J [61 VLISSINGSCHE COURANT. IJN z., L ti V I. n. No. 34. Zondag 26 April 1885. 23ste Jaargang, AFFING, geves- stad VL1SSIS- so. |elt den nyveren de zijnen te bel- )INGSTUKKIiN, D GEDAAN. a. S. I'land, 6.20, 7.20, 7.45, 9.05 1 HO. Namiddag 12.00 4.05, 4..S5 b.10, 5.45 DIENST rg en Rotterdam de plaatsen ekin April. van Middelburg. ouderd. 23 yoorm. 9.45 'ijdog 24 9 45 aterdug 25 9.45 aandag 27 9.35 inadag 28 oenad. 29 9.45 9 45 oaderd. 80 9,— RDAM. vaar Vlissingen. onderd. 23 oorm. 9.45 rijdag 24 n 9,46 iterdag 26 9.45 aandag 27 9.45 insdag 28 j> 9.45 'oansd, 29 ii 9,45 onderd. 30 9,— asdiig 28 foensd.29 |ouderd.30 7.— 8.30 6.— IDE, Vrijdag. Zaterd. Tm. nm. vm. 7 30 7.30 ïolëo L ïi.— 6.- 12.30 10.80 6.30 1,— u.- BUREAU: Kleine Markt I N*. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren 'en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVin 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE 8c Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Pra nkrijk. 1,65 ,per drie maanden. afvaart van Vlissingen lburg vertrekken DIENST en Zierikzee r.r, van zierikzee: Ijnderd.23 nam. 3.30 rijdag 24 8.30 iterdag25 12. ludag 26 3,30 aandag'27 roorm. 11,30 GEMEENTERAAD. Zitting van Vrijdag, 24 April. Voorzitter de beer A. Smit, burgemeester. Afwezig de heeren Ockers en van Duuren Du til h. De voorzitter opent de zitting met de rae- tledeeling van een ontvangen schrijven van den commissaris des konings in Zeeland, van 4 de zer, houdende bericht, dat bij besluit van Z.M. aan-den beer A. Smit, op zijn verzoek eervol ontslag is verleend als burgemeester van Vlis- siugen, met ingang van 1 Mei a. De voorzitter houdt hierop de volgende toe spraak Mijne heerenHet heeft Z. M. den ko- jino- hehaagd mij, op mijn gedaan verzoek, eervol ontslag te verleenen als burgemeester van Vlissingen, met ingang van 1 Mei e. k. Allerminst zal het nederleggen van die be trekking u bevreemden, na mijne gehouden toespraak in de eerste gemeenteraadszitting van dit jaar. Hoewel Z. Esc. de minister van hinnen- landsehe zaken mij, in een onderhoud op 28 Maart jl, verklaarde, dat het der regeering aangenaam zou zijn de gedane aanvraag tot Ontslag in te trekken, heb ik gemeend hierin niet te moeten toegeven. Het is mijne overtuiging, dat ik de gele- genLj-li moest geven tot het kunnen benoe men van een opvolger. Moge het hem gegeven zijn, deze gemeente te ontwikkelen, in overeenstemming met hare groote natuurlijke voordeelen Dat het nederleggen van de betrekking als burgemeester door mij wordt beschouwd als een offer in het belang van Vlissingen, zal Zeer zeker door u allen worden beaamd en noóde neem ik afscheid van dezen zoo ge- liektigen werkkring, welken ik met lust en ijver bijna zes jaren heb waargenomen, zelfs niettegenstaande het aan mij herhaaldelijk gebleken is, in de daarvoor vereischte be kwaamheden dikwijls te zijn tekort gescho ten- De beoordeeling, van wat in het afgeloopen tijdvak voor Vlissing's belang is tot stand gebracht, staat allerminst aan mij, doch het is mijne stellige overtuiging, dat ik de be langen der gemeente niet uit het oog heb verloren, en met al de kracht, die in mij was, gearbeid heb, om deze plaats op te voe ren tot de hoogte van lang vervlogen tijd perken van bloei en luister. Dit denkbeeld nader uit te werken, komt mij overbodig voor, omdat al het tot stand gekomene bij u bekend en mede door u be arbeid is. By de gedachte aan die hulp en voorlich ting uwerzijds, is het voor mij eene innige behoefte warmen dank te betuigen: aan het gewestelijk bestuur