VLISSINGSCHE COURANT. No. 27. Donderdag 2 April 1885. 23'te Jaargang, GEMEENTEBIiSTl'llR. YesartseïMii Staatstoezicht. L L f T N. Eene herinnering. BINNENLAND. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1,Franco per post f 1,15. Afzon derlijke nummers 10 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhande laren en Postdirecteuren. UITGEVER F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letten vrorden be rekend naar de plaatsruimte, die zij beslaan. Eenig agent voor Frankrijk, de firma G. L. DAUBE r Co., te Parijs. Verschijnt WOENSDAG- en ZATERDAG-AVOND. Abonnementen voor België, Duitschland, Engeland en Frankrijk f 1,65 per drie maanden. VERKIEZINGEN. Sluiting lijsten der Hesbevoegden. De burgemeester van Vlissingen; brengt bij deze ter kennis van belangheb benden dat de lijsten der personen, binnen die ge meente bevoegd, tot het kiezen van de leden van de tweede kamer der staten-generaal,van de provinciale staten van Zeeland en van den gemeenteraad op heden zijn gesloten; in de beneden voorzaal van het gemeentehuis aan geplakt en op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Vlissingen, den 30 Maart 1.385. De burgemeester voornoemd, A. SMIT. De burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebbenden de bij hem ontvangen kennisgeving van de minis ters van binnenlandsche zaken en van finan ciën, van den navolgenden inhoud: MINISTERIËN VAN BINNENLAND SCHE ZAKEN EN VAN FINANCIËN. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën; Gezien de ingekomen ambtsberichten,waar uit blijkt dat besmettelijke ziekten onder het vee in verschillende naburige rijken worden waargenomen; Gelet op den gunstigen gezondheidstoe stand van den Nederlandschen veestapel, en op de belangen van handel en nijverheid; Gelet op artt. 1 en 3 van het koninklijk be sluit van 8December 1870(staatsblad no. 194) en op artt. 1 en 2 van het koninklijk besluit van 9 April 1884 (staatsblad no. 48); Brengen ter kennis van belanghebbenden; lo. dat geenerlei dispensatiën van het ver bod van in- en doorvoer van runderen, scha pen, bokken, geiten en varkens vaD buiten slands kunnen worden verleend, dan bij hooge uitzondering, ter beoordeeling van den mir.is- ster-van binnenlandsche zaken; 2o. dat, aan te vangen met 15 Maart as, e commissarissen des konings in de verschil lende provinciën gemachtigd zijn dispensatie te verleenen van het verbod van in- en door voer van versche huiden, versch en gezouten vleescb, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen, horens en van UIT HET DülTSCH. 12.) Wie van beiden aan dien toestand de grootste schulu bad, bleef altijd onopgelost. Er waren gtacutneu genoeg die het uitspraken dat geene vrouw met generaal Reicbenbach gelukkig bad kunnen zijn, on, wezenlijk, bij was geen ge duldig of toegevend echtgenoot geweest. Zelfs zijoe kinderen badden hem slechts als den strengen, nooit als den liefhebbenden vader leuren kennen en waren bem dus nooit met liefde, doch slechts met gehoorzaamheid, uit vrees geboren, genaderd. Eo dié gehoorzaam heid duurde slechts zoo lang a's de vader in do nabijheid was; dit bleek toen de onder- allen afval van rundvee, schapen, bokken en geiten, op de volgende bij den in- en door voer na te leven voorwaarden: a. dat bij de aanvrage vermeld worde den aard en de hoeveelheid der in- en door te voe ren artikelen ea de plaatsen van herkomst en bestemming; b. dot bij de aanvrage worde overgelegd een bewijs, waaruit genoegzaam blijkt, dat de in- of door te voeren artikelen komen uit eene door besmettelijke veeziekten niet bezochte plaats; c. dat de goederen behoorlijk zijn verpakt of gedekt en bij het vervoer buiten aanraking blijven van vee, en in de voer— of vaartuigen in afzonderlijke bergplaatsen, niet voor vee- vervoer bestemd, worde geplaatst; d. alles onverminderd zoodanige voorzor gen van bijzonderen aard,als in het belang van het weren vau besmetting voor elk geval in het bijzonder, wegens lokale of andere omstan digheden, door 's konings commissaris bij het vervoeren, opleggen en behandelen der in- of door te voeren artikelen bovendien zullen worden voorgeschreve n 's Gravenhage, 11 Maart 1885. De minister van binnenlandsche zaken, (get.) HEEMSKERK. De minister van financiën, (get.) GROBBÉE. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 30 Maart 1885. De burgemeester voornoemd, Th. VAN UIJE PIETERSE, L. B. Vlissingen, 1 April. Gisterenmiddag werd de gemeenteraad tot eene buitengewone zitting opgeroepen, die des avonds te 6 uren heeft plaats gehad. Onmiddellijk nadat de vergadering was ge opend werd voorgesteld om tot eene besloten vergadering over te gaan. Dit geschiedde en tot het einde toe was de vergadering niet openbaar. Wij veronderstellen dat er weder een groote onbescheidenheid is gepleegd door eene voor barige publiciteit, die nimmer uit te leggen is, om die tot eenig belang voor onze stad nood zakelijk te doep zijn. De berichtgever moet men veronderstellen genoeg gezond verstand to kunnen ontwikke len,dat deze mededeeling de vijanden vanVlia- singen met alle kracht zal doen opspringen, om te beletten wat zoo zeer wordt gewenscht. tusschen volwassen zoon zich id zijn verwij derd garnizoen aan zulk een leven overgaf dat zelfs de vaderlijke langmoedigbeid op eene harde proef werd gesteld. De generaal verloo chende nu ook zija karakter nietbij behan delde, wat in het begin misschien slechts dwaasheid en lichtzinnigheid was, met eene grenzelooze hardvochtigheid en bereikte daar mede het tegenovergestelde van zijue bedoe ling. Ook hier ontbrak alle liefde en alle ver trouwen ten tweeden male Btaken bitterheid en tweespalt in den engen kring van het ge zin hot hoofd op en ook ditmaal zwegen zij slechts voor het geoponde graf. Ditmaaf leed echter de generaal daaronder meer.De dood van den erfgenaam en stamhouder van zijn geslacht bracht, zij hot al niet aan zjjn hart, toch aan rijno trots eene diepe wonde toe en de omstandigheden, waarmede dit over lijden gepaard ging, strekten niet om den va- Is hij dan door deze mededeeling nog geen vijand onzer stad, een vriend is hij stellig niet en stelt hij 't karig loontje van berichtenschrij- ver boven het algemeen belang. Het bedoelde bericht, eerst in de Goeaclie Ct. thans ook in de Rieuwe Rotterdamsche Courant en wie weet verder overgenomen, luidt <(De heeren Arie Smit, burgemeester, J. van Raalte, directeur der maatschappij tot ex ploitatie der havenwerken te Vlissingen, en de Bruijue uit Middelburg, Duitsch vice-consul voor Zeeland, hebben zich gisteren morgen naar Berlijn begeven, naar men zegt om Vlis singen a3n te bevelen voor transatlantische stoomvaartlijnen, door de Duitsche regeering De Middelb. Courant, diï verzocht was als er iets over de reis dier hoeren werd gemeld, dit niet te plaatsen, heeft daaraan voldaan, dcch is nu en te reebt gansch ontevredeu over den loop van deze geschiedenis, terwijl zij bij herhaling op dergelijke wijze voor geheimhou ding verzocht te zijn,steeds werd beloond door het lezen dier berichten in andere dagbladen. Wij voegen daarbij dat het, vreemd genoeg, altijd de Goesche Courant is, die met deze ontijdige berichten,altijd wat onze stad betreft, hetjmbliek. tracht te verrassen, zonder daarbij eenigo rekening met de algemeene belangen te houden. De gemeenteraad van IJzendijko heeft aan de tweede kamer een adres gezonden betref fende het wetsontwerp tot bet verleenen van een rijkssubsidie Tan f 400,000 voor den stoomtram BreskensMaldegheni. Zonder dat de raad geacht wil worden, de aanneming van het wetsontwerp te willen te genwerken, acht hij zieh nogtans in het alge meen belang verplicht, te verzoeken dat onder de voorwaarden, waarop het subsidie worde verleend, moge worden opgenomen dat ook de liju Schoondijke, IJzendijke, Watervliet of Waterland-Oudeman moet worden uitgevoerd, te meer daar de nieuwe concessionarissen bij het verkrijgen van subsidiën en het behouden der reeds door de polders en gemeenten ver leende bijdragen, meer dan noodzakelijk in staat zullen gesteld zijn om beide lijnen aan ta leggen zoodoende niet alleen