VLISSINGSCHE COURANT. No. 33. Donderdag 23 April 1885. 2 38te Jaargang, GEMEENTBBESTUini, iimiHUn. Eene herinnering. BUREAU: Kleine Markt I N1. 187. Prijs per drie maanden 1,Pranco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vüssingen. PRIJS DER ADTERTENTIENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt "WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland e ■a nkrijk f 1,65 per drie maanden. BEKENDMAKING. De burgemeester en wethouders van Vlis singen,maken bekend,dat bij hen is ingekomen een verzoek van ADRIAA.N VAN BREEN, wonende te Vlissingen, waarbij vergunuing wordt gevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het beneden-voorlokaal of winkel van perceel G uo. 103, staande in de Branderijstraat, vroeger bewoond door wijlen Ha. Ca. VAN BREEN, wed. STREEFKERK, met ingang van 1 Mei a. s. 'Vlissingen, den 22 April 1885. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. Vlissingen, 22 April. Do koningin van Engeland wordt 30 April of 1 Mei a. s. alhier verwacht. Heden kwam het reserveschip Aurora van 3e stoomvaartmaatschappij ,/Zeeland" van Middelburg terug, waar het gedokt heeft. Gisteren ochtend keerde Dr. Abraham Kuijper met het stoomschip Prinses Elisabeth uit Engeland terug. Maandag brak in de woning van den heer M. aan de Houtkade alhier een schoor steenbrand uit, welke door spoedige hulp van een politieagent en eenige burgers werd ge- bluscht; en gisteren morgen had aan de Groote Markt alhier weder eenschoorteeubrand plaats die door de klassianen ait de nabij aanwezige Bomvrije kazerne door middel van een hand spuit werd gedoofd. FlilLLif @M. UIT HET DUITSCH. 15.) Hunne houding was wel geschikt om den generaal iu het Tormoeden te versterken, dat de oorlogszuchtige stemming, van gisteren nog voortduurde en de verlegone, verwarde mor gengroet, dien zij hem schonken, was ook uiot geschikt om zijne dwaling te doen ver dwijnen. Hij zag de dochter en den neef eenige Hconden lang zwijgend aan en wendde zich ben tot laatstgenoemde. »Wij waren overeengekomen dat gij mij beden uw bepaald besluit omtrent de afreis zoudt medödeolen. Ik wensch het nu te ver nemen. De officier verkeerde in de grootste verle genheid, maar bij herstelde zich zoo goed het kon. »Ik heb do afreis voorloopig uitgesteld,* antwoordde hij, voorzichtig terugtredende. >Eu daar ik weet, dat gij gaarne hebt dat ik blijf, lieve oom, ouderwurp ik aan uwe be slissing hoo lang mijn verblijf zal duren, c >Dat heb ik wel gedacht,* zeide Reicben- feacb met de grootste gelatenheid. Gij kiest Te rekenen van 26 dezer zal het rijks-tele graafkantoor te IJzendijke op zou-en feestda gen open zijn van 9 tot 12 uren voormiddags. De dieusturen op werkdagen blijven onver anderd. Te Terneuzen zullen met Mei weder twee kanonnen geplaatst worden, aan elk der dam men van den kanaal mond een. Dientengevolge zal bet detachement artillerie worden uitge breid, en zal er aan den reeds aanwezigen ar tillerie-kapitein een luitenant worden toege voegd. Na breedvoerig debat beeft de gemeente raad van Goes tot opheffing van de tegenwoor dige middelb. meisjesschool en tot ontslag van het onderwijzend personeel met toekenning van wachtgeld tot 1 Jan. 1887 metalgemeene stemmen besloten. Zij wordt vervangen door een school van voortgezet lager onderwijs, met 5 jarigen cur sus. Zondag herdacht de beer M. J. Soutendam, majoor-commandantder dd. schutterij te Goes, zijn 5O-jarigen activiteitsdienst bij de schutte rij,terwijl het 23 Juni a. s. 31 jaren geleden is dat bij tot commandant werd benoemd. Nog altijd wijdt hij zich met ijver aan de belangen van de Goesche schutterijbij geen der oefe ningen wordt ooit gemist. Onderzoekingen aan den Thoompolder, on der Wissenkerke, naar de meerdere of min dere geschiktheid voor de oester-cultuur, zijn met den