voor de wel willendheid, welke mij persoonlijk steeds is te beurt gevallen; aan den gemeenteraad voor zijne krachtige ondersteuning, voorlichting en eensgezind heid, waarmede hij steeds bereid was de be langen der gemeente te bevorderen; aan de heeren wethouders, die mij in mijn leheer steeds met raad en daad ter zijde stonden; aan de heeren gemeente-secretaris, gemeen te ontvanger, ambtenaren en bedienden ter gemeente-secretarie, voor hunnen verdienste lijken arbeid en voor de toewijding, waar mede zij mij steeds behulpzaam waren; aan den commissaris van politie, gemeente- bouwmeester en niet het minst het onder wijzend personeel voor de wijze, waarop zij tier gemeentebelangen bevorderlijk zijn; in één woord, mijne heeren, aan allen, zonder onderscheid, die aan het gemeentebestuur Verbonden zijn. Het zal mij steeds eeue aangename herin nering zijn! dat mijne taak door u allen zeer Werd vergemakkelijkt en verlicht, Mijne heeren, zijt verzekerd van mijne blij vende belangstelling in de welvaart dezer gemeente, waaraan ik met hart en ziel zal blijven medewerken en waarvoor door mijn ontslag mij te meer tijd en gelegenheid zal overblijven. Daarenboven verklaar ik volgaarne, dat het voor mij steeds eene eer zal zijn, eventueel gewenschte inlichtingen te verstrekken omtrent zaken, de gemeente betreffende, onder mijne leiding uitgevoerd of aangevangen. Ten slotte mijne heeren, nogmaals mijne beste wenschen voor u allen, en bovenal voor de welvaart dezer gemeente. Ik heb gezegd. De heer "V an TJije Pieterse, oudste wethou der, hierop het woord nemende, zegt het vol gende Mijnheer de burgemeester I Het zal wel onnoodig zijn u te zeggen, hoe het ons leed doet, dat gij gewenscht hebt. uwe betrekking van burgemeester dezer gemeente neder te leggen, eene betvekking, die wij zoo gaarne langer aan u hadden zien toevertrouwd. Wij moeten de redenen intusschen eer biedigen, die u daartoe hebben geleid. Maar bij dat leedgevoel voegt ons een woord van hartelijken dank uit te spreken jegens u, die gedurende nagenoeg zes jaren deze gewichtige betrekking op zoo uitne mende wijze hebt waargenomen. De stad ge tuigt ervan door hare nieuwe gebouwen, nieuwe straten, ja nieuwe gedaante, gedu rende uw betrekkelijk kort bestuur ontstaan, en zal eene blijvende herinnering zijn aan hetgeen gij tot den bloei en de welvaart van. Vlissingen hebt toegebracht. Wij blijven u de belangen der gemeente Vlissingen, al is het, dat gij dan daarover het bestuur niet meer voeren zult, aanbe velen. Deze toespraak werd door de leden van den raad met blijken van instemming be groet. Alsnu worden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. Door den voorzitter wordt overgelegd het thans ingekomen schriftelijk ingediend voor stel van de heeren van der Beke Callenfels en Verkuyl Quakkelaar tot afschaffiug der ker mis, dat naar de betrokken com missiën om advies zal worden verzonden. Evenzoo de 131e rekening van de Zeemans- en Visschersbeurs over 18S4 met de daarbij behoorende bewijs stukken de rekening der schutterij, benevens die van het algemeen armbestuur, welke naar de commissie van financiën worden verzonden. Voorts het verslag der commissie van toe zicht op het lager onderwijs, benevens het gemeenteverslag over 1884. Wordt overgegaan tot het benoemen van leden voor het stembureau ten verkiezing van een lid van den raad op 8 Mei a. en daartoe bij stemming aangewezen de heeren Koppejan en Wibaut. IComt in behandeling het voorstel tot het aangaan eenergeldleening ad f 36.000. De gemeenteraad, in