VLISMNGSÜIE COIMNT. No. 32. Zondag 19 April 1885. 23ste Jaargang, den kei' ARIE SMIT, BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTEENVan 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote lettere worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk 1,65 per drie maande». ZESJARIG BESTUUR VAN als Burgemeester van Vlissingen. Het zal wel niet behoeven gezegd of verze kerd te worden, dat wij het wedervaren van de stad onzer inwoning, die ons boven elke an dere dierbaar is en blijft, met belangstelling gadeslaan. Geen wonder dat liet daarom ons geene on verschillige zank is of kan zijn, welk lot haar wordt beschoren en welke oordeelvellingen worden uitgesproken over hen, die voor haar, zoo noodig, in de bres springen. En dat wel temeer in een' tijd als deze, waarin bet recht van den sterkste meer en meer op den voorgrond treedt en er weinig of geen rekening meer gehouden wordt met de aan - sprakeu, welke minder bedeelden zouden kun nen doen gelden; van hen, wier levensgeesten niet zelden worden getracht ten bate van an deren uit te aooveu. Wat toch, om daarover niet verder uit te weiden, bad Vlissingen niet kunnen en beboo- ren te zijn, bijaldien men het recht had doen wedervaren en bet zich bij voortduring had mogen verheugen in den steun en de medewer king, waarop voor het tegenwoordige uitslui tend de meer bevoorrecht wordende steden in ons vaderland mogen bogen. Of is het geene onorastootelijke waarheid, dat ondanks Vlissingen in de eerste plaats is eene haven- of zeestad eenig in haar suort en daarom de aandacht verdient van allen, die het wel meenen met de belangen van den Neder- landschen staat, men tot dusverre ten opzichte van haar het oude stelsel van het laissez faire blijft huldigen Wijlen de groote staatsman Thorbecke en ia geen geringer mate onze onvergetelijke en niet genoeg te betreuren prins Hendrikwaren ten aanzien van de oude Scheldestad van ge heel andere gevoelens, dan de machthebben den van onzen tijd. Getuige wat zij voor Vlissingen in het al gemeen belang van Nederland deden. En we derom niet het minst, wat prins Hendrik door de tot standbrenging van den maildienst als anderszins tot verlevendiging van onzen han del en onze scheepvaart verrichtte. Ook Z. M. onze geëerbiedigde koning gaf bij meer dan eenige gelegenheid blijken, dat het toekomstig lot van Vlissingen hem geene onverschillige zaak was. Vandaar dan ook o. m. de benoeming van den heer Arie Smit tot burgemeester van Vlis-- singen, aan wien bij, wegens zijne algemeen bekende energie op het gebied van handel, scheepvaart en nijverheid de eervolle, maar niet minder moeitevolle taak opdroegvanVlis- singen te maken, wat er van te maken is en liet alzoo te verlossen uit den druk, waaronder het nog niet zeer vele jaren geleden maar al te zeer zuchtte. Geen wouder dat het optreden van den heer Smit op 1 Juli 1879 als hoofd dezer gemeente met algemeen welgevallen werd begroet en de gegronde verwachtiug werd gekoesterd, dat de welvaart van vroeger weder eenigszim zou gaau herleven. Zes jaren zijn weldra sedert dat optreden verloopen en staat de heer Smit, na onver moeid met de kracht, die in hem is, de belan gen onzer stad te hebben voorgestaan, gereed de teugels vau zijn bewind aan andere han den over te geven. Met recht mag dus de vraag niet overbodig geacht worden lo. Heeft de heer Smit aan (Ie in hem gestelde verwachting beantwoord en 2o. wat deed hij voor de stad, welker toekomst ook voor hem in meer dan één opzicht niet on-; verschillig kan zijn. Zonder de minste tegenspraak te duchten, aarzelen wij niet de eerste vraag, al zijn de vestiging van handel en scheepvaart nog tot de vrome wenschen gebleven, volmondig be vestigd te beantwoorden. Of wij hierin mistasten diene het volgende Op het tijdstip toch, dat de beer Smit zijne betrekking als hoofd dezer gemeente aan vaardde, was de toestand hier, tengevolge van de opheffing van 's rijks marinewerf met de ge volge van dien, eenige jaren te voren, alles be halve rooskleurig. Weinig of geen vertier, en een zuchten onder den druk van lasten, die niet dau noode werden getorscht, aan de orde van den dag. Met het hem eigeue doorzicht wist hij hierin al spoedig eene gunstige verandering te bren gen, door het herzien van