VLISSINGSCHE C0I1UM. Zondag 12 April 1885. 23ste Jaargang, flEMEENTRBKSTIM. 't Paaschfeest. No. BO. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIENVin 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letten worden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- er. ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. UITLOTING Uitloting Obligation geldleeningen van 1880 en 1883. Do burgemeester en wethouders van Vlis singen, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat io eono openbare vergadering van den ge in een ter aad zij u uitgeloot: lo ééne obligatie groot f 1000, der gelii- leeuing van 1880, groot f 88.000, nummer zeven en twintig (derde uitloting 2o ie obligatie groot f 1000, der geld- leening van 188'3, groot f 45,000, nummer vier (tweede uilloting.) 3o ééne obligatie, groot f 1000, dor geld- leeuing van 1883, groot f 112,000, uummer drie en vijftig (tweede uitloting), en dat mits dien die obligation van af 1 Juli e. k. ont vangbaar zullen zijn. Vlissingen, 8 April 1885. De burgemeester ou wethouders voor noemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. AANKONDIGING. Burgemeester en wethouders dor gemeente Vlissingen, brengen ter kennis van belanghebbenden dat overeenkomstig 1 van art. 1 van het reglement op do wegen en Voet paden in Zeeland, provinciaal blad no. 85 van 1881, gedurende veertien werkdagen en wel van 11 April tot en met 27 Apiil 1885, dagelijks op do werk uren audermaal ten gemeuntobuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt, <lc Liggci* met de Kaart in zijn geheel; alsmede dat binnen dien tormijn schriftelijk bezwaren kunnen wor den ingebracht bij gedeputeerde staten, zoo door ben, die gereclameerd hebben bij den raad, als door die belanghebbenden, welke zich door wijziging, 'tzij ambtshalve, 't zij naar aan leiding van door anderen ingediende reclames, in hunua belangen benadeeld aebten. Vlissingen, 10 April 1885. Burgemeester en wethouders voor noemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. BEKENDMAKING. Stremming Passage. De burgemeester en wethouders van Vlis singen, brengen ter algemeeno kennis, dat het ver keer over de brug over het kauaul door Wal cheren bij Oost- cu West-Souburg, we gens herstelling, Vi'ijdag; 17 dezer van des voormiddngs vijf uur tot dus namid dags vijf uur, zul zijn gestremd. Voetgangers kunnen te Oost-en West-Sou burg met oone roeiboot worden overgezet. En is biorvun afkondiging geschied waar hetbeboort dou 9 April 1885. Do burgemeester en wethouders voor noemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. PERRONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele belasting no. 7, dienst 188t/s5 De burgemeester van Vlissingen, maakt bekend dat op beden bij hem ontvangen en aan dou rijks-ontvauger is gezondeu bet executoir verklaarde kohier wegens do personeele belas ting no. 7, dienstjaar 188t/asï (lü daarop voorkomende belastingschuldigen worden uit- genoodigd, om bunoo aanslagen op dun be paalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor- komiug van vervolgingen on herinnert: dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na beden bebooron te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ont heffing, ingeval van verhuizingop grond van art, 27 2, der personeele wet, moeten wor den gedaan bij den rijks-ontvanger, binnen ééne maandvolgende op die, waarin het per ceel is ontruimd. Eu is hiervan afkondiging geschied waar hot behoort, don 9 April 1885 Do burgemoester voornoemd, A. SMIT. PERSONEELE BELASTING EN PATENTEN. Beschrijving der personeele belasting en het patentrecht. De burgemeester en wethouders Tan Vlis singen; gezien de circulaire van den commissaris des konings in de provincie Zeeland van den 30 Maart 1885 A, no. 2821, le afdeeling, (provinciaal blad no. 45,) maken bekend: lo. dal met bot primitief bescbrijvingswerk voor de belasting op het personeel en voor bet patentrecht dienstjaar 1885/sa zal worden aangevangen op Woensdag den 6 Mei 1885; dat de boscbrijvings-biljetton voor de per soneele belasting op dou achtsten dag na de uitgifte zullen