besten uitslag bekroond. Weldra zal aan het bestuur van genoemden polder het verzoek gericht worden om vergunning tot het uitoefenen vau de oesterteelt. De regeering beeft ingediend een nader ont werp op den kinderarbeid. Beneden 12 jaar mogen geen kinderen arbeiden, dat is elke werkzaamheid voor eenig bedrijf verrichten, ook niet veldarbeid, behoudens opheffing van in ieder geval de verstandigste partij, want ik ben voornemens de zaak tot eeue alle par tijen bovredigeuden, zij bet ook een anderen af loop te brengen, dan ik in het eerst bedoelde. Stephanie, kind, kom bij mij 1* Stephanie gehoorzaamde, maar hare verle genheid verdwoen om plaats te maken voor verbazing over den zachten, liefdevollen toon, dien zij niet gewoon was van haar vaders lippen te hooren en toen zij nu voor hem stond, zag zij dat op zijne gelaatstrekken eene ge heel andere uitdrukking lag dun gewoonlijk. De strengheid, welke vroeger altijd daarvan de grondtrek uitmaakte, was wel niet ver dwenen, doch op den achtergrond gedrongen. Er lag een rustige ernst op zijn gelaat en oen onmiskenbare teederheid in de beweging, waarmede hg het hoofd zijner dochter om hoog hield. »Ge hebt geweend,* zeide bij. Gij zult geene tranen meer vergieten, mjjn kind. Uwe hartstochtelijke verklaring van gisteren, de woorden, waarmede gij uw ouders zulk oen zwaar verwijt deedt, hebben mg tot de er kentenis gebracht, dut ik u misschien onge- lukkig maak, waar ik met volle overtuiging uw geluk meende te grondvesten. Wanneer gij het werkelijk zoo diep en smartelijk ge voelt dat aan uwe genegenheid dwang werd aangedaan, wanneer het u onmogelijk is uw bet verbod voor kinderen boven 10 jaar in den oogsttijd op verzoek van -den gemeenteraad door ged. staten te vcrleenen. Kinderen van 1214 mogen enkel veldarbeid verrichten. Het maximum van den werktijd voor kinderen van 10 tot 14 wordt op 8 uren, van 14 tot 16 op 10 uren bepaald, door een paar uren rust onderbroken, 's Zomers raag geen kind bene den de 16 jaren werken vroeger dan 6 uur 's ochtends en later dan 8 uur 's avonds, den overigen tijd van bet jaar niet vroeger of later dan 7 uren. Zondags mag geen kind arbeiden. De minister van finantiën beeft Zaterdag zijn verzoek om ontslag bij Z. M. den koning ingediend. Aangaande de begrafenis van bet derde slachtoffer van den moord te Maastricht, geeft de Courtier de la Meuse den inhoud der re devoering, welke daarbij door dr. Van Oppen, rector van bet gymnasium te Maastricht, is gehoudeD. Schoon en tevens zeer opmerkelijk is het slot dezer rede, welke volgens den Cour- rier ongeveer aldus luidde: Teu slotte nog één woord Bij al bet leed, bij al de tranen, bij al de smarten, den ken wij niet aan dien rampzaligen zondaar, die daar ginder te Maastricht binnen de nauwe muren zijner cel zit te staren,met bloed bespat, den vijand van God en de menschen, huive ringwekkend koud eu onverschillig, ja trotsch op zijne moorden! Wiens lot is beklagenswaar diger dan het zijne? Wie zou niet liever al de zielesmarten der treurende weduwen willen verduren dan de gewetenswroegingen, de fu riën, die vroeg of laat den ongelukkige zullen vervolgen? Welnul Een wnord van ver giffenis, boe hard het ook rallen moge! Het onrecht, der maatschappij aangedaan, dient gewroken te worden, en wij hebben noch de macht nog het recht dit te vergeven Doch al het overige zij u vergeven, Cesar Timmer mans, ter wille van den God, die Zijn beulen vergiffenis schonk. Het bloed van mijn broe- neef oen warmer gevoel toe te dragen, dan doe ik van mgn wenachen afstand. Mis schien hebt gij geljjk dat ge vreest voor een echt zonder liefde. Ik wil er u niet toe dwiogen De avond van gisteren moest wel eene zeer groote omwentelÏDg in het gemoed van Rei- chonbach bewerkt hebben, dat getuigden deze woorden. Stephanie en Felix