aanmerking nemende, dat bij zijn besluit van den 6 Maart 1885 lot eerste wijziging der gemeentebegrooting voor 18S5 (goedgekeurd bij besluit van ged. staten, dato 20 Maart 1885 no. 4) een bedrag ad f 3@791.846 is uitgetrokken voor het aangaan eener geldleening, welke som blijkens hot raadsbesluit van 8 April d, a. v. tot tweede wij- zigingdier begroolingis gebracht opf 349S0.52 en daarbij overwegende, dat het wenschelijk is die geldleening alsnu vast te stelleu op een bedrag van f 36000, daarbij gerekend de nood zakelijk te maken onkosten enz., besluit op het met eenparige stemmen uitgebracht advies van de commissie van financiën, zonder hoofd, stemming burg. en weth. onder nadere goed keuring van ged. staten van Zeeland, te machtigen, tot bet aangaan eener geldleening tot een bedrag van f 36000, ad 4%'s jaars bij hoogste inschrijving, welke gelden besteed zullen worden voor buiteugevvone werken, zooals betrekkelijk de badplaats en den toe - gangsweg naar dien met de brug over den Middelburg—'Vlissingschen watergang. De obligatiën dezer leening zullen zijn aan toonder, ter grootte van f 1000; zij zullen wor den uitgeloot en afbetaald in 36 jaren, telken jare, te beginnen met 1 Mei 1886, met min stens eene obligatie.De obligatiën zullen rente dragen van af 1 Mei 1885. Naar aanleiding van een ingekomen ver zoek van den heer H. A. Benier, om in gebruik van de gemeente te bekomen, ongeveer zestig M3 grond, gelegen aan de kaaizijde bij den Westdijk alhier, voor het nederleggen van scheepsankers en kettingen en plaatsen van een houten gebouwtje,wordt op de adviezen der comm. van fabricage en financiën besloten, tot wederopzeggens toe en behoudens de rechten van derden, aan adressant te vergunnen op eene oppervlakte van 71.18 M3 gemeente grond, gelegen ter voornoemder plaatse, scheepsankers en kettingen neder te leggen, zoomede het daarop plaatsen van een houten gebouwtje, tegen een jaatlijksche retributie ten bate der gemeeutekas ad f 17.796, bere kend tegen f 0.25 per M', onder verdere bepa ling;* dat de in gebruik gegeven grond behoor lijk met paaltjes wordt afgezet, die, gedurende den tijd van gebruikmaking behoorlijk moe ten worden onderhouden, blijvende deze het eigendom van den gebruiker. Iu aanmerking nemende, dat volgens art. 8 der wet van 12 Juni 1883 (staatsblad no. 59) bij de Keersluis alhier een stuk tuingrond door het rijk is gereserveerd, ter grootte van 2000 M2, en overwegende, datdegemeenteover dien grond ten allen tijde kan beschikken, mits een ander stuk tuingrond daarvoor kosteloos aan het rijk in eigendom worde overgegeven en daarover reeds dieuteugevolge heeft beschikt bij de overeenkomst, gesloten met de maatscb. tot exploitatie van gronden, iu verband met een regelmatig plan van uitbreiding der ge meente, daar ter plaatse, wordt besloten, de primitief gereserveerde tuingrond door het rijk aan de gemeente Vlissingen in eigendom te doen terugkeeren en daarvoor onder nadere goedkeuring van ged. staten, kosteloos aan het rijk iu vrijen eigendom af te staau 2000 M2 grond, gelegen ten noorden van den Sin- gelweg, ter breedte van 41.67 en ter diepte van 48 meter. Op het adres van F. Duijvekot, houdende verzoek om wijziging te willen brengen in de voorwaarden,waarop doorhem de drooggelegde gioote vest, dato 13 Dec. 1884, is gepacht, door daaruit de bepaling te doen wegvallen.dat het gepachte moet bezaaid worden met haver en wikken, steenklaver of hooizaad met het recht van het rooven van den oogst, door dien grond eerst in het volgende