VlISSINGSCHE COURANT. No. 38. Zondag 10 Mei 1885. 23"te Jaargang, BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N'. 187. Prija per drie maanden 1,Franco per poet f 1,15. Afrol- derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER I. VAN DE VELDE Jr. te Ylifismgen. PRIJS DER ADVERTBNTIEITVna 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letteia worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Erankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitscbland, Engeland en Erankrijk 1,65 per drie maanden. Aan 't bureau van politie als gevonden gedeponeerd een PARAPLUIE en een ZAK DOEKJE, waarin eenig geld was geknoopt. liElliËNTlSliKST llli II. MATEN EN GEWICHTEN. Herijk der Maten en Gewichten. Du burgemeester en wethouders van Vlis- siogeir, maken bekend: dat tot deu herijk der maten en gewichten 1 binnen deze gemeente zal worden gevaceerd in een der beneden zalen van het raadhuis, don 19, 20, 21, 22, 23, 28, 29 en 30 Mei, on dun 1, 2 en 3 Juni dezes jaars, telkens des voormiddags van 9J/2 tot 12 en des na middags van 1 lot 4 uren, vordoeld als volgt: 20 eu 21 Mei uitsluitend voor ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhan den nieuwe maten eD gewichten voor de wij ken A, B en C; 22 Mei voor wijk D; 23 en 28 Mei voor wijk E; 29 Mei voor wijk F; 30 Mei voor wijk G; 1 Juni voor wijk H; 2 Juni voor wijk I; 3 Juni voor do wijken K, L en M. Voorts wordt herinnerd: lo. dut de herijk van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorbanden voor werpen dun alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goedun staat bevinden zooals voor nieuwe muteu en gewichteu be taamt eu geschikt ziju om te worden geveri fieerd. 2o. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kuunen wor- deu onderzocht, en belanghebbenden worden aangemaand bij de terugontvangst hunner voorwerpen toe te zien of deze de wettige merken dragen, daar een beroep op verzui men, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zul ontslaan van rechtsvervolging; 3o. dat lengtematenvoorzien van merkteeke- lien of aauwijzingeu van onwettige of afge- scbulto maten moeten worden afgekeurd; 4o. dat de onderdeelen vau gram (uiiliam- gewichten,) uitbooide der daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kannen worden geverifieerd (ministriëele beschikking van den 16 April 1872, no. 193;) 5o. dat na het oindigen van den termijn van deu herijk (1 October a.s.) het gebrui ken of voorbanden hebben van maten of ge wichten, niet voorzien van do veroischtestom- pelmerken, verboden on strafbaar ia, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (staatsblad no. 57); 6o. dat do ijk van woegwerktuigon bij de Wet van 11 Juli 1852 (staatsblad no. 91) is afgeschaft en die voorwerpen voortaan van het toezicht op den yk zjjn vrijgesteld. Wordende de belanghebbenden herinnerd, aan het le lid van art. 11 der wet van 7 April 1869 (staatsblad no. 57), luidende; >Het bezitten of voorhanden hebben van niet mot de wet of mot de koninklijke besluiten ter uitvoering daarvan genomen overeenkom stige maten, gewichten of weegwerktuigen, op plaatsen, bestemd of gebruikt tot het vurkoopeu, inkoopen, afioveren of in ont vangst nemen 7an waren, of waar die voor- Werpen tot grondslag van heffiugou of andere ontvangsten strekken is verboden; alsmede aan art. 3, waarin de onderscheidene gewich ten worden opgenoemd, welke mogen worden gebezigd, luidende: De stoflelijke gewichten zijn stukken; van 50, 25, 20. 10, 5, 2 en 1 kilogram (pond), van 5, 2 en 1 buktogram (ons), 5, 2 en 1 dekagram (lood), 5, 2 on 1 gram (wichtje) eu 500, 200, 100, 50, 20, 10, 5, 2 en 1 milligram; Terwijl voorts nog wordt kenbaar gemaakt, dat de verificatie kosteloos geschiedt, doen dat do aan het rjjk verschuldigde justoergel- den bij do teruggave der gewichten moeten wolden voldaan. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 9 Mei 1885. De burg. en weth. voornoemd, Tb. VAN UIJE PIETERSE L. B. De secretaris, P. FORBES WELS. IETS OVER 'T GEZICHTSVERMOGEN., ii. Uit het meegedeelde blijkt dus de toestand van den ongelukkige, die van't gezichtsver mogen beroofd is. Laat mij verder gaan. Daar voor mij ligt een boek met een dood eenvoudig, zeer alledaagsch plaatje, 't Stelt een metselaar voor, bezig met den bouw van een huis. Op zijn schouder draagt hij een vrij grooten balk, dien hij op de stelling zal aan brengen. Van den anderen kant komt een man aan, die ongelukkigerwijze vlak tegen dien balk aanloopt, daardoor achterover op den rond valt en zich daarbij ernstig bezeert. Uw eerste gevoel is medelijden met den ge kwetsten man en daarbij dringt zich zeer waar schijnlijk bij u de gissing pp, dat die man blind was; daar hij toch anders dat vrij groote voor werp moest gezien hebben. Den metselaar kuut gij hezwaarlijk van lompheid of achteloos heid beschuldigen, 't Is over dag en hij heeft waarlijk genoeg te doen met de vracht, die hij torscheu moet. Is hij verplicht, om luide te roepen menschen, ziet Yoor u, past op, gaat uit den weg Maar wauneer ik u nu zeg, dat die gekwet ste man niet blind was en zeer goede oogen had, dan stijgt uwe verbazing ten top. Gij kunt u de domheid van dien man niet voorstel len en beweert natuurlijk, dat u zulks niet zou overkomen zijn. Gij zoudt immers wel beter uit uwe oogen gekeken hebbenUw medelij den met den man verdwijnt totaal en gij gaat zelfs zoo ver, dat gij zijne kwetsuur als eene zeer billijke, zeer verdiende straf beschouwt. We hebben hier dus te doen met iemand, die ziende blind is, en hoe meer we met goed geopende oogen om ons zien en opmerkzaam nagaan, wat er in 't leven voorvalt, des te meer zullen we, helaas! tot de overtuiging ko men, dat die toestand zich zeer dikwijls voor doet. Het gebeurde met den metselaar is in 't oog vallend, en zou nog kunnen verontschul digd worden door de gissing, dat die man mis schien, in gedachten verdiept, naar den groud en daardoor niet om zich heen had gekeken. Laat mij u een paar voorbeelden uit het wer kelijke leven aanhalen, die niet zoo in 't oog loopend en minder te verontschuldigen zijn. Mevrouw A is in 't gelukkige bezit van een aardig zevenjarig dochtertje, 't Kind is licha melijk en verstandelijk goed ontwikkeld en heeft een vrij goed geheugen. Mama tracht het laatste op alle mogelijke wijze te ontwik kelen en hierin handelt ze goed maar of de wijze, waarop ze dat doet, goed is, zal een tweede vraag zijn. Het kind wordt overstelpt of geplaagd met het eene versje voor en 't an dere na, van spelen is zoo goed als geen sprake. Leeren, van buiten leeren en opzeggen, dat is hoofdzaak. 't Is avond. Eenige genoodigden zijn ten huize van mevr. A bijeen. Bij zulke gelegen heden is mevrouw gewoon, om haar kind te doen optreden en proeven te geven van haar buitengewoon talent.'tKind heeft hare schuch terheid afgelegd, die haar de eerstekeeren aan kleefde en mama eischt hoe langer hoe meer. De gasten zijn beleefd genoeg, om het op dreunen van 't geleerde onbegrijpelijk voor zoo'n jong kind te vinden en kwistig te ziju met hunne loftuigingen, die door mama voor goede munt worden opgenomen. Mama's oogen schitteren van vreugde en trots. En hoe wijd geopend hare oogen ook mogen zijn, toch is ze blind, stekeblind. Ze ziet niet, dat die vroeger zoo heerlijke, frisch roode wangen van haar lieveling al een weinig verbleekt zijn en evenmin zal ze later zien, dat het blosje geheel is verdwenen. Zo ziet niet, dat bij haar kind de zaden van trots reeds beginnen te ontkiemen. Spoedig zullen 't planten worden, die vruchten zullen dragen, en eens, warffteer hare oogen opengaan, zal het helaas! te laat zijn. Zeg niet, dat ik overdrijf. Wat ik hier aan haal is uit het werkelijke leven, uit aanschou wing gegrepen, Mevrouw A staat helaas! niet alleen. Er zijn ouders, die hunne kinderen langzamerhand vermoorden, alleen uit zucht, om er mee te pronken en totaa.l blind zijn voor de onheilen, die zij veroorzaken. Er zijn ou ders, die het er uu eenmaal op gezet hebben, dat hunne kinderen dit of dat zullen worden en die niet willen begrijpen, dat ieders aanleg niet dezelfde is. Geef den timmerman een stuk hout, om er een voorwerp uit te vervaardigen en hij zal 't doen. Geef uu aan vijftig timmer lieden vijftig stukken hout en als ze hun vak verstaan, dan zullen ze 't maken, maar dan nog altijd onder de voorwaarde, dat het hoöt daartoe geschikt is, want het spreekwoord zegt immers alle hout is geen timmerhout. Maar neem nu daarentegen vijftig levende schepse len, alle wel gevoimd en dus van een hoofd voorzien, en zeg, dat die alle vijftig moeten en zullen studeeren en geleerde menschen wor den. Willen of niet, kunntn of niet, dat wordt niet gevraagd. Wanneer er du onder dit getal eenige zijn, wier hersenen daarvoor niet geschikt zijn, wier gezondheid lijdt door de bovenmatige inspan- I ning, wier wangen