BUflliMAXll. Vlissingen, 11 April. Van -1 tot. 10 April zijn alhier uit Queen- boro met de mailbooten aangekomen 4.31 en daarheen vertrokken 661 passagiers. Donderdag avond had, in de christelijke school, de aangekondigde openbare uitvoering plaats van de zangvereeniging Looft den [leer alhier. Het pr •L'rainma gaf veel ie verwaclile.fi en wanneer wij rekening bonden met de weinige krachten,waarover Looft den lieer tegenwoor dig te beschikken beeft, ineencn wij het alge meen gevoelen uit te spreken, wanneer wij verklaren, dat de uummers, voor zoover ze in het bereik der vereeniging lagen, uitstekend werden ten geboore gebracht. Wij zeggen, in het bereik der vereeniging, en hebben hierbij bet oog op sommige num mers van 't programma, die, zeer schoon voor groote koren, Douderdag avond niet geheel tot hun recht kwamen. Ons dunkt althans dat b. v. „Lof des Scheppers" van Hnydn, ot //God in 't Onweder" van F. Schubert, hoe goed ook gezougen, muziekwerken zijn, die slechts pas sen voor koren, minstens tweemaal zoo sterk als genoemde vereeniging. En dat nven niet verlegen behoeft te zijn met de keuze van eenvoudige nummers, daar van gaf ons de zangvereeniging het beste be wijs. «Die Nacht" van Schubert, //Waldlust" eu //Wauderlied" werden zeer goed uitgevoerd. Een vrouwenkoor van Lassen: die Heilige Nacht", eeu kwartet van Schubert //Lied des Levens" eu van denzelfden componist „Sehn- sucht," solo voor baryton, hoorden we met genoegen en werden door den pianist uitne mend geaccompagneerd. Eene aangename afwisseling werd ons ge geven door eenige solo's voor piano: //Noc turne" en //Polonaise" van Chopin en in de tweede afdeeliug //Grande Polonaise" van Von Weber. Het speet ons voor de vereeuiging en haren ijverigen directeur, wien eeu woord van lof niet mag onthouden worden, dat het publiek niet bijzonder talrijk opgekomen was; maar voor onszelven waren we daar minder treurig om. De warmte toch, voornamelijk na de pauze,was, zelfs nu het lokaal slechts voor niet veel meer dan de helft met toehoorders was gevuld, boven het middelmatige. Wij eindigen dit verslag met de hoop uit te spreken, de zangvereeniging Looft den Heer nog vele malen te mogen hooreu, kan het zijn, in een lokaal waar zangers en toehoorders meer op hun gemak zijn. Naar wij met zekerheid vernemen, is den 3ln Maart tusschen de stoomvanrt-maatsch. Zeeland en de //London Chatham and Dover Railway Company", ie Londen, de overeen komst geteekend, waarbij laatstgenoemde zich verbindt tot bet wederopbouwen vau den pier te Queenboro, waarmede dadelijk zal wor den begonnen. Nu kan ook spoedig de invoering van den dag-en nachtdienst tusschen "Vlissingen en Queensboro worden tegemoet gezien. Onder de passagiers, die gisteren-avond per stoomschip Prinses Elisabeth, kapt. Stasse, naar Queenboro vertrokkeu, bevond zich o. a. ook, dr. Abraham Knijper, vau Amsterdam. De mailstooraboot Prinses Elisabeth van Queenboro kwam Donderdagmorgen wegens kleine schade aan een wiel, een uur later dan gewoonlijk alhier aan. Aan boord van genoemd schip bevond zich een Engelscb koerier, die brieven van zijue regeering aan de Russische te St. Petersburg moest brec- geu. De brieven waren in gezegelde zakken gesloten, en deze werden niet., zooals het met andere bagage geschiedt., door de douane geopend. Door den heer W. C. van Duuren Dutilh is, om redenen van gezondheid, aan Z. M. den koning ontslag gevraatrd als majoor-comman dant der dienstdoende schutterij alhier, welke betrekking bij sedert 1868 heeft bekleed. Eervol ontslagen als 2en luit. bij de dd. schutterij alhier: J. W. Kransen van de Putte, onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbronge bij die te Bergen op Zoom aan «f. Augustijn. Benoemd bij de dd. schutterij te Bergen op Zoom, tot 2en luit., C. E. F. Penders, thans 2de luit. a la suitetot 2eu luit. a la suiteJ. J), A. jja Rivière; bij die te Vlissingen, tot 2en Inil., C'. N. J. de Vcy Mestdagh, thans sergeant. Donderdagmorgen had een 14-jarige tim- merimnsjongen alhier het ongeluk onder de paarden van een vrachtwagen