menige belastingver ordening en het ter verlevendiging van het verkeer afschaffen van het haven- en kaaigeld voor het gebruik vai\ gemeentehavons. De gemeentelijke gasfabriek, aan welke ja ren lang aanzienlijke sommen gelds waren ten koste gelegd en die nog steeds, wegens haren ongunstigen toestand, waarin zij verkeerde, zwaardere offers van de gemeente dreigde te eischen, werd, op voor de gemeente aanneme lijke voorwaarden, van de hand gezet en zoo veel mogelijk overgegaan tot het aflossen van gemeeuteleeningen en conversion tegen een lageren rentelast. Tot stijving der financiën, werd daarenbo ven in het leven geroepen eene belastingver ordening op tooneelvoorstellingen en openbare vermakelijkheden, waarvan de opbrengst kan geraamd worden op p. m. f 500's jaars en de oude zilveren voorwerpen der gemeente, die steeds renteloos daar lagen, aan het rijk ver kocht voor eene som van f 18000 ten bate der gemeentekas. Werd door het een en ander evenwicht ge bracht in de inkomsten en uitgaven der ge meente, de heer Smit zat tevens niet stil, om bevorderlijk te zijn aan het openen van nieuwe bronnen van welvaart der gemeente, die van lieverlede meer en meer in uitgebreidheid toe nam. Door de langzamerhand toenemende bevol king werden tal van huizen gebouwd en her bouwd, dat met den aanleg van nieuwe straten en trottoirs de stad een geheel auder en gunstiger aanzien deed verkrijgen dan weleer. Om uitvoering te geven aan de schoolwet van '78, verrezen niet minder-dan vier nieuwe schoolgebouwen met onderwijzerswoningeu en gymnastieklokalen en werden drie bestaande scholen verbouwd, waarin door eene rijkssub sidie van f 46000 boven de 30% vergoediugs- kosten door de regeering werd ten goede ger komen. Daarenboven werd de gemeente door aan koop eigenares van verschillende panden en gronden, van de zeedijken om en bij de duinen ter ontwikkeling der badplaats, terwijl op aannemelijke voorwaarden de vestinggronden door het rijk aan de gemeente werden over gedragen. In verband met de uitbreiding der gemeente buiten de voormalige Duinpoort, werd aldaar de nieuwe spuiboezem aangelegd en stelde de verkoop van perceelen bouwgrond de gemeente in staat tot het doen uitvoeren van tal van wer ken, waaronder de uitvoering van een gedeelte van het plau voor het ontworpen riool- en spoelstelsel, de gedeeltelijke aanbouw van den Noordzee boulevard, de aangevangen werken ter verdere uitbreiding der gemeente en wat niet al, dat jaren lang handen vol werks ople verde, eene belangrijke plaats innemen. Stippen wij hierbij nog aan, dat onder bet bestuur en de medewerking van den heer Smit nog in het leven werd geroepen eene verorde ning op de onbewoonbaarheid van gebouwen; dat eene 2e school voor on- en minvermogen den werd geopend; voorts dat d» stoomtram weg werd aangelegd en in exploitatie gebracht en de duinwaterleiding werd uitgevoerd, bene vens zoovele andere zaken, welke de ruimte van ons bestek niet gedoogt allen bij namen te noemen. Genoeg echter om te doen uitkomen, dat de heer Smit zonder ophouden gewerkt en gedaan heeft, wat hij vermocht,om "Vlissingen meer en meer aan zijne besteraming te doen beant woorden. Ja maar, zoo hooren wij ons toevoegen, dat bouwen en dat verfraaien der stad is nu al te- maal goed en wel, maar is wel altijd rekening gehouden met de finantiën der gemeente Zijn die niet van dien aard, dat zij boven de draag kracht der belastingschuldigen zullen gaan? Laat ons ter beantwoording dezer vraag, waarvoor wij ons de moeite getroost hebben de officieele bescheiden dienaangaande eens na te lezen, zien, hoe de finantieele toestand der gemeente was in 1879 toen de beer Smit zijne taak als burgemeester hier aanvaardde en hoe die nu in '85 bij het nedetleggen zijner betrek king is, om alsdan een onbevangen oordeel te kunnen uitspreken. Volgens de bescheiden, waaruit wij onze gegevens putten, werden iu'79 zoowel als in '85 geheven: lo. 40 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen. 2o. 10 opcenten op de hoofdsom dergrond belasting op de ongebouwde eigendommen. 3o. 20 opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting. 4o. een hoofdelijke omslag tot een bedrag van f 21000, die in 1S85 werd opgevoerd tot een bedrag van f 23500. 5o. eene belasting op het gedistilleerd, f 10 per HL., terwijl diezelfde belasting voor '85 is bepaald op f 20 per HL. 6o. idem op het gemaal f 3 per 100 KG. in '85 slechts f 1 per 100 KG. 7o. het haven- en kaaigeld, dat in '79 f600 bedroeg, werd, zooals wij reeds boven vermeldden, in '80 afgeschaft. In '85 worden geheven 8o. eene belasting op tooneelvoorstellingen en andere openbare vermakelijkheden, waar van de opbrengst geraamd is op f 489. 9o. idem op honde», tot een geraamd bedrag ran f826.75 en lOo, vergunningsrecht drankwet, waarvan de geraamde opbrengst f3175 bedraagt. Aan het openbaar onderwijs werd in '79 voor leeraars en onderwijzers aan de openbare lagere scholen ten koste gelegd f14500. Aan het middelbaar onderwijs voor idem eu bedienden - 1000.— In '85 daarentegen voor het lager onderwijs - 37294.09s Voor het middelbaar onderw. - 2052. De te ontvangen schoolgelden in '79 wer den geraamd op f 5639, die in'85 op f 7636 met 30% vergoeding door het rijk tot een be drag van f 11.278.23. Uit deze gegevens blijkt, dat het onderwijs in '79 aan de gemeente, behalve de leermid delen, onderhoud schoolgebouwen, onderwij zerswoningen enz. kostte f10461, terwijl dit in '85 eene som zal vereischen van f 20.537.96, zegge f 10.065.04 meer dan in '7 9, welke som ton bate komt aan de met schoolgaand kroost gezegende belastingschuldige ouders. Ten aanzien van de schulden der gemeente en van de gesloten geldleeniugen zij opgemerkt, dat in '79 de oude uitgestelde schuld, rentende Vs van 2'/a bedroeg f 663800. idem leeuing a 5 - 151000. idem leeniug a él/2 - 60000. voor welker renten en aflossing eene som ver— eisebt werd van f 23652.22s In 1885 bedraagt de oude uitgestelde schuld rentende '/s van Z'/2 f 643.800 leening b 4 - 35.000 idem X 4 - 43.000 idem 4 - 110.000 voor welker renten en aflossing eene som ver- eischt wordt van f 18786.37, van welk bedrag billijkerwijze moet worden afgetrokken de ingekochte obligatiën oude uitgestelde schuld, tot een nominaal bedrag van f 69200, rentende jaarlijks boven en be halve de kans van uitloting f 566.66. ltesumeerende komen wij tot de slotsom,dat van de oude uitgestelde schuld nog in omloop is een bedrag van f 574600 tegen f 663800 in 1879. Was het totale bedrag der geldleoniugen in '79 f 211000 in '85 is dit gedaald tot f 188000 b 4%. In '79 was de gemeente in bezit van ver schillende eigendommen, waarvan de waarde bepaling geheel van persoonlijke opvatting afhangt. Vandaar dat het ons voorkomt, dat de meest aangewezen weg is op te merken, dat al de gemeente eigendommen in '79 verzekerd werden voor eene jaarlijksche premie ad f 272, terwijl zulks iu '85 geschied is tegen eene pre mie van f 469.16. Uit een en ander blijkt verder,dat de waarde der gemeentegebouwen ongeveer met twee' maal honderd galden sedert dien tijdis ver meerderd. Aan grondeigendom bezat de gemeente be halve haar begraafplaats in '79 twee en een halve hectare, in '85 tachtig hectaren. Nemen wij hierbij iu aanmerking dat de be volking in December '79 bedroeg 10056 en in '85 11547 inwoners. Voorts dat de gemeentebegrooting in '79 in ontvang en uitgaaf f 129622.845 bedroeg" en in 'S5 f 162189.72 bedraagt en dat in '79 aan subsidiën voor weldadigheid werden toe gestaan f 19261.50°, terwijl voor '85 daarvoor staat uitgetrokken f 17090, en daarenboven nog dat iu 1885 aan alle belastingen gezamen lijk f8700 miuder wordt opgebracht dan in 1879, dau meenen wij met volle vrijmoedig heid het feit te mogen constateeren, dat ook de gemeentefinancien in de laatste zes jaren be langrijk zijn vooruitgegaau. Naar onze overtuiging mag dus dankbaar op het verledene worden teruggezien, waarbij de wensch wel niet overbodig zal geacht wor den, dat de opvolger van den heer Smit de voetstappen van zijn voorganger moge druk ken en deze nog langen tijd gesteund zal wor den door hem, wien wij niet dan noode de teu gels van zijn bewind zien nederleggen. Vlissingen, 18 April. De heer G. A. v. d. Land, militair apothe- ker aan het garnizoenshospitaal alhier, heeft voor den tijd van een jaar nonactiviteit aan gevraagd en verkregen. Van 11 tot 17 April zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 605 en daarheen vertrokken 713 passagiers.

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1