verbleeken, wier oogen zoo dof staan, hoe dikwijls gebeurt het dan niet, dat belangstellende vrienden daarop wijzen en goeden raad geven, terwijl ouders daarvoor wetens en willens blind zijn Bij sommigen is het de teleurstelling over het in rook vervliegen van hunne verwachting, hetinstorteu hunner luchtkasteelen, bij ande ren is 't een totaal gemis aan opvoedkundige kennis, waardoor ze uit ijzer goud willen ma ken, en waardoor zij bij hunne kinderen aan onwil en koppigheid toeschrijven, wat inder daad niet anders dan onvermogen is, maar welke de reden ook moge zijn, ik durf het gerust met den naam van blindheid bestem pelen. Zoo menige jonge zoon zou een bekwaam handwerksman geworden zijn, die nu een mis lukt genie wordt, of halverwege zijne geleerde opleiding blijft steken en niets anders wordt dan een grove diamantslijper, wanneer zijne ouders niet zoo ongelukkig blind waren ge weest, dat ze met geen mogelijkheid konden waarnemen, waarvoor hun kind ongeschikt was. Zoo vele ouders vervullen hunne wel is waar moeielijke, maar daarom niet minder edele taak ten halve en daardoor in 't geheel niet, en wanneer ze hun hoofd neerleggen, zullen ze het heerlijk bewustzijn moeten derven, dat zij voor hunne kinderen gedaan hebben, wat ze konden. Dezulken noem ik nog ongelukkiger dau hen, die werkelijk van 't gezichtsvermogen beroofd zijn I c^sacara. Vlissingen, 9 Mei. Voor de verkiezing van een lid voor een ge meenteraad op gisteren werden 211 stembrief jes ingeleverd, van welke bij dc opening der stembus op beden 2 van onwaarde werden verklaard, en 4 kiezers bleken in blanco te hebben gestemd. Het aantal geldig uitgebrachte stemmen bedroeg alzoo 205 en de volstrekte meerder heid 103 stemmen. Van de uitgebrachte stemmen verkregen de heeren J. A. E. Musquetier 148, P. J. Siegers 39,1. Harder 13 en M. van Boven 3 stemmen, benevens de heeren H. J. van der Meer en J. H. Schuurkamp ieder ééne stem. Van 2 tot 8 Mei zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 581 en daarheen vertrokken 658 passagiers. Aan den heer P. J. Siegers, sedert 4 Oct. 1856 strandvonder alhier, is op zijn verzoek, door den commissaris des konings, bij beschik king van 5 dezer, eervol ontslag verleend. r Bij het opgraven van grond voor hetbouwen van een huis op den hoek van de AagjeDeken- straat, ter plaatse waar vroeger het weeshuis, dat in lateren tijd voor kazerne gebruikt werd, stond, werd gisteren een nog onbeschadigd waschbekken van Delftsch aardewerk, op een soort van keukenbank staande, opgegraven. Dit voorwerp is hoogstwaarschijnlijk nog een overblijfsel van het weeshuis, dat in het begin der 17e eeuw in gebruik was en later van bestemming veranderde. Men is druk bezig, op het terrein van het staatsspoor aan het havenstation alhier, met het bouwen van een geheel uit ijzer vervaar digd gebouw, ten dienste der firma Brasch Rotheustein, expediteurs alhier, die daarin hunne bureau's zullen vestigen. Hot alhier zoo gunstig bekende stoomjacht de prinses Stephanie, zal, blijkens achterstaande advertentie, met de pinksterdageu eene plei- zierreis gaan ondernemen naar Antwerpen, waarvan het vertrek is bepaald op Zondag len Pinksterdag, 's morgens te 8 uren van de pon ton, zoodat men ongeveer te 12 uren te Ant werpen kan zijn.Men heeft dan uitmuntende ge legenheid om het muziekfestival bij te wonen, een bezoek aan de tentoonstelling te brengen, de merkwaardigheden van de stad te bezien enz., daar de Stephanie eerst den volgenden dag, dat is Maandag den 2en Pinksterdag van Antwerpen vertrekt. Tevens zal, even als bij vorige gelegenheden, de reis veraangenaamd worden door muziek; daarbij den lagen prijs voor den overtocht in aanmerking Demende, twijfelen wij niet, of er zal van deze gelegen heid ruimschoots gebruik gemaakt worden. De lijst der hoogstaangeslagenen in Zeeland bevat 62 namen. Eerste is mr. C. van der Lek de Clercq, te Zierikzee, met f 4218.21; laatste inr. J. G. van Deinse, te Hulst, met f 599.46. De uit de leden der dd. schutterij te Mid delburg bestaande schietvereeniging Medio- burgum wenscht haar vijfjarig bestaan dezen zomer feestelijk te herdenken. Al hare zuster verenigingen in Zeeland en Noord-Brabant zijn uitgeuoodigd tot eene sohietwedstrijd op 6 en 7 Juli aanstaande, welke zal plaats heb ben op de schietbanen bij Vlissingen. Er is uit geloofd een zilveren medaille of eon zilveren

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1