te geraken, waardoor hij aan een voet gekneusd werd. De toestand van den ongelukkige, dien men in den beginne vrij ernstig waande, is van dien aard, dat een spoedig herstel te verwachten is. D" bevolking der provincie Zeeland bedroeg up i Juu. jl. 198,965 zielen (95,629 mannen, 98,336 vrouwen), zijnde 1828 (951 m. 874 v.) meer dan een jaar te voren. Er werden 2794 kinderen (1406 m. 1388 v.) meer geboren dan er personen stierven. Daarentegen be droeg het vertrek uit de provincie 966 perso nen (552 m. 514 v.) meer dan bet aantal' personen die er zich vestigden. Op de scheepstimmerwerf De Volharding' van de heereu Den Bouwmeester, Borsius eu Van der Leye, te Middelburg, is de kiel gelegd voor een ijzeren barkschip de Willem Christi- aan. Het z«l dezelfde afmetingen verkrijgen als de aldaar in Febr. jl. te water gelaten Marie en Julie. De wetsvoordracht tot wijziging van de drankwet zal aanstaanden Maandag, te 2 uren, in openbare behandeling komen bij de eerste kamer der staten-generaal. Te 's Gravenliage is tot lid van dc tweede kamer gekozen de heer R. A. W. Sluiter (lib), met 868 stemmen. De heer A. baron Schim- melpenninck van der Oye van Ayenbeek, de caudidaat der antirevolutionairen, katholieke en conservatieven, verkreeg 819 stemmen. Van de 9 jougelingeu tot plaatsing bij bet iustr. bataljon te Kampen opgeroepen, zijn 4 iudienst gesteld, 2 afgekeurd, 2 bedank ten. en 1 hoeftniet aan de oproeping voldaan. Daar bet bataljon nog niet compleet is, ver wacht men in deze maand weer een plaatsing. In de, maand Juni of Juli e. k. zal worden gelegenheid gegeven tot het afleggen van de practische examens van apothekerdag en plaats dier examens zullen nader worden be- kéud gemaakt. Uit Pontianak schrijft men aan De Loco motief, dagteekening van 19 Februari. De regeering, men moge zeggen wat mep wil, beeft nog in geen enkel opzicht getoond, niet ingenomen te zijn met de politiek door den resident Kater ten opzichte van Mandor gevolgd. Met het legerbestuur is het anders gesteld. Dit schijnt zeer op hem gebeten te zijn. De toestand in de oproerige streek is verre van couleur de rose. Den 5den dezer is het geheele 5de bataljon ouder den afdeelings-commandant naar Man dor vertrokken. Men kwam daar ongehinderd aan. Majoor Schafer heeft een geducht zwaar be zette versterking bestormd en ingenomen/Toen men binnenkwam-was de vijand echter gevlo gen; dit zal wel doorloopend het geval zijn, denk' ik. Een groote troepenmacht imponeert, en als de Chineesjes het niet houden kunnen, gaan zij er eenvoudig van door. Heden zou de overste Vetter een aanval doen op de versterking genaamd Mimwang. De opstandelingen zullen nu wel trachten langs de kustplaatsen te ontkomen. Dit zal hun te meer gemakkelijk vallen, wijl daar geen bezetting ligt. Luitenant Heintz is nu te Soengei Poeroen met vijftig man. Deze troepenmacht is groot genoog om die plaats te houden, maar te klein om elders te gaan patrouilleeren. Kapitein Maurenbrecher eu drie andere offiejeren, den 17en hier aangekomen van Ba tavia, vertrokken den lSen naar Mandor. De overblijfselen van den fuselier, die bij de affaire Stuffers in handen van den vijand achterbleef, zijn teruggevonden door lieden van den vorst van Dandak, die daarop uitge zonden waren. Het hoofd was nog niet gesneld; men heeft den armen kerel of wat er van dea armen kerel, overgebleven was, eeu eerlijke begrafenis gegund. UitLaubaroe (Atjeh) wordt dd. 27 Februari bericht, dat het veldbataljon aldaar bevel ont- vaugen heeft om op 1 Maart in zijn geheel te vertrekken naar Pontianak. (Westerafdeeling Borneo). De volgende bijzonderheden worden in de N. R. C t. medegedeeld omtrent den aanval op de wacht te Penditi, waarvan melding werd gemaakt in een tclegraphisch bericht dd. 25 Febiuari 11. van den gouverneur vau Al juli //Vijfhonderd Atjehers met hunne vrouwen hadden verzocht in den Kraton te worden toe gelaten om op de graven te bidden, en dit ver zoek werd ingewilligd, onder voorbehoud dat dc: lieden ongewapend zouden zijn. Toch wis ten zij de noodige wapens binnen te smokkelen