stonden als we zenloos van verrassing zij konden zich deze plotselinge verandering van gemoedsstemming niet verklaren, maar nooit werd ook de zelf overwinning van een anders zoo stijfhoofdi- gen, de goedheid van een anders zoo strengen vader met minder dankbaarheid aangenomen dan hier. »Wat u betreft, Felix,* wendde zich de generaal tot dezen ik weet dat gij u bij het toegeven aan mijn wensch volstrekt niet door dwang maar meer door uw vorstand liet be sturen. Daar ik het nu bon, die u uw woord terug geef, zal dit geene breuk tusschen ons doon ontstaan en de verwachtingen, die ik bij u opgewekt heb, zullen ten minste ge deeltelijk vervuld worden. Ik zal u in staat stellen uw tegenwoordige positie als erfge naam van het majoraat in de maatschappij op te houden, ook dan als de uauwere band die ons vereeuigen moest, wordt losgemaakt eu geef u en Stephanie volle vrjjheid weder der kome niet over u en uwe kinderen. In naam der geheele familie reik ik u, o ongeluk kige, o verblinde, over deze drie kostbare lij ken, mijne hand ter verzoening,God smeekend dat Hij uw steenen hart roere, dat Hij u vroeg of lant berouw over uwe misdaden schenken moge, dat wij in den hemel het feest der ver zoening vieren moge. Bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle verscheen in handig zakformaat de vierde druk van de Drankwet, zooals die is gewijzigd, voorzien van eene menigte aantee- keningen ter verduidelijking der artikelen, door L. N. Schuurman en P. J. Jord^ns, com mies ter prov. griffie van Overijssel. De wet is bijgewerkt tot Mei 18S5, omdat met dien datura de gewijzigde wet iu werking treedt. De prijs van f 0.25 kan voor niemand een bezwaar zijn, het boekje zich aan te schaffen. Vermoedelijk wijl Vlissingen en Antwerpen hun best doen gekozen te worden tot aanleg plaats voor de nieuwe Duitsche stoomvaarlij- nen, is men op de gedachte gekomen dat ook wel van Amsterdam uit eeue poging zou ge daan worden. Men beeft ten dien einde den heer van den Wall Bake naar Berlijn laten reizen om daarover met de Duitsche regeering te spreken. Wij kunnen niet alle onjuiste berichten te genspreken, doch dit bericht mogen wij niet laten voorbijgaan. heer Bake is in Berlijn geweest, eenige dagen geleden reeds, doch geenszius om over deze aangelegenheid te on derhandelen. Nu. d. D Als een gevolg van de dalende boterprijzen en de achteruitgaande waarde der landerijen, hebben vele boeren in Friesland besloten hun bedrijf vaarwel te zeggen, terwijl anderen wel genoodzaakt ziju dit te doen.In óeLeeuioarder Courant van 17 April komen niet minder dan 63 boerenboelgoederen voor. voor u zei ven eene keus te doen.* Hij zweeg en scheen een antwoord of eene dankbetuiging te verwachten, maar er volgde niets van dien aard. Integendeel koek bet jonge paar elkander met recht treurige blik ken aan, waarin in het minst geen verruk king over de grootmoedigheid des vaders te lezen was. Lieve oom 1 begon Felix eindelijkt maar bleef dadelijk stoken. Lieve papa kwam ook uit Stephanies mond, maar verder dan deze inleiding kwam zij eveumiu. Gij zijt onuitsprekelijk goed*, giug de jonge officier voort, »maar het zou onver geeflijk van ons ziju een groot onrecht >Als wjj van uwe goedheid misbruik wilden maken* ondersteunde hem Stephanie. De vragende blik van den generaal, waar uit de grootste verbazing sprak, toonde dat hem deze raadselachtige uitdrukkingen in het geheel niet voldeden. Felix nam daarom zijn toevlucht tot de waarheid, die toch eenmaal gezegd moest worden. >Ik heb «neger met Stephanie oen gesprek over dit punt gehad,* verklaarde hij, »en wij meeuden dat wil zeggen wij zjjn tot do overtuiging gekomen dat het beste is, dat wij u gehoorzamen, lieve oom.* »Ja zeker, wij zullen u onder alle omatan*

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1