jaar te bezaaien, ten einde dien met het eindigen van de pacht groen op te leveren, wordt zonder hoofdelijke stemming op de adviezen van de commissie voor de fabricage en het college van burg. en weth. eene gunstige beschikking genomen. "Wordt ten slotte besloten tot het doen af- en overschrijven van eenige posten op de gemeen tebegrooting voor 1884 tot een bedrag van f 1278.08s, Niets meer to behandelen zijnde en niemand meer het woord verlangende, wordt de zitting BIMIKLMD. Vlissingen, 25 April. Van 18 tot 24 April zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 635 en daarheen vertrokken 733 passagiers. In den loop van den zomer zal de directie der Middelburgsche maatschappij van stoom vaart hare booten eenige extra-reizen laten doen van Middelburg en. Vlissingen naar Ant werpen en terug. De eerste dier reizen zal op den 25 Mei, 2en Pinksterdag, plaats hebben, 's Morgens 6 uren van Middelburg vertrekkende rekent men om streeks 11 uren te Antwerpen te zijn,.van waar men s middags te 6 uren weder vertrSU.' Aangezien de vrachtprijzen zeer laag zijn, f3 en f2 per persoon heen en terug, ligt het voor de haud, dat van deze gelegenheid om do Antwerpsche tentoonstelling te bezoeken een druk gebruik zal gemaakt worden. De fraaie ruime booten der maatschappij kenen zich bijzonder voor znlk een tochtje dat, afgescheiden nog van hetgenot dat de tentoon stelling aanbiedt, in den zomer alleraange naamst zal zijn. Tijdens de werel dten toonstelling voor scheep vaart, nijverheid en koophandel, benevens die van schoone kunsten, die op 2 Mei a. s. te Antwerpen zal worden geopend, zal een groot internationaal festival door het gemeentebe stuur worden ingericht en "aangeboden aan zang- en muziekverenigingen uit alle landen. Bij het bestuur van Vlissing's Mannenkoor en bij dat van het muziek-corps der dd. schut terij alhier is eene uitnoodiging ontvangen, tot het bijwonen Tan dit festival, dat wegens zijne eigenaardigheid,wel vermelding verdient. De deelnemende vereeDigingen kunnen van af 3 Mei tot 15 Augustus een Zondag kiezen die hun het best bevalt, mits men 14 dagen te voren hiervan kennis geeft. Iedere vereeniging moet 3 nummers uit voeren, die minstens 40 en hoogstens 60 mi nuten mogen duren, met eene pauze vau 5 minuten. Premiën van 1000, 500, 300, 200 francs enz. kunnen door de vereenigingen worden uitgeloot, en behalve de gewone herinnerings- meaaille kan nog eene medaille behaald worden door de verstkomende met eene premie vaa 250 francs. De prospectus bevatte tevens eene beleefde en dringende uitnoodiging tot deelneming aan dit festival en was geteekend door burgemees ter en schepenen van Antwerpen. Aan het door de commissie van de zeemans- en visschersbeurs uitgebrachte jaarverslag, ontkenen wij in hoofdzaak het volgende: Ofschoon de vooruitgang in de deelneming niet aanmerkelijk kan genoemd worden, kan de commissie de toekomst toch bevredigend noemen. Het kapitaal der beurs vertegenwoordigde met inbegrip van het saldo der kas volgeus den staat der bezittingen deu 31 December 1885 eene waarde van f 165519,35®, terwijl dit den 31 December van het vorige jaar f 157172.97 bedroeg. Het kapitaal onderging alzoo eene vermeerdering van f S346.385. Het aantal deelnemers bedroeg 68, van welke slechts één zijne deelneming verhoogde. Door 59 deelnemers werd gecontribueerd f 1843.56 terwijl aan 8 werd uitgekeerd f685.665. "Van de uitkeering genietende deelhebbers zijn er 2 overleden, waarvan er één tot Juli en

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1