worden opgehaald, doch in geen geval vóór den 15n Mei; dut door het gemeente-bestuur, om, in go- val eener herziening van bet aangegeven be drag der huurwaarde of van bet aantal deuren, vensters en haardsteden, als tegonscbatters van de zijde der belastingschuldigen te dienen, zijn aangesteld de heeren L. H. Heijblom, P. Laernoes, A- M. Luitwieler en L. F. Mul ler, dat voorts vooral de aandacht wordt ge vestigd op de wijziging die een der vrijstel lingen van vrouwelijke bedienden bij urt. 5 der wet van 9 April 1869, (staatsblad no. 59) heeft ondergaan; en ten andere op art. 9 derzelfde wet, waarbij vooral is bepaald dat tot verkrijging van ontheffing van personeele belasting wegens verhuizing, binnen den tijd van eene maand schriftelijke aangifte moet worden gedaau ten kautore van den rjjks- outvauger op een aldaar kosteloos verkrijg baar biljet; 2o. dat de aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent zullen worden uitge geven van den 6 tot en met den 15 Mei en ingezameld moeten zijn op den 30n dier maand, teiwjjl de registers van puteutplichtigen, wat deze gemeente betreit, op den 16u Juni a-s. zullen worden gesloten. Tevens worden de ingezetenen indachtig gemaakt op de verplicktiug om bij bunno bezwaarschriften, ingevolge art 1 der wet van 4 April 1870 (staatsblad no 60), over te leggen een duplicaat van bun aanslagbiljet, tegen betaliug van 5 cent bij deu rijks-out- vanger Verkrijgbaar gesteld. Eu is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 9 April 1885. De burg. en weth. voornoemd, A. SMIT. De secretaris, P. FORBES WELS. II. In geheel Noord-Duitsckland, zoo ver de Saksers eens gewoond hebben, zijn de paaschvuren evenzeer bekend. Op vele plaatsen boudèn de boeren langs de bui zen inzameling voor de negen brandstapels die zij oprichten. Zij nemen zoowel brand stof, als geld om brandstof te koopen, aan. Aan de rivier de Wezer, vooral in 't Schaumburgsche, beeft men de gewoonte, om eene teerton boven op een' met stroo ómwondenen denneboom te plaatsen en in den paascbnaebt in brand te steken. Jon gens en meisjes dansen zingend en jube lend om de vlam; men zwaait met de boe den en .de bonte zakdoeken werpt men in de vlammen. Op alle heuvelen in den omtrek ziet men paaschvuren. Wie van een hooggelegen punt in dien stillen paaschnacht al die vu ren ziet flikkeren en de rook ten hemel stij gen, behoudt daarvan een onverge tel ijken indruk.En in ons vaderland ziet men ook iets dergelijks. Wie in Gelderland en niet ver van de grenzen woont,bijv. te Beek bij Nijmegen en daaronder meer andere heu vels,den Sterreberg of denDuivelsberg be klimt, alwaar zijn blik een horizont van -e^nige uren in omtrek bebeersebt, die ziet op den laten Paascbavond ook die vuren in ontelbare menigte. Ook daar doen de kinderen eene collecte en halen overal brandstof op. Dat ziet men ook in Over ijssel en enkele gedeelten van Drenthe, maar niet in dien overvloed. Zoo is die gewoonte der beidenscbe voorvaderen door het nageslacht nog -in eere gehouden, al zijn daaraan ook geene geldelijke voordeelen verbonden, die som tijds kannen gelden als motief voor 't be houden eener gewoonte. In 't Oldenburgsche hecht men zeer groot gewicht aan het eten van eieren. Vooral op den avond van den eersten Paascbdag geschiedt dit.Het spreekwoord aldaar luidtTwintig kippeneieren en een ganzenei en dan nog een kippenei met schaal en al tot besluit opeten, is een ver- eischte voor een fermen kerel. Op de meeste plaatsen heeft men in de nabijheid een heuvel of berg, welke ge- woonlijkPaaschberg wordt genoemd, wer- waarts de kinderen gaan, om aldaar met t bontkleurige eieren te spelen. Een derge- lijken vindt men nog bij Terborg in Gel derland. In Munsterland brengt men op eene hoogte een grooten brandstapel bijeen. De huisvaders vormen daaromheen een wijden kring, terwijl knapen en meisjes geeste lijke, op 't Paaschfeest toepasselijke liede ren zingen en met gespannen aandacht het instorten van den stapel verbeiden. Zoodra dit is geschied nemen twee knapen een meisje in bun midden en springen juichend met baar over de gloeiende kolen