een gedeelte, maar het geheela 4e district uit den nood te helpen. Omtrent de gezondheidstoestand van Z. M. den koning meldt de N. GCt. dat sints dor het verlies dragelijker te makeu. Thans bleef hem slechts zijne dochtor over en was hut zijn innig streven aan zijn thans eonig kind de erfgoedoren te verzekeren, welke vol gens de wetten op het majoraat op de jongere lijn van bet geslacht moesten overgaan. Hij voerde dit plan met zijne gewone energie uitdat daarbij twee jonge harten zonder liefde, misschien zelfs tegen hun wil aan elkander geketend werden, dat ook hun eene troostelooze, liefdelooz6 toekomst, eene onge lukkige rampzalige echt tegengrijusde, daaraan had Reichenbach tot dasver niet gedacht en ook thaDs wierp bij die gedachten ongeduldig van zich af. Het was hier eene geheel andere zaak en wat hij vroeger gezegd had, was zijne volle overtuiging geweest. In dezon echt wa- ron geone stormen te vreezen, want Felix had hard karakter en Stephanie bezat eene i, meegaande natuur eo beiden badden het diner, onlangs aan prinses Hendrik en haar aanstaande, gegeven, deze er niet op vooruit gegaan is. Den avond van het diner zelf was Z M. zeer ernstig ongesteld; te 11 uren werd de lijfarts ontboden en deze verliet den koning niet voor drie uren in den nacht. Z. M. gezondheid is geknakt. 7 April begeren de koning en de koningin zich naar Amsterdam. Z. M. de Keizer van Oostenrijk heeft dr. Joh. G. Mezger te Amsterdam benoemd tot grootofficier met de ster in de orde van Fians Joseph. De raming bij de indiening der staatsbegro ting voor 1885, bedroeg f 136,172,740,37. Na de schriftelijke en mondelinge gedachten- wisselins is de begrooting thans vastgesteld op f 135,220,555,87 Va. zoodat er totaal ver minderd is met f 952,184,49'/j. De raming der middelen voor het dienstjaar 1885 be droeg f 120,764,176,00, zoodat het tekort f 14,456,379,877a bedraagt. De wetsontwerpiug tot aanvulling der rijks middelen voor 1885 strekken om lo het getal rijks-opcenten op de personecle belasting van 20 op 30 te brengen 2o de regeering te machtigen tot uitgifte van schatkistbiljetten of promessen tot een bedrag van f 14,400,000. In het Mail-overzicht van de Java-Bode leest men: Op het gebied van oorlogszaken en expedi- tien is weinig nieuws mede te deelen. In Atjeh nadert de inkrimping hare vol tooiing. Roemrijk is onze terugtocht daar niet en zij kost telkens eenige verliezen aan man schappen, onlangs uog de officieren Buyskes en van Rijen,beiden vrij ernstiggewond.Of men iu Maart geheel gereed zal komen, wordt betwij feld, omdat voor de geheele uitvoering van het plan ondanks de groots energie waarmede vooral de genie gewerkt heeft,nog veel te doen overblijft. En wat eyger is, men betwijfelt of men niet naderhand, door den nood gedrongen, weder zal moeten oprichten wat men nu sloopt. De zuiver defensieve stelling,waarvan men droomt als het ideaal, dat ons van de Atjeh-ellende moet redden is, gelijk de geschiedenis leert, tegenover stoutmoedige, rustelooze en van buiten ondersteunende vijanden, op,den duur niet vol te houden. Vooral die hulp van buitenaf, door de wa pen- en ammunitie-versterkiugen uit deStraits mot geen verleden te kampen. Geen verleden 1 Reichenbach trad aan het venster en opende het als wilde hij zich los scheuren van de gedachten, die met dat woord hem als het ware bestormden. Do korte herfst dag begon reeds te wijken voor de avond schemering, waarvan de eerste schaduwen droevig en grauw op de landstreek neder- zonken, terwijl het verschiet zich in een dichten nevel verloor. De wind was tegen dea avond eenigszins gaan leggen, maar de hemel was nog dicht bezaaid met onstuimig jagende wol keu, die rusteloos voortgezweopt werden en de even opgekomen maan verduisterden. Alles in de rondte zag er zoo herfstachtig somber uit; geen groen meer op de velden, geen loof meer aan de boomen, alle leven verstomd en gestorven. De treurende aarde verloor het eene sieraad na het andere, eer zjj zieh aau dea winter gevangen gaf.

Vlissingse Courant | 1885 | | pagina 1