en deden aanstonds zoo brutaal mogelijk een aanval op de wacht aan den Kraton. Gelukkig werden de verraders teruggeslagen, zoodat zij vluchtten met achterlating van zeven lijken, maar niettemin roofden zij nog twee geweien. Ons kostte het negen gewonden, waaronder een sergeant." Kerk- en Schoolnieuws. Nkd. herv. kerk. Beroepen te Middelburg in de vacature Abresch, de beer F. H. Herf- kens te Rhenen eu in de vacature Kocli de heer G. W. A. de Veer, te St. Laurens idem te Cothen (Utrecht) de heer J.W. Knotten belt, einer. pred. van Vlaardingen, te Zeist. Akte-examens in Zeeland. Geëxami neerd 17 vrouw, aspiranten, afgewezen 7 toe gelaten mejn. J. W. Augustijn te Tholen, M. R. Bourdrez te Middelburg- N. J. Coömans er. J. S. Franke te Zierikzee, E, Frelier, te Groede, M. C. Klappert en M. P. de Koning te Middelburg, J. 1'. la Roy te Aardeuburg, J. M. Visser te Koudekerke en J. van Weele te Gu.es. Bij liet voortgezet examen, zijn geëxami neerd S mann. candidate», afgewezen 6toe gelaten de heeren G. Beueker van Middelburg eu J. Blankert van Axel. De examens worden op Dinsdag 14 April e. k. voortgezet. RECHTZAKEN. De vader van Jeanne Marie Lorette heeft door zijn advocaat mr D. S. va n E melen te 's Graveuhage doen protesteeren tegen den verkoop van de portretten zijner minder jarige dochter. Dit protest is beteekend aan de pbotografen van Kampen, Wollrabe Jr. en Holswilder eu gegrond op de stelling „dat hij, die door een photograaf zijn portret doet ver vaardigen, dezen hierdoor niet het recht toe kent dit in den handel te brengen en zeker niet op de wijze en onder de omstandigheden waarop dit door genoemde photografen is ge schied, zoodat hun handelingen als onrecht matig zijn te beschouwen." Uit goede bron deelt men aan het Pgbl. mede dat Jeanne Lorette nog geen verdediger heeft gekozen. WlI'Alill i\IUUWS. Aangaande den dubbelen moord, te Maastricht gepleegd, wordt aan de N. R. Ct. van daar geschreven: De moordenaar, Cesar Timmermans, winke lier te Heerle, kwam bij den advocaat van Op pen, vader, en trof daar den bij dezen iuwoneu- den zood, mede advocaat. Wat er tusschen hen is voorgevallen, weet men nog niet; de vader hoorde echter een schot vallen en snelde evenals de dochter, daarop toe. De moordenaar wendde zich nu tegen den vader, wieu hij met een revolver een doodelijk schot toebracht, terwijl bij vervolgens de dochter doodelijk ver wondde. Deze laatste.is een uur na den vader overleden, terwijl de zoon, behalve een schot, ook onderscheidene dolksteken in den buik heeft ontvangen, die voor zijn leven doen vree zen. De dader, die in de worsteling gewond werd, werd ontwapend en in hechtenis geno men door den concierge van het hypotheek kantoor Legras, tot wieo hij zeide: „Ik heb mij gewroken". De aanleiding tot den moord schijnt ge zocht te moeten worden in een geding, door mr. van Oppen voor Timmermans gevoerd, en dat, door het verhaal der daarop gevallen kos ten, eindigde met den financieelen ondergang van Timmermans. Over dit proces heeft laatst genoemde twee algemeen versprcidebrochures tegen mr. v. O. geschreven, waarin hij zegt, dat door dit proces zijn toestand onhoudbaar is geworden, terwijl bij eindigt met de woor den „dat dan ook de gevolgen der vertwijfe ling komen over liem,diaze veroorzaakt heeft." Yan andere zijde meldt men uit Maas tricht de volgende cenigszins afwijkende bij zonderheden Math. Cesar Timmermans, voorheen een ta melijk welgesteld man uit Heerle, die, tenge volge van een langdurig proces, dezer dagen zijn laatste buis zag verkoopeu, bevond zich eergisteren namiddag om 1 ]/3 uur in een koffie huis op hetVrijthofplein en vertelde aldaar ziju laatste ongeval, zeggende, dat hij thans niet meer naar Heerle durfde terug te keeren. Van daar begaf hij zich naar het bureau van deu beer mr. Eug. van Oppen, procureur eu advo caat, dien hij reeds sedert jaren als den voor naamste» bewerker van zijn ongeluk be schouwde. Slechts eenige oogenblikken schijnt C. Timmermans zich bij den lieer v. Oppen te hebben bevonden,toen hij vier revolverschoten op hem