en hou den zich op deze wijze aan eene zeer, zeer oude gewoonte. In Brandenburg bestaat nog een zeer oud spel, het balspel genaamd en dat voor deze gelegenheid bestemd is. In de kleine plaatsen trekken de zoogenaamde leerjon gens na den middaggodsdienst naar eene bijzondere, daarvoor aangewezene plek, en zingen dan een lied ter eere van ben, die in 't afgeloopene jaar gehuwd zijn. De laatste regels zijn Groen loof. binnen en buiten, Jouge vrouw, werpt den bal naar buitea Daarop worden tien, twintig of dertig kleine lederen kinderballen en eindelijk ook een zeer groote, met fijne spaanders gevulde bal, de bruidegomsbal genaamd, naar buiten geworpen, om welken laatst genoemden bal de leerjongens gaan vech ten. Sierlijke ballen, met gekleurde lapjes versierd, schenkt de jonggehuwde vrouw aan bare nog ongehuwde kennissen. Na afloop van den optocht wordt er in een na burig boscbje met de ballen gespeeld en zoolang den bal geslagen, tot de groote bal barst. Dan tracht ieder een stukje van 't gekleurde leder machtig te worden en bewaart dit als eene herinnering aan 't feest. In 't oosten van Duitschland heerscht daarenboven nog de wel wat vreemde ge woonte, dat de kinderen op den eersten Paaschdag zeer vroeg aan de bedden hun ner ouders of bloedverwanten komen, met groene berkentakjes in de band, en dan om geld of eieren vragen. Wanneer bet paaschfeest zeer vroeg invalt, dan tracht men op kunstmatige wijze bet groen aan de berkenrijsjes te voorschijn te roepen. Zoo zien we bijna overal dezelfde ge bruiken, die denzelfden oorsprong verra den en alleen bier en daar wat gewijzigd zijn, maar overal vertoont zich dezelfde opvattinghet feest wordt beschouwd als de verjonging der natuur en het beeld van een nieuw ontwaakt leven. Onze voorou ders waren ongeletterde, onbeschaafde menschen, maar boe we ook op ben uit de hoogte mogen nederzien met betrekking tot onze groote geleerdheid en ontwikke ling, toch kunnen we niet ontkennen, dat ze een fijn gevoel hadden en de kunst ver stonden, om dat gevoel in beelden weer te geven. Wanneer we nu de opvatting aannemen - van die vernieuwde kracht en werking in de natuur, dan moeten we erkennen, dat men in bet ei daarvoor een zeer goed beeld bad gevonden. Wat is dat anders dan eene voorstelling van de onuitputtelijk wer kende kracht der aarde, waaruit een vroo- lijk leven op eene zoo geheimzinnige wijze ontstaat. En dan de kleurHet ei moest rood zijn, daar rood ook weder de kleur des levens is. Wij menschen van den nieuweren tijd, levende te midden van honderde gemak ken en geriefelijkheden, waardoor we ons den barren winter niet alleen minder bar, maar zelfs zeer gezellig en genoegelijk kunnen maken, zoodat de winteravonden bij velen voor de aangenaamste van 't ge- heele jaar doorgaan,wij kunnen ons tegen woordig zeker niet meer duidelijk voor- slellen, met welke innige,dankbare vreug de onze voorvaderen dè terugkomst der lente begroettenDaarom toonde vroeger jubelend de eene buurman den ander 't eerste viooltje; daarom werd dit eenvoudige bloempje op een staak geplaatst en danste men er om been; daaromwerd de eerste meikever feestelijk ingehaald; daarom be groette men de eerste zwaluw met liede ren; daarom werd bier en daar, onder ande ren te Rostock,de eerste ooievaar met trom petgeschal ontvangen. Gemakkelijk kan men de paaschvuren verklaren. Steeds is de heldere offervlam en als een offervuur moet men bet paaschvuur beschouwen, zooals ook blijkt uit bet springen over de kolen een beeld van zonnevuur, dat reinigt, zuivert, zegen verwekt en de aarde verjongt. De stroopop, die men verbrandde, was oorspronkelijk 't beeld van den vrinter; la ter gaf men daaraan de christelijke betee- kenis van een Judas. We hebben beknopt nagegaan, boe vroegere volkeren het feest in booge eere hielden. Acher is ons maar weinig meer overgebleven dan hier en daar een paasch vuur en een kinderpret met paascbeieren. Mocht echter dit ééne voor ons allen over blijven en nooit verloren gaan: bet paasch- geïoof, dat een hooger leven wekt. CASACARV

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1