatschappij'heeft reeds een begin ge maakt met den bouw van een nieuwe landings plaats (pier) te Queenboro, die noodig is ge worden ter voorziening in het meerdere con tinentale verkeer via Vlissingen. De nieuwe pier, welke van hout en ijzer zal worden ge bouwd, zal 630 voetlanger worden dan de te genwoordige, waardoor twee groote stoomboo- tcu naast elkander hel anker uitwerpen en te gelijk laden of lossen kunnen. Bovenbedoelde werken staan in verband met het onlangs in gediend ontwerp tot uitbreiding van den nachtbootendienst, waarmee de Nederlandsche en de Duitsche post worden verzonden, met een dagdienst. Wanneer dJt plan doorgaat, zullen, zooals men weet, voor rekening van de maatsch. Zeeland drie nieuwe booten worden gebouwd, om in het meerdere verkeer te voor zien. D Een milicien uit Middelburg, wiens ouders half dozijn jonge meisjes verzameld waren, liet bij eene muis in de kamer los. en ver maakte zich iu de wilde jacht, die nu volgdo, do noodkreten, waarmede alles, wat lauge rokken droeg, op stoelen en tafels sprong, tot de kleine ru9tverstoordster gelukkig in een gat van don muur weggeslopen was. Op doze wijze kwam Laktef Wilna ook aan oen heel klein huis in de lange straat, welks muren zich als de bladen van een kaartenhuis naar binuon bogen en waarin achter met papier toegeplakte gebroken glas ruiten en vermolmde deuren, op twee ver diepingen en twaalf kamers ongeveer dertig behoeftige joodsche gezinnen woonden. Hij keek door een venster, met een groot gat er in, dat men niet meer mot bonte reepen van papier kon bedekken en daarom met ver scheidene oude kousen was toegestopt, on zag in een kamertje, dat niet grooter was dan een hoenderhok, oeu meisje in een slechten, gelapten katoenen japon bitterlijk zitten weenen. Dat bedierf voor Laftek Wilna de gansche Purimspret. want hy bad als alle lichtzinnige menschen het beste hart en kon vooral geen tranen zien. Hij hield zich dus volkomen stil, legde ziju reuzenneus tegen do ruit en luisterde. Iu hot kamertje brandde iu een uitgeholden aardappel een eindje vet kaars en zat in een ouden leuningstoel, aan wolken een poot ontbrak, een man in een gescheurden kaftan, met de Jarmurka(*) op hot grijze hoofd en staarde in de ruimte. Het was de blinde klooreülapper Tobia Fishthran en het meisje zijne dochter Esther. Laftek Wilna herkende ze uu. «Schrei niet,« sprak Tobia zacht, «van schreien wordt meu blind, Wat zal het zijn (i*) klein tooi knpje. hier wonen,en het zeker in de kazerne te kwaad kreeg, dewijl hij sedert Donderdag aldaar vermist werd, werd jl. Maaudag alhier in de ouderlijke woniug gearresteerd.Toen de officier van gezondheid hem, nadat hij voorgewend had ziek te ziju en niet te kunnen loopen, en daarom te bed lag,ouderzocht, werd door dezen de onwaarheid van zijn beweren geconstateerd. Onmiddellijk daarna ging de milicien mede naar de kazerne, waar hem gelegenheid zal worden gegeven over zijne handelwijze na te denken. Door de politie alhier is tegen een vijftal werklieden procesverbaal opgemaakt, wegens diefstal van een aantal staketpalen. Maandag namiddag is door de handboog schutterij de Eendracht alhier om het koning schap naar de gaai geschoten; teiwijl boven dien ook eenige prijzen beschikbaar waren ge steld. Met het muziekgezelschap Ons Genoe gen aan het hoofd werden het vaandel en de „oude koning" afgehaald, waarna men naar het schietlerrein toog om den wedstrijd te be ginnen. De uitslag was als volgtde heer D. Maes werd koning met vijf hoofdvogels, deafgetreden koning J. H. de "Waai schoot er vier; de eerste prijs, „een taartenschotel/' geschenk van den heer L. Cornellie, werd geschoten door den heer A. ICIijbergj de tweede een voorsnijmes en vork, geschenk vau de sociëteit, behaalde dhr. P. Lafère; de derde, een inktkoker, ge schenk van den heer J. B. van nilst, behaalde de heer A. Loekemeijerterwijl de prijzen voor de twee zij vogels niet geschoten werden. Door den heer II. A. J. Klijberg werd aan het vaandel van het muziekgezelschap Ons Genoegen een gouden medaille vastgehecht als blijk van erkentelijkheid voor den bijstand, bij voortduring van dat korps ondervonden,terwijl door den heer H. Hoeijmans aan het vaandel als gij ook niet meer kunt werken, Esthertjelc «Wat helpt het werkeD, vadertje,ant woordde het meisje zuchtend, «als uien van God verlaten is?« «Geon mensch in van God verlaten,ant woordde Tobia, «niemand wordt door God verlaten, maar wel beproefd. «Wij worden echter meer beproefd dan alle anderen te zamen« gaf Esther tot ant woord, «en toch hebben wij niet meergezou- digd dau zij. Ben ik niet vlijtig van het aan breken van den dag tot diep in den nacht, vadertje, en kan mijn armen blinden vader in het kamertje zich warmen en koeken bakken, die aan den armsten bij het Purimfeust niet ontbreken? «Wat hebben wij koeken noodig, wij boo- ren toch de muziek en hooren de menschen lachen,4 Z9ide vader Fishthran. Mij snydt het door het hart, als zy lachen, mompelde het arme meisje eu begon weder te weenen, maar heel zachtkenB, opdat haar vader het niet hooren zou, want zien kon bij toch niet, hoe zij de kleine magere han den tegen bare oogen drukte, maar Hamau zag het, Laktef Wilua zag hot en snolde op zijn stelten spoedig weg. Hij was de zoon van welgestelde lieden, hij bud geld kunnen werpen door het venster vau Esther eu de armen zouden geholpen zijn geweest, maar dat zou hem geeue vreugde gegeven hebben; hij was slechts tevredou, als hij da menschen een poots kou speleD, en zoo was bij ook uu besloten, bij de armen een grap uit te haleD, waardoor hun eene weldaad bewezen werd, bij de rijken, eene die hunne ergernis opwek ken zou. Hij giug vooreerst naar het hui9 van den houthandelaar Jainkef Jeitelos, ging op den tuinmuur zitten on begou uit den aan dese zyde boogopgestapelden houtstapel

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1