loste. De oudste dochter en een zoon vf.n den heer v. O., die op het schot ter hulp toeschoten, werden beiden mede gewond de dochter kreeg eene snede met een ponjaard over den arm, en bezweek binnen het uur door zwaar bloedverlies; de zoon kreeg een snede, in den buik en 2 kogels in den arm. De heer v. O., vader, vluchtte de straat op doch kreeg nog verscheidene steken en sneden in den rug; hij zeeg op straat neder en werd in een huis aan de overzijde binnengedragen,waar hij al spoedig aan de ontvangen wonden over leed. Ti m mfirma»s werd on middcl J ij k gearresreerd en in verzekerde bewaring gebracht. Reeds in Augustus 1877 werd door Tim- mermans, die vroeger het vak van zaakwaar nemer uitoefende, eene brochure uitgegeven onder den titel: „Beknopte mededeeling der processed, gevoerd en nog hangende tusschen Math. Cesar Timmermans, koopman telleerle, prov. Limburg, tegen lo. J.Sijstermans, land bouwer te Heerlèrheide, gemeente Heerle; 2o. tegen den procureur mr. Eug. van Oppen; 3o. tegen den advocaat Leo van Oppen, beiden te Maastricht. Het schijnt dus, dat de wrok van Timmer mans reeds van jaren her dagteekent. Nader wordt nog uitMaastricht aan hetzelf de blad gemeld: Dc geheele stad is nog onderden indruk van den eergistereu gepleegden dubbelen moord op mr. Eug. van Oppen en diens dochter. De heer v. Oppen, 58 jaren oud, was een der bekwaam ste juristen dezer stad eu een sieraad der balie. Zijne dochter, een aanvallig meisje, telde nauwelijks 19 jaren. De moordenaar Timmer mans, 51 jaren oud, heeft zijne misdaad ten volle bekend. Volgens zijne veiklaring is hij te 11 ure 's morgens van Heerle te Maastricht aangekomen, waar hij, in een koffiehuis een glas suikerwater te hebben genomen, zich naar de woning van den verslagene heeft be geven. Daar hij dezen niet aantrof, is hij naar het koffiehuis teruggekeerd om, na het gebruik van een glnasje jenever, te half twee ure weder de woning van ziju slachtoffers op te zoeken. Hij vond daar mr. van Oppen, zoon, met wien hij opzettelijk o verluid woordenwisseling zocht, zoodat de vader, mr. Eug. van Oppen, er bij kwam. Dit was, volgens zijn zeggen, zijne be doeling. Hij geraakte nu met vader en zoon in woordenstrijd, en toen beiden met de handen eene beweging maakten als om hem de deur uit te drijven, was bij zich zelf niet meer mees ter, eu haalde hij een revolver en eeu dolkmes uit zijn zak, waarmede hij in het wilde rond- schoot en rondstak. Op de schoten kwamen de overige huisgenooten toesnellen, op wie hij ook inhakte, zonder, volgens zijne verklaring te weten wien hij raakte. De vader heeft drie dolksteken in den rug en twee scholen in de zijde bekomen; bij was nogthans gevlucht in bet tegenover gelegen kantoor van hypotheken waar hij eenige minuten later den geest gaf. Zijne dochter1, die hem derwaarts was gevolgd, had eene diepe wonde in den arm bekomen, waarbij eeu ader was doorgesneden, tengevolge waarvan zij aan verbloeding i? overleden. De zoon heeft twee schoten in den arm en eene snede in den onderbuik bekomen,welke laatste zijn leven in gevaar brengt. Demoordenaar zegt, zich niet bewust te zijn en ook niet wil lens te zijn geweest de dochter te dooden; bij weet zelfs niet, dat hij baar getroffen heeft. Wel zag hij eenige vrouwelijke personen, zon der te kunnen zeggen of het de vrouw,de doch ter ot de dienstmaagd is geweest. Hij gevoelt geen berouw over zijne daad, maar ontkent met voorbedachten rade te hebben gehandeld. De revolver, die met zes patronen geladen was, bezat hij reeds, volgens zijn zeggen,twee jaren. Timmermans heeft vrouw en kinderen. De heer M. J. Linckens deelt Floralia het volgende mede Wanneer men een eikel aan een draad vast hecht, en in een glas gedeeltelijk met water gevuld hangt, zoodat hij een cM.hoog boven het water is, zoo zal de eikel na verloop van een paar maanden bersten, uitspruiten en tot op den bodem van het glas eeuen rechten stern- gel met fraaie kleine groene bladeren voortbren gen. Een jonge oik, die op deze wijs voor deq

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 2