VLISSINGSCHE COURANT. No. 36. Zondag 3 Mei 1885. 23ste Jaargang, F UI. L L E T Q N. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,[Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIEN7&n 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. I Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maanden. GEMEBüiTBBESTllMR. SCHUTTER IJ. Inschrijving voor de schutterij. De burgemeester eu wethouders van Vlis singen, Gezien de wet op de schutterijen van den 11 April 1827, en speciaal gelet op de ar tikelen, die in betrekking staan tot de jaar- lijkscbe inschrijving, zoo tot de registers van vroegere jaren, als tot de inschrijving, die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden: maken bekend: dat de registers tot inschrijving voor de schutterij van de geborenen in de jaren 1851 tot en met 1860 ingesloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle manne lijke ingezetenen, die tot laatstgemeld jaar behooren, alsmede van hen, die in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatste vo rige inschrijving, hunne woonplaats alhier hebben gevestigd, waaronder ook begrepen zijn de militairen, die na dien tijd gepas- porteerd, en de vreemdelingen die sedert dezen tijd van buiten het rijk zijn geko men, en zich alhier hebben gevestigd, voor zoo uerre deze laatste hun voornemen om zich in dit rijk neder, te zetten hebben aan den dag gelegd, het zij dooeene uitdrukkelijke verklaring, tiet zij door werkelijke overbrenging van tien zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk in eenigc ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Dat van de inschrijving niemand der vo renstaande personen is uitgezonderd, maar dat allen zonder onderscheid, daarin begrepen zijn, al ware het ook, dat zij 'mochten ver- meenen, volgens de wet tot de vrijgestelde of uitgestotenen te belmoren, en dientengevolge ook zij niet die hun ontslag uit den schutte- r ij dienst reeds hebben bekomen: zullende derhalve al de bovengemelden, die daartoe bij deze worden opgeroepen,moeten verschijnen ten raadhuize dezer gemeente, tusschen den 15 Mei en 1 Juni dezes jaars, ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijn ouderdom behoort, welke registers op laatstgenoemden dag finaal worden gesloten. Dat de studenten, geëmployeerden in hui zen van negotie, klerken van notarissen, ad- vokaten, enz. bedienden en werkboden worden ingeschreven in de gemeente, waar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de ambtenaren en geëm ployeerden bij het gewestelijk bestuur en alle andere, al wonen zij ook elders, in de plaats waar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenen; die buiten Js lands studeeren of werkzaam zijn, in de gemeente hunner vorige woonplaats de buitenlandsch-zeevarenden Jn de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenten waar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel, pe;r- 1 soneel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen ver plicht zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding van wijk en nummer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zijn zij gehuwd, onge huwd of weduwnaars, van het getal hunner kindoren van beider sekse, (Welke laatste opgave moet worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs afgegeven door den bur gemeester of ambtenaar van den burgerlijken stand); sedert wanneer zij ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen; en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van den schutterlijken dienst zouden vrijstellen, of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en "het onderdeel er van waarop zij zich be roepen Wordende voorts een. iegelijk, buiten deze gemeente geboren, aangemaand, om zich tijdig van een geboorteacte te voorzien, en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat nie mand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl burgemeester en wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waar schuwen, om zich van zijne verplichting in deze te kwijten; vermits uit krachte, van art 9 der wet, en art 6 van Zijner Maje- steits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Juni eerstkonjende niet hebben laten inschrij ven, alsnog ambtshalve zullen worden inge schreven, en dat zij dientengevolge zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daar enboven zonder loting bij de schutterij inge lijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 1 Mei 1885, De bui'g. en weth. voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE L.B. De secretaris, P. FORBES WELS. S C H U T T E R IJ. Overgang van ingeschrevenen voor de schut terij tot eene andere cathegorie. De burgemeester en wethouders van Vlis" singen; Gelet op art. 7 van 's konings besluit van 7 September 1828 (staatsblad no. 55); roepen mitsdien op, zoodanige in vorige jaren ingeschreven personen voor de schut terij, welke tijdens de inschrijving gehuwd of weduwnaar met één of meer kinderen waren, doch door sterfgevallen als anderszins in de termen vallen om in de eerste klasse zijnde ongehuwd of weduwnaars zonder kin deren, te worden overgebracht om daarvan kennis te geven ter secretarie dezer gemeente vóór of op den 15 Mei 1885, zullende te gen de nalatigen proces-verbaal worden op gemaakt en aan de bevoegde rechtbank toe gezonden, ten einde de strafbepalingen van art. 1 der wet van 6 Maart 1818 (staatsblad no. 12.) toe te passen, en dat zij tevens overeen komstig art 8 van bovengemeld besluit, dade lijk bij de schutterij worden ingelijfd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den l Mei 1885. De burg. en weth. voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE L. B. De secretaris, P. FORBES WELS. Alle toegangen .Jot station, hal en ponton, waren zorgvuldig voor liet publiek afgesloten. Van 25 April tot 1 Mei zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 567 en daarheen vertrokken 580 passagiers. Naar wij uit goede bron vernemen is door den heer A. Smit aangekocht de buitenplaats „Jerusalem," te Kralingen. Ter vervanging van don majoor J. H. Ver schoor, overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, wordt de majoor J. C. T. C. Hack- stroh belast met het bevel over het 4e bat. 8e reg. iuf. alhier. III EI. V II. EES DOORN AAS HYMEN'S ROZENKRANS, UIT HET DUITSCH. 2-) Hut ouderhoud over duze zaak word nu af gebroken men praatte eon uurtje over verschillende dingen en toen Dam hy zijn af scheid met do hartelijkheid van eon oudun vriend en met iets van don gloed van vroe gere jaren. De schitterende feesten in St.Tetersburg en Moskau namen eon aanvang. Do nieuwsbladen vulden hunne kolommen met de beschrijvingen van do pracht der aanstal ten voor de kroniDgsplechtighi-.den te Moskau, waarheen keizer Alexander zich, begcluid door pile grootwaardigheids-bokleedera zijns rijks Vlissingen, 2 Mei. Heden morgen te 8 u 8 m. kwamen alhier per extratreiu van Darmstadt aan, H. M. de koningin van Engeland en prinses Beatrix, be nevens gevolg. De extratreiu bestond uit een zestal salomvngens, alsmede één rijtuig le klasse en werd begeleid door de heeren chef van mouvement enz., en een districts-inspec- teur van de maatsch. tot exploitatie van st. sp. Onmiddellijk na aankomst ging H. M. over de voor deze gelegenheid overdekte brug en ponton aan boord van het aldaar gereed lig gende kon. yacht Victoria and Albert, waar II. M. werd opgewacht door den kommnndant en de officieren. Zij drukte de hand van prins Lodewijk van Battenberg, die als luitenant ter zee deel uitmaakte van het etat-major, wis selde eenige woorden met den kommnndant van het kon. yacht en verbleef met prinses Beatrix nog* wat op het dek. Te 9 uren precies vertrok de Victoria and Albert uit de haven naar zee, begeleid door de yachten AlbertaGalatea en Exchantress welke hier voor deze gelegenheid successivelijk waren binnengekomen. Met begin vanJuni zullen bij de staatsspoor wegen worden verplaatst: de stationschef van Vlissingen naar Sliedrecht; die van Oisterwijk naar Vlissingen; die van Woeusdrecht naar Oisterwijk; terwijl de halte-chef van Seppe is bevorderd tot stationschef te Woeusdrecht. De stationschef te 5s HeerArendskerke is benoemd te Helvoirt, welks stationschef eervol ontsla gen is. Van de 3265 personen, in den hoofd, om slag te Middelburg aangeslagen, zijn 2599 op het kohier gebracht voor een inkomen van f 300 a f 1000 en 34 voor een van f 10,000 a f 50,000. Dr. H. A. do Jongh, naar 'b Gravonhage vertrokken, is als gom. geneesheer le St. Lau rens vervangen door den heer J. Hector, van Serooskerke. en de gezauten aller Europeesche ruogundhe- dop, begaf. Graaf de Moroy verduisterde allen door den rijkdom en de pracht zijoer equi pages, paarden en dienareD.Niemand even- narde den smaak en du verblindende weelde zijner bals en partijen hij was de held van den dng. Do voorname Russen, die don keizer vergezelden, bewezen hem op het voorbeeld des keizers de grootste opmerkzaamheid. Daar bevatten op zokeren dag de nieuws bladen het korte bericht, dat de Franscho ge zant bij de kroningspluchtigheden voornemens was zich met eene jonge dame uit een der voornaamste Russische familien in den echt te begeven. Ook do gravin Lekon las dit be richt bet blad viel uit hare hand, woeste toorn flikkerde in hare oogen eenige uren bleef zij in haar boudoir opgesloten, maar kort daarna vertooude zij zich in hare schitterende in hut Bois de Boulogne- Zij be- Middelburg is niet achter gebleven in het brengen van een waardige hulde aan Mevr. Kleine bij haar afscheid aan het tooueel. Over en overvol was Donderdagavond de schouwburg bij do voorstelliug van Juffer Serklaas, eu reeds bij haar eerste verschijnen werd Mevr. Kleine van wege de afdeeliug Middelburg van het tooneelverbond een bouquet aaugeboden. Later volgde de vereeniging ter bevorde ring van goede voorstellingen aldaar en schonk haar een mand met fraaie bloemen maar de hulde van het publiek bereikte het toppunt toen ecu commissie uit de ingezetenen ten tooneele verscheen en liaar onder een hartelijk woord van den heer mr. G. N. de Stoppelaar een keurig album aanbood, waarin verschil lende gezichten uit Zeeland's hoofdstad verza meld waren. Daverende toejuichingen en fan fares volgden daarop. Tal van vereerders en vrienden van de scheidende tooneelspeelster antwoordde glimlachend de groeten barer be- keudeD en scheen het niet te bemerken dat vele dezer groeten gepaaid gingen met spot tende en vragende blikken. Het gerucht, dat de dagbladon meldden, was werkelijk waar graaf de Morny was het niet alleen gelukt de diplomaten van Europa door zijne pracht te overschaduwen en keizer Alexander, even als diens minister, van do oprechte vriend schap van Frankryk te overtuigen, maar hij bad ook door de wegslepende bekoorlijkheid van zijn persoon het hart van eene Rus sische vorstin gewonnen, wier bezittingen met millioenen getold werden on reeds was het huwelijksplan, waarvan de uitvoering ook Daar het uitwendige de pas aangeknoopte vriend schappelijke betrekkiDgou tusscben Rusland eu Frankryk moest bezegeloD, door Alexander H en keizer Napoleou gunstig opgenomen. Graaf de Morcy keerde op eeu avond vau een schitterend feest in bot Winterpaleis te rug, waar de eervolle onderscheiding van den keizer en de van geluk slrulende blikken zij ner bruid, de scboone vorstin Sophia Tru- detzkoi, hem gelukkig en trotscb maakten. Op zyne tafel lag wat do Purijsche post bera had aangebracht. Hy wierp Onverschillig eenige brieven door elkander om de staatkundige depeches voor zijn secretaris afzonderlijk te leggen, toen hem plotseling een klein briefje met een elegant zegel in het oog viel. Hij opende het snel het bevatte slechts wei nige regelen van de hand van gravin Lehonf van den volgenden inhoud Monsieur »De nieuwsbladon spreken van uw huwe lijk met eeuo Russische vorstin, ik verzoek u dit gerucht op de stelligste wijze te doen tegensprekon. Geschiedt dit niet, dan zal ik mij geuoodzaukt gevoelen